Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

(hdi) Casa din livada

- - - - -
  • Please log in to reply
2694 replies to this topic

#37
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 petre69, on 22nd February 2011, 22:14, said:

tu vrei o cacastoare de santier ?

Pai da. O mai folosesc si pana incepe santierul daca ma mai uimesc pe acolo si ma cheama natura.
Deci: are cineva o schita?

#38
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
La ce-ti trebuie schita ? Ia 20-30 de scanduri, cateva sipci si apuca-te de treaba  :peacefingers:

#39
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Daca ai suficient teren parearea mea este sa te gandesti daca faci o buda serioasa si definitiva. Eu unul am facut oarecum improvizat dar o sa o refac sa fie acolo definitiv si frumos :D. Consider ca este utila...

#40
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Corect. Nu se stie niciodata cand uiti ca ai baut bere si gusti din gradina niste pere necoapte  :naughty:

Edited by Inginerul_bv, 23 February 2011 - 08:57.


#41
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
La modul serios vorbind, noi avem 2 copii (deocamdata) si suntem genul care preferam sa stam mai mult pe afara (de dimineata pana seara). Pe langa asta avem destui prieteni si sarbatorim cat de des avem ocazia. O buda in livada este comoda in multe situatii de acest gen. Am constatat-o si cu ocazia petrecerilor pe la alti prieteni/cunoscuti. Cine nu iubeste "cadrele naturale" se poate deplasa si in casa.

#42
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Te ajut cu schita WC-ului meu. Il am de aproape doi ani si este inca functional. Chiar ieri l-am folosit.
A fost folosit (si este ) pe perioada santierului.

Attached Files

  • Attached File  WC.JPG   242.29K   639 downloads


#43
maneanec

maneanec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.01.2011

 GERULA2006, on 23rd February 2011, 10:36, said:

Te ajut cu schita WC-ului meu.
Concureaza cu turnul din Pisa. Zici ca-i facut de acelashi proiectant :lol:
LE: Stai ca deabia acum m-am prins . Ca sa nu mai faci panta la acoperis , inclini dugheana intr-o parte si se asigura scurgerea apei de ploaie.
Inteligent dom'le inteligent.  :coolspeak:
aaa dar oare cum o rezolva problema pozitiei de usurare de nevoi ?!  :habarnam: o fi un scaun cu spatar ca la stomatolog ?!

Edited by maneanec, 23 February 2011 - 10:59.


#44
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Poza este mai veche. Mai noi are o proptea  :lol:
Sa nu rizi - chiar are un scaun , sa stai asezat nu pe vine. E facut de maramureseni , oameni priceputi! :coolspeak:
La cerere revin si cu poze din interior ( exclus continut).

#45
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Schita: :peacefingers: Deplasabil in caz de necesitate.
[ http://www.beatmort.ro/singapore/galleries/Din%20Romania/wc-ecologic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau varianta mai ieftina, din pacate nedeplasabila :naughty:

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 23 February 2011 - 11:52.


#46
maneanec

maneanec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.01.2011

 Inginerul_bv, on 23rd February 2011, 11:49, said:

Deplasabil in caz de necesitate.
Culmea ar fi sa mearga si cu carburant ecologic .
Parca-mi si imaginez cum ar sta cu laxativele intr-o mana si cu o fata din aia scremuta , ca sa asigure alimentarea cu "combustibil".  :lol:
Sau sa faca cate o oprire/escala in dreptul persoanelor ce au probleme cu eliminarea de nevoi  :thumbup:

Iar la varianta mai ieftina , nu ne ramane decat se le uram "Pofta Buna"  :lol:

LE: Oare daca se duce la programul rabla acest autocacastormobil , oare primesti cupon pentru achizitionarea unului mai performant , cu clima , airbarguri , servodirectie sau cu turela ?!  :w00t:

Edited by maneanec, 23 February 2011 - 12:23.


#47
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
:clapping:  am ras bine de tot! Merci pt schita dar m-as descurca mai bine cu modelul 3D.
Ideea de a face ceva care sa ramana este o idee buna. Asa voi face.
Hai sa intreb punctual:
-adancimea la care se sapa groapa?
-se sustin in vreun fel peretii gropii?
-se sprijina cabina pe marginea gropii sau se face vreo centura, ceva?

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

 hdi, on 23rd February 2011, 19:38, said:

-adancimea la care se sapa groapa?
-se sustin in vreun fel peretii gropii?
-se sprijina cabina pe marginea gropii sau se face vreo centura, ceva?
- pana dai de prima panza freatica, preferabil ar fi a doua
- beton torcretat
- 2 pari de 8x8 si wc-ul pus direct peste. e mai palpitant

#49
TG49

TG49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2009

 hdi, on 17th January 2011, 19:01, said:

In Prahova, zona de deal.


Se poate mai precis ?
Am si eu un teren in zona.

#50
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 Astrul, on 24th February 2011, 11:46, said:

- pana dai de prima panza freatica, preferabil ar fi a doua
:w00t:  de la a treia in sus se impoziteaza !

 Astrul, on 24th February 2011, 11:46, said:

- beton torcretat
:surprise: tocretat cu iglita de impletit !

 Astrul, on 24th February 2011, 11:46, said:

- 2 pari de 8x8 si wc-ul pus direct peste. e mai palpitant
:bandit: sigur. cand ai emotii iti vin mai rapid nevoile !

#51
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Revin cu rugamintea de a ma sfatui cu privire la cea mai simpla metoda de a instala curent electric pe proprietate. Ar trebui sa construiesc ceva in prealabil, sa cumpar o baraca sau exista si metode mai simple si mai putin costisitoare?
Am vorbit deja sa incepem constructia gardului din fundul curtii. Are o lung de 26m si se afla in spatele unei minilivezi, asa ca nu m-as omori prea tare cu aspectul sau. Care credeti ca ar fi solutia cea mai economica dar care sa-mi garanteze totusi ca nu mi-l ia vantul sau ...hotii :)
Daca s-a mai discutat, un link catre topic ar fi binevenit.
Multumesc.

#52
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
http://forum.softped...t...t&p=9420964

#53
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Parerea mea este sa cauti pe cineva care a facut in ultima perioada macar 2-3 case si se pricepe la apsolut tot incepind cu documentatie,organizare de santier,sa isi dea seama rapid ce muncitori lucreaza bine si sint harnici si sa elimine nepriceputii si muncitorii lenesi si betivi din santier, sa vada daca arhitectul care a intocmit planul a gindit planul corect sau la copiat de undeva si a modificat cite ceva dupa cerinta clientului, sa ia in calcul ca dupa constructie si finisare partierul sa aiba inaltimea la care a fost gindit exemplu 2.80 nu 2.55 din cauza ca sa turnat sapa sau sa bagat incalzire pardoseala si a coborit plafonul din cauza rigipsului.
Parerea mea ca 60.000 nu vor ajunge pentru casa asta pina la final la suprafata data decit daca se vor face economii la singe.
Cel care va avea grija de santier neaparat sa aiba o nivela laser alfel vor intra materiale la tencuiala si finisare in plus.
La partea de izolare la fel trebuie cineva sa stie cum se face izolarea unei case corect si a mai facut asta.
Pe forum inca nu am vazut la jurnal casa ta pe cineva sa iti dea sfaturi corecte si clare. E mult de povestit si daca nu ai omul linga tine sa stie despre ce e vorba de la inceput pina la sfirsit casa asta te va costa minim 100.000:)))
Cauta omul si ii dai si lui 1000-2000 si el iti va scoate casa poate la banii astia de 60.000.
Cred ca asta e ce ai de facut si e cel mai corect in rest aici intri sa mai te sfatuiesti si atit.

#54
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 vimp, on 13th March 2011, 13:59, said:

Multumesc pt ideea cu pompa. Pot sa o invoc si daca nu am put? Se pare ca apa se gaseste la adanci f mari.

 novomatic, on 13th March 2011, 15:01, said:

Pe forum inca nu am vazut la jurnal casa ta pe cineva sa iti dea sfaturi corecte si clare. E mult de povestit si daca nu ai omul linga tine sa stie despre ce e vorba de la inceput pina la sfirsit casa asta te va costa minim 100.000:)))
Cauta omul si ii dai si lui 1000-2000 si el iti va scoate casa poate la banii astia de 60.000.
Sfaturile le apreciez in egala masura; fiecare incearca sa ajute in limita propriilor compentente insa altruismul si implicarea sunt independente de acestea si ca atare merita o egala apreciere.
In privinta omului providential care sa minimizeze costurile, eu cred ca voi gasi la orice colt de strada indivizi care sa pretinda ca o pot face insa, probabil, nici unul nu va accepta un contract in care sa plateasca eventualele risipe din propriul buzunar, fiindca altfel nu mai inteleg ce am platit cu cele 1000-2000...5000EU.  In mod normal, risipa ar trebui sa fie suportata de cel care o pricinuieste si nu ar trebui sa ne punem problema de a plati paznici pt asta. Dar pana acolo mai e mult...cel putin vreo 2-3 generatii, desi la noi treaba de mantuiala, neseriozitatea, iresponsabilitatea, pretentiile nejustificate etc sunt in sange si probabil ca ne va fi imposibil sa scapam de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate