Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

(hdi) Casa din livada

- - - - -
  • Please log in to reply
2694 replies to this topic

#19
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Super. Eu asa ceva mi-as pune :naughty:

[ http://www.incasa.ro/_files/Image/articole/5/rooster_large_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postseptimiu80, on 16th January 2011, 23:11, said:

am casa cu pth de 38, fara izolatie termica nu ai cum sa stai in ea iarna, si cand stai gazul sare de 100 roni pe zi incalzind la minim camerele, adica pe 17-18 gr, si fara a incalzii toata casa.e mai ieftin si mai bine caramida de 25-30 si polistiren.
gandita de la inceput, costul pentru fundatii ( elevatii de 45 in loc de 35 cm latime) pentru pereti exeriori, caramida suplimentara de la 30 la 38, tencuit exterior fac mai mult decat polisitirenul de 10 si adezivul, considerand ca vopseaua va fi aceeasi.

Te pot invita la mine intr-un uichend sa te convingi de contrariu !
E adevarat ca e caramida mica , zidaria de o caramida si jumatate .

In plus , daca opresc centrala , trei zile dupa aceea am in casa peste 18 grade , chiar daca afara sunt cu - .

Si , daca nu puneai conditia sa fie aceiasi vopsea , te contraziceam si in privinta costurilor .
Pentru ca o lavabila de exterior in loc de tencuiala decorativa face sigur diferenta de cost .

#21
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Ideea era sa evit, pe cat posibil, materialele de sinteza (mai putin naturale) , printre ele fiind si polistirenul, lavabila cu teflon etc. Am zis pe cat posibil ca doar nu o sa ma apuc acum sa-mi fac un bordei in pamant sau vreun iglu pe timp de iarna :)
Despre buget ce credeti? Ma descurc eu sa o fac cu 'fo 60000EU? Cat ar putea fi manopera la asa o casa?
Misto cocosul. Are vreo semnificatie sau putea la fel de bine sa fie si o oaie?
Sotia mea e ingrijorata de praf. Ca e casa mare si ca e greu de curatat. Eu i-am zis ca nu ar trebui sa mai fie praf ca la bloc, mai ales ca pe strada nu stiu daca trec 10 masini/zi si este de jur imprejur numai verdeata... Am mintit-o? :notangel:

#22
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Posthdi, on 17th January 2011, 18:16, said:

Sotia mea e ingrijorata de praf. Ca e casa mare si ca e greu de curatat. Eu i-am zis ca nu ar trebui sa mai fie praf ca la bloc, mai ales ca pe strada nu stiu daca trec 10 masini/zi si este de jur imprejur numai verdeata... Am mintit-o? :notangel:
Depinde, daca in jur sunt parcele libere pe care se va construi, si vei avea in fiecare sezon cate 2-3-4-.... case in constructie, vei indura destul praf, zgomot si noxe de la esapament, de obicei intre martie - noiembrie.
Daca nu, nu!

Unde va fi casa?

#23
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postportocaliul, on 17th January 2011, 18:27, said:

Unde va fi casa?
In Prahova, zona de deal.

#24
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Pentru living, avand in vedere inaltimea cred ca e mai bine sa tragi (si) incalzire in pardoseala.

#25
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postvimp, on 17th January 2011, 19:02, said:

Pentru living, avand in vedere inaltimea cred ca e mai bine sa tragi (si) incalzire in pardoseala.
E o idee buna la care nu ma gandisem. Asta inseamna ca trebuie sa pun gresie in living sau merge si cu parchet laminat la fel de bine?
Despre cocosul de pe acoperis:
"Ornament tradițional pentru acoperiș, cocoșul simbolizează vigilența. Prin tradiție, cocoșul păzește casa și locuitorii acesteia de fulger, foc și alte pericole"

#26
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu ma pricep la incalzirea in pardoseala dar dupa mintea mea parchetul este un izolator. In plus din cate ma pricep, parchetul ordinar de pe piata este foarte mult influentat de temperatura (se dilata/se contracta). Referitor la asta se recomanda ca parchetul, inainte de montare sa fie tinut 24 de ora despachetat la temperatura camerei.
Eu am discutat cu un baiat (un instalator italian profesionist in adevaratul sens al cuvantului) si pentru incalzirea in pardoseala el a folosit la casa lui parchet din nu stiu ce lemn adus de import.
Eu la bucatarie am dus niste "S-uri" de la circuitul calorifer in sapa sa mai incazesc putin gresia. Am vazut chestia asta la case construite mai demult si functioneaza super.

Edited by vimp, 17 January 2011 - 20:36.


#27
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Buna seara.
Revin cu noutati. De astazi sunt proprietarul terenului. Pot sa ma apuc de facut un WC  :naughty:

#28
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
teoretic sunt interzise vc-urile alea in fundul curtii :D
cu v de la vidanja nu cu w de la water.

Edited by septimiu80, 16 February 2011 - 00:20.


#29
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Pune te rog textul de lege sa ne convingi daca e intradevar asa. :mellow:
Ca  buda in fundul gradinii vreau sa fac si eu si sa stiu care sunt riscurile.

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cauta normele igienico-sanitare, sunt cele dupa care ti-ai luat avizele de la mediu. Scrie acolo in referatul de mediu ce si cum, nu trebuie cine stie ce maculatura si text de lege.
Eu daca mi-as prinde vecinul cu hazna deschisa langa mine, a doua zi ar gasi-o plina cu spuma poliuretanica.

#31
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAstrul, on 16th February 2011, 17:38, said:

Eu daca mi-as prinde vecinul cu hazna deschisa langa mine, a doua zi ar gasi-o plina cu spuma poliuretanica.

Cam scumpa solutie ! :lol:

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Stiu eu o varianta in care pui un praf si cand torni apa, sau altceva, se face spuma :D Kinder cu surprize.

#33
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Praful ala cu surpriza este cumva din drojdie  :naughty: se stie de efectul benefic al unui patratel de drojdie introdus intr o hazna.

#34
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
:clapping: Are cineva un proiect pentru o astfel de toaleta ? Ca ma gandesc sa-ncep si eu cu asta :coolspeak: Deci wc sau vc ? Sa fie cu acoperis tip terasa ? Sa fie cu acoperis sarpanta ? Sarpanta sarpanta da' cu tigla sau tabla ? :thumbup:

Edited by Inginerul_bv, 22 February 2011 - 22:13.


#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
tu vrei o cacastoare de santier ?

#36
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

View Posthot, on 16th February 2011, 19:43, said:

Praful ala cu surpriza este cumva din drojdie  :naughty: se stie de efectul benefic al unui patratel de drojdie introdus intr o hazna.

care este efectul ? se dospeste materia, asa ca un cozonac ?  :deadtongue:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate