Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Laptop Sony VAIO VPCF13M1E/H SAU Dell XPS 15 i7-740QM

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006

View Postd-rive, on 10th February 2011, 21:51, said:

Eu de vreo doua zile sunt in posesia lui Dell XPS15 versiunea cu i7. Este fara repros din toate punctele de vedere.
Calitate, materiale, finisari, viteza si tot ceea ce trebuie sa aiba un laptop performant.

Plus ca pretul e unul de bun simt iar Oktal ofera o perioada de returnare a produsului de 30 zile fata de 10 cat ofera ceilalti. Asa ca daca e ceva care nu va convine, puteti returna si primi banii inapoi.
Daca ai posibilitatea sa testezi cum functioneaza randarea video HD (program gen Pinnacle, Corel Video Studio 11sau 12) ar fi interesant sa-mi impartasesti parerea. Oare va functiona rapid fara sacadari? Un alt test ar putea fi rularea jocului (super solicitant de hardware) Crysis.  Daca reuseste sa ruleze calitativ aceste "provocari" insemna ca e un laptop pe cinste  si ma voi orienta catre acesta si eu.  Iti doresc bafta cu noua achizitie. Care configuratie o ai si cu ce rezolutie? Pretul...

#38
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006
Scuze de ultima intrebare..  M-am uitat pe Oktal.  :)

#39
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Si pentru celelalte intrebari da o cautare pe youtube. Ai videoclipuri cum ruleaza Crysis, cat despre randarea si procesarea video, ca un pasionat HD ce sunt, iti spun sa nu iti faci griji. Jar mananca.
Daca asta nu se descurca, atunci care? La laptopuri ma refer.

Daca ai de gand sa faci cu el procesare video, iti recomand sa-i mai pui 4 gigi de memorie. Adica sa ai 8 in total, maxim cat poate duce el.

Si sfatul meu, Sony e doar fancy, Dell XPS15 in poze sau in filmulete pe net arata mai slab decat e in realitate. Pozele nu au rezolutia necesara si nici filmele nu pot reda calitatea de fabricatie a carcasei de exemplu.
Deasemenea, exista tentatia sa iei afisajul fullHD, crede-ma ca nu merita. La dimensiunea asta a monitorului nu ai de ce.
Am avut inainte un Dell Latitude D820 cu placa video nVidia Quadro, etc si fullHD. La dimensiunea asta de ecran, e aproape egal cu zero faptul ca ai fullHD. Vor veni unii si vor spune ca un fullHD arata mai mult din pagina, nimic mai adevarat dar la XPS15 HD ai posibilitatea ca din touchpad, la fel ca la Mac, sa micsorezi sau sa maresti cat sa-ti arate din pagina... asa ca nu vad unde e smecheria.

#40
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006
[quote name='d-rive' date='11th February 2011, 09:06' post='9452153']
Si pentru celelalte intrebari da o cautare pe youtube. Ai videoclipuri cum ruleaza Crysis, cat despre randarea si procesarea video, ca un pasionat HD ce sunt, iti spun sa nu iti faci griji. Jar mananca.
Daca asta nu se descurca, atunci care? La laptopuri ma refer.

Daca ai de gand sa faci cu el procesare video, iti recomand sa-i mai pui 4 gigi de memorie. Adica sa ai 8 in total, maxim cat poate duce el.

Si sfatul meu, Sony e doar fancy, Dell XPS15 in poze sau in filmulete pe net arata mai slab decat e in realitate. Pozele nu au rezolutia necesara si nici filmele nu pot reda calitatea de fabricatie a carcasei de exemplu.
Deasemenea, exista tentatia sa iei afisajul fullHD, crede-ma ca nu merita. La dimensiunea asta a monitorului nu ai de ce.
Am avut inainte un Dell Latitude D820 cu placa video nVidia Quadro, etc si fullHD. La dimensiunea asta de ecran, e aproape egal cu zero faptul ca ai fullHD. Vor veni unii si vor spune ca un fullHD arata mai mult din pagina, nimic mai adevarat dar la XPS15 HD ai posibilitatea ca din touchpad, la fel ca la Mac, sa micsorezi sau sa maresti cat sa-ti arate din pagina... asa ca nu vad unde e smecheria.

Multumesc de lamuriri. Eu credeam ca, conteaza foarte mult si placa grafica pentru a face randare HD, (cel de pe XPS fiid superior) dar prefer 8 gigi de RAM.

#41
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Procesorul este cel care munceste din greu in softuri de editare video.
Deasemenea, memoria este si ea folosita la maxim.
Nu strica nici un hdd rapid de 7200rpm sau de ce nu, un SSD :D

#42
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006
Inca oscilez intre XPS15 SI XPS17. Diferenta este placa grafica: 435 VS 445 de la NVidia. Ar mai fi obtiunile extra la ambele: 4GB RAM vs 8 GB RAM si rezolutia  1930X1080 VS 1366 X 768.
Repet: prioritatea in utilizare este randarea materialelor video filmate in 1920X1080. Si ca o relaxare mai bag un Microsoft fly simulator si uneori Crysis. Asa ca inca oscilez.....

#43
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Totul depinde de cati bani esti dispus sa investesti in laptop.Diferenta dintre cele 2 e destul de mare.Daca poti cumpara un XPS 17 atunci e alegerea corecta.

#44
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006

View Postmihay93, on 14th February 2011, 23:14, said:

Totul depinde de cati bani esti dispus sa investesti in laptop.Diferenta dintre cele 2 e destul de mare.Daca poti cumpara un XPS 17 atunci e alegerea corecta.
Nu o vad asa de mare. Doar la pret.

#45
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006
XPS17 are si configuratia 6GB RAM. Acum intrebarea este......  Ram-ul daca este dual channel va functiona asimetric? Nu e mai bine 4GB puse simetric? Asa 6 GB este in felul urmator: 1 modul de 4 pe un canal si un modul de 2 pe alt canal (avand in vedere ca are 2 socluri pe canale,deci 4 in total). Asta insemna ca functioneaza asimetric de unde rezulta ca nu dezvolta performanta ca a unei configuratii simetrice. Parerea mea....  (chiar daca matematic 6 este mai mult decat 4 , daca nu exista echilibru tot nu e cum trebuie)

#46
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ia XPS15 ca e cel mai bun la raportul ce primesti in functie de ce platesti ;)
Just my 2 cents.

#47
jerry1

jerry1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.11.2007

View Postd-rive, on 17th February 2011, 11:34, said:

Ia XPS15 ca e cel mai bun la raportul ce primesti in functie de ce platesti ;)
Just my 2 cents.

Am intrat si eu de 2 zile in posesia unui XPS15 si deocamdata sunt incintat doar  de designul lui, caci am instalat linuxul la sfatul unui prieten si cum nu sunt obisnuit cu el, si am doar cite o ora,doua  seara la dispozitie, cred ca ma apuca vara sa descopar posibilitatile laptopului.Dar nu ma las mai incerc citeva zile si abia apoi trec la windows7 64 bites cred nu?

#48
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Eu iti sugerez sa treci cat mai repede pe Windows.

#49
jerry1

jerry1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.11.2007

View Postmihay93, on 17th February 2011, 21:55, said:

Eu iti sugerez sa treci cat mai repede pe Windows.
din ce motive?

#50
bogdanski

bogdanski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.01.2008

View Postjerry1, on 18th February 2011, 11:43, said:

din ce motive?

Unul dintre motive l-ai specificat chiar tu , lipsa de experienta cu linux. Dintr-un alt punct de vedere 99% din aplicatile existente pe piata prima oara se concep pentru windows dupa aceea urmand si pe alte platforme. Iar daca ne gandim ce configuratie ai, este pacat sa nu folosesti un S.O. complex care iti va rula fluent.

#51
CZhaos

CZhaos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.09.2007
Detin modelul asta de laptop si recomand !
Bun in toate privintele !
http://www.datalink....how.jsp?id=1060

#52
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
E un model bun dar gasesti optiuni mult mai bune.Cum ar fi un Dell cu i7 si 5650:http://www.cel.ro/la...b-4gb-hd5650-l/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate