Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inkjet printer

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Nemesys

Nemesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.06.2002
Ce imprimanta sa-mi iau (pana in 100$) ?

   Eu m-am orientat catre un Canon S200 ...

  Voi ce ziceti ?  :hmm:

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
mai pui vreo 10 para shi itzi iei un hp 920 care are shi paralel shi usb .....este f.rapida .........iar cartushele se reffiluiesc de multe ori daca ai grija de ele.........

#3
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
iti recomand hp sau xerox m760 e buna raport pret/calitate

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
Parerea mea ar fi Lexmark.SHi in bani ashtia itzi iei un Z42 cu 2400x1200dpi 10ppm a/n 5 ppm color , mult mai silentzioasa decat orice hp, cartushele au o suprafata mare de acoperire , kitul de umplere costa cam 200.000/kit shi mere sa il umpli de 2 ori ,desing ergonomic . Eu am una shi sunt super multumit .


PS : pachet software mare , are drivere de xp , linux shi MeOs

#5
aallex

aallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.12.2001
Tot un lexmark am si eu si sunt foarte multumit de viteza de tiparire

#6
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
lolzzzzzzzzzzzzzzzzz
bun lexmarkul asta................. da o sa vedetzi la cumparat cartuse
tragedie ...............oricum nu se reffiluiesc mai bine decat hp-urile

#7
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
bah eu pot sa imi fac rost de cartushe mult mai ieftin decat orice magazin sau distribuitor (cartushe de ciordeala  :Jump: ) . Dar cartushele de lexmarc am auzit ca se refilluisec ushor shi bine. Eu inca nu am ajus la asta shi o am de un an shi a scris la greu referate . La poze nu mai zic  ca pe hartie photo ,in 2400x1200, scoate mai bine ca oricecentru de developare (bineinteles daca ai shi un jpg de caltaite pe comp ) . Pana acum mi s-a parut super . Astept sa o rencarc savad cum se comporta

#8
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
daca tu ai imprimanta aia de 1 an inseamna ca eu o am de 5 ani
hahahahahahah HP rules
P.S.:am uitat sa spun .........stefane sa te vad cand reffiluieshti cartusele shi pe urma curge toata cerneala in imprimanta ....sa vezi rasu` dreaq atunci

#9
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
Mai degraba se intampla asta la HP shi Epson dacat la Lexmark (asta are dop la cartush :):))>Shi faza cu cursul cernelei se intampla numai la prostanacii care nu astupa gaura de la umplere.!

#10
Nemesys

Nemesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.06.2002
ati cam deviat de la subiect ...

in fine, am ales  hp

despre refilluiri ... cam de cate ori se poate ( sau e bine) ? cine refiluieste si cam la ce preturi ?

#11
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
1)reffilul potzi sa-l faci tu singur ........se gasesc kituri
2)il potzi reincarca de 3,4 ori depinde cum folosesti imprimanta shi cel mai important lucru sa nu lashi cartushele goale.........adika in maxim 2 zile sa le incarci.....ca latfel se infunda .........shi ce o sa scoata pe urma nu ai vrea sa shtii
3)pretzul este cam 1/3 din pretzului cartushului nou

#12
geky

geky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 19.02.2002
Recomand HP....am un 690C de 4 ani...nici o problema ... tiparit la greu ...refile de la 5 in sus la cartus(alb negru) cel color nu am incercat ....n-am avut nevoie...acasa ;)

Concluzia: Hewlett Packard = the best

#13
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
Imi poate descrie cineva exact procesul de umplere a unui cartus Lexmark ?
Ca va trebui sa fac asta in curand...
Multumesc.

#14
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
cartus negru. Pe capacul de culoare verde inchis, este un minuscul tzumburus care arata unde s-a inchiat procesul de injectare al plasticului cand s-a fabricat cartusul. Exact pe tzumburusul ala, pui acul de seringa, si incepi sa-l invarti stanga-dreapta (ca atunci cand vrei sa faci foc frecand un batz) pana strapunge plasticul....bagi acul pana in fundul cartusului (bineinteles, cu seringa conectata la ac, si cu vreo 3-4 ml de cerneala. Se injecteaza extrem de incet cerneala...se scoate acul, bagi cartusul in imprimanta si dai un proces de curatare al capului. (obligatoriu...pentru ca altfel se formeaza o mica lacrima de cerneala pe capul cartusului si exista riscul sa patezi imprimanta...anyway...mai mult de o picatura nu pierde).

Cartus color....eh...aici e mai complicat putin....scoti capacul verde deschis prin fortare de jur-imprejur cu un cutit. Pe urma cu cate o culoare din fiecare (rosu, albastru, galben) umpli compartimentul corespunzator. Atentie mare sa nu amesteci culorile pentru ca e chinul dracu sa golesti cartusul si sa il incarci corect.

Ca sa fii convins ca pui cernneala unde trebuie, baga acul de seringa singur in compartiment, si trage aer cu gura din burete....ar trebui sa iasa niste urme de cerneala...dupa aia e simplu. Atentie...nu baga mai mult de 2ml in fiecare compartiment, pentru ca risti o hemoragie prin duzele de imprimare...Si atentie...incarca numai culoarea epuizata.

Spor la treaba



edit

vezi ca la cartusul color nu mai trebuie lipit la loc capacul...pur si simplu il asezi in pozitia originala si il bagi in imprimanta....odata are niste picioruse capacul care intra in cartus si nu se mai poate misca lateral, iar in momentul cand il bagi in imprimanta, sistemul de inchidere il blocheaza definitiv.


Am precizat ca sunt la al 3-lea model de imprimanta lexmark? (z23e, z35, x1130) si ca sunt fan lexmark? Am incarcat cartusele de la z35 de cate 20 de ori fiecare....si inca functioneaza perfect (o am pusa la pastrare).

#15
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
THX Jaxx!
Am si eu tot X1130 si inca nu mi s-a consumat cerneala originala ... de-aia am tot pus intrebari ...
Ce tip de cerneala folosesti ?
Multumesc

#16
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
aia neagra este inktec (sticla de 100ml = 160.000 lei) iar color am cumparat un borcan de plastic plin cu 3 seringi de 20ml fiecare cu cate o culoare (60ml = 250.000 lei)


secretul este sa nu schimbi cerneala...indiferent cu ce incepi, cu aia mori...ca daca schimbi marca posibil sa ti se usuce cerneala in cartus (nu glumesc)

#17
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
Jaxx !
Ce fel de seringa ai folosit ? Vreuna speciala ?
Trebuie scos sau bagat aer in cartusul de care am vorbit mai sus ?
THX

#18
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
nu bagi nici un fel de aer(sau scoti)....uita de cartusele de HP....la alea trebuie sa tragi aerul afara dupa umplere.

Eu am folosit pentru cartusul negru o seringa care are cursa foarte lejera (cu cap de cauciuc nergu) pentru a-mi permite sa bag cerneala extrem de incet. Ai grija sa nu injectezi si aer in cartus. Pentru a fi convins ca nu ai nici o bula de aer in burete, dupa ce umpli cartusul bate cu un creion in el (marunt si repede)...procedeul asta antreneaza aerul afara din cartus.

La cartusul color am folosit seringile din kit...mai proaste calitativ, dar m-am descurcat.


edit:

am uitat sa raspund la obiect. Poti folosi orice seringa de plastic de la farmacie (atentie sa nu fie seringi hipodermice de diabetici ca alea au acul prea scurt)...acul trebuie bagat in cartus pana nu mai intra (la maxim)


edit2:

te sfatuiesc sa faci rost de seringi de pe la prieteni, ca am fost eu la farmacie odata sa iau o seringa, si s-a uitat aia la mine extrem de ciudat...si e de inteles...din 10 oameni care cer seringi la farmacie, 9 sunt sportivi de performanta (daca intelegi ce vreau sa zic :D)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate