Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inkjet printer

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
duzele infundate se desfunda cu un lichid cleaner special. In caz ca nu gasesti, merge si cu alcool izopropilic...se imbiba un tampon de vata cu alcool, se baga cartusul cu tamponul pe duze intr-o punga si se lasa 24 de ore.

La magazinul click de pe viitorului (lizeanu) gasesti kituri de refill bunicele de lexmark.

#38
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
1) Dacă se reîncarcă corect și la timp, cîte încărcări suportă un cartuș de Lexmark Z23. Aș vrea să-mi spună cineva clar. Unii mi-au spus 2, alții 5, alții spun că l-au încărcat de atîtea ori încît au uitat numărul. Concret, de cîte ori?
2) Am un Lexmark-Z23 în stare foarte bună (ca nouă). Nu am nici un cartuș. Cele pe care le-am avut s-au epuizat și, nefiind încărcate la timp s-au deteriorat iremediabil.  Vreau să știu dacă merită să cumpăr 2 cartușe noi (am văzut la 750.00/buc) și o sticlă de cerneală, sau e mai bine cu banii de cartușe sa iau un Canon IP1000. Pentru Canon am văzut cartușe f. ieftine (sub 100 mii lei).
3) Nu am fost pe Lizeanu (din comoditate). Spune-mi, au acolo cerneală pt. Z23 la sticlă sau alt recipient mare? În general, în magazine sunt kit-uri refill care au cîțiva mililitri și costă 300 mii lei. E prea puțină cerneală acolo și nu cred că merită. O să atașez și o poză, să vezi despre ce e vorba.

#39
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Aș vrea să-mi confirme/infirme cineva ce a spus Clauss aici . Postul e din 2003 dar asta nu contează.

#40
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003

dobrotescunicol, on Jun 26 2005, 05:09, said:

1) Dacă se reîncarcă corect și la timp, cîte încărcări suportă un cartuș de Lexmark Z23. Aș vrea să-mi spună cineva clar. Unii mi-au spus 2, alții 5, alții spun că l-au încărcat de atîtea ori încît au uitat numărul. Concret, de cîte ori?
2) Am un Lexmark-Z23 în stare foarte bună (ca nouă). Nu am nici un cartuș. Cele pe care le-am avut s-au epuizat și, nefiind încărcate la timp s-au deteriorat iremediabil.  Vreau să știu dacă merită să cumpăr 2 cartușe noi (am văzut la 750.00/buc) și o sticlă de cerneală, sau e mai bine cu banii de cartușe sa iau un Canon IP1000. Pentru Canon am văzut cartușe f. ieftine (sub 100 mii lei).
3) Nu am fost pe Lizeanu (din comoditate). Spune-mi, au acolo cerneală pt. Z23 la sticlă sau alt recipient mare? În general, în magazine sunt kit-uri refill care au cîțiva mililitri și costă 300 mii lei. E prea puțină cerneală acolo și nu cred că merită. O să atașez și o poză, să vezi despre ce e vorba.

<{POST_SNAPBACK}>


1. Un numar foarte mare. Peste 30 in orice caz.
2. Eu as ramane la lexmark...dar probabil sunt subiectiv. E alegerea ta si numai a ta.
3. Iti recomand magazinul producton de la bucur obor. Gasesti acolo tot ce vrei in materie de cerneluri....care sunt si foarte bune calitativ de altfel.

#41
Zoky

Zoky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2004
De cate ori se incarca ? Pai... depinde evident de cum le folosesti, cat de des, cat de mult intr-o "repriza", cu ce le incarci si cum le incarci... deasemenea conteaza si cand le incarci...  :)

Acum chestia cu incarcarea...  aeon... cred ca ai pus mana pe un kit de reincarcare Inktec... ei bine... dispozitivul ala e ca sa SCOTI un ml de cerneala dupa umplere... curata stratul de impuritati care a ajuns spre duze + balonasele de cerneala care se formeaza implicit caci tu bagi cerneala intr-un burete care are aer... sa nu crezi ca nu fac balonase mici mici de tot... (dispar singure in 1-2 ore dar e mai bine sa le scoti tu, sau sa zgaltai sau bati un pic in cartus, lateral e cel mai bine). Cartusele se pot incarca si prin duze dar risti ca fluxul de cerneala pe care il provoci tu sa defecteze duzele... aia se poate face la cartuse Canon caci alea nu au duzele pe ele ci au doar un strat semiabsorbant... pe ala nu il strici bagand cerneala prin el. De ce se strica duzele atunci cand bagi cerneala invers ? Pt ca oricat de incet ai baga tu cerneala aia sigur o bagi mai repede decat o scuipa imprimanta in timpul folosirii corecte...

Faza cu seringa prin gaurica e cea mai buna dupa parerea mea, asa incarc si cartuse de Lexmark si de HP... pe cele de Canon le incarc invers :D

O chestie draguta ar fi sa puneti mana pe un kit de reincarcare Inktek pt tipul de cartus de care aveti nevoie pt dispozitivul dinauntru si pt manual, care e si in limba Romana si care e un pic diferit la anumite cartuse... apoi dati-i inainte cu erneala dar tot Inktek, ca sa nu faceti bors... :P recomand sa nu folositi altceva pt ca fie se usuca in cartus fie curge dupa 1-2 saptamani (cerneala nashpa care isi schimba densitatea aiurea dupa ceva timp...).

Cu inktek nu am avut probleme. Mentionez ca NU ma ocup in special cu incarcari dar o gramada mare de prieteni si colegi au avut fel de fel de imprimante, inafara de mine evident, si aveam de tiparit mult uneori... eu stiam la cine sa apelez si la fel stiau si ei  B)

#42
ionutbb

ionutbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am un Canon I250 si il incarc cu cerneala Certo. De cate ori am reincarcat cartusul? LEEEEELLLEEE. Multe ori. Stiti faza cu BCI-24 de la Canon. Se incarca prin picurare. Merge struna. Acum singura mea problema e sa nu mi se infunde capul de scriere.Daca se intampla asta imi iau alta automat ca nu se merita sa iau alt cap. Ce nu stiu eu e cum sa fac sa nu se infunde.... sau cand se infunda capul de scrire?
Credeam ca se infunda cand nu e folosit un timp indelungat dar mai nou am auzit ca se infunda cand ai cartusele goale si le lasi asa in imprimanta mai mult timp.
Care e faza reala?

#43
Zoky

Zoky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2004
Idea e simpla... se infunda:

1. cand ai bagat cerneala proasta
2. cand ai bagat impuritati (cerneala combinata poate face cocoloase)
3. cand cerneala din capul de scriere se usuca pt ca nu s-a folosit de mult imprimanta

#44
ionutbb

ionutbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 28.05.2004
Nasol asta inseamna ca daca nu ai nimic de printat tot tre sa mai scoti o pagina din cand in cand sa nu iti moara.

#45
alfBBL

alfBBL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2006
CINE CUNOASTE UNDE POT GASI UN KIT DE INCARCARE PENTRU CARTUSE DE CANON PIXMA MP 150, DAR MAGAZINUL SA FIE IN BUCURESTI (CEI DIN CRAIOVA SUNT CAM DEPARTE)


COD CARTUSE pg40 SI cl41

#46
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
gasesti aici

#47
alfBBL

alfBBL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2006
Cine stie unde se pot gasi in bucuresti kituri BESTREFILL ?????

#48
alfBBL

alfBBL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2006
MULTAM CRASH

O sa dau o fuga sa vad ce rezolv, multam inca o data

Ai idee tipul asta de cartuse are cumva cip incorporat?

#49
Re-Atum

Re-Atum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.01.2005
La epson stie cineva cum se incarca cartusele? E vorba de o imprimanta Epson Stylus C45, a mai fost reincarcat cartusul negru la un centru, si acu mi-am luat si eu resetator si o sticluta de cerneala, dar nu vreau sa stric cartusul din prima, asa ca mai bine urmez niste indicatii, daca stie cineva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate