Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum pot adauga subtitrare unui film?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nighthawk101

nighthawk101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 26.04.2008
Va rog mult sa ma ajutati. Vreau sa adaug o subtitrare oarecare, intr-un film.
Ce program imi recomandati ? Am incercat cu AviSub, dar s-a blocat urat de tot PC-ul.
Am dat restart, si iar am incercat. La fel. Nu am virusi, pc-ul merge foarte bine, Windows-ul e ok, cpu Intel 7 , 3 GB DDR3, etc.
Multumesc anticipat.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca AviAddXSubs. E free!

Dar daca nu spui detalii(extrase cu GSpot) despre film si mai ales ce sistem de operare ai, e greu sa diagnosticam.
Subtitrarea e corecta, verificata ca e srt, bazata pe timp? Incarca-o in Subtitle Workshop(free si el) si fa un Save As, ii dai un nume si alegi format SubRip. Asa esti 100% sigur ca subtitrarea e corecta si format srt!!!

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Handbrake
http://www.softpedia...HandBrake.shtml

#4
nighthawk101

nighthawk101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 26.04.2008

View Postviceroy56, on 18th January 2011, 07:39, said:

Incearca AviAddXSubs. E free!

Dar daca nu spui detalii(extrase cu GSpot) despre film si mai ales ce sistem de operare ai, e greu sa diagnosticam.
Subtitrarea e corecta, verificata ca e srt, bazata pe timp? Incarca-o in Subtitle Workshop(free si el) si fa un Save As, ii dai un nume si alegi format SubRip. Asa esti 100% sigur ca subtitrarea e corecta si format srt!!!
La ce fel de detalii te referi ? Ma refeream la un film oarecare ( .avi  .xvid .dvdrip  .mp4   .mpeg  etc..etc..etc )
Acum incerc cu Handbrake.
Ideea este ca vreau sa-l pun pe un stick USB, sa-l vad direct pe LCD TV, e vorba de un LG 42LD 750
Nu vede subtitrarea daca e atasata in folder langa film. Si daca o vede, nu se potriveste, e decalaj mare.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Si cea pe care o vede, pe PC merge corect?
Daca nu spui de la inceput despre ce vrei sa faci, nu raspundem la obiect!
Pana la urma tu trebuie sa scrii subtitrarea PERMANENT pe film, nu ca un stream separat pe care sa-l activezi sau nu, dupa dorinta.
Asta se face cu programe ce reencodeaza informatia video, mixand-o cu subtitrarea. Deci trebuie sa te astepti si la o degradare a calitatii video.
Teoretic, playerele din TV-uri redau fisiere-film dar numai cu subtitrarea "alaturata" si numai anumite tipuri de subtitrari.
Verifica in manualul TV-ului la sectiunea respectiva ce tipuri de subtitrare accepta si pentru sincronizare(daca e nevoie) exista suficiente programe. Subtitle Workshop este cel mai bun(dupa mine), permitand si salvarea in ce format doresti/ai nevoie.
Vezi ca es=xista suficient de multe thread-uri pe aceste teme - subtitrari, sincronizari, formate redate de TV-uri cu player incorporat. Foloseste SEARCH!

#6
Mkay

Mkay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2010
Cand faci un folder pe stick sa te asiguri ca pui filmul si subtitrarea in acelas folder.
Si ca au acelas nume(ex: Avatar.2009.DVDRip.XviD-Noir.avi, Avatar.2009.DVDRip.XviD-Noir.srt)
Vezi daca merge.

#7
mariusica2010

mariusica2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.05.2010

View Postnighthawk101, on 17th January 2011, 19:12, said:

Va rog mult sa ma ajutati. Vreau sa adaug o subtitrare oarecare, intr-un film.
Ce program imi recomandati ? Am incercat cu AviSub, dar s-a blocat urat de tot PC-ul.
Am dat restart, si iar am incercat. La fel. Nu am virusi, pc-ul merge foarte bine, Windows-ul e ok, cpu Intel 7 , 3 GB DDR3, etc.
Multumesc anticipat.

Daca nu e prea tarziu pentru raspuns si inca nu ai rezolvat, incearca unul din softurile urmatoare (la mine merg toate): WinAvi Converter, Any Video Converter sau Xilisoft Media Converter, mai ales ca eu am PC mai slab ca al tau(PIV Windows 7, 2 GB RAM). Toate sunt foarte bune pentru aplicat subtitrarea direct pe film, fara sa mai ai nevoie de nici un fisier separat, si transforma intr-o multime de formate. Daca ai nevoie de detalii da-mi PM

#8
Bogdann94

Bogdann94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.06.2013
Buna seara Posted Image Am nevoie de niste sfaturi.Am un film care este intr-o alta limba,si doresc sa ii fac eu subtitrarea manual pentru ca inteleg limba respectiva.Imi puteti da un program cu care pot face treaba asta? Doresc sa fac o subtitrare inclusa in video.Asa cum se vede la tv.

#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Mai întâi creezi subtitrarea cu: http://www.softpedia...-Workshop.shtml
Pentru integrarea propriu-zisă în video (hardsub) urmăreşte tutorialul ăsta (sau altele, e plin net-ul): http://chibimink.wor...ith-virtualdub/

Edited by driftking91, 28 June 2013 - 19:46.


#10
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Sunt plin de topicuri. Cauta pe google
http://videotutorial.ro/cum-se-fac-subtitrarile-pentru-filme-de-pe-web-sau-din-pc-cu-universal-subtitles-tutorial-video/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate