Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

BackTrack 4

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Buna dimineata.
Vreau sa rulez BackTrack, versiunea VMWare, si nu reusesc sa-l fac sa-mi vada placa wireless. Am selectat la network bridged iar la network editor am pus placa wireless prima.
Am o placa wireles integrata, intel 5100 Gng . Daca rulez BackTrack 4 de pe livecd merge insa cand folosesc vmware nu o vede. Cred ca este din vmware.....ma puteti ajuta cu niste sfaturi ?
Multumesc.

#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu are cum sa-ti vada placa wireless, din moment ce e vorba de o masina virtuala.
Chiar daca tu setezi reteaua in mod bridge, tot un adaptor virtual este folosit.

#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHuza, on 9th January 2011, 22:21, said:

Nu are cum sa-ti vada placa wireless, din moment ce e vorba de o masina virtuala.
Chiar daca tu setezi reteaua in mod bridge, tot un adaptor virtual este folosit.
Multumesc pentru raspuns. Am vazut niste filmulete pe youtube in care placile wireless erau vazute. Credeam ca e din setarile mele.....Lor de ce le mergea ?

#4
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
1.Esti sigur ca ce ai vazut pe youtube era rulat in masina virtuala?

2. De ce vrei neaparat backtrack in masina virtuala?

Edited by ear1976, 10 January 2011 - 04:47.


#5
crecked

crecked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.05.2009
O placa de retea wireless poate fi vazuta in masina virtuala (cu suport UBS) daca e pe USB. Se pune filtru ca atunci cand e conectata sa fie luata direct in masina virtuala. Merge cu stick-uri de memorie, CD-ROM-uri, etc (tot ce se conecteaza pe USB).

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Va multumesc pentru raspunsuri.
Credeam ca nu fac eu bine setarile in masina virtuala.......
Vreau sa-mi testez protectia retelei wireless. Stiam ca retelele wireless WPA 2 sunt mult mai sigure decat WEP si ca e foarte greu sa le spargi. Am vazut filmulete respective pe youtube si am zis sa fac si eu niste teste.:)
Oricum eu am o placa de retea wireless care nu suporta injectarea de pachete. Am vazut ca multi au facut-o si pot injecta pachete cu ea. Eu unul nu am reusit !!!
Daca ma poate ajuta cineva ii raman dator.....
Placa wireless : intel 5100

#7
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Tot nu inteleg de ce vrei in masina virtuala. Daca ai placa wifi integrata nu poti sa faci nimic.
Numai pe USB, cum ti s-a spus.

Pe de alta parte, exista scule si pentru windows care fac acceasi treaba.
Da-i cu google si le gasesti.

#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

View Postear1976, on 10th January 2011, 16:53, said:

Tot nu inteleg de ce vrei in masina virtuala. Daca ai placa wifi integrata nu poti sa faci nimic.
Numai pe USB, cum ti s-a spus.

Pe de alta parte, exista scule si pentru windows care fac acceasi treaba.
Da-i cu google si le gasesti.

Am inteles. Stiu ca nu poate sa-mi vada placa wireless deoarece este integrata.
Cu placa wireless actuala, intel 5100, nu pot sa injectez pachete in Backtrack 4. Am citit pe net si cu ceva trucuri puteai sa injectezi pachete pentru a captura handshake.
Ma gandeam ca poate a mai fost cineva in situatia mea si a reusit sa ii dea de cap. :)
Imi poti da exemple de ~scule~?

Multumesc.

#9
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Cauta si o sa gasesti, cum ai gasit si clipul ala pe youtube.
Imi pare rau dar deja e discutie de windows si/sau chestii la limita regulamentului.
Pe de alta parte, daca vrei sa fii pentester, fara un pic de documentare nu se poate, deci ajutorul meu se opreste cam pe aici.
Iti va fi mai util sa te documentezi singur, directiile ti le-am indicat.

Edited by ear1976, 10 January 2011 - 17:20.


#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Nu ma intereseaza orice aplicatie pentru a sparge o retea wireless deoarece nu este scopul meu ...:)
Am facut dual boot cu backtrack 4 si cand stau doar pe net intru de pe el....
Am gasit ceva pe net insa nu inteleg unde sa bag scriptul gasit......imi puteti da o mana de ajutor ?
Uitati ce am gasit .. http://translate.goo...t....html&hl=en
Multumesc!

Edited by cilibiu, 16 January 2011 - 19:28.


#11
Flavinhu

Flavinhu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.07.2007

View Postcilibiu, on 10th January 2011, 16:29, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Credeam ca nu fac eu bine setarile in masina virtuala.......
Vreau sa-mi testez protectia retelei wireless. Stiam ca retelele wireless WPA 2 sunt mult mai sigure decat WEP si ca e foarte greu sa le spargi. Am vazut filmulete respective pe youtube si am zis sa fac si eu niste teste.:)
Oricum eu am o placa de retea wireless care nu suporta injectarea de pachete. Am vazut ca multi au facut-o si pot injecta pachete cu ea. Eu unul nu am reusit !!!
Daca ma poate ajuta cineva ii raman dator.....
Placa wireless : intel 5100

cilibiu, nu e neapărat să folosești Backtrack pentru a-ți testa rețeaua wireless. Într-adevăr Backtrack e un distro special pentru teste de securitate, penetrare și investigații, dar asta nu înseamnă că e singura soluție. Backtrack, din câte știu eu e bazat pe Ubuntu 8.04. Ce ai tu nevoie din Backtrack e pachetul aircrack-ng și eventual kismet (ca să vezi ce se mișcă în jurul tău). Ai putea să îți instalezi Ubuntu 10.04 sau 10.10 (sau orice alt distro) pe o partiție virtuală, cu WUBI, și să instalezi respectivele pachete. Sunt sigur că ai cel puțin 3-4 giga liberi ca să îl instalezi ca și program din Windows... La început m-am chinuit și eu cu Backtrack, la vremea respectivă placa mea de wifi nefiind suportată în nici un fel. Acum am Ubuntu 10.04 împreună cu pachetele menționate și toată treaba merge brici. Placa e recunoscută, chiar și injecția merge. Dar ai grijă: Pe unele distro-uri îți va merge, pe altele nu. De exemplu, mie nu îmi funcționează injecția de pachete decât pe Ubuntu 10.04LTS. Pe 10.10 nu, pe Kubuntu nu,pe Fedora nu, pe SUSE nici atât. Depinde și de drivere și de kernel. LTS conține chestii "mai stabile". De asemenea, dacă ți se pare greu în consolă, ai o alternativă GUI la aircrack, bazată pe aircrack și anume gerix-wifi-cracker. E un program făcut în Python, care ia toate opțiunile pachetului aircrack-ng și le pune frumos pe categorii într-o fereastră. Eu prefer totuși varianta originală, în consolă, pentru control total.

Side note: Standardul WEP e o mizerie pentru care nu ia nimănui mai mult de 5 minute să spargă parola. Și asta fără vreun client conectat la rețea. Odată ce ai ales WEP la configurația routerului e cași cum ai cere să îți fie spartă parola. De asemenea, din câte știu, unul din teste implică decriptarea pachetelor WEP fără să se știe parola.

Side note 2: Standardul WPA și WPA2 nu poate fi spart, încă, decât prin atac cu dicționar, care, la un fișier dicționar de 33 de GB, poate dura și 5 ani, iar asta nu-i sigur că îți și găsește parola. Cele mai bune parole sunt cele generate random :)

Spor la teste :)

Edited by Flavinhu, 25 January 2011 - 04:00.


#12
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@ flavinhu: Da-mi si mie adresa ta. Sunt sigur ca ai broasca "yale" de aia normala, care se deschide in maxim 5 minute.
Sau poate ai de aia jmechera, care se deschide in 10 minute.

Acum ai inteles? Stii de unde stiu cum se pot deschide? Sau cum a-si putea sa iti aflu adresa fara sa vrei?

#13
Flavinhu

Flavinhu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.07.2007
@ear1976

Sunt sigur că ești plin de resurse. Da folosesc o broască ordinară, pe o ușă din placaj. Te aștept cu o șurubelință și două agrafe de birou. Dacă vrei să treci prin ușă, n-ai decât să-ți aduci topor.

Pentru adresă, cere IP de la admini.
/offtopic

#14
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu asta era ideea...dar in fine, daca asa o interpretezi tu.
Daca e sa ma gandesc bine, iutub e plin de informatii. Ca se cred unii datori sa dea mura in gura. SI dupaia se mira unde le-a disparut masina, banii etc.

Topor nu-mi trebe si nici informatii de la admini. Imi e suficient nick-ul tau aici de fata. Broasca nu se deschide cu agrafe de birou ci mult mai simplu, cu compasul.
Da' asta nu o gasesti pe iutub.

Edited by ear1976, 25 January 2011 - 04:18.


#15
Flavinhu

Flavinhu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.07.2007
Ok... sunt în ceață. Creierul meu merge pe Cola la ora asta. Tradu-mi te rog

Quote

Daca e sa ma gandesc bine, iutub e plin de informatii. Ca se cred unii datori sa dea mura in gura. SI dupaia se mira unde le-a disparut masina, banii etc.
și explică-mi ce am greșit până acum.

P.S. Nickul ăsta nu cred că l-am mai folosit de când mi-am făcut aici cont (~07).

Edited by Flavinhu, 25 January 2011 - 04:28.


#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Ok, sunt mai calm acum. Scuze pentru afronturi.

Din principiu, nu sunt de acord ca solutii de genul acesta sa se dea mura in gura. Poate o fi avand omul intentii bune, dar nu putem sti asta cu certitudine. Macar un efort sa se documenteze ar putea sa faca.

Pe de alta parte, doar pentru testat securitatea retelei proprii de acasa...cmon. E suficient sa crezi pe cuvant testele facute de altii si sa alegi o criptare buna cu parola cat mai complicata.
Si marmota invelea cocolata in staniol.

Pe iutub e plin de tutoriale cum sa spargi lacate, masini, yale etc, plus alte tampenii, inclusiv cum sa faci bombe. Asta era ideea. Bineinteles, toate cu scuzele de rigoare, ca sunt doar in scop "educativ" :D

E vorba de responsabilitatea morala a celui ce impartaseste informatii de acest gen, care se pare ca incet incet dispare. Asa sunt eu, mai de moda veche.

Edited by ear1976, 25 January 2011 - 16:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate