Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Coniac - o bautura deosebita

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#163
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
L-am luat pe acesta. Revin după crăciun cu impresii despre el. .

#164
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salut

A incercat cineva courvoisier vsop, cum e?

#165
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postkvs, on 26 aprilie 2017 - 12:22, said:

Salut

A incercat cineva courvoisier vsop, cum e?

Nu poate fi decat bun.

#166
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,443
  • Înscris: 04.05.2006
Mie mi se pare prea dulce. Da' na...gusturi și gusturi...Din astea mainstream...I'm a Hennessy guy

#167
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
Citind postarile anterioare, va recomand sa cititi cu atentie opinia lui rades care nu stiu cat a fost de bine inteleasa... A aprecia un cognac nu tine numai de cultura ci si de nivelul financiar al fiecaruia, din pacate. Cu cat ai posibilitatea de a gusta diferite tipuri de cognac de la diversi producatori, acumulezi experienta, poti face comparatie intre ele si le poti aprecia la adevarata lor valoare. Cognac-urile VS si VSOP sunt pentru cocktail-uri, iar ce este XO si mai sus (Hors d'âge), pentru a le savura. Casele de cognac care se respecta pun sub eticheta XO  cognacuri de peste 10-15 ani vechime, desi legea este mult mai permisiva (6 ani). Aveti net, puteti citi o multime de lucruri despre cognac, puteti descoperi ca sunt sute de case de mici producatori care sunt mult mai atenti in ceea ce proiveste calitatea produselor lor in comparatie cu cei 4 mari de pe piata (Henessy, Remy Martin, Martell, Courvoisier) care au bani si marketing. Conteaza foarte mult si zona (crus) de unde provin strugurii (Grande Champagne, Petite Champagne etc) pentru ca isi pun amprenta asupra aromei pe care o are cognacul si nu in ultimul rand trebuie sa avem in vedere ca un cognac inseamna un mix de "eaux de vie" din diferiti ani si diferite zone (cu exceptia cognacului vintage care este un mix de "eaux de vie" dintr-un singur an).

Edited by colegu99, 06 June 2017 - 13:27.


#168
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,955
  • Înscris: 24.01.2012
Stiu ca pic ca nuca-n perete aici, dar vad ca sunt degustatori priceputi.
Departe de mine gandul sa recomand dar, adolescent fiind si citind Arcul de Triumf, am ramas cu un fetis: calvados.
Nu stiam ce este.
A trecut timpul si am si gasit.
Am luat si mi-a placut mai mult decat coniacul, un calvados bun si vechi se ridica la nivel de armagnac.
Un pahar in cinstea voastra, domnilor!
...cu cateva boabe de cafea langa.

#169
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Anul trecut am primit cadou de ziua mea un Brâncoveanu,  frumos ambalat in carte..... Mi-a plăcut.... Anul asta am luat cadou la randul meu la aceeasi persoan si am luat o Miorița de 18 ani... Mi s-a parut mai aromat decat Brâncoveanu,  mai puțin aspru,  un gust mai "rotund".... Dar ambele au fost apreciate.... �

#170
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Degustat Miorita X.O. 18 ani - pret 100 lei - cam prea dulce si aromat.
Degustat Miorita X.O. 12 ani - pret 59 lei - nu era asa dulce ca primul, mie mi-a placut mai mult.

#171
rades

rades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.07.2011

View PostLouisCyphre, on 06 iunie 2017 - 17:03, said:

Stiu ca pic ca nuca-n perete aici, dar vad ca sunt degustatori priceputi.
Departe de mine gandul sa recomand dar, adolescent fiind si citind Arcul de Triumf, am ramas cu un fetis: calvados.
Nu stiam ce este.
A trecut timpul si am si gasit.
Am luat si mi-a placut mai mult decat coniacul, un calvados bun si vechi se ridica la nivel de armagnac.
Un pahar in cinstea voastra, domnilor!
...cu cateva boabe de cafea langa.
Este oarecum arbitrara comparatia intre calvados, armagnac si cognac, din doua motive. In primul rand, ele au la baza materii prime diverse. Calvados e distilat din mere (cidru) si, uneori, pere, pe cand armagnac si cognac sunt distilate din vin. Atunci cand aceste distilate sunt tinere, adica undeva pana in 15 ani.de stat in lemn, este evidenta diferenta de aroma intre calvados, pe de o parte, si armagnac si cognac pe de alta. Deci devine o simpla chestie de gust intre aromele de fruct. Dupa 15 de maturare la butoi, diferentele de aroma de fruct se estompeaza, aroma imprimata de lemn devine predominata, distilatul devine mai catifelat, capata arome de vanilie, de condimente. Pana si romul sau whisky-ul (exceptandu-le pe cele afumate) invechite atat de mult pot ajunge sa capete aceleasi arome cu cognac sau calvados vechi. Comparatia mai relevanta pentru gustul fiecaruia este tocmai asta: preferinta pentru un distilat mai tanar, mai proaspat, unde inca simti gustul si parfumul materiei prime sau preferinta pentru un distilat mai vechi, mai slefuit, in care alcoolul nu mai "arde" pe gat, dar in care nu mai simti decat aromele date de lemn.

#172
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
As fi curios sa aflu de unde provin vinurile folosite la fabricarea vinarsurilor produse de Alexandrion. La Jidvei inteleg, la Mioritza inteleg, la Zaraza inteleg, dar Alexandrion...
Personal, consider Mioritza este un vinars destul de ok, cu un excelent raport calitate/pret pentru gama XO de 12 ani undeva la 65 de RON si pe care il consider un bun vinars pentru un uz cotidian. Singurul dubiu in ceea ce priveste adevarata calitate provine din exprimarea unui reprezentant Vincon la una din expozitiile de vinuri, eu degustand gama Mioritza inclusiv varianta de 28 si 30 de ani, cand din exces de zel imi povestea o intamplare avuta cu lucratorii care curatau...roscove Posted Image .

Edited by colegu99, 09 June 2017 - 09:55.


#173
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Imi amintesc ca pe sticla de Zaraza scria ca are in continut extract de roșcove pentru culoare!

#174
mecomex

mecomex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.07.2007
Salut baietii, am observat ca discutati aici destul de intens si ma intrebam daca stiti pe cineva sau daca vreti un cognac deosebit :) eu nu sunt bautor si as prefera sa vand sticla primita decat sa o irosesc fara a o putea aprecia cum se cuvine :) este vb despre Hennessy Paradis, am observat ca se comercializeaza pe la noi cu peste 4000lei. Daca stiti sau chiar sunteti interesati, astept un pm sau o oferta din partea voastra. Numai bine!

#175
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Salutare ... voi de unde va procurati bauturile  ... finestore ro sunt ok? Ia cineva de pe net si de la alti producatori decat cei cunoscuti?

#176
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
Cel mai bine sa cauti pe site-urile din strainatate...Franta, Germania, Italia... sunt o multime de magazine on-line care au livrare in Romania, oferta extrem de diversificata, iar preturile cu transport cu tot sunt sub preturile din Romania, in functie de produs Posted Image . Daca vrei pot reveni cu o lista de magazine, dar un simplu search pe Google e relevant.

#177
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005

View Postrogue80, on 12 octombrie 2017 - 13:00, said:

Salutare ... voi de unde va procurati bauturile  ... finestore ro sunt ok? Ia cineva de pe net si de la alti producatori decat cei cunoscuti?

Am comandat de 2 ori de la ei. Totul a fost OK, pachetele ambalate bine, nu s-a spart nici o sticla :D

#178
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postcolegu99, on 16 octombrie 2017 - 15:32, said:

Cel mai bine sa cauti pe site-urile din strainatate...Franta, Germania, Italia... sunt o multime de magazine on-line care au livrare in Romania, oferta extrem de diversificata, iar preturile cu transport cu tot sunt sub preturile din Romania, in functie de produs Posted Image . Daca vrei pot reveni cu o lista de magazine, dar un simplu search pe Google e relevant.

Daca ai facut comanda si stii un site imi poti recomanda ... stiu ca pot da search dar de asta am si pus pe aici intrebarea daca sunt care comanda si au experienta cu o anumia gama de produse pe acre o pot recomanda.

#179
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Zilele trecute am avut ocazia sa vad si eu in aeroport la Frankfurt o sticla de Hennesy nu mai stiu gama da pretul m-a dat pe spate:3250 euro sticla.Tre sa stai bine de tot financiar ca sa-ti permiti asa ceva. Pina atunci eu ma multumesc cu un Lheraud VS!

#180
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postluvio, on 16 octombrie 2017 - 18:05, said:

Zilele trecute am avut ocazia sa vad si eu in aeroport la Frankfurt o sticla de Hennesy nu mai stiu gama da pretul m-a dat pe spate:3250 euro sticla.Tre sa stai bine de tot financiar ca sa-ti permiti asa ceva. Pina atunci eu ma multumesc cu un Lheraud VS!
Stai linistit ca nici pe mine nu ma dau banii pe afara ... cat despre sticla de hennesy tocmai de aceea am pus pe aici intrebarea nu prea am mare incredere in marii producatori ... ca sa fac un echilibru financiar calitate eu mai iau VSOP sau un brandy mai scump.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate