Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Port Aventura

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
papit

papit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.05.2007

 iris_blue, on 12th March 2011, 12:46, said:

Poti lua trenul atat din Sants cat si din Estacion de Franca, de unde pleaca, sau din gara Paseo de Gracia, depinde unde stai si unde iti e mai usor sa ajungi.

Dimineata primul tren pleaca la 6,03 din Sants si ajunge la 7,24 in Salou, e Regional Expres, apoi mai ai la 7,17, (frecventa e de la 30 de min la o ora si jumatate), si care e cel mai ieftin ( 6,95 un drum, 12,60 dus intors), face o ora si 15 aprox pt ca opreste in cateva statii in plus fata de celelalte, dar personal nu cred ca merita diferenta de pret pt cateva minute, trenul vine mare parte pe coasta si ai ce vedea.

Eu am facut o simulare de bilet pt aprilie, uita-te daca poti pe linkul asta si asa vezi trenurile, ora de plecare si sosire, si pretul.
Preturile cu steluta galbena sunt promotii speciale daca le iei de pe net anticipat.

https://venta.renfe....l/buscarTren.do

Ca regula generala la tren daca iei bilet dus intors se aplica o reducere de 20%, se poate lua si cu intoarcerea deschisa si e valabil vreo 15 zile, nu mai stiu exact, asta daca nu sti cand te vei intoarce.
Sper ca ai inteles ceva, daca mai ai intrebari si pot sa te ajut, o fac cu placere.
te rog frumos poti sa-mi spui din aeroportul el prat  cum ajung la statia sants via salou, care este numarul autobuzului sau metroului sau trenului si de la ce terminal il putem lua?
noi ajungem pe 22 iunie dupa amiaza si trebuie sa ajungem la salou. este mai aproape statia Estacion de Franca de aeroport?
multumesc

#20
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Nu stiu in ce terminal ajungi in Prat, dar daca ajungi la T1, iei autobuzul verde gratuit care face transferul intre T1 si T2, trenul spre Sants pleaca din T2, terminalul vechi.
Daca ajungi in T2, te uiti dupa indicatoarele pe care scrie RENFE si are simbolul unui tren, de acolo iei trenul spre Sants.
Uite un link cu orele la care ai tren in functie de cand ajunge avionul, e cam la fiecare jumatate de ora, si face 18-19 minute pana in Sants.

http://www.renfe.com...lona/index.html

Odata ce ajungi in Sants, acolo cand cumperi biletul spre Salou sau Port Aventura, ( depinde unde ai de ajuns in Salou) iti va da biletul la urmatorul tren care pleaca, frecventa e de la 30 de min la o ora si jumatate, pe bilet si pe panou vei vedea linia de la care pleaca, nu intotdeuna e aceiasi.

Sants e cel mai indicat sa faci transferul asta, e mare si ai unde astepta, cafenele, etc., Estacion de Franca e mai departe, dar poti lua trenul si de acolo daca esti cazat in zona si faci o calatorie cu trenul la Salou, Port Aventura sau directia asta.

#21
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

 papit, on 13th March 2011, 22:06, said:

te rog frumos poti sa-mi spui din aeroportul el prat  cum ajung la statia sants via salou, care este numarul autobuzului sau metroului sau trenului si de la ce terminal il putem lua?
noi ajungem pe 22 iunie dupa amiaza si trebuie sa ajungem la salou. este mai aproape statia Estacion de Franca de aeroport?
multumesc
voi la ce hotel o sa stati?
si noi mergem in Salou in perioada 7-13 iulie si nu stim ce hotel sa rezervam pe booking... incerc sa ma orientez dupa review-uri.
as vrea ceva mai aproape de plaja...

#22
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

 papit, on 13th March 2011, 22:06, said:

te rog frumos poti sa-mi spui din aeroportul el prat  cum ajung la statia sants via salou, care este numarul autobuzului sau metroului sau trenului si de la ce terminal il putem lua?
noi ajungem pe 22 iunie dupa amiaza si trebuie sa ajungem la salou. este mai aproape statia Estacion de Franca de aeroport?
multumesc


o sa ne intalnim in avion pe 22 iunie. Noi ne oprim in barcelona si de pe 27 venim in salou pentru parc. o sa urmaresc intrebarile si raspunsurile voastre ca sa ne putem folosi de ele. multumesc

#23
Rheea

Rheea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.03.2007

 clauditza25, on 14th March 2011, 12:37, said:

voi la ce hotel o sa stati?
si noi mergem in Salou in perioada 7-13 iulie si nu stim ce hotel sa rezervam pe booking... incerc sa ma orientez dupa review-uri.
as vrea ceva mai aproape de plaja...

Un hotel aprope de plaja, cu review-uri bune este Playa Park (http://www.tripadvis..._Catalonia.html).

Am stat anul trecut acolo si desi are doar 3 stele ne-am simtit excelent. Cazarea am luat-o de pe travelrepublic (http://www.travelrep...ll_reviews.html). Era ceva mai ieftina decat de pe booking. Avem intentia sa mergem si anul acesta, dar spre sfarsitul verii (august-septembrie).

Vacanta placuta!

#24
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

 Rheea, on 14th March 2011, 14:36, said:

Un hotel aprope de plaja, cu review-uri bune este Playa Park (http://www.tripadvis..._Catalonia.html).

Am stat anul trecut acolo si desi are doar 3 stele ne-am simtit excelent. Cazarea am luat-o de pe travelrepublic (http://www.travelrep...ll_reviews.html). Era ceva mai ieftina decat de pe booking. Avem intentia sa mergem si anul acesta, dar spre sfarsitul verii (august-septembrie).

Vacanta placuta!
Chiar mi-a atras si mie atentia Playa Park, l-am gasit pe booking, dar o sa ma uit si pe site-ul indicat de tine.
Alte impresii despre Salou?
Sa inteleg ca vi-a placut daca doriti sa va intoarceti la vara!?
Noua ne-au placut foarte mult concediile petrecute in Spania si ne-am intoarce cu drag oricand, de aceea am ales Salou si pt ca e un loc in care nu am fost inca. Cum e viata de noapte? Shopping se poate face?
Merci mult pt recomadare!

#25
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Noi mergem la Barcelona si mallorca si am vazut pe net niste filmulete cu ce e in parc si ni s-a pus pata, vrem sa mergem
Daca aleg o zi de marti banuiesc ca e mai putin aglomerat, nu? ?(inceputul lui iulie)
Ca sa nu macomplic cu rent a car vrem sa luam trenul
Unde e gara in Barcelona?
Se merita sa mergem dimineata si sa luam inapoi spre Barcelona ultimul tren?
Banuiesc ca , desi e putin o zi, o sa ne saturam :)
Am fost la Disneyland dar pare minciuna pe langa asta...

#26
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Poti veni foarte usor cu trenul din Barcelona la Port Aventura, trenul face o ora si ceva, singurul minus ar fi ca trebuie sa pleci inainte pentru a prinde ultimul tren, nu vei prinde spectacolul de final din parc de la 12 noaptea.
Din  Barcelona poti lua trenul din una din garile Estacion de Francia, Paseo de Gracia sau Sants, ultima fiind cea mai mare. Port Aventura nu e gara in sine, ci doar un punct de oprire a trenului, foarte aproape de interarea in parc, e mai bine sa iti iei bilet dus intors , sau daca nu, la intoarcere iti poti lua din tren.

In legatura cu aglomeratia poate fi la fel de aglomerat intr-o zi oarecare ca si in weekend, e perioada de vacante, o solutie ca sa poti profita la maxim de atractii fara sa astepti prea mult, e ca atunci cand iei biletul sa iti iei supliment de intrare expres, cu asta intri in fata la aproape toate, sunt doar vreo 2 care nu au sistemul asta, dar la restul in timp ce timpul de asteptare normal poate fi de 45 de min sau o ora, uneori chiar mai mult, cu sistemul asta in 10 15 min ai intrat, singurul inconvenient e costul suplimentar.

#27
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Cat e suplimentul?
ca nu am vazut pe site la ei asa ceva...
Tu de und el-ai cumparat?

#28
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

 iris_blue, on 11th May 2011, 15:43, said:

Poti veni foarte usor cu trenul din Barcelona la Port Aventura, trenul face o ora si ceva, singurul minus ar fi ca trebuie sa pleci inainte pentru a prinde ultimul tren, nu vei prinde spectacolul de final din parc de la 12 noaptea.
Din  Barcelona poti lua trenul din una din garile Estacion de Francia, Paseo de Gracia sau Sants, ultima fiind cea mai mare. Port Aventura nu e gara in sine, ci doar un punct de oprire a trenului, foarte aproape de interarea in parc, e mai bine sa iti iei bilet dus intors , sau daca nu, la intoarcere iti poti lua din tren.

In legatura cu aglomeratia poate fi la fel de aglomerat intr-o zi oarecare ca si in weekend, e perioada de vacante, o solutie ca sa poti profita la maxim de atractii fara sa astepti prea mult, e ca atunci cand iei biletul sa iti iei supliment de intrare expres, cu asta intri in fata la aproape toate, sunt doar vreo 2 care nu au sistemul asta, dar la restul in timp ce timpul de asteptare normal poate fi de 45 de min sau o ora, uneori chiar mai mult, cu sistemul asta in 10 15 min ai intrat, singurul inconvenient e costul suplimentar.

spui ca programul e pana la 12 noaptea?

#29
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Suplimentul ala se lua de la ghiseele de bilete de la intrare, si il mai dau unele hoteluri in pachetul de cazare si bilet. Din ce am inteles anii trecuti, acest express e totusi limitat si de aia se putea lua doar de la intrarea in parc, in functie de cate se vandusera pana atunci pt ziua respectiva, ideea era, logica de altfel, ca nu se pot vinde nelimitat aceste prioritati, ca atunci nu ar avea mult sens, ca ai astepta destul si la asta, iar ideea e sa nu astepti, de aia platesti suplimentar. Eu prima data l-am primit de la cineva fara sa stiu exact ce presupune, cand am vazut  ce diferenta face urmatoarele ocazii l-am cumparat.
Anul asta n-am fost si nu stiu daca sunt ceva schimbari in acest sens, dar sistemul asta a functionat toti anii trecuti.

Da, in sezonul de vara parcul e deschis pana la ora 12 noaptea, cum se intuneca tarziu vara, e frumos vazut si noaptea, iar de pe la 11 si ceva lumea se aduna in zona Mediterania unde la 11,45 are loc un spectacol pe lac, in fiecare an diferit.

#30
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
De stiam de parc luam cazare la un hotel in zona pt 1 noapte, dar se merita si cu trenul.
Inca putin te mai deranjez.
Care din cele 3 gari din barcelona e mai aproape de hotelul meu?
BCN Montjuic
San Fructuoso 64-74, 08004 Barcelona, Spain

Si daca fac rezervare de acum, fac de la orice statie din Barcelona pana la ce statie?
salou, portaventura, tarrangtona?
Metroul ce orar are in Barcelona?
Vad ca ultimul tren de acolo e la ora 22 si ceva
ce inseamna alea 2 clase, turista si preferente?
E ca si cum ar fi clasa 1 si 2 la noi?

Edited by ortega, 12 May 2011 - 19:26.


#31
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Iti raspund cu placere.
Cum hotelul tau e aproape de Plaza España, de acolo iei linia verde de metrou si a doua statie in directia Zona Universitaria e Estacion de Sants, cea mai mare gara din Barcelona.
Nu e nevoie sa faci rezervare la acest tren, e un fel de personal, pt ca cele mai rapide nu opresc la Port Aventura, doar mergi inainte cu timp si ceri bilet pana Port Aventura, e langa intrarea in parc, biletul nu e cu loc la trenurile Cataluña Expres.
Nu are nici un sens sa iei un tren mai rapid pana in Tarragona, pt ca diferenta e de vreo 15 minute, in schimb vei intarzia mult mai mult sa ajungi din gara Tarragona la Port Aventura.

In timpul saptamanii metroul din Barcelona circula de la 5.00la 00.00.

Turista si Preferente, da, poate fi similar la cl 1 si a 2-a de la noi, dar Turista e super ok, mai ales pt treseul asta, poti lua cu incredere turista.

#32
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

 ortega, on 11th May 2011, 15:46, said:

Cat e suplimentul?
ca nu am vazut pe site la ei asa ceva...
Tu de und el-ai cumparat?
Raspund si eu la intrebarea ta dar din punct de vedere al celui care a cumparat acel "supliment" la pachet cu biletul de cazare in hotel.

Uite, aici ai extraoptiunile pentru cazare printre care se regaseste si TICKET EXPRESS HOTELS care dupa cum se poate vedea costa 8 euro/ticket/persoana https://www.portaven...oking-onlineeng

Acest ticket poate fi folosit o singura data per atractie per persoana si de aceea, pe perioada sejurului meu, am comandat cate doua astfel de tickete pentru fiecare membru al familiei

Aici poti vedea care sunt atractiile care accepta aceste tickete https://www.xeniaboo...mp;serviceid=27

Practic nici nu sunt tickete tiparite ci doar un serviciu inclus in cazare iar la atractia dorita nu faci decat sa arati cheia de la camera de pe care se va scadea automat utilizarea serviciului la acea atractie

De asemenea mai exista si varianta extinsa si mult mai scumpa si anume BRACELET EXPRESS PREMIUM HOTEL care iti confera dreptul de a intra "in fata" la fiecare atractie care accepta acest serviciu de un numar nelimitat de ori. Numai ca pretul este pe masura in acest caz...

#33
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
In caz ca nu esti cazat la unul din hotelurile din Port Aventura si iei acest supliment la pachet, il poti achizitiona de la ghiseul de bilete de la intrare, si cred ca e ceva mai scump decat atunci cand intra in pachetul de la hotel.
In acest caz e o cartela de carton pe care sunt inscrise atractiile, si in dreptul fiecareia la intrare personalul iti bifeaza casuta respectiva, asa ca nu mai poti intra a doua oara la modul expres, partea buna a fost ca de fiecare data cand am avut asta au fost atractii la care nu ne-a bifat nimic si astfel am mai putut intra ulterior tot in modul asta.

#34
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006

 clauditza25, on 14th March 2011, 13:37, said:

voi la ce hotel o sa stati?
si noi mergem in Salou in perioada 7-13 iulie si nu stim ce hotel sa rezervam pe booking... incerc sa ma orientez dupa review-uri.
as vrea ceva mai aproape de plaja...

Eu am luat bilet pentru perioada 11-16 Iulie la Hotel Gold River in parc, la 916 euro (2 adulti + 1 copil 8 ani). Avem mic dejun si intrarea la parc gratuita pe tot parcursul sejurului. Rezervarea am facut-o in jurul datei de 5 Mai pe Booking.com si este confirmata si de hotel. O saptamana mai tarziu, aceleasi bilete au ajuns la 1.350 euro, deci am avut bafta. Vom zbura cu Blue Air. Aici ne-am intepat.Am cumparat biletele cu 580 eur pe 12 Mai si pe 18 Mai erau 330 euro, aceleasi bilete....Aia e, nu poti castiga pe toate planurile....  :rolleyes:

Edited by Ritter, 24 May 2011 - 09:12.


#35
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Ne-am intors si noi de aolo.
Superrrrrrrrrrrrrrrrrrr :D
Daca aveti intrebari, shoot
O s apostez zilele urmatoare programul la tren pt cei care vin din barcelona, ca sunt cam la 30 min - 1 ora

#36
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Orar tren Barcelona Portaventura  si return(pentru cei care stau in Barcelona si nu se cazeaza acolo)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate