Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

solidworks: de unde incepem

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
@HDRemus ai facut o prezentare a Solidworks-ului de parca ai vrea sa-l vinzi :))... oricum mi-ai lasat impresia ca nu ai atins si alte programe CAD precum Catia, Unigraphics sau ProEngineer (mai nou parca ii zice Creo)... ai culminat cu "feature manager tree este o marca SolidWorks care a devenit raspandita dupa ce acesta l-a promovat masiv" pai toate programele mai sus enumerate de mine sunt mai "vechi" decat SW si foloseau de mult "arborele"... Catia V4 probabil e unul dintre primele softuri cu adevarat de proiectare 3D si ala are feature tree...
Oricum frumoasa prezentarea ta, din pacate la experienta pe care o ai cu Solidworks-ul nu ai zis si niste lucruri negative (in mod sigur tre sa te fi lovit de ceva)... asta mi-a dat de inteles ca nu ai lucrat si cu alte softuri sa poti face o comparatie...
O sa spun eu ca la lucrul cu suprafete complexe SW este foarte slab... sa nu mai zic la un reverse engineering pe un .stl, nu am gasit o modalitate cum sa ma ating de un .stl in SW...

#20
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View PostEngineer_xxl, on 29th July 2011, 03:56, said:

@HDRemus ai facut o prezentare a Solidworks-ului de parca ai vrea sa-l vinzi :))... oricum mi-ai lasat impresia ca nu ai atins si alte programe CAD precum Catia, Unigraphics sau ProEngineer (mai nou parca ii zice Creo)... ai culminat cu "feature manager tree este o marca SolidWorks care a devenit raspandita dupa ce acesta l-a promovat masiv" pai toate programele mai sus enumerate de mine sunt mai "vechi" decat SW si foloseau de mult "arborele"... Catia V4 probabil e unul dintre primele softuri cu adevarat de proiectare 3D si ala are feature tree...
Oricum frumoasa prezentarea ta, din pacate la experienta pe care o ai cu Solidworks-ul nu ai zis si niste lucruri negative (in mod sigur tre sa te fi lovit de ceva)... asta mi-a dat de inteles ca nu ai lucrat si cu alte softuri sa poti face o comparatie...
O sa spun eu ca la lucrul cu suprafete complexe SW este foarte slab... sa nu mai zic la un reverse engineering pe un .stl, nu am gasit o modalitate cum sa ma ating de un .stl in SW...


Da, merci;  nu m-ar deranja un job in vanzari in domeniu  :) imi place FOARTE mult SW si am avut privilegiul sa lucrez cu el inca de pe bancile facultatii. Pot sa spun cam am adunat ceva experienta in toti anii astia in care practic tot ce am facut a trecut prin SW.
Am atins si alte programe; cuvantul cheie aici este "atins". Bineinteles AutoCAD, ca tot omu' :) dar asta e altceva si mai recent CATIA. Cu celelalte, dupa un studiu al pietei de peste balta, nu imi pierd vremea pentru ca nu se cer sau sunt inferioare la ceea ce folosesc deja. Cel mai interesant mi se pare CATIA, pe care vreau doar sa-l cunosc mai bine, fara a lucra efectiv cu el. Aici se foloseste strict in automotive & aerospace, industrii cu care inca nu am avut de a face, dar e posibil pe viitor.

In ceea ce priveste featuremanager tree, el ESTE o marca inregistrata SW inca de la inceputul firmei pe care Dassault Systemes a cumparat-o mai apoi cu tot cu firma. Dovada o ai aici. Nu neg ca ar fi folosit intr- forma sau alta in trecut si la alte softuri, afirm insa ca cei de la SW pe vremea aia (inca nu erau sub umbrela DS) au pus lucrurile impreuna si au creeat un sistem organizat, l-au inregistrat si promovat puternic de atunci incolo iar acuma a ajuns intr-o forma foarte avansata si cizelata pe care altii se straduiesc sa o copieze cu mai mult sau mai putin succes. M-am obisnuit atat de mult cu el incat de cate ori iau un alt soft la incercare, primul lucru pe care il remarc e lipsa acestuia sau prezenta lui intr-o forma inferioara.

Am si lucruri negative de zis, bineinteles. Stiu ca la suprafete nu sta excelent, dar nu asta e scopul lui principal; pt asta exista CATIA. Personal ma deranjeaza ca nu are un modul de generare automata a listelor de taiere. M-am lovit de asta de mai multe ori in domeniul in care activez, dar stiu ca si asta este out-of-scope. Pentru asta am gasit insa o varianta de a programa BOM si totul e OK, ar fi fost fain insa sa fie generata automat dintr-un ansamblu.

La capitolul "reverse engineering" trebuie sa te contrazic iarasi :) no offence, dar SW sta EXCELENT la capitolul asta, daca prin "reverse enginnering of machines" intelegem ce intelege si wikipedia. Mai multe detalii aici. Scanarea 3D, folosirea de sketch picture sau chiar abordarea top-down in modelarea 3D sunt toate reverse engineering si le folosesc toate softurile de generatie noua, nu numai SW.

In rest, vreau sa vad si ce se intampla cu big-brother-ul CATIA. Dau de el peste tot. La prima impresie, la capitolul interactiune cu utilizatorul mi se pare f rudimentar. Oricum, asta nu este un apanaj, deoarece este facut pentru o alta piata-tinta decat SW.

#21
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Salut
Sunt incepator in SW si am reusit sa realizez un surub si o piulita si cand am vrut sa le asamblez am intampinat o problema.Nu reusesc nici cum sa insurubez piulita pe surub.Vreau sa mentionez ca am folosit acelasi tip de filet cu pasul de 1.25mm la ambele piese.Va rog sa ma ajutati orice sfat este binevenit.

Atasez si piesele poate va dati mai repede seama unde am gresit.

Attached Files



#22
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006
Pe partea proiectarii de instalatii termice din termocentrale(generatoare de abur) ce este mai potrivit? SolidEdge sau SolidsWorks?

#23
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Incerc sa-mi fac o vedere de ansamblu asupra capacitatilor pe care le are SW-ul. As aprecia daca are cineva la indemina eventuale link-uri, dar repet, cu o vedere ampla asupra ingineriei mecanice moderne si apoi cu detaliere pe rolul acestei unelte numite SolidWorks. Deci notiuni generale la inceput. Sau daca stiti carti publicate... eventual pdf... in masura in care or fi accesibile gratuit.
Ce proiectare se poate face in acest soft? Doar modelare 3d? Se pot obtine si sectionari 2d pentru intocmirea desenelor de executie? Are cumva si vreun modul pentru calcule de rezistenta cu element finit? Parca retin ca aflasem ceva in sensul asta, si anume ca programul Cosmos (pentru calcule de rezistenta) ar apartine SW-ului.

In urma cu vreo 2 ani, mi-am procurat de pe net SW 2012 si Autocad 2012. Plus diverse tutoriale de pe youtube. Dar le-am lasat balta atunci, fiind cu motivatia la pamint. Am terminat facultatea de Mecanica, acu' 10 ani, a carei programa sint constient ca e mult depasita. Incerc totusi sa ma pun la punct, macar pe felii stricte. Presupunind ca as ajunge sa stapinesc lucrul cu SW, oare as mai avea sanse sa ma angajeze cineva in acest capitalism? Eu avind aproape 37 de ani. Pe cont propriu s-ar putea gasi clienti? Daca s-ar intrevedea prespective, as incepe treptat sa-l maninc pe piine... (cu speranta ca peste 3 luni voi fi acumulat un bagaj rezonabil de cunostinte). Din moment ce avusesem o prestatie buna in facultate, cred ca inca as mai fi apt... doar sa se intrevada o finalitate pozitiva.

Multumesc anticipat.

Edited by Tavi24, 07 February 2016 - 13:36.


#24
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Iti recomand urmatorul playlist ca sa iti faci o parere despre SW:
https://www.youtube....L8QhdSmqpl_hjZl

Iar daca doresti sa inveti softul ai mai jos cateva tutoriale:
https://www.youtube....D787F194B340A78

De asemenea daca vrei sa te ajutam noi suntem prin preajma Posted Image

#25
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Multumesc.
Am inceput sa invat lucrul in SolidWorks, fie si doar in scop personal. Fiindca n-am informatii prea clare de pe piata muncii capitaliste... cu criteriile lor de selectie. N-am idee nici asupra preturilor pentru proiectarea SW. Ramine de vazut...
I-am gasit modulul FEA! Ma bucur ca softul ofera posibilitati de verificare a pieselor sub sarcina, returnind inclusiv deformatiile.

#26
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Sa ne arati si noua modelele tale sa vedem progresul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate