Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inima si Ficat de rata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Oare de ce da lumea banii pe asa ceva ? :huh: Tipul asta , Joseph Roy a facut multi bani pe baza prostiei oamenilor iar principiul continua astazi cu companiile farmaceutice. De ce asa ceva poate fi vandut, chiar la pret mare dar daca as vinde o sticluta de apa chioara pe care sa scriu ca vindeca reumatismul, spre  exemplu, as fi probabil arestat sau macar amendat.

Acum ca e "sezon" , chestia asta, ca nu pot sa-i spun medicament, nu e nici macar vreun extract de planta...e de fapt apa chioara, se vinde in draci...  :death:

#2
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
La mine funcționează. Îl iau de mulți ani (cam o dată la 1-2 ani) și de fiecare dată am scăpat de-o viroză care-și arăta semnele. Acum, că aș fi scăpat și fără el sau că e (și) placebo...eu nu știu să spun, principalul e că-s mulțumită de el și o să-l cumpăr în continuare. Nu iau și n-am luat niciun alt medicament homeopatic vreodată.

Faptul că-i de origine animală, cum sunt atâtea și atâtea medicamente, nu-mi spune nimic rău.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Placebo

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Poststlx, on 8th January 2011, 20:01, said:

La mine funcționează. Îl iau de mulți ani (cam o dată la 1-2 ani) și de fiecare dată am scăpat de-o viroză care-și arăta semnele. Acum, că aș fi scăpat și fără el sau că e (și) placebo...eu nu știu să spun, principalul e că-s mulțumită de el și o să-l cumpăr în continuare. Nu iau și n-am luat niciun alt medicament homeopatic vreodată.

Faptul că-i de origine animală, cum sunt atâtea și atâtea medicamente, nu-mi spune nimic rău.

Pai cam asta-i chestia , nu e de origine animala. Prin metoda de reductie 1/100 de 200 ori folosita la crearea oscillococcinum asta e practic imposibil sa dai de vreo molecula animala in "apa chioara" din care e facuta pastila asta. Ei zic ca ramane "amprenta", "ghost"-ul substantei respective care cica ar avea efectele alea pozitive.
Teoretic , ca sa ai sansa sa "mananci" o molecula din substanta "activa" ar trebui sa consumi mult mai multe molecule decat are intreg Universul (1Ś10?400 g).

Practic e sucroza si lactoza, frumos impachetata si vanduta la fraieri. Nu m-as fi mirat daca traiam la inceputul sec. XX dar totusi e anul de gratie 2011 si inca se mai intampla asemenea lucruri...

Si ca o curiozitate, pentru cei care nu stiu inca dar poate folosesc "medicamentul" asta, numele provine de la Oscillococcus, o particula inchipuita de Joseph Roy, dovedita mai tarziu ca nu exista, lucru care nu l-a impiedicat insa sa-si vanda mai departe "inventiile" medicamentoase. El era convins ca boli precum cancerul, reumatismul, tuberculoza s.a. ar fi fost toate cauza acestei bacterii :lol:

Edited by lawrence38, 09 January 2011 - 01:06.


#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu nu cred in homeopatie dupa ce toata facultatea am fost indoctrinat alopat dar am vazut cazuri care au cedat cu medicamentele homeopate dupa ce toate alopatele au fost inutile, deci ceva este acolo dar sintem inca prea mici sa intelegem. Marele lor avantaj este lipsa reactiilor adverse.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostRemicade, on 9th January 2011, 08:46, said:

Eu nu cred in homeopatie dupa ce toata facultatea am fost indoctrinat alopat dar am vazut cazuri care au cedat cu medicamentele homeopate dupa ce toate alopatele au fost inutile, deci ceva este acolo dar sintem inca prea mici sa intelegem. Marele lor avantaj este lipsa reactiilor adverse.

Acel "ceva" e puterea corpului uman de a se vindeca singur, bineinteles cu ajutorul creierului care coordineaza totul. Cancerul spre exemplu ar putea fi vindecabil 100% daca s-ar cunoaste mesajele chimice, nervoase, etc. care ar trebui transmise si efectuate de corp pentru a izola si distruge celulele respective.

Vindecarile asociate homeopatiei nu sunt altceva decat un o marturie a acestei capacitati formidabile a corpului omenesc de a se restaura.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Stie natura ce face, ar fi groaznic sa traim toti 120 de ani....

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

View Postlawrence38, on 9th January 2011, 13:20, said:

Vindecarile asociate homeopatiei nu sunt altceva decat un o marturie a acestei capacitati formidabile a corpului omenesc de a se restaura.
Indusa homeopatic, ei spun ca sunt tot niste semnale...
:rolleyes:

Edited by oaspetele, 18 January 2011 - 22:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate