Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Care este "smecheria" site-urilor de reduceri?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Daca in cazul site-urilor gen spam-spam-spam.ro ne-am lamurit cum sta treaba si care-i mecanismul "profitorilor", sunt curios daca stiti care este ideea site-urilor de reduceri, gen FunDeal.ro, GoldenDeals.ro, Kuponiada.ro, spam.ro, TopDeals etc. ? E si aici o smecherie sau sunt doar niste oameni nevinovati care aduc unui salon sa zicem 3000 de persoane la un pret redus, din care isi trag un anume comision, de la salon?

Precedentul spam-spam-spam.ro &co. ma face sa fiu circumspect!

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e nici o smecherie.

Daca Google a vrut sa cumpere Groupon cu $6 miliarde, google nu cumpara "smecherii", fata de care esti tu circumspect.

Intrebari mai concrete? Reducerile de sunt doar la servicii, iar comerciantilor le convine, e o metoda de reclama mai mult.

Edited by don_dannielo, 10 January 2011 - 00:04.


#3
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
In momentul de fata gurile rele impart romania intre groupon si restul de 27 de clone de groupon.

Eu sincer vad unele din ele destul de stabile pe piata si destul de greu de inlaturat chiar si de catre un masiv ca Groupon.

Oricum alti spun ca in .ro v-a fi anul Groupon, ramane de vazut.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu exista asa ceva, sa nu fie inlaturate. :)

Este o nisa globala, daca nu te tine sa te dezvolti la maxim pe nisa pe care ai ales-o (neinspirat), te-ai apucat degeaba si o sa te sufoci in chinuri.

Un comerciant nu va lucra cu mai multi "cuponari" deodata, tinand cont ca iese cam in pierdere chiar si cu unul.

Edited by don_dannielo, 10 January 2011 - 01:41.


#5
dynamix18

dynamix18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2005
daca va intereseaza un script pentru un site de reduceri am gasit eu pe net se numeste couponic si este o clona la groupon si isi merita banii :D http://uniprogy.com . ce parere aveti ?

#6
HelenG

HelenG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2011
Va spun eu care este smecheria . Daca dintr-un motiv oarecare nu ai putut utiliza voucherul (poate chiar pentru ca nu te-ai mai putut programa din cauza ca furnizorul de servicii nu face fata numarului mare de solicitari) nu mai primesti banii inapoi. Prestatorul de servicii nu-i primeste ca nu a prestat serviciul,tu nu ii primesti ca GOLENDEALS,nu-ti raspunde nici la unicul nr.de tel nici la e-mail  si atunci la cine sunt banii MOCA ??? ...  la GOLDENDEALS .  ATENTIE FOARTE MARE CAND CUMPARATI !!! fiti foarte siguri ca veti putea folosi voucherul caci altfel veti  pierdeti banii si GOLDENDEALS isi umfla conturile . Ma intreb contabil cum se inchide la ei treaba? O sa ma interesez . Cei de la Fun Deal ,intr-o situatie similara,mi-au restituit toata suma. Mi se par mult mai  seriosi si au si oferte mai bune.
Succes

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Lucrezi la fun deal? Asa prost merge treaba, ca ati ajuns sa va faceti conturi pe forumuri?

#8
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
Doar spalaturi sunt pe net.Daca le verificati putin poate nu mai luati teapa.
Am dat un ochi asa in timpul liber peste cele: vdbucuresti.info/2011/04/site-urile-de-reduceri.html

#9
punk17er

punk17er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.10.2007
Eu va garantez ca nu sunt angajat FunDeal :) am cumparat o oferta de la ei, una la Best Dealz pentru servicii stomatologie si au fost ok. totul a decurs exact ca in descriere. Singura problema este sa nu va trageti singuri teapa necitind fiecare detaliu din oferta :)
Mai era una 100 RON reducere 1000 RON pentru o saptamana la pensiune 5 stele nu stiu unde la munte :) si defapt mai trebuia vreo 1800 Lei :) deci reducerea avea o valoare de 1000 RON si eu o plateam cu 100 RON plus 1800 RON = 2800 valoarea initiala eu plateam 1900 prin oferta :)...

#10
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Nu este nici o smecherie ci o reteta care functioneaza in SUA pentru a face bani online.

Din pacate insa in Romania au aparut astfel de site-uri ca ciupercile dupa ploaie...lucrez la o agentie de web design si saptamanal avem cel putin o cerere de site de acest tip. Din pacate doar 2-3-5 vor sta in fata, restul sunt doar praf si iarba...

#11
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
DealNow.ro, o clona groupon luata de pe net!
Se simte ....

#12
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Intrebarea a ramas neraspunsa: cum monetizeaza clonele astea traficul? Presupun ca au un comision din procesarea incasarilor.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAstor, on 1st May 2011, 01:20, said:

Intrebarea a ramas neraspunsa: cum monetizeaza clonele astea traficul? Presupun ca au un comision din procesarea incasarilor.
Tu cumperi de la ei cuponul, si ei platesc mai departe comerciantului un procent (vreo 50%).

#14
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
Omul meu, Stan, site-ul tau e pur si simplu copie fidela a unor site-uri puse la vanzare pe net.Acum nu te supara si recunoaste ca nu ai avut sa investesti pasiune si bani in design si l-ai plescait acolo sa fie ceva....
Vezi tu, Groupon.com nu a fost primul ci al doilea asa ca daca o luam asa si el este o clona.Argumentele, omul meu Stan, sunt evidente pentru cine cunoaste si e pierdere de vreme sa le insir.

Astor, ei nu vand trafic ci vand produse.
Cand ai un magazin online nu te uiti dupa trafic mult ci dupa clienti, dar oricum am vazut si specimenii care fac exact invers si se lauda ca stiu sa vanda.Asta e tara noastra!
Omul meu, Stan, e interesat de argumente in loc sa informeze lumea.Arunca o privire Stan la site-ul tau si la altele pe net sa vezi ce inseamna cu adevarat o clona luata de pe net!

Edited by vipw, 06 June 2011 - 01:26.


#15
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cum de nea Stan are voie cu reclama la semnatura (si in post) desi are doar 8 postari?

Edited by Lyvyoo, 07 June 2011 - 16:58.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLyvyoo, on 7th June 2011, 17:57, said:

Cum de nea Stan are voie cu reclama la semnatura (si in post) desi are doar 8 postari?
sau sa-si faca reclama, la clona de site.

#17
LOL_

LOL_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.01.2012
Ati cumparat ceva prin GoldenDeals?sunt seriosi?am gasit o oferta si as vrea sa iau un vocher,dar cam stau pe ganduri pt ca nu am incredere sa le transfer aproape 800ron si apoi sa ma trezesc ca nu primesc produsul  :confuzzled:

#18
Random

Random

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2003
Cea mai recenta teapa este reducerea de la ceasuri.ro la brandul TIMEX. Ceasul de pe GROUPON este mult mai scump cu reducere decat oricare alt site care vinde acest ceas. Feriti-va de teapa asta de site www.ceasuri.ro !!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate