Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Instalatii electrice pentru case din lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Instalatii electrice casnice (120 member(s) have cast votes)

Aveti o instalatie electrica executata dupa proiect?

  1. Da (47 votes [39.17%])

    Percentage of vote: 39.17%

  2. Nu (61 votes [50.83%])

    Percentage of vote: 50.83%

  3. Nu stiu (12 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Verificati periodic instalatia electrica?

  1. Da. (52 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Nu (68 votes [56.67%])

    Percentage of vote: 56.67%

Ati avut probleme din cauza instalatiei electrice?

  1. Da (20 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. Nu (100 votes [83.33%])

    Percentage of vote: 83.33%

Vote Guests cannot vote

#19
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Cu ce s-a decupat doza ca sa intre mai multe tuburi?

#20
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
cu brisca!da daca nu vi cu suparare ,in irlanda,ce se foloseste in loc de copex,ca simpla pozare a cablului pe lemn nu-i admisa nicaieri in lume indiferent cat de ignifug ar fi acesta.normal e prin teava metalica sau copex metalic

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009
Pai sa raspunda cine lucreaza prin Irlanda,dar unde ai vazut cablu pozat direct pe lemn?

 autom2, on 25th May 2011, 20:42, said:

Cu ce s-a decupat doza ca sa intre mai multe tuburi?
Din fabricatie era prevazuta cu modalitati diverse de decupare,este o doza gewiss care a costat 65 roni,daca imi aduc aminte bine.

#22
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 anaki, on 25th May 2011, 22:17, said:

Pai sa raspunda cine lucreaza prin Irlanda,dar unde ai vazut cablu pozat direct pe lemn?


Din fabricatie era prevazuta cu modalitati diverse de decupare,este o doza gewiss care a costat 65 roni,daca imi aduc aminte bine.
pai n-am vazut dar tipul de mai sus carelucreaza in uk spune ca acolo nu se folosesc doze si copexuri.vezi #9

Edited by calinjack, 26 May 2011 - 11:43.


#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009

 calinjack, on 26th May 2011, 11:42, said:

pai n-am vazut dar tipul de mai sus carelucreaza in uk spune ca acolo nu se folosesc doze si copexuri.vezi #9
Ai sa fii surprins ca multi vorbesc de executie si proiectare in instalatii electrice ignorand normativele din tarile respective.

Edited by anaki, 26 May 2011 - 11:53.


#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 calinjack, on 25th May 2011, 22:10, said:

cu brisca!da daca nu vi cu suparare ,in irlanda,ce se foloseste in loc de copex,ca simpla pozare a cablului pe lemn nu-i admisa nicaieri in lume indiferent cat de ignifug ar fi acesta.normal e prin teava metalica sau copex metalic


   de unde ai dedus tu ca nicaieri in lume nu e admis sa pozezi cablul pe lemn?  daca nu gasesti alt mijloc de informare,macar ai curiozitatea si cauta pe youtube: wiring a house in uk . cablul trece prin gauri date in profilul de lemn pe care vine montat rigipsul iar legaturile sunt facute in dozele de aparataj. nu e nevoie de doze de legatura sau ramificatie pentru ca fiecare aparataj e prevazut cu posibilitate de conectare multipla ( legatura de la o priza la alta,legatura de la un corp de iluminat la altul ,legatura de la intrerupator la intrerupator).

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_77, on 29th May 2011, 09:17, said:

cablul trece prin gauri date in profilul de lemn pe care vine montat rigipsul
S-ar putea ca in gaurile alea din lemn sa fie introduse intai tuburi de protectie si abia dupa aia cablul,fiindca cablu nu este normal sa fie pozat ,trecut direct prin lemn.

#26
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011

 ady_77, on 29th May 2011, 10:17, said:

...macar ai curiozitatea si cauta pe youtube: wiring a house in uk ...

Fratilor, nu faceti instalatii dupa filme de pe youtube!
Va riscati viata, a voastra si a familiei.
Daca sunteti in Romania, faceti ca in normativele din Romania, daca sunteti in UK, cititi normativele din UK
sau lasati meseriasii sa-si faca treaba!
:uhuhno:

#27
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Genyca, on 31st May 2011, 21:06, said:

Fratilor, nu faceti instalatii dupa filme de pe youtube!
Va riscati viata, a voastra si a familiei.
Daca sunteti in Romania, faceti ca in normativele din Romania, daca sunteti in UK, cititi normativele din UK
sau lasati meseriasii sa-si faca treaba!
:uhuhno:


  vai ce spiritual!!! da cine te indeamna sa-ti faci casa de pe youtube? e vina celor din uk ca romanii sunt in urma cu 100 de ani la materiale? ia intra tu pe drakauk.com si vezi ce si cum fac aia cabluri adevarate nu porcarii de bazar turcesc...

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009
Calm,este bine sa fie respectate normativele,fiindca in primul rand acest lucru te protejeaza pe tine ca profesionist la eventualele incidente ,de acuzatii de manopera defectuoasa.

#29
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 anaki, on 25th May 2011, 21:17, said:

Pai sa raspunda cine lucreaza prin Irlanda,dar unde ai vazut cablu pozat direct pe lemn?


Din fabricatie era prevazuta cu modalitati diverse de decupare,este o doza gewiss care a costat 65 roni,daca imi aduc aminte bine.
Buna seara ,

Mi se pare enorm de mare pretul la doza aia 65 de roni .
De ce dimensiune este ? 10 x 10 cm. ?

Si o intrebare pt. cei care doresc sa raspunda ; ce pericole exista in cazul in care intr-o constructie de lemn se pozeaza un circuit de iluminat cu 5 becuri ( 5 incaperi ) cu cablu de 1,5 mm. cu intarziere la propagarea flacarii protejat cu o siguranta de 10 amperi si introdus prin copex ? Si ce avantaje exista daca in aceiasi cladire , acelasi circuit si aceleasi conditii se foloseste tub metalic ?

Sunt curios sa stiu care ar fi problemele care pot aparea in prima varianta si care ar fi avantajele in a doua varianta .
Parerea mea este ca nu cred ca exista avantaje atat de mari, in varianta a doua , care sa justifice utilizarea acelui tub metalic .
Dimpotriva eu cred ca in varianta a doua exista si dezavantaje fata de copex .

Nu doar sa justificati ca " asa scrie in normativ " , cu toate ca tin sa subliniez ca si eu sunt de parere ca trebuiesc respectate normativele tarii in care se lucreaza insa as dori sa spuna cineva care ar fi pericolul real cu copexul in conditiile date .  

Va multumesc .

#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 2nd June 2011, 23:41, said:

Mi se pare enorm de mare pretul la doza aia 65 de roni .
Nu doar sa justificati ca " asa scrie in normativ " , cu toate ca tin sa subliniez ca si eu sunt de parere ca trebuiesc respectate normativele tarii in care se lucreaza insa as dori sa spuna cineva care ar fi pericolul real cu copexul in conditiile date .
Doza respectiva o vezi la postul 18.

@Pai presupune ca disjunctorul acela de 10A este defect din fabricatie sau se defecteaza in exploatare,si in loc sa se comporte normal,va fi ca un cui,ce crezi ca va face la un scurt circuit,suprasarcina produse din diferite motive?
Va arde si conductorul si copexul ordinar in draci,situatiile reale depasesc cu mult orice scenariu rau.
Un exemplu recent:Un copex cu conductoare pt lumini lasat neprotejat pe o terasa a fost umplut cu apa ,in urma ploilor,si de aici o parte a instalatiei electrice.Si ce crezi\?In urma scurtului indirect,s-au topit conductoarele in doza de legatura ,fum,etc.

#31
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 anaki, on 3rd June 2011, 08:29, said:

Doza respectiva o vezi la postul 18.

@Pai presupune ca disjunctorul acela de 10A este defect din fabricatie sau se defecteaza in exploatare,si in loc sa se comporte normal,va fi ca un cui,ce crezi ca va face la un scurt circuit,suprasarcina produse din diferite motive?
Va arde si conductorul si copexul ordinar in draci,situatiile reale depasesc cu mult orice scenariu rau.
Un exemplu recent:Un copex cu conductoare pt lumini lasat neprotejat pe o terasa a fost umplut cu apa ,in urma ploilor,si de aici o parte a instalatiei electrice.Si ce crezi\?In urma scurtului indirect,s-au topit conductoarele in doza de legatura ,fum,etc.

si inaintea disjunctorului de 10A ce era? direct ceva general de 63A? un general pe iluminat de preferinta diferential era ok acolo.nu stiu de ce dar daca zici ca ai vazut acolo conductoare topite ,cred ca aia au pus disjunctor mai mare de 10A pe circuitul respectiv dupa bunul obicei din romania!

#32
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Totusi cred ca ai gresit cand ai spus pretul la acea doza 65 roni , cred ca este mult mai ieftina , la urma urmei este o simpla doza de plastic .

Chestiile astea cu " daca este stricat sau se strica disjunctorul de 10 A " pentru mine suna ca si povestea aia cu drobul de sare .
Si spun asta deoarece ar fi o coincidenta imposibila sase defecteze in acelasi timp si siguranta de 10 Amperi de pe iluminat si diferentialul de care atarna aceasta siguranta , si siguranta generala de care atarna diferentialul si spun asta deoarece cam asta ar trebui sa fie ordinea in toate tablourile si ma refer anume ca toate absolut toate sigurantele deci si cele de iluminat trebuiesc sa fie agatate din diferential si nu numai cele care alimenteaza electrodomestice care au contact cu apa sau cele care alimenteaza motoarele de la hidromasaj .

Ce se intampla in Romania se datoreaza faptului ca instalatiile electrice nu sant verificate inainte de a fi date in folosinta de catre un organism de control .
Compania distribuitoare de energie si statul nu se implica deloc in ceea ce inseamna instalatie interioara .
Se cere de catre client un bransament , vine electricianul autorizat si realizeaza instalatia de bransare , instaleaza BMP si pleaca daca nu realizeaza si instalatia interioara si de aici clientul poate sa faca instalatia si cu nea Gica macelarul de la colt ca el inainte sa taie porci a fost vecin cu o fabrica de cabluri si stie el ca se poate si este mai bine sa pui o siguranta de 32 de Amperi pe firele de 2,5 de la prize ca sa nu sara la fiecare 5 minute ca cea de 16 Amperi la iarna cand o sa se bage " reseurili " din bca cu 2-3 rezistente de 1000 W .

Si se mai intampla accidente , si asta nu numai in Romania , si datorita faptului ca in general oamenii chiar daca au trecut 20-25 de ani de cand locuiesc in aceiasi locuinta considera ca singurul lucru care este necesar sa-l faca in fiecare an este sa impodobeasca bradul , sa desfunde sifoanele de la scurgeri si sa zugraveasca apartamentul inainte de Sfintele Pasti .
Atata tot , de o revizie la instalatia electrica macar din cinci in cinci ani in care sa se verifice elementele de protectie din tablou cu timpii si amperajul de declansare nici nu poate fi vorba , a fost construita pe regimul comunist cand se faceau lucrurile cu simt de raspundere sovietic si nu se deterioreaza niciodata si nici nu este depasita chiar daca intre timp au mai instalat si 2 aparate de aer conditionat si un uscator de rufe , si un cuptor cu microunde , si 2 calculatoare cu imprimanta , si un cuptor elecrtic , si , si , si ......

Si apropro , daca ne gandim atat de mult ca se poate defecta disjunctorul de 10 Amperi , nu ar fi mai economic si mai sigur sa se dubleze protectia circuitului punand doua disjunctoare de 10 Amperi unul dupa altul decat sa se cheltuie atatia bani pe tuburi metalice ?

Sau nu ar fi mai simplu ca , distribuitorul de energie electrica sa faca acelasi lucru ca in Spania si anume :
daca o casa schimba proprietarul sau doar contractul , de pe numele chiriasului care a locuit si a avut contractul de lumina pe numele sau din nou pe numele proprietarului , sau in cazul in care lumina a fost taiata pe motiv de neplata si se doreste realimentarea cu energie , in momentul in care acea persoana se pune in contact cu distribuitorul de energie pentru a solicita suministrarea energiei iar in anale figureaza , ca pentru acea locuinta , ultimul certificat semnat de un electrician autorizat a fost inregistrat in urma cu 20 de ani refuza sa dea serviciu electric pana nu se prezinta un certificat nou al instalatiei semnat de catre un electrician autorizat .
Ce inseamna acest lucru ?
Simplu , clientul respectiv se pune in contact cu un electrician autorizat pentru a cere acel certificat , fara de care nu poate obtine energie sau schimbarea titularului de pe contract , iar acel electrician autorizat elibereaza acel cetificat cu semnatura lui prin care devine raspunzator de starea acelei instalatii si posibilele accidente care pot aparea , doar dupa ce verifica instalatia si in cazul in care trebuie instalatia nu mai corespunde cu normativele in vigoare remediaza si renoveaza acele parti care nu corespund .

In Romania se petrece acest lucru ?
Sau daca vinzi o casa care are 40-50 de ani poti trece contractul pe numele cumparatorului fara ca cineva sa-i ceara acestuia un certificat semnat de catre un electrician autorizat prin care se atesteaza ca acea instalatie este conforma cu normativele in vigoare ?

#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009

 teknotronik, on 4th June 2011, 00:17, said:

este o simpla doza de plastic
Nu este  o simpla doza,este ignifuga,marca gewiss,testata glow wire,si costa exact cat am scris.

 teknotronik, on 4th June 2011, 00:17, said:

povestea aia cu drobul de sare .

Cand semnezi procese verbale de buna executie,si dai garantie,trebuie sa te gandesti si la povestea aia.

 teknotronik, on 4th June 2011, 00:17, said:

.refuza sa dea serviciu electric pana nu se prezinta un certificat nou al instalatiei semnat de catre un electrician autorizat .
Ar fi bine sa fie asa,dar ....

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009
Grup de comanda pentru diverse corpuri de iluminat,marca Gewiss.

Attached Files



#35
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007

 anaki, on 5th July 2011, 07:54, said:

Grup de comanda pentru diverse corpuri de iluminat,marca Gewiss.


Tare urat:)))
Personal imi plac cele de la Unica - Schneider sau Vimar

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 17.03.2009

 preotul75, on 5th July 2011, 10:18, said:

Tare urat:)))
Personal imi plac cele de la Unica - Schneider sau Vimar
Poate poza nu este reusita, am sa fac alta cu un alt aparat.
In privinta culorilor ,designului,clientul ester stapan,iar ca aparatura schneiderul nu ma incanta,in schimb Vimarul ,da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate