Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cele mai bune/proaste C.R.T. (tuburi cinescop) produse

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Ai zis-o la mişto sau la modul serios?
Nu sunt meseriaş, dar am mai interacţionat cu televizoare vechi. Plus că mă pasionează.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
@djl, eu zic sa discutam cu moderatorii sa iti faca arie dedicata numita: Postarile lui djl.

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Nu sunt maestrul burvi  ca să am aria mea    :D
Cred că la cinescoape bune au fost şi "R.C.A.".-urile Americane. O să mai întreb pe un forum din S.U.A. despre ele. Am văzut televizor color cred că total lampizat cu aşa ceva, dar din păcate nu e în stare de funcţionare  :(   (mai era un "Victor/J.V.C." cam tot de prin 1964, dar şi ăla nefuncţional   :(    ).

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
A vćzut cineva în funcžiune vreun tv color cu cinscop deltab (sau shadow mask cum se zice în Englezć). Cć-s curios cum era calitatea imaginii comparativ cu cinescoapele în linie din generažia veche.

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007
Cele  mai reusite mi s-au parut trinitroanele de la Sony

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
Erau o grămadă de Grundig şi Telefunken cu tuburi din alea, Valvo sau RCA, reglarea convergenţei era un coşmar, luminozitatea mai slabă decât cele în linie.

#25
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
djl,
Inainte sa deschizi un subiect aici, foloseste search(in dreapta-sus) si, daca nu gasesti cel putin un subiect identic deschis de djl, poti sa deschizi unul nou.

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Am considerat că sunt teme diferite (bune versur prosate contra tehnologie folosită). De acea am deschis altul.

Da, ştiu că delta erau de coşmar când trebuiau reglate şi că cele în linie sunt mai luminoase (<<Trinitron>> nu au nici un fel de mască perforată, de aia până prin anii '90 erau mult mai luminoase şi aveau o imagine mai clară decât cele de la alte firme). Însă din moment ce masca perforată a unui delta folosea punctuleţe, nu dreptunghiuri eram curios dacă imaginea avea o "rezoluţie" mai bună.

Edited by djl, 16 January 2018 - 21:20.


#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
N-aveau cum, triadele de luminofori erau destul de mari, cel puţin cât grupurile de la cele in-line. La 66cm diagonală erau cca. 500 grupuri pe orizontală, deci rezoluţia color undeva pe la 250-300 de linii, mult mai puţin decât cele alb-negru, unde punctul de rezoluţie era aproximativ egal cu diametrul spotului de electroni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate