Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Inkjet printer

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
oki docki jaxx!
te-am intrebat de aer ca am avut inainte hp deskjet 670C si stiam de faza asta ...
probabil ca o sa fac rost de la prieteni de seringi caci ai dreptate cu "droghi" de prin farmacii... probabil ca se va uita urat farmacista ... oricum o sa incerc ...
mersi pentru sfaturi !

#20
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
sal again jaxx!
uite care-i treaba! am incercat astazi sa bag cerneala in cartushu negru de la Lexmark dar toata cerneala care o bag iese pe la duza ! ce zici sa fac?
ti s-a intamplat asa ceva ?
cartushu mai arata 2 liniute si mi-a aparut mesajul cu semnul exclamarii, adik sa ma gandesc sa imi iau alt cartus ...
HELP ME

#21
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
tu ce cod ai pe cartus ? eu am 17 pe cel negru si 27 pe cel color !
thx

#22
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
HELP ME!
Citeste mesajele de mai inainte de pe forum!!
Thx

Quote

Originally posted by Jaxx
nu bagi nici un fel de aer(sau scoti)....uita de cartusele de HP....la alea trebuie sa tragi aerul afara dupa umplere.  

Eu am folosit pentru cartusul negru o seringa care are cursa foarte lejera (cu cap de cauciuc nergu) pentru a-mi permite sa bag cerneala extrem de incet. Ai grija sa nu injectezi si aer in cartus. Pentru a fi convins ca nu ai nici o bula de aer in burete, dupa ce umpli cartusul bate cu un creion in el (marunt si repede)...procedeul asta antreneaza aerul afara din cartus.  

La cartusul color am folosit seringile din kit...mai proaste calitativ, dar m-am descurcat.


edit:  

am uitat sa raspund la obiect. Poti folosi orice seringa de plastic de la farmacie (atentie sa nu fie seringi hipodermice de diabetici ca alea au acul prea scurt)...acul trebuie bagat in cartus pana nu mai intra (la maxim)


edit2:  

te sfatuiesc sa faci rost de seringi de pe la prieteni, ca am fost eu la farmacie odata sa iau o seringa, si s-a uitat aia la mine extrem de ciudat...si e de inteles...din 10 oameni care cer seringi la farmacie, 9 sunt sportivi de performanta (daca intelegi ce vreau sa zic :D)


#23
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
bai am mai incercat si nu merge deloc! iese toata cerneala care o bag afara ! CE SA FAC?

#24
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
am patit si eu asa, dar numai la cartusul color.

Ideea e sa nu bagi cerneala in functie de capacitatea cartusului.

Cartusul NU se incarca atata timp cat scoate OK...adica fara intreruperi. Cand a inceput sa dea rateuri, opresti imediat imprimarea, pentru ca daca printezi in gol, duza se arde.

Apoi, in cartusul negru bagi maxim 4-5 ml de cerneala, iar in ala color bagi numai culoarea care s-a terminat...maxim 2 ml. E mai sanatos asa...nici nu ai hemoragie pe la duze. In cazul in care iese cerneala prin duze, pui frumos capul pe un servetel si il muti din cand in cand sa nu faca balta....pana la urma se linisteste. Bagi cartusul in imprimanta si ii dai o curatare de cap.

Eu pun pariu ca ai bagat vreo 10ml de cerneala de a inceput sa curga...practic, atata timp cat acul e in cartus, si bagi cerneala, aerul nu are pe unde sa iasa si se formeaza presiune (la cartusul negru).

Toata cerneala nu o sa iasa din cartus....o sa iasa pana se regleaza presiunea atmosferica din cartus.

#25
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
salut
zi-mi si mie te rog cum umpli exact cartusul Lexmark ... ca am incercat astazi sa bag cu seringa prin tumburusul capacului de culoare verde cerneala neagra si a curs toata pe diuza !
PLS
Pe cartus scrie codul 17, si are capacul de culoare verde inchis!
Ce crezi ca se intampla ?
THx

Quote

Originally posted by DrFan
Mai degraba se intampla asta la HP shi Epson dacat la Lexmark (asta are dop la cartush :):))>Shi faza cu cursul cernelei se intampla numai la prostanacii care nu astupa gaura de la umplere.!


#26
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
frate, am incercat de vreo 3-4 ori sa bag DOAR 2-3 ml si se intampla faza asta !
cartusul nu era gol cei drept !
gaura pe care am facut-o trebuie sa fie ceva mai larga decat acul ca sa poata iesi aerul pe langa ac cand bagi cerneala?
imprimanta imi arata ca am 2 liniute pe cartusul negru ... tu cand ai inceput exact sa umpli, cand ai vazut ca nu mai e cerneala pe hartie sau pe ecran ?
tHx

Quote

Originally posted by Jaxx
am patit si eu asa, dar numai la cartusul color.  

Ideea e sa nu bagi cerneala in functie de capacitatea cartusului.  

Cartusul NU se incarca atata timp cat scoate OK...adica fara intreruperi. Cand a inceput sa dea rateuri, opresti imediat imprimarea, pentru ca daca printezi in gol, duza se arde.  

Apoi, in cartusul negru bagi maxim 4-5 ml de cerneala, iar in ala color bagi numai culoarea care s-a terminat...maxim 2 ml. E mai sanatos asa...nici nu ai hemoragie pe la duze. In cazul in care iese cerneala prin duze, pui frumos capul pe un servetel si il muti din cand in cand sa nu faca balta....pana la urma se linisteste. Bagi cartusul in imprimanta si ii dai o curatare de cap.  

Eu pun pariu ca ai bagat vreo 10ml de cerneala de a inceput sa curga...practic, atata timp cat acul e in cartus, si bagi cerneala, aerul nu are pe unde sa iasa si se formeaza presiune (la cartusul negru).  

Toata cerneala nu o sa iasa din cartus....o sa iasa pana se regleaza presiunea atmosferica din cartus.


#27
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
ti-am zis...eu cred ca ai bagat prea multa cerneala si s-a facut presiune. Baga si tu mai putina...maxim 5 ml cand cartusul e gol. Nu te mai lua dupa ce indica softul imprmantei...cartusul nu se incarca decat cand nu mai printeaza corect...eu am printat vreo 200 de pagini cand urla imprmanta la mine ca nu mai e cerneala...

#28
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
ok !
dar inca o data iti zic ca nu am bagat mai mult de 3 ml si a iesit pe duze imediat cum am inceput !
bine ... mai astept sa se termine cerneala si mai vorbim dupa aceea!

CAM CATE PAGINI AI SCOS CU O UMPLERE ?

#29
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
scot cam 100 de pagini...pentru ca nu bag mai mult de 5 ml. Cu ala color scot maxim 20 de pagini la best quality...din aceleasi motive.

#30
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
cam cat de mare tebuie facuta gaura la cartus ca sa nu se mai faca presiune si sa poata iesi aerul din el ?
thx

#31
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
pai gaura la mine e cat sa intre acul....daca o faci ceva mai mare nu e nici o problema.

#32
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
eu am facut gaura cat acul de la seringa, adik pur si simplu l-am bagat si a intrat foarte usor ....

#33
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
pai si pe unde iese aerul la tine daca gaura e cat acul de la seringa ?

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la cartusele acelea incarcarea se face PRIN DUZE, cu un refill care are un suport special care are o kestie de cauciuc ce vine peste duze, cu o gaura pt seringa .......
cartusul se fixeaza in suport si cu seringa se baga cenreala pe gaura respectiva ...cerneala intra prin duze incetisor si dupa ce extragi seringa nu mai curge... :D
cerneala sta in cartus din cauza presiunii creeate...daca ai dat gaura in capac e nasol, tota cerneala se va scurge prin duze.....nu imi inchipui cum jaxx a reusit sa mentina cerneala in el dupa ce i-a dat gaura

#35
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
e prima oara cand aud ca se incarca prin duze. Nu contest ca ai dreptate. Pe mine m-a invatat un tip de la un magazin unde se faceau si refill-uri, si am si citit pe internet.

Pana una alta, am mai mult de 100 de refill-uri de lexmark la bord, si niciodata nu mi-a curs cartusul in imprimanta.

O sa ma interesez despre sugestia ta re reumplere. Pare interesant.

#36
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Spuneti-mi si mie, va rog, in Bucuresti, unde gasesc kit de refill pentru niste cartuse de Lexmark Z23. Recomandati-mi un magazin anume si il gasesc eu dupa dresa indicata.
Cum se desfunda dozele infundate (sper sa nu fie cazul)?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate