Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Transfer dintr-un cont in altul prin Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Am cont Paypal la care am atasat un cont de la o banca din Romania. Ma duc in alta tara, dechid acolo un cont la o alta banca, il atasez si pe acela contului Paypal.

Daca depun bani de pe un cont si ii retrag in celalalt, este mai ieftin decat transfer bancar, Western Union sau alte metode?

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu poti sa atasezi decat conturi bancare din USA. Probabil te referi la carduri, caz in care e posibil sa atasezi orice card pe care apare numele tau, dar nu stiu in ce masura o banca straina iti poate emite un astfel de card daca nu esti cetatean al tarii respective.

#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostJayBird, on 14th January 2011, 22:50, said:

Nu poti sa atasezi decat conturi bancare din USA. Probabil te referi la carduri, caz in care e posibil sa atasezi orice card pe care apare numele tau, dar nu stiu in ce masura o banca straina iti poate emite un astfel de card daca nu esti cetatean al tarii respective.

Da, ma refer la carduri pe numele meu si nu se pune problema emiterii lui de alta banca in alta tara. Ca sa fie si mai simplu, ambele carduri vor fi in USD.

#4
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu ai cum sa depui suma de bani in contul PayPal, ca apoi sa muti banii in contul din Romania. Numai cetatenii din US, Uk, si alte cateva tari mai au posibilitatea asta.

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostGabysh, on 14th January 2011, 22:55, said:

Nu ai cum sa depui suma de bani in contul PayPal, ca apoi sa muti banii in contul din Romania. Numai cetatenii din US, Uk, si alte cateva tari mai au posibilitatea asta.

Este un alineat in regulamentul Paypal care spune asta?

#6
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostJayBird, on 14th January 2011, 21:50, said:

Nu poti sa atasezi decat conturi bancare din USA. Probabil te referi la carduri, caz in care e posibil sa atasezi orice card pe care apare numele tau, dar nu stiu in ce masura o banca straina iti poate emite un astfel de card daca nu esti cetatean al tarii respective.
Teoretic, orice cetatean isi poate deschide un cont intr-o alta tara. Nu exista nicio restrictie in acest sens. Nu mai este ca inainte de a intra in UE, cand aveai nevoie de pasaport si acordul BNR sa iti deschizi un cont intr-o alta tara.

View PostTLGsoft, on 14th January 2011, 21:59, said:

Este un alineat in regulamentul Paypal care spune asta?
Poti incerca sa apesi butonul "Add funds", si vei avea surprinderea ca nu vei putea. Convinge-te singur.

Nu e mai simplu sa soliciti si emiterea unui card Visa, si sa faci cumparaturile prin intermediul cardului respectiv?

Edited by Gabysh, 14 January 2011 - 22:08.


#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostGabysh, on 14th January 2011, 23:03, said:

Poti incerca sa apesi butonul "Add funds", si vei avea surprinderea ca nu vei putea. Convinge-te singur.

Ai dreptate.

Vad ca exista si "Personal transfer". Ia sa vedem...

PS: Vreau sa transfer bani, nu vreau sa cumpar nimic. Mi se pare mult comision de 40-50$ pentru 1000$ transferati.

Edited by TLGsoft, 14 January 2011 - 22:13.


#8
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTLGsoft, on 14th January 2011, 22:10, said:

PS: Vreau sa transfer bani, nu vreau sa cumpar nimic. Mi se pare mult comision de 40-50$ pentru 1000$ transferati.
Mai exista posibilitatea transferului bancar (wire transfer), care presupune plata unor zeci de comisioane, atat interne cat si externe. Acum, procedura poate fi mai simpla daca banca din Romania are semnat un contract cu o banca din tara de expeditie, si costurile, de asemenea, pot fi semnificativ mai mici. Dar pana la urma tot in jurul respectivei sume vei plati.

Edited by Gabysh, 14 January 2011 - 22:24.


#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Mda, Paypal are 3,4%+0.35EUR comision pentru "personal transfer". Adica 34.35 EUR la 1000EUR.


M-am grabit... nu te lasa decat cateva zeci de euro maxim.

Edited by TLGsoft, 14 January 2011 - 22:31.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTLGsoft, on 14th January 2011, 22:10, said:

Ai dreptate.

Vad ca exista si "Personal transfer". Ia sa vedem...

PS: Vreau sa transfer bani, nu vreau sa cumpar nimic. Mi se pare mult comision de 40-50$ pentru 1000$ transferati.
Ai dreptul la doua conturi, unul Personal si unul Premier/Business.

Ai putea sa transferi din unul (atasat la un card) in altul (atasat la celalalt card), dar problema e ca comisionul Paypal e de aprox 4%, deci tot pe la $40 ajungi.

Posibil totusi ca transferul intr-un cont Personal sa fie gratis, nustiu.

Edited by don_dannielo, 14 January 2011 - 22:30.


#11
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Geez, Western Union are 7.4%.

MoneyGram are 6%, insa te fura si la conversia valutara.


Alte metode?

Edited by TLGsoft, 14 January 2011 - 23:03.


#12
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
CitiBanking cu card Visa Clasic, atasezi cont USD/EUR ( 1 Eur/USD luna ), bagi bani in cont, cand ajungi in tara de destinatie te duci la ATM Citi si retragi ( 0 comision ) suma. Telefonezi la Citi si le spui sa inchida contul in valuta. Costul operatiei: comisionul lor de administrare lunara a contului de valuta = 1 USD/EUR

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmongolfier79, on 15th January 2011, 00:33, said:

CitiBanking cu card Visa Clasic, atasezi cont USD/EUR ( 1 Eur/USD luna ), bagi bani in cont, cand ajungi in tara de destinatie te duci la ATM Citi si retragi ( 0 comision ) suma. Telefonezi la Citi si le spui sa inchida contul in valuta. Costul operatiei: comisionul lor de administrare lunara a contului de valuta = 1 USD/EUR

Chiar daca lucreaza acolo cu persoane fizice, bancomate in Romania sunt doar 4 in Bucuresti si 1 in Timisoara. Nefezabil pentru mine.

#14
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postdon_dannielo, on 14th January 2011, 22:30, said:

Posibil totusi ca transferul intr-un cont Personal sa fie gratis, nustiu.
E gratis doar in USA, si doar daca primesti bani din balanta PayPal si/ sau contul bancar.

View PostTLGsoft, on 14th January 2011, 22:52, said:

Alte metode?
Intri in tara cu suma de bani cash, daca tara e din Europa.

#15
podari

podari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2011

View PostTLGsoft, on 14th January 2011, 22:47, said:

Am cont Paypal la care am atasat un cont de la o banca din Romania. Ma duc in alta tara, dechid acolo un cont la o alta banca, il atasez si pe acela contului Paypal.

Daca depun bani de pe un cont si ii retrag in celalalt, este mai ieftin decat transfer bancar, Western Union sau alte metode?
teoretic se poate , iar trasferul costa intradevar putin , dar ideia este alta . ai nevoie de 4 5 zile lucratoare  ca bani din cont  de banca sa ajunga in cont paypal , si alte 4 5 sau chiar mai mult ( la mine a fost nevoie de 6 zile lucratoatre in italia ) ca sa ajunga in cel de-al doilea cont . un trasfer direct banca - banca costa putin mai mult si este mult mai rapid

#16
mediaset

mediaset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.09.2005
salut.stie ciuneva .am 13 euro in contul de paypal al balance.Dau widraf founds  si imi apare paypal balance.0.0.Cum pot face sa transfer  baniii aia inapoi pe card?De alimentat contul pay pal am avzut ca e optiunea aia de banka trust.Nu pot a ii  pe cei 13 dolari..am transferat 15 dolari d epe acrd acolo si i-am luat inapoi.pe cei 13 care sunt in balance nu pot sa iiau

Edited by mediaset, 15 January 2018 - 11:26.


#17
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
@mediaset

: pentru limba romana , apasa pe tasta 1 .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate