Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ajutor-chist ovarian

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmirela MIRELUSHA, on Mar 28 2007, 18:59, said:

mi s-a descoperit un chist la ovarul stang si mi se recomanda tratament cu anticonceptionale Logest..daca le-ati folosit sau ati trecut prin asa ceva astept un sfat de la voi

sfat important: pastreaza prospectul si mai citeste-l din cand in cand.
In rest, fa tratamentul asa cum ti s-a recomandat si du-te la control periodic. Pana la urma trece.

Edited by mianna, 28 March 2007 - 19:36.


#38
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
poti suplimentar, sa mai incerci si cu niste ceaiuri...cretisoara, coada soricelului...

sper sa nu ai complicatii si sa ajungi la operatie...pot sa zic ca m-a marcat... :unsure:

#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbogdanan, on Mar 29 2007, 19:45, said:

poti suplimentar, sa mai incerci si cu niste ceaiuri...cretisoara, coada soricelului...

sper sa nu ai complicatii si sa ajungi la operatie...pot sa zic ca m-a marcat... :unsure:


bogdane, dragule, vezi ca intelege lumea ca ai ovare, respectiv chisturi :) mai ai si avatarul ala sexy :P vrei sa te-ntrebe fata ce anticonceptionale folosesti si cum se manifesta la tine pms-u'?

#40
diodora

diodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2008
tot cu chist-ovarul drept . vroiam sa intreb daca pot sa fac sport? intru in a 12-a si aveam de gand sa dau la bac sport..si ca luna august sa o dedic antrenamentului necesar.
deci, pot?  :confuzzled:

#41
diodora

diodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2008
am aflat si eu ca am un chist la ovarul drept(4,5 cm) acum cateva zile. intru in clasa a12-a si vroiam sa dau bacul la sport(o materie in minus de invatat :D ) de asemenea vroiam sa ma antrenez putin restul vacantei insa acum sunt speriata si nu stiu ce sa fac.
am văzut acesta discuție legata de sex,care poate fi considerat un spor :), dar nu am putut sa trag nici o concluzie.
sport, da sau nu?

#42
stoianc

stoianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2008

View Postdiodora, on Jul 26 2008, 16:01, said:

tot cu chist-ovarul drept . vroiam sa intreb daca pot sa fac sport? intru in a 12-a si aveam de gand sa dau la bac sport..si ca luna august sa o dedic antrenamentului necesar.
deci, pot?  :confuzzled:


Atâta timp cât nu se intervine chirurgical asupra chistului sau nu simți dureri care ar putea să te deranjeze în timpul efortului fizic nu cred că ar fi o problemă antrenamentul pe care îl vei face... :)

#43
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Dar nici nu poti sa stii ce se va intampla cu chistul in urmatoarele 10 luni. Daca bacul e problema si nu olimpiada de la Beijing eu zic ca nu vor fi probleme mari.
Poate s-a schimbat radical metoda de notare la bac, dar mie nu mi-a trebuit nici un fel de antrenament fizic, doar financiar...

Daca ti-a dat tratament urmeaza-l cu atentie si spera ca nu va avea loc nici o complicatie intre timp.

#44
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Mare atentie la astfel de chisturi (ma refer in general nu la problema cu bac-ul la sport) , pot face oricand POC! si te cureti in cateva ore fara sa stie nimeni ce ai (mai ales daca esti departe de un spital civilizat si te tratezi cu ceva ceaiuri ).
Am vazut si eu un asemenea chist, arata ca o mingiuta invelita in vase de sange umflate precum varicele. In perioade de tulburari hormonale (cum ar fi perioada menstruala) vasele alea se umfla si nu le trebuie mult sa pocneasca.

#45
ChinoZz

ChinoZz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2008

View Postgeo_xxl, on Aug 23 2005, 19:10, said:

Sincer sa fiu am apelat la acest forum pt ca ceea ce i-a recomandat doctorul mi se pare cel putin ciudat. In primul rand i-a spus ca nu o poate trata pana la 17 ani... pt ca e in crestere... si medicamentele au efecte secundare... ceea ce mi se pare putin bizar... 2 ani de zile ar trebui sa stea degeaba? mentionez ca i-a mai zis ca acel chist este destul de mic... ciclu nu mai are de 8 luni... dar simptomele apar... dureri de sani... cosuri... si in al 2-lea rand treaba cu sexul... nu prea vad legatura... pana la urma imi poate da cineva un sfat sau un raspuns concret... sa se duca sau nu la alt doctor... sa  facem sau nu sex?

Pai in primul rand si prietena mea are aceeasi chestie .... numai ca ea nu are un Chist .. mic ... e chiar destul de mare .. 5cm sa fiu mai exact .... ia dat ginecologul ... urmatoarele Pastile

==> Flamexin (Antiinflamator) scade riscul ca , chistul sa faca poc si scade si durerile vaginului sau pana mea ai inteles tu
==> Duphaston ==> pentru reglarea Ciclului .... ia pastilele astea 1 dim 1 la pranz 1 seara (3 ori p zi) si in 2-3 zile ii va reveni ciclul si , ii va si regla Ciclul
==> Anticonceptionale ==> um.... Chipurile era si gravida ... cel putin asa presupuneam noi ... ea 16 ani eu 17 .... alea i lea dat sa le ia asa in caz de ... "Mici scrugeri din partea mea"

Si cam atat ... parerea mea dute la un cabinet de Ginecologie Privat ... vei primi altfel de servicii eu unu stiu ca am ramas uimit .. bine ca si pretul ... ma lasat cam ....  :mellow:  .... dar de .. asta e ... oriqm mult noroc si nu incerca sa ii introduci vreo ceva (sti la ce ma refer) pana nu ii trece ... Durerea este INSUPORTABILA ... mai ales daca mai este si virgina ..... hai noroc :)

Edited by adadoi, 27 July 2008 - 23:28.
aberații


#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
părerea mea e să pui mâna pe cartea de gramatică și să-i lași pe cei care știu ce vorbesc să facă recomandări. Ai scris niște prostii că mi-e și milă să le șterg: "chipurile era gravidă, i-a dat duphaston și i-a spus că-i vine ciclul", "să ia anticoncepționale in caz de"... doamne iartă-mă.

#47
Seherezada1

Seherezada1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2008
buna sunt putin speriata...astazi am descoperit ca am un chist la ovarul drept de 5 cm...intrbarea mea este daca se poate trata medicamentuos sau trebuie operat...

#48
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSeherezada1, on Oct 6 2008, 16:18, said:

buna sunt putin speriata...astazi am descoperit ca am un chist la ovarul drept de 5 cm...intrbarea mea este daca se poate trata medicamentuos sau trebuie operat...

Asta va hotari medicul ginecolog care e cea mai potrivita abordare.

#49
flashofthenight

flashofthenight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2009
Stiti cumva tratamente naturiste pentru chisturi ovariene?Tratamente care au dat rezultate.

Exista alt topic unde se vorbeste despre chisturi?Eu nu-l gasesc.
Multumesc.

#50
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View Postflashofthenight, on 12th August 2009, 01:18, said:

Stiti cumva tratamente naturiste pentru chisturi ovariene?Tratamente care au dat rezultate.

Exista alt topic unde se vorbeste despre chisturi?Eu nu-l gasesc.
Multumesc.

Depinde de natura chistului.
Exemplu: una este sa ai sindromul de ovar polichistic si cu totul altceva sa ai chisturi endometriozice.

#51
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
m-au cam speriat unele comentarii pe aici. eu una nu stiam ca acel chist poate pocni, serios. si eu am un chist mic la ovarul drept, fac tratament cu duphaston trei luni, dupa care voi merge din nou la control. ce trebuie sa evit cat timp acel chist exista?

Edited by furculita_cu_luneta, 19 September 2009 - 01:07.


#52
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007
Buna, am intrat si eu p'aci pentru ca si eu cred ca am ceva probleme de genu'...   Stie careva vreun ginecolog bun in Cluj Napoca? Si eu am simptome ce ar putea indica chisturi ovariene. De cateva ori aveam scurgerile acelea maronii iar de ceva vreme ma doare burta constant (insa o durere surda)  in zona pelvina si mai ales in in partea dreapta si putin in stanga spre ovar.  Cateodata durerea radiaza undeva in zona rinichilor si la coloana ... apar si stari de slabiciune si am avut putina febra cu o zi inainte.   Acum sunt destul de speriata si vreau neaparat sa merg la un ginecolog sa vad ce poate fi.      :ermm:

Edited by iulia89, 21 September 2009 - 22:18.


#53
rusuvika

rusuvika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2010

View Postgeo_xxl, on 23rd August 2005, 15:57, said:

Prietena mea are chist ovarian...a fost la ginecoog si din cauza varstei(15 ani) i-a spus k nu ii poate da tratament pana la 17 ani.EA este virgina.Isi incepe viata sexuala cu o astfel de afectiune?
dragul meu vreau sa iti spun un singur lucru,ca trebuie neaparat sa te duci la dr. eu tocmai fac un tratament contra acestui chist si in maxim 6 luni o sa dispara,nu pot sa iti zic ca e ceva placut nici sa il nici sa faci acest tratament care il fac dar abia astept sa termin cu el sa pot sa fac dragoste cu sotul meu caci eu am dureri si la contact si nici nu am voie de contact in timpul tratamentului,dar tre sa te duci cu ea neaparat la un medic competentdaca mai ai intrebari conacteazama te rog :thumbup:

#54
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011
Prietena mea a aflat ca s-ar putea sa aiba chisturi pe ovare ,ceea ce e cam nasol si pentru ea dar si pentru mine.E frustrant stiind ca inainte aveam o viata sexuala excelenta si acum nu prea mai am parte .Trebuie sa ma incarc cu mult rabdare sau ce imi recomandati?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate