Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii electrice pentru case din lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Instalatii electrice casnice (120 member(s) have cast votes)

Aveti o instalatie electrica executata dupa proiect?

  1. Da (47 votes [39.17%])

    Percentage of vote: 39.17%

  2. Nu (61 votes [50.83%])

    Percentage of vote: 50.83%

  3. Nu stiu (12 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Verificati periodic instalatia electrica?

  1. Da. (52 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Nu (68 votes [56.67%])

    Percentage of vote: 56.67%

Ati avut probleme din cauza instalatiei electrice?

  1. Da (20 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. Nu (100 votes [83.33%])

    Percentage of vote: 83.33%

Vote Guests cannot vote

#163
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
salut, revin cu un update din cele doua tablouri, as dori sa stiu daca abordarea mea este corecta si bine executata , acesta este motivul pentru care am intrebat cu ceva timp in urma despre aceste cleme sir, mentionez ca am lasat acele bucle ca fiind bucle service in caz ca se va executa intervenitii pe viitor sa fie conductor destul, o intrebare ar fi daca era mai bine sa pun cate un capac intre fiecare clema sau doar pe capete.De la aceste cleme se va duce conductoare la disjunctoare 2P care vor fi protejate de diferentiale conform indicatiilor colegului flomelomanul, daca nu este in regula aceasta abordare va rog sa imi spuneti , eu asa sunt daca ideea mea nu este ok accept orice critica constructiva de la experti in vederea corectarii acuma pana se poate executa usor.

Attached Files



#164
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
-Buclele conductoarelor nu trebuie sa fie in exteriorul tabloului
-Nulurile de protectie era de preferat sa fie duse direct pe bara dedicata.

#165
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Sincer, cred ca te-ai complicat inutil cu sirul de cleme. Conductoarele trebuie conectate direct la bornele de iesire ale disjunctoarelor. Acum sirul de cleme ocupa inutil spatiul din tablou care trebuia sa fie folosit pentru asezarea conductoarelor. Nu este in regula ca acele conductoare sa ramana in afara cutiei tabloului, trebuie sa faci cumva sa le introduci in cutie. Mai mult, este cunoscut faptul ca punctele vulnerabile ale unei instalatii electrice sunt conexiunile (indiferent cat de profesionist sunt executate), motiv pentru care numarul lor trebuie limitat la strictul necesar. Prin montarea sirului de cleme ai intercalat pe traseul fiecarui conductor doua conectari in clema (intrare + iesire), conectari de care nu aveai nevoie si care micsoreaza siguranta in exploatare a instalatiei.
Legat de disjunctoare, eu as fi mers pe varianta P+N. Este cea mai potrivita pentru protectia circuitelor finale, atat din punctul de vedere al eficientei, cat si din punctul de vedere al costurilor si al injumatatirii spatiului necesar in tablou.

#166
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
deci recomandat ar fi sa renunt la acele cleme sir? bucla o pot introduce in tablou linistit insa nu am vrut din prima sa scurtez conductoarele in caz ca nu e ok si sa am ceva lungime sa pot modifica , la impamantare la tabloul de jos pot duce direct in bara de impamantare insa sus nu am lasat conductoarele destul de lungi , greseala mea... , deci atunci renunt la clemele sir , ca asta era si dubiul meu

#167
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
salut am facut o evaluare a consumului pe care o sa il am in casa si as dori daca indicatii cu privire la repartitia pe faze , eu am stabilit cum vad eu repartitia dar doresc si parerea unor experti, si daca poate cineva sa ma indrumeze cam de ce putere am nevoie pentru bransamentul trifazic, si inca un detaliu ce ma sfatuiti sa trec si nulul de lucru prin siguranta generala sau doar cele trei faze, va multumesc

atasez pdf-ul cu calculul

Attached Files



#168
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
salut, vad ca nimeni nu se ofera sa imi dea cateva idei Posted Image , sper ca nu am deranjat cu intrebarile insa sunt in faza de a finaliza tablourile si doresc indrumari pentru a executa lucrurile ca la carte, eu nu sunt de meserie de acea apelez aici ca vad ca sunt cateva persoane foarte riguroase cu regulile ce trebuie respectate din normativ ceea ce ma bucura foarte mult si de aceea astept parerile voastre :)

#169
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Nu este vorba de rea-vointa (cel putin in ceea ce ma priveste), dar am fost foarte ocupat in ultimele zile.
Impartirea pe faze eu zic ca este corecta. Observ ca ai acolo o putere instalata de aproape 60 KW si ai estimat o putere absorbita de 24 KW. Eu nu prea stiu ce sa zic in materia bransamentului , intrucat nu sunt autorizat pentru asa ceva. Totusi, standardul SR 234-2008, care se refera exact la prescriptiile generale de proiectare si executare a bransamentelor electrice, estimeaza in tabelul 1 ca, pentru o vila cu mai mult de 5 camere + dependinte (cum cred ca este si a ta), in care energia electrica se foloseste pentru gatit, prepararea apei calde menajere si pentru incalzire, ar fi necesara o putere instalata de 35 KW, la un factor de utilizare de 0,65. Cred ca asta este ceea ce ai putea obtine de la furnizor fara sa-ti ceara transformator propriu, dar, dupa cum am mentionat, nu ma ocup de bransamente si s-ar putea sa dau informatii eronate. Poate colegul anaki, care are un topic separat dedicat bransamentelor, te-ar putea ajuta.

#170
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
multumesc pentru raspuns, astept pareri de la cineva care ma poate ajuta , nu stiu exact ce sa fac, sa postez problema mea pe topicul cu bransamente ?

Edited by anaki, 26 April 2018 - 19:44.


#171
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Cheama o companie  competenta din orasul tau care poate sa-ti faca o analiza si o repartizare  corecta.

#172
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
asa am sa fac , eu mai mult voiam sa aflu informativ ca sa stiu cam ce general sa pun in tabloul din casa nu de alta si sa aflu un eventual pret pentru bransament

#173
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Puterea instalata e una,puterea acordata de distribuitor e alta,impartirea pe faze e altceva,de aia ti-am spus  de  o companie de profi.

#174
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
am inteles, dar impartirea pe faze nu se poate realiza de catre mine ma refer ca ceea ce am postat fisierul cu impartirea pe faze nu este corect?

#175
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Fisierul e una  coeficientul de simultaneitate e altceva,pune relee de monitorizare pe faze si vei vedea cum sunt incarcate fazele,procedeaza asa si va fi in favoarea ta.

#176
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
multumesc pentru sfat :)

ce firma recomandati, clar ca vreau sa fac un lucru bun ca fac la mine acasa :)

#177
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
In Timisoara nu cunosc.
Si cateva imagini de la instalatiile pt o casa din llemn,inca nu sunt definitivate.

Attached Files



#178
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
multumesc pentru imagini, am sa ma interesez eu de o firma care executa bransamente si eventual am sa mai scriu ce recomanda ca sa ma consult cu dvs daca evaluarea e corecta :)

#179
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
salut, revin cu update la tabloul electric de la casa mea pe lemn, am atasat cateva poze cu stadiul in care ma aflu cu mentiunea ca mai am de lucru la el, insa ce am vrut sa intreb este faptul ca la inceput cand am plecat cu proiectarea tabloului am optat pentru sigurante 2P dupa care am ajuns la concluzia ca era mai ok daca foloseam 1N+P din mai multe considerente, vreau sa intreb daca as avea dezavantaje daca as opta sa ramana acestea 2P in afara de spatiul pe care il ocupa mai mult ca celelalte, ma intereseaza dezavantaje tehnice, in poze se poate vedea ca pe primul rand am toate generalele tablourilor secundare si a acestuia general plus tetrapolara de 16A pentru plita pe inductie in rest pe cele doua linii mai jos sunt distributia instalatiei pe parter.As dori sfaturi in legatura cu acele sigurante sa le las pe acelea sau sa le schimb, apelez aici pentru ca am primit idei foarte bune si indicatii esentiale sper ca si in cazul acesta fara sa deranjez daca se poate un raspuns de la cei profesionisti va multumesc Posted Image

Attached Files



#180
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Cheama un verificator sa -ti arate ce  proiectare care nu e proiectare ai facut, bine ca nu e casa altuia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate