Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Antalya

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1066 replies to this topic

#1
scufitza_rosie

scufitza_rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.06.2005
daca e cineva pe aici care a fost in antalya sa-mi dea niste detalii ar fi foarte bine nu de alta dar nu as vrea sa-mi iau o mare tzeapa cum mi-am luat cu faimoasa statiune kussadasi :death:

#2
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

scufitza_rosie, on Jun 25 2005, 01:40, said:

daca e cineva pe aici care a fost in antalya sa-mi dea niste detalii ar fi foarte bine nu de alta dar nu as vrea sa-mi iau o mare tzeapa cum mi-am luat cu faimoasa statiune kussadasi :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Mai exact ce tzeapa ti-ai luat tu cu Kusadasi ? Detaliaza.

#3
scufitza_rosie

scufitza_rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.06.2005

cosx, on Jun 25 2005, 06:30, said:

Mai exact ce tzeapa ti-ai luat tu cu Kusadasi ? Detaliaza.

<{POST_SNAPBACK}>

mi s-a parut super urat in comparatie cu marmaris, 3 dealuri cu 4 boscheti pe ele, nimic interesant de facut, hotelurile rasfirate, iar inconvenientul cel mai mare este ca daca vroiam sa ies din aria hotelului eram legata de un microbuz, care circula numai pana la 11:45

#4
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
este o zona mai linistita .
Depinde foarte mult de tipul de turist care se duce acolo..cei care isi doresc ceva mai linistit dar si excursii optionale multiple se pot duce linistiti..
Daca esti genul de persoana care vrea sa-i urle muzica in cap prin discoteci sau vrei multa viata de noapte , alegi alta statiune
Exista taxiuri. Majoritatea hotelurilor sunt la maxim 4-5 km de hotel.. nu e asa de depart e. iti ia cativa euro / dolari un taxi sa te intorci la hotel la ora 4-5 dimineata.
Probabil si hotelul ti-a dat impresia de statiune urata.

#5
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
ha ha ok uite iti zic eu ,Antalya e super si mare ,dar daca vrei muzica aproape de hotel sau poate chiar in incinta lui atunci in recomand Kemer-beldibi ,e la 30 km de antalya  si tot asa sunt microbuze ,dar daca ai toata distractia acolo nu mai ai nevoie sa iesi .Hotel Belant e super pt tineri care nu pot dormi si au chef de distractie ,au 4 animatori si muzica pana dimineata ,mancare buna ,personal bun,acuma depinde de turist.
     daca vrei si mai multa distractie atuncea zboara pana in Antalya si de acolo 2 ore aproximativ cu un bus pana in Alanya(costa putin ,ceva 6 euro) ,e super ,iti recomand sincer .daca vrei mai multe detalii iti spun.pa pa

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu am fost in antalya luna trecuta....mai precis, la vreo 35 de km, la belek. maritime pine beach se numeste complexul turistic la care am stat (il gasesti pe net)...5 stele...daca te pasioneaza detalii in conditiile astea, intreaba sa-ti spun...

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

alypop, on Jul 6 2005, 13:38, said:

     daca vrei si mai multa distractie atuncea zboara pana in Antalya si de acolo 2 ore aproximativ cu un bus pana in Alanya(costa putin ,ceva 6 euro) ,e super ,iti recomand sincer .daca vrei mai multe detalii iti spun.pa pa

vreau io! vreau io!  :D

#8
buhaha

buhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.07.2004
e prima mea vacanta in Antalya. problema e ca  stiu despre Turcia doar ceea ce am invatat la istorie in liceu. :)
dileme am destule. pentru inceput ce bani e bine sa am la mine? euro sau dolari? la ce ar trebui sa fiu atent acolo... de ce sa ma feresc.. ce inseamna ca "se negociaza orice"? concret!... and stuff

#9
Raluk

Raluk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2005

buhaha, on Aug 22 2005, 14:52, said:

e prima mea vacanta in Antalya. problema e ca  stiu despre Turcia doar ceea ce am invatat la istorie in liceu. :)
dileme am destule. pentru inceput ce bani e bine sa am la mine? euro sau dolari? la ce ar trebui sa fiu atent acolo... de ce sa ma feresc.. ce inseamna ca "se negociaza orice"? concret!... and stuff

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am fost  vara trecuta in Antalya la Club Hotel Sera. A fost super. Serviciile sunt mult mai bune. Sunt extraordinar de ospitalieri si stiu sa te faca sa te simti bine, nu ca italienii. La magazinase si boutique-uri este bine sa ai dolari, caci preturile sunt aceleasi, indiferent de moneda ex. 1 euro sau 1 $ pt acelasi produs. Cand cumperi mai multe prod de acelasi fel, de ex. 5 tricouri, le iei la mai putin de jumatate din pret. Preturile sunt mai mici ca la noi.
Noi am fost la all included si bani am cheltuit doar pe cumparaturile personale. Imi amintesc ca pretul croazierei era de 35 euro si face toti banii. recomandarea mea este sa aveti grija cu soarele caci este cam pacatos.

Concediu placut!

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
raluk, te rog, imi povestesti un pic despre croaziera? si daca ai chef, si despre alte optionale?

mersi.

#11
Raluk

Raluk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2005

mianna, on Aug 23 2005, 11:37, said:

raluk, te rog, imi povestesti un pic despre croaziera? si daca ai chef, si despre alte optionale?

mersi.

<{POST_SNAPBACK}>


Din cate imi amintesc, am plecat pe la 6 dimineata si ne-am intors in jur de 20. Am traversat orasul si muntii care se vad din mare ca sa ajungem in portul in care ne astepta vaporasul. Nu stiu daca a existat un traseu exact, pt ca mergeam ca 1-2 cu vaporasul, dupa care faceam escale in  larg de 1 ora sau mai mult in care puteam innota in mare. Apa este extraordinara. Noi am avut 3 escale de acest fel. Sfatul meu sa iti cauti un loc pe punte sub copertina, caci arde ingrozitor soarele. Pentru ca m-am ars foarte tare dupa acea zi, nu am mai putut merge in alta excursie. Insa si orasul Antalya edste foarte frumos si are multe magazine tentante.

PS Daca iti place sa innoti, ia-ti labe si va fi super. Apa este oricum foarte sarata si te tine la suprafata, dar pentru viteza labele sunt foarte bune.

Concediu placut!

#12
mariusbg

mariusbg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.07.2005
Aveti idee cu e vremea in Turcia la Bodrum la sfarsitul lui septembrie?
Mai e buna de plaja?

#13
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
am fost la sfarsitul lui septembrie in bodrum, 27-30 de grade celsius. apa are si ea tot cam atat, 26-28 de grade. vremea e foarte buna de plaja. daca tot ajungi acolo iti recomand cu caldura o excursie de o zi in delta de la Dalyan.

#14
anaradu

anaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2005
Buna,

vrem sa placam cu masina spre antalia. cel mai scurt drum e prin bursa - kutahya - dinar - bucak, pe care avem de gand sa ne intoarcem. de dus o luam pe la canakkale - izmir - antalia. pana la kusadasi am citit cam care ar fi mersul, dar dupa aceea stie careva ce ne asteapta???

stie cineva, din surse sigure, cat mai este benzina acum?

care mai este cursul euro - lira?

si, in sfarsit, daca a stat sau a auzit cineva de antedon de luxe? cica ar fi de luxe ultra all inclusive..  :worthy:

#15
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Va asteapta un drum lung si destul de dificil; daca nu aveti motive serioase sa folositi masina, sfatul meu e sa gasiti alta modalitate de transport.

Iata totusi citeva impresii disparate din experienta mea:

- la intrarea in Turcia o sa primiti o tidula pentru masina pe care sa o pastrati cu sfintenie; la iesire, daca nu o aveti, sint mari sanse sa ramineti fara masina;

- se circula tare si foarte tare, asa ca soferul trebuie sa aiba nervi de otel. Cu toate astea accidente n-am vazut. Semnalizatul e oarecum optional, regula e sa-l feresti pe cel din fata ta;

- autostrazile sint super, insa multe din soselele de pe traseul vostru au cite o banda jumatate pe sens; veti intilni o multime de camioane supraincarcate. Multe drumuri au in loc de asfalt normal un fel de criblura, nu stiu cum sa explic - atentie la parbriz si faruri;

- traversarea Istanbulului pe autostrada este ok insa daca vreti sa intrati in el ginditi-va de doua ori inainte;

- traseul pe malul marii este foarte frumos insa mult mai lung si mai obositor;

- pe de alta parte, pe traseul initial ginditi-va unde veti innopta; luati in calcul faptul ca in "mijlocul" Turciei sa zic asa, cu exceptia oraselor mai mari (Bilecik, Bozuyuk, Kutahya, Afyon, etc.) posibilitatile de cazare sint mai ... spartane (ca sa nu te sperii prea tare scriind parerea mea directa); de asemenea, mult mai putini oameni de pe strada vor vorbi altceva decit turca (a se citi aproape egal cu zero).

Pentru ca am platiti cu card-ul cam peste tot, sincer nu prea mai retin costurile, insa o sa incerc sa vad daca mai gasesc un extras de cont de anul trecut.

Oricum, bafta si drum bun!

#16
rodidoina

rodidoina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.05.2006
Am fost anul trecut in Antalia cu masina. Am facut pe drum 2 zile cu cazare o noapte la Ayvalik (sau asa ceva) cam la 170 km de Chanakale. A doua zi am plecat pe la 9 dimineata, pe la Izmir. Nu ajungi la Kusadasi ci o iei de la Izmir pe autostrada, pe la Aidin si traversezi muntii pana in Antalia. Noi ne-am oprit vreo 2 ore si la Pamukale si am ajuns totusi in Antalia pe la ora 20,00. Noi am mers insa pana la Alania, inca 120 km sau asa ceva, adica am ajuns pe intuneric. Soseaua e foarte buna, dar drumul a foarte abrupt in unele locuri pentru ca traversezi niste munti foarte inalti. Peisajul e spectaculos. Oricum, daca iti place sa conduci e cel mai bine sa mergi cu masina pentru ca te opresti unde vrei.
Am cam avut un soc cand am vazut cat costa benzina, pentru ca mai fusesem si cu un an inainte la Kusadasi si intre timp se dublase pretul. Anul trecut costa 2.6 - 2.8 lire in timp ce pe un EURO primeai 1.6 lire. In rest, noua ne-a placut foarte mult. Din Antalya am fost in continuare in Cappadokia unde e extraordinar, merita sa o vizitezi. Apoi am mers la Ankara, am dormit o noapte, la Istambul o noapte, si apoi in Romania. A fost o excursie minunata. Am facut 4000 km si nu am avut nici o problema nici cu politia nici cu drumurile. Calatorie placuta.

#17
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005

View Postanaradu, on May 14 2006, 14:48, said:

Buna,

vrem sa placam cu masina spre antalia. cel mai scurt drum e prin bursa - kutahya - dinar - bucak, pe care avem de gand sa ne intoarcem. de dus o luam pe la canakkale - izmir - antalia. pana la kusadasi am citit cam care ar fi mersul, dar dupa aceea stie careva ce ne asteapta???

stie cineva, din surse sigure, cat mai este benzina acum?

care mai este cursul euro - lira?

si, in sfarsit, daca a stat sau a auzit cineva de antedon de luxe? cica ar fi de luxe ultra all inclusive..  :worthy:
eu am facut drumul spre antalya cu masina mea...cel mai scurt si bun drum este buc - edirne - istanbul - antalya cam 1500 km, la dus faci o noapte intermediara la ist iar la intors la edirne...ce sa cauti pe la bursa ??? de ce vrei sa o iei la dus prin kusadasi ? iti ingreunezi drumul...intr-adevar ca peisaj drumul intre kusadasi si antalya e super ( l-am facut ) dar e complicat...asa...la aedirne te pui pe autostrada si depasesti istanbulul iar cind se termina autostrada soseaua e super si destul de pustie...masina personala e cea mai buna solutie pt antalya...pretul avion+taxe+transfer in cazul in care cumperi un paket de la o agentie este minim 250 euro / pers...deci mergind cu masina ta faci economie de bani si in plus esti mai liber...eu dau pe o vacanta in turcia cu masina mea si in care fac cam 3500 km 260 euro pe motorina.

#18
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ai uitat sa specifici ca din vacanta ta mai pierzi vreo trei zile pe drum. Lucru care nu se intampla cand mergi cu avionul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate