Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teorie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Nu cunosc prea multe despre acest. In ultimul timp, am ascultat diverse piese muzicale din zona muzicii simfonice si a muzicii clasice.
Problema este ca am lacune in ceea ce priveste teoria. De exemplu, la discografia fiecarui compozitor, apar mai multe compozitii muzicale despre care nu am idee ce reprezinta: simfonii; opere; cantate; muzica de camera; sonate; cvartele,;concerte pentru pian, pentru vioara; etc.
Sau alta chestie, faza cu opera: eu stiam ca o opera are 3-4 acte. Am luat Carmina Burana a lui Carl Orff unde sunt vreo 25 de melodii.
De asemenea, am mai ascultat si alte piese (in format mp3) si am observat ca aceleasi piese au durate diferite iar la unele nu se gasesc decat uverturile.

Intrebarea mea: cunoasteti vreunun site/document online pentru incepatori in domeniul asta, de unde as putea invata pana si cele mai mici notiuni?

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
nu iti trebuie doar teorie, ci si istorie ca sa clarifci chestiunile de mai sus

incearca un curs online, de exemplu MUS241 la Missouri state university. Se gaseste in iTunes.

#3
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostCentris, on 7th January 2011, 21:23, said:

incearca un curs online, de exemplu MUS241 la Missouri state university. Se gaseste in iTunes.

Nici chiar asa! :deadtongue:
Caut o sursa de informatii, nu sa fac cursuri.

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
guagăl, wikipedia. da chestiile alea de mai sus îs de bun simț, nu țin de teorie sau mai știu eu ce.
e firesc ca o interpretare să difere de la interpret la altu, d-aia au duratele diferite, pencă un dirijor are altă percepție asupra unei părți rapide în comparație cu un altul. spre exemplu celibidache are prostul obicei să trateze alegreto-ul precum un largo :lol:
șamd
iar carmina burana a lui orff e cantată, nu operă ;)

#5
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postgigel de hohențolărn, on 9th January 2011, 22:39, said:

1. guagăl, wikipedia. da chestiile alea de mai sus îs de bun simț, nu țin de teorie sau mai știu eu ce.
e firesc ca o interpretare să difere de la interpret la altu, d-aia au duratele diferite, pencă un dirijor are altă percepție asupra unei părți rapide în comparație cu un altul. spre exemplu celibidache are prostul obicei să trateze alegreto-ul precum un largo :lol:
șamd

2. iar carmina burana a lui orff e cantată, nu operă ;)

1. Mda, google si wikipedia ar fi bune dar nu am gasit nimic care sa inceapa cu cele mai simple notiuni.

2. Multumesc.

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
păi ce noțiuni - caută pe goagăl symphonic poem, tone poem, symphony, chestii d-astea, sonate, mazurci, etc. îți explică ce și cum

cât despre "de ce concertu pt pian de grieg durează cu richter ț minute și cu cziffra ș", apăi  e simplu că fiecare tratează tempi diferit.

#7
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View PostCharger, on 12th January 2011, 17:11, said:

1. Mda, google si wikipedia ar fi bune dar nu am gasit nimic care sa inceapa cu cele mai simple notiuni.

2. Multumesc.
mergi la biblioteca. sunt o groaza de dictionare si enciclopedii de specialitate. si wiki poate fi de folos, ca e bine structurata.

#8
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
O sa incerc cu google, wikipedia si poate dau o tura la biblioteca.
Multumesc pentru raspunsuri.

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCharger, on 14th January 2011, 14:38, said:

O sa incerc cu google, wikipedia si poate dau o tura la biblioteca.
Multumesc pentru raspunsuri.
ca să fiu drept mai bine dai o tură auditivă pe youtube. vezi ce-ți place șamd. muzica d-aia e, la urma urmei. s-o asculți :)

#10
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 14th January 2011, 16:13, said:

ca să fiu drept mai bine dai o tură auditivă pe youtube. vezi ce-ți place șamd. muzica d-aia e, la urma urmei. s-o asculți :)
prostii. o sa iasa o varza.  omul o zis ca vrea sa inteleaga ce asculta si sa faca niste legaturi. asa cum unii sunt mai interesati de critica si istoricul literar decat de operele literare in sine.
dar cum nu ti-a placut niciodata istoria, ce sa intelegi?  :console:

#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
frumusețea unei simfonii o vezi după ce-o asculți, după cum și o carte o apreciezi după ce-ai citit-o, ori o mâncare sofisticată după ce-o guști. restu e vrăjeală, ca să-și permită și alții să mânce-o pâine :lol:

#12
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
De ascultat am ascultat. Mi-am format gusturile cat de cat.
Ma intereseaza mai mult partea teoretica.
De exemplu, cand am ascultat Carmina Burana am crezut ca e opera, pana am aflat, din topic, ca este cantata.

Edited by Charger, 15 January 2011 - 19:55.


#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ce zici tu nu este teorie, cel puțin nu în sensul comun al ăsteia - vezi acilea
http://en.wikipedia....ki/Music_theory

#14
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Mda, imi cer scuze daca am indus in eroare.

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCortex187, on 7th January 2011, 21:46, said:

Intrebarea mea: cunoasteti vreunun site/document online pentru incepatori in domeniul asta, de unde as putea invata pana si cele mai mici notiuni?
Ceea ce te interesează pe tine nu e teoria muzicii (deci nu e de mirare că o căutare pe domeniul ăsta nu te-a ajutat) ci forme muzicale. Sunt convins că se găsesc materiale în sensul ăsta: http://www.google.ro...e...mp;aql=&oq=
PS Ar fi util de studiat și ceva istoria muzicii (de prin renaștere încoace).

#16
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postantinari, on 11th April 2011, 16:49, said:

Ceea ce te interesează pe tine nu e teoria muzicii (deci nu e de mirare că o căutare pe domeniul ăsta nu te-a ajutat) ci forme muzicale. Sunt convins că se găsesc materiale în sensul ăsta: http://www.google.ro...e...mp;aql=&oq=
PS Ar fi util de studiat și ceva istoria muzicii (de prin renaștere încoace).

Asa mai merge...
Renuntasem, doar am citit niste chestii care nu m-au ajutat prea mult.
Multumesc frumos!  :peacefingers:

#17
olgaemanuella

olgaemanuella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2011
Buna!
De curand am inceput sa scriu pe blog diverse informatii despre cum sa canti usor,dar pot aborda si alte subiecte daca sunt persoane interesate.Asa ca,daca mai ai intrebari,nu ezita sa -mi scrii pe adresa de email [email protected],cu siguranta va fi o provocare pentru mine sa-ti raspund la intrebari.
   Blogul il poti vedea aici www.cantiusor.ro .Astept cu nerabdare parerea ta despre ceea ce vei citi acolo.

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
am intrat şi eu pe saitu lu peşte, şi-n loc să citesc despre guvizi, sardine şi ştiuci, ce-mi văd ochilor? dragobete!! nasol. deci e vorba despre manele. teoria muzicii săraca până unde-a ajuns. aştept cu interes să se despice firu-n ţşpe cu 2+2 = ? în te-mir-ce masterat de la facultatea de mate. cam acolea ne-ndreptăm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate