Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Apple sa se dezghete.....

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMUR_I0NUT, on 19th January 2011, 07:40, said:

Mai este varianta cautarii aplicatiei pe net (app-urile pt Android au formatul .apk), o cobori in calculator si pe urma o transferi pe telefon conectand telefonul in Mass Storage Mode (apare pe calc ca o memorie USB :naughty: ) sau scoti cardul din telefon (da, majoritatea telefoanelor cu Android au carduri de memorie :naughty: ) copiezi apk-ul pe card, introduci frumusel cardul din nou in telefon si de acolo, cu un File Explorer te duci frumos la locatia unde ai copiat .apk-ul si dai un click, respectiv atingi ecranul cu degetul.

Asa-i ca nu e greu? :console:
Pai sa comparam sa vedem daca e sau nu mai greu ca la Apple. Presupunem ca nu gasim ce vrem in Android Market (o multime de aplicatii nu sunt acolo):

Deci pe Android facem:
1. Cauti aplicatia pe net
2. o cobori in calculator
3a. pe urma o transferi pe telefon conectand telefonul in Mass Storage Mode (apare pe calc ca o memorie USB :naughty: )
sau:
3b. sau scoti cardul din telefon
3b1. copiezi apk-ul pe card
3b2. introduci frumusel cardul din nou in telefon
4. cu un File Explorer te duci frumos la locatia unde ai copiat .apk-ul si dai un click

Cum faci pe iPhone:
1. Apesi butonul Buy si... GATA! Ai terminat treaba!


Multumesc, prefer iPhone-ul! :D

Edit:
De fapt am uitat, inainte sa faci toti pasii aia pe Android mai ai ceva de facut!
Intai cauti pe internet sa afli toate chestiile astea. Gasesti tutoriale, apoi te duci pe forumuri, acolo afli ca tutorialele nu sunt bune, si niste inteligenti iti zic ca esti prost si-ti explica ei acolo care sunt pasii de urmat!
Cum spuneam, cu iPhone-ul n-am avut nevoie nici sa caut pe net tutoriale, nici sa umblu pe forumuri dupa explicatii. Totul este simplu si clar asa cum ar fi trebuit sa fie si pentru Android, dar nu e! :D

Edited by walsy, 25 January 2011 - 22:23.


#56
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postglumetu, on 14th January 2011, 20:59, said:

cand o sa ai idee despre ce e cloud computing, deschidem un topic separat daca vrei.

asocierea dintre iTunes si cloud e complet geniala, parca esti baiatul ala care instaleaza apk-uri cu debuggerul.

Exista patru firme mari si late in lumea asta care se pot lauda ca ofera servicii coerente de cloud: Google, Amazon, Microsoft si IBM. Daca ai un cont de gmail inseamna ca folosesti un serviciu de tip cloud. Daca ai cont pe flickr folosesti servicii de cloud computing. Daca te uiti pe YouTube folosesti servicii de cloud computing. Daca esti dezvoltator de baze de date complexe si folosesti EC2, S3, AWS sau Azure folosesti servicii de cloud computing.

daca folosesti iTunes (un program instalat pe calculatorul tau) ca sa faci achizitii de muzica nu inseamna ca Apple face cloud computing, ci ca are un web shop. O sa faca si Apple cloud computing, dar e deja inventat si functioneaza la altii de multisor, doar un pic reimpachetat acum si mai la moda. Conceptul de ASP exista de ani buni. Move on  :peacefingers:

Ia uite ca si HP intra in hora "cloud". Vezi mai jos la "Cloud Integration".
Google I/O 2011 - ce citesc acolo?.. Iarasi "cloud" cap de afis.
Apple au si ei MobileMe.com, servicii gen google de baza dar pe bani.

Nu stiu de ce ti se pare tie ca a accesa cloud-ul e "frectie" si ca e o chestie care nu-i priveste pe utilizatorii normali de servicii ci doar pe programatori or something. Mie din contra, mi se pare ca toti jucatorii de pe piata de mobile care conteaza alearga cu limba scoasa sa ofere cele mai bune servicii cloud pentru utilizatorul final.

Zici ca daca folosesc gmail atunci folosesc servicii de tip cloud. OK.
Daca eu sterg aplicatia de gmail de pe Android sau de pe Iphone, ce se intampla cu mail-urile mele pe care le acesam cu aplicatia pe care am sters-o?
Daca eu sterg aplicatia de youtube, ce se intampla cu filmele care le vedeam cu aplicatia asta?
Daca sterg itunes-ul si formatez iphone-ul, ce se intampla cu aplicatiile pe care le-am cumparat cu Itunes-ul pana atunci? Dispar la fel ca mailurile sau ca filmele care au disparut cand am sters gmail.apk sau youtube.apk? Sau raman in cloud storage la fel ca mailurile si filmele? Crezi ca numai mailurile si filmele sunt seturi de date asupra carura se fac procesari? Apicatiile nu se updateaza? Pentru mine itunes.app, gmail.app si youtube.app sunt doar aplicatii prin care accesez cloud storage-ul asignat contului meu. Acolo am mailurile la zi, filmele la zi si aplicatiile la zi, ultimele versiuni.

Edited by Cris007, 26 January 2011 - 01:11.


#57
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postglumetu, on 14th January 2011, 20:59, said:

daca folosesti iTunes (un program instalat pe calculatorul tau) ca sa faci achizitii de muzica nu inseamna ca Apple face cloud computing, ci ca are un web shop.

Chestia cu web shop-ul defapt e la Blackberry, nu la Itunes Store. La Blackberry te duci la un shop oarecare pe net, sa zicem trillian.im sau beejive.com, platesti cu paypal si aplicatia vine pe device. Daca cumperi alt blackberry, trebuie sa cumperi din nou aplicatia. Daca stergi de pe Blackberry aplicatia, trebuie sa o cumperi din nou (bine, hai sa spunem ca in multe cazuri te lasa sa o instalezi de 5 ori or something). E o mare diferenta intre un webshop oarecare si ce inseamna Itunes Store.

#58
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCris007, on 26th January 2011, 00:51, said:

Ia uite ca si HP intra in hora "cloud". Vezi mai jos la "Cloud Integration".
HP intra in hora fix pentru ca "se poarta" acum. HP ca model de business este in urma pe zona de cloud, ei vand in principiu servere ieftine si mici, care nu prea se potrivesc cu serviciile de cloud eficiente. IBM de exemplu vinde mainframe-uri, pe care poti virtualiza o gramada de aplicatii si poti scala mult mai usor decat pe o multime de servere mici. HP aduce cloud-ul ca parte a strategiei mobile, odata cu achizitia Palm. Deci de curand. Asta nu inseamna ca pot oferi servicii de cloud integrate, inca. Dar vin si ei din urma. La fel si CISCO. O alta companie foarte avansata in domeniu este salesforce.com. Si putem continua. Dar nu Apple. Nu inca.

Quote

Google I/O 2011 - ce citesc acolo?.. Iarasi "cloud" cap de afis.
si de ce te minunezi? n-am mentionat de Google in mesajul meu initial?

Quote

Apple au si ei MobileMe.com, servicii gen google de baza dar pe bani.
FAIL. Stie toata lumea ca n-a prins, trebuie resapat.

Quote

Nu stiu de ce ti se pare tie ca a accesa cloud-ul e "frectie" si ca e o chestie care nu-i priveste pe utilizatorii normali de servicii ci doar pe programatori or something. Mie din contra, mi se pare ca toti jucatorii de pe piata de mobile care conteaza alearga cu limba scoasa sa ofere cele mai bune servicii cloud pentru utilizatorul final.
cand am zis eu ca "cloud" este frectie? Cloud a prins in primul rand pe zona consumer mobile, by design (reliability si security pot fi low in zona de consumer)

Quote

Zici ca daca folosesc gmail atunci folosesc servicii de tip cloud. OK.Daca eu sterg aplicatia de gmail de pe Android sau de pe Iphone, ce se intampla cu mail-urile mele pe care le acesam cu aplicatia pe care am sters-o?
Daca eu sterg aplicatia de youtube, ce se intampla cu filmele care le vedeam cu aplicatia asta?
pai si am zis eu altceva? da, ramane totul in cloud storage, ca este continut stocat deja.

Quote

Daca sterg itunes-ul si formatez iphone-ul, ce se intampla cu aplicatiile pe care le-am cumparat cu Itunes-ul pana atunci? Dispar la fel ca mailurile sau ca filmele care au disparut cand am sters gmail.apk sau youtube.apk? Sau raman in cloud storage la fel ca mailurile si filmele? Crezi ca numai mailurile si filmele sunt seturi de date asupra carura se fac procesari? Apicatiile nu se updateaza? Pentru mine iTunes.app, gmail.app si youtube.app sunt doar aplicatii prin care accesez cloud storage-ul asignat contului meu. Acolo am mailurile la zi, filmele la zi si aplicatiile la zi, ultimele versiuni.
gresit fundamental, dar hai sa-ti explic: una e sa stochezi mail-uri (gmail) - care sunt tipuri de continut unicat, pentru care ai un storage predefinit de vreo 7GB (pe care btw poti sa-l partajezi dinamic cum vrei intre aplicatiile Google), alta e sa stochezi informatia ca ai cumparat aplicatia X de pe iTunes. Cu siguranta Apple nu sunt imbecili ca in iTunes sa-ti tina tie stocate toate aplicatiile pe care le-ai descarcat. Daca o aplicatie a fost descarcata de 1 miliard de ori, tu crezi ca Itunes tine undeva stocata aplicatia aia de 1 miliard de ori, pe un miliard de conturi, pe storage-ul din datacenterele Apple? Repet, nu cred ca Apple sunt atat de imbecili. Ei retin doar un flag pe contul tau cum ca esti posesorul acelei aplicatii si poti sa o descarci din nou oricand vrei. Asta nu inseamna cloud storage, ci doar un webshop corect administrat.

View PostCris007, on 26th January 2011, 01:31, said:

E o mare diferenta intre un webshop oarecare si ce inseamna Itunes Store.
citez de pe wiki:

Quote

The iTunes Store is a software-based online digital media store operated by Apple.

o fi diferit ca implementare de alte webshops, dar tot webshop e: are catalog, lista de preturi, poti cumpara de acolo, e on-line. Deci e webshop, chiar daca vinde doar continut digital. oricum vrei sa-i spui tu, tot nu-l faci sa sune a "interfata catre cloud".

Crede-ma, mananc solutii de cloud pe paine cel putin de doua ori pe saptamana - si inca n-am facut indigestie  :peacefingers: Cloud = IaaS + PaaS + SaaS (asta ca sa ramanem doar la zona consumer)

Edited by glumetu, 26 January 2011 - 10:27.


#59
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mi se pare fascinanta discutia despre DACA iTunes Store este un magazin online sau nu. STORE?????? wtf? :ciocan:

ok, fanboi, iTunes Store este un cloud computing revolutionar, nu un rahat de magazin online de unde cumperi chestii trestii :first:

ce ma sperie pe mine este ca trebuie sa-mi fac curatenie pe ipod si mi-e groaza de itunes. wish me luck :scared:

#60
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Eu defapt sunt fanboy webOS dar postez la apple ca nu gasesc alt loc mai bun.

#61
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
.me (defunctul .mac) e una si iTunes Store/ AppStore e altceva.

acum nu este decit cloud de "storage" dar va fi si cloud pentru aplicatii cind vor implementa "Push Notifications" asa cum vroia Jobs acu vreo doi ani.
pentru aplicatiile inchiriate va fi interesant de vazut ce model adopta, poate cloud, poate aplicatii care expira.

View PostMosotti, on 26th January 2011, 11:00, said:

ce ma sperie pe mine este ca trebuie sa-mi fac curatenie pe ipod si mi-e groaza de itunes. wish me luck :scared:


asta este, data viitoare folosesti iTunes si te doare la basca. da n-o sa mai poti fi antiboi.

Edited by Centris, 27 January 2011 - 18:30.


#62
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
itunes e un rahat pe batz care de fiecare data cind il pun imi face praf netul, de trebuie sa ma apuc de hecarit. inclusiv acum. iar iTunes store este o besina resuflata (adica un cloud de putoare), pentru ca ofera ROMANILOR numai rahat. numai un roman masochist ar putea fi incintat de asa ceva. sa vad si eu muzica aia cu care se lauda, cele 175 de infinite de cataloage :first:

#63
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCentris, on 27th January 2011, 19:29, said:

acum nu este decit cloud de "storage" dar va fi si cloud pentru aplicatii cind vor implementa "Push Notifications" asa cum vroia Jobs acu vreo doi ani.
pentru aplicatiile inchiriate va fi interesant de vazut ce model adopta, poate cloud, poate aplicatii care expira.
N-am inteles mai nimic. :)
1. Push notifications exista deja.
2. Cloud inseamna aplicatii hostate, nu aplicatii care se instaleaza local. N-am inteles la ce ar folosi push notifications in cazul asta, le dezactivezi (aplicatiile) direct de pe server, nu mai trimiti semnale catre device.

Din moment ce au introdus si in-app recurring payments, nu vad nici o aplecare catre cloud, unde n-au nici o sansa sa concureze cu amazon, google si microsoft, si nu i-ar ajuta deloc sa vanda hardware, businessul lor real.

Edited by don_dannielo, 29 January 2011 - 11:48.


#64
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Exista cloud services iar clientii sunt web browser-ele. Cam toate companiile astea mari incep sa ofere astfel de servicii, sa spui ca Apple sau oricine altcineva ar trebuii sa ignore asta e putin cam hazardat.

Apple vinde hardware care e deservit de un UI de top. Retail hardware greu de folosit = vanzari proaste.
De-altfel e usor de observat ca succesul din ultima vreme a lui Apple e din cauza Iphone/Ipod niste device-uri extrem de usor de folosit. Desigur asta inseamna din nou "brand awareness" iar cine va folosi un Iphone va intreba dupa aia ce mai produce Apple astia? Si uite asa mai vinde Apple un macbook, un iMac, etc.

Ce, HP nu vinde hardware? De ce or fi cumparat webOS cu 1.2miliarde de dolari cand linux e gratis? Sa nu subestimam totusi puterea unei utilizari facile in boostarea vanzarilor hardware.

Edited by Cris007, 29 January 2011 - 14:51.


#65
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Da, domnilor.. am inteles: produsele Apple sunt naspa si sunt facute pentru prosti, inculti...batuti in cap. Asta se tot sustine pe destule forumuri. Si toti cei ca voi (a se citi Marea Turma) vin cu acuze: vai vai, Apple a furat kernelul de la FreeBSD..vai vai.. Apple a furat de la Xerox UI-ul. Asta e culmea! Exact ma, au intrat noaptea prin efractie si au furat documentele respective. :deadtongue: NU! In cazul Xerox, s-au dus frumos si au pus intrebari. Faptul ca inginerii de la Xerox le-au raspuns la tot ce au vrut ei, e problema lor.
Cat despre kernelul de la FreeBSD, cititi AICI, Marea Furaciune :lol:. De parca Micro$itul vostru mult adorat e asa de curat si corect. Nu, nu avea cum sa fure UI-ul de la Mac si sa-l modifice complet, asa iesind Windozele care pana atunci era un c***t de DOS cumparat cu 50k $ de la un sarman de programator si distribuit in copii sub licenta Microsoft. Astea sunt bull$ituri, nu adevaruri. Da, sigur..cum sa nu. :)

Unii sunt patetici. Absolut patetici. Au atat fanboism in ei, de parca zici ca sunt fondatorii firmelor respective. Sau, sunt actionari..si isi castiga painea de pe urma lor. Dar nici unul nu se gandeste ca daca nu era aceasta lupta intre companiile in ascensiune la vremea respectiva, acum nu exista iOS/Android..sau alte minunatii ale tehnologiei de acum. In schimb, e mai usor sa spui ca iOS e de c***t decat ca iOS e pentru cei ce vor ceva easy to use. Multi fac recomandari pe baza acestor fanboisme (de ambele tabere). Si faptul ca multi ii cred si urmeaza calea respectiva, e si mai ingrijorator. Ce, iti da Apple sau Samsung sau HTC sau LG comision daca aduci cat mai multi clienti? Bai fratilor, nu mai induceti lumea in eroare. Spuneti simplu, + si - fiecarei platforme, fiecarui telefon. Asta daca vreti sa ajutati. Daca nu va place voua ceva, nu inseamna ca un prieten e de aceeasi parere. Si pentru asta nu trebuie sa-i spalati creierul, vezi domne ca iOS/Android/WP7 e platforma superma si esti zeu daca folosesti asa ceva. Pune-l pe om sa aleaga, intreaba-l ce-l intereseaza de la un produs, daca vrea customizare sau nu..daca vrea x si y..etc..

#66
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Stai linistit ca nu se uita piata la ce spune unul sau altul pe forum aici. Daca fac produse bune vor vinde si vor creste, daca nu vor cade de unde sunt acum.
Dintre potentialii cumparatori, mai putin de 7-8% stiu ce-i aia sudo, sistem open sau FreeBSD. Faptul ca ceilalti 90% nu stiu nu inseamna ca sunt prosti ci ca nu-i intereseaza aceste aspecte, ei vor doar sa foloseasca un device de comunicatii iar asta sa nu le manance prea mult timp. Nu e nicio conspiratie mondiala a lui Apple sau Microsoft pur-si-simplu ecosistemul nostru in care ne purtam discutiile e exceptia, nu regula.

Da, poate e enervant pentru noi ca nu a reusit nimeni inainte de Apple sa faca un sistem touch comercial viabil desi dpdv hardware se gasea tot ce trebuie si inainte (asta apropo de cat de important e software-ul in vanzarile de hardware). La fel de enervant cum e poate si faptul ca multitasking-ul de pe iOS e inca dubios implementat fata de alte sisteme. Dar astea sunt discutii de-ale noastre, interesante de-altfel, dar care nu vor schimba in realitate nimic in succesul comercial al unora sau altora.

#67
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@Cris007

Corect, nu toata piata se uita. Dar o parte din ea (majoritatea), pleaca ochiu' la ce se spune pe forumuri/site-uri. La asta m-am referit. Si din toate discutiile reiese faptul ca daca vrei ceva "ease of use" inseamna ca esti tantalau pentru ca nu vrei sa-ti bagi nasul in OS. Asta e deranjant, mai ales pentru cei ce au ales acest "ease of use" deoarece s-au saturat sa faca tot felul de tweak-uri.

Poate inainte de Apple multi s-au gandit sa faca ceva de genul, dar au considerat un risc + ca poate nu au un R&D asa dezvoltat ca al lor. :)

Revenind la titlul topicului, iOS va ramane la fel de inchis. Nu au cum altfel sa-l controleze asa cum vor ei. Si prefera sa-l tina stabil si simplu de utilizat (vezi multitouch 4-5 fingers gestures in iPad si mai mult ca sigur in urmatoarele iPhone-uri, probabil incepand cu cel de anul asta).  Eu unul sunt curios ce va aduce iOS 5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate