Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pending Delete ROTLD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006
Salut,
Am vrut sa deschid acest thread la domenii dar acolo nu prea am unde asa ca l-am deschis aici.
Am avut un domeniu prin vodafone.
Nu am mai platit pentru ca nu mai vreau serviciile lor si acum apare pending delete.
Cat dureaza pana cand ROTLD il sterge sa il pot cumpara pe numele meu ?
Stie careva ?

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La .com sta 6 zile.

De cat timp are statusul asta?

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Mai bine ti-l transferai pe numele tau inainte sa expire. Asa risti un pic.

#4
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 tedeu, on 8th January 2011, 19:43, said:

Cat dureaza pana cand ROTLD il sterge sa il pot cumpara pe numele meu ?
Stie careva ?

In mod normal 24 de ore, dat tinand cont ca este weekend, posibil 48 de ore.

#5
boggy91

boggy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.09.2011
postez si eu aici cu toate ca este mai vechi topicul, sper sa nu se supere nimeni, domeniul meu tot cu PENDINGDELETE apare au trecut deja 4 zile si nimic, cand se va sterge ?


mentionez ca domeniul este .ro

Edited by boggy91, 02 December 2011 - 17:59.


#6
boggy91

boggy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.09.2011
nimeni nu stie ? :-s

#7
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Domeniul ramane in proprietatea vodafone. Domeniile .ro nu se sterg.

 boggy91, on 2nd December 2011, 17:33, said:

postez si eu aici cu toate ca este mai vechi topicul, sper sa nu se supere nimeni, domeniul meu tot cu PENDINGDELETE apare au trecut deja 4 zile si nimic, cand se va sterge ?


mentionez ca domeniul este .ro


#8
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 eerik, on 4th December 2011, 13:56, said:

Domeniul ramane in proprietatea vodafone. Domeniile .ro nu se sterg.
Fals, stiu un domeniu .ro luat prin Vodafone, expirat si inregistrat de altcineva.

#9
boggy91

boggy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.09.2011
mentionez ca domeniul nu a fost platit pe viata ci era platit lunar de pe un abonament care acum nu mai exista...

pe ROTLD scrie in continuare PENDINGDELETE de Luni 28 Noiembrie

Oare cat trebuie sa astept ? pe Site-ul vodafone scrie ca in 5 zile calendaristice de cand scrie PENDINGDELETE il sterge , insa au trecut 5 zile de mult timp

#10
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Posibil si 90 de zile...

#11
boggy91

boggy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.09.2011
am observat ca in aceasta perioada de PENDINGDELETE nu mai apare nici PAGE RANK-ul ....
Cand o sa il activez iar , o ia de la inceput cu PR 0 ? Aveam PR 2 inainte ... merita sa astept astea 90 de zile ? o iau de la 0 sau conteaza numele domeniului ? cand a fost inregistrat  penultima oara ?

#12
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Da, pentru Google conteaza vechimea domeniului. Daca expira, o sa ai un domeniu "nou-nout" cu PR 0.

#13
boggy91

boggy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.09.2011
Deci sa inteleg ca nici nu mai are rost sa astept, mai bine iau alt domeniu ...

#14
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Nu stiu cum e la domeniile .ro insa la domeniile .com trec cam 75 de zile pana este liber...initial sta vreo 30 zile in starea "expirat", apoi trece in perioada de "gratie" si sta inca vreo 30 zile, apoi trece in strarea "pending delete" unde mai sta vreo 2 saptamani...
S-ar putea sa gresesc, eu am urmarit acum vreo 2 ani cateva domenii si am reusit sa prind unul singur. Ideea este ca dupa starea "pending delete" trece intr-o stare nedefinita, domeniul este liber, nu mai apare la whois dar nici nu se poate inregistra...si sta asa vreo 24-48 ore, timp in care el este inregistrat de marile corporatii care fac rezervari din timp. Daca nimeni nu a rezervat domeniul, devine liber...eu asa am prins unul singur...in rest am urmarit destule insa cand ajungeau in starea aia nedefinita apareau imediat inregistrate de goddady. Domeniul pe care l-am prins expirase la sf. lui noiembrie si eu l-am inregistrat imediat ce a devenit disponibil, asta fiind pe la jumatatea lui februarie...deci se respecta cele 75 de zile.

Pe rotld.ro scrie asa:
PendingDelete - domeniul este marcat spre stergere automata. In starea PendingDelete, domeniul nu este functional. Un domeniu este pus in aceasta stare in momentul expirarii. In acest caz, starea domeniului se poate schimba prin reinnoire numai de catre fostul detinator al domeniului. Un alt caz in care un domeniu se poate gasi in starea PendingDelete, este legat de stergerea de domenii in urma rezolvarii de dispute, sau la cererea detinatorilor;

Asta imi spune urmatorul lucru: la domeniile .ro se aplica alte reguli, iar starea asta PendingDelete poate sa tina si luni de zile...altfel ca fostul detinator sa se poata razgandi.

Cel mai important aspect este ca durata lunga pana la cand domeniul redevine activ face ca Google sa il deindexeze si sa stearga PR sau vechimea...practic dupa inregistrare se ia de la 0 orice contor...e ca un domeniu oarecare, ce nu a mai existat inainte.

Edited by blue_wings, 22 December 2011 - 11:54.


#15
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Pana la urma, are cineva idee cat sta un domeniu in starea PendingDelete la ROTLD? E unul care are 100 de zile .... cat sa mai astept? Mersi

#16
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Astepti tu mult si bine.... Daca e bun, o sa se ia "pe surse interne" in secunda 2 dupa eliberare. Mafia ROTLD e celebra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate