Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Apple sa se dezghete.....

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
De la iOS, pana la Blackberry si al sau sistem bazat pe Java (mi se pare o prostie mai mare decat roata in colturi), este distanta mare.

Apple sunt rigizi, e un lucru de laudat, ca sunt mai clasici si cand o fac, o fac discret, nu ca la Samsung, apare o serie noua de telefoane, cu noi meniuri de nici nu stii cum sa le dai de cap.

Android este super, dar este diferit de iOS si are alta mentalitate, in primul rand este un sistem liber, nu cu circuit inchis, deci clar ca va fi customizabil in fel si chip.

Edited by connectorxp, 09 January 2011 - 22:39.


#20
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Uite articolul http://news.cnet.com...0026975-37.html

Te enerveaza modul cum gandim? Deci pana la urma voi aveti o problema cu noi nu invers?
Cat despre cine copiaza pe cine numai zic nimic...

#21
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
umblati toti cu jalibreak si alte prostii iar pe forum strigati ca iOS e bun, si e mai bine ca nu e customizabil si poate doar ce vrea apple.

mai stiu un fan apple care striga in gura mare ca Java e lenta, linux nu e bun. Android nu are viitor. si da o gramada de bani pe produsele de la apple.

ce inovatii a facut apple ma rog? a luat kernelul de la FreeBSD ?

lasati-ma....

ca sa nu se supere cineva, atasez o imagine:

Attached Files


Edited by webulxpert, 10 January 2011 - 09:28.


#22
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Ai idee cat % din numarul de iPhone-uri au jailbreak? Ai idee cat % din totalul iPhone-urilor cu jailbreak au facut asta doar pentru unlock? In Romania, da, majoritatea au jailbreak pentru ca se feresc de un contract si isi cumpara telefonul la liber de cele mai multe ori adus din afara. Dar alt motiv nu prea mai ai sa faci jailbreak, nu dupa iOS 4, cel putin nu eu. Mai e romanul care umbla cu furtisaguri si nu doreste sa plateasca 2-3 dolari pe o aplicatie care chiar ii merita, in afara de zecile de mii care sunt deja gratis, ala ar mai fi un motiv de jailbreak pentru o parte.

Edited by dragasani, 10 January 2011 - 09:53.


#23
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Jailbreak am avut la un iPod touch, dar dupa update la versiune 3.x, am renuntat, iar la telefon nici nu se pune problema si asa are el destule bube, nu mai vreau sa ma leg la cap si cu altele, la fel si cu root-ul la Android, las telefonul cum a venit de la fabricant, nu m-a apuc eu sa-i pun nus'ce modificari, daca in timp se dovedesc instabile sau cu alte probleme.

PS. foarte tare graficul, cel putin partea cu Android e chiar tare, toti vad Android-ul ca o chestie saracacioasa, cand de fapt nu e, iar celalti vad iOS, ca o jucarie de copii.

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCentris, on 7th January 2011, 20:47, said:

a ajungem iar la analogii. daca iti cumperi un mercedes amg, de ce mai ai nevoie sa pui tobe, sclipici si abtibilduri cu rallye, geamuri fumurii, etc?
e absurda analogia cu mercedes, ca produsele apple sunt echivalentul unor masini americane sau coreene cu extrem de putine optiuni, cu diferenta ca au preturi ridicole si nejustificate

mercedesurile, chiar si alea amg, au optiuni in draci, de la dotari tehnice, la dotari estetice precum optiunile designo

View PostCentris, on 7th January 2011, 21:07, said:

de fapt cistiga timp de dezvoltare inainte de a lansa o tehnologie/un produs. oricum sunt foarte sus dpv "usability"
de exemplu daca vrei sa treci niste pdf-uri de pe mac/pc pe ipod/ipad sa le citesti, sa vezi tu atunci "usability"... povestea cu utilizarea "usoara" in lumea apple e strict pentru aia care au impresia ca lumea se reduce la iTunes si la ce ofera acesta, ca in rest s-ar putea sa-ti smulgi paru din cap pentru chestii extrem de banale

#25
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postgtk, on 11th January 2011, 01:26, said:

e absurda analogia cu mercedes, ca produsele apple sunt echivalentul unor masini americane sau coreene cu extrem de putine optiuni, cu diferenta ca au preturi ridicole si nejustificate
mercedesurile, chiar si alea amg, au optiuni in draci, de la dotari tehnice, la dotari estetice precum optiunile designo
:) Nu cred ca a asemanat produsele Apple cu masinile nemtesti. Vruia sa spuna ca un Mercedes AMG e deja tunat, numai e nevoie sa ii schimbi tu tobele. Mai citeste odata postul lui si sunt convins ca vei intelege.


View Postgtk, on 11th January 2011, 01:26, said:

de exemplu daca vrei sa treci niste pdf-uri de pe mac/pc pe ipod/ipad sa le citesti, sa vezi tu atunci "usability"... povestea cu utilizarea "usoara" in lumea apple e strict pentru aia care au impresia ca lumea se reduce la iTunes si la ce ofera acesta, ca in rest s-ar putea sa-ti smulgi paru din cap pentru chestii extrem de banale
Ironia face ca transferul pdf-urile de pe calculator pe ipad chiar sa se rezume la iTunes. E acolo o optiune (nu foarte ascunsa) File Sharing care e atat de "complicata"  incat ofera doar un buton: Browse. Aplesi pe butonul ala, selectezi fisierul dorit si se uploadeaza automat, nici macar nu trebuie sa apesi Upload, Load, Sync sau altceva. Daca tie asta ti se pare complicat cred ca iti trebuie o imprimanta.

#26
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Strict la intrebarea topicului raspunsul este NU.
Nu exista motive sa faca asta, dimpotriva. Apple nu este producator de telefoane, telefonia este doar o functie a uneia dintre jucariile lor, jucarie care apare intr-un ritm bine stabilit si riguros respectat de un model pe an, exact ca si celelalte produse ale companiei.
În acelasi spirit diferentele dintre generatii nu sint niciodata atit de mari incit generatia mai veche sa nu mai prezinte interes si valoare de piata. Ca si restul produselor.
Pentru cei care se pling de iTunes: nu uitati ca cel mai bun prieten al iPhone este MAC-ul de linga. iTunes este program standard pe mac, asa cum media player este pe windows, si in mediul lui nativ este foarte usor de folosit.
Apple vrea sa faca bani, ca toata lumea, iar ideea de baza este ca produsele lor sint perfect compatibile si interconectabile, daca ai un mac de ce ti-ai lua un Nokia sau un Samsung pe care sa te chinui sa le sincronizezi, cind poti lua un iphone care merge singur practic? Filosofia asta merge si invers, oameni incintati de iphone care se uita si la calculatoarele companiei, atrasi de aceasta simplitate.
Nu uitati ca a aparut deja mac store, deci politica asta chiar a dat roade, de ce, pentru ca este SIMPLU! Simplu sa cauti o aplicatie, simplu de cumparat, simplu de instalat.
Si dupa cum se stie, lucrurile geniale sint cele simple.

#27
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Multi nu inteleg ca acel iTunes de care se tot plang ca e restrictiv DEFAPT e facut sa ajute sa iti gestionezi continutul de media din iPod/iPhone/iPad, nu pot sa conceapa ca probabil stia si Apple sa faca iPhone-ul sa se deschida ca un stick sa sa pui content pe el prin copy -> paste dar mai mult ca sigur au cantarit avantajele si dezavantajele pana sa aleaga varianta asta.

#28
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postwalsy, on 7th January 2011, 17:07, said:

Niciodata nu vei vedea o foarte mare customizare la Apple. Apple nu face produse pentru cativa geeks care stau toata ziua si "surubaresc" la calculator sa-l aranjeze in toate felurile. 90% din oamenii de pe planeta asta n-au nici timp, nici chef, pe unii nu-i duce nici capul, sa stea si sa bibileasca la calculator (smartphone). Un produs Apple trebuie sa-i dai drumul si sa functioneze. Atat. Pe vremuri imi placea si mie sa umblu in calculatoare, sa instalez zeci de versiuni de linux, etc. Acum numai am timp si nici nu mai vreau asa ceva. Vreau sa cumpar un calculator - smartphone, si sa mearga. Am luat de curand un Android pentru cineva si am vrut sa instalez iGO pentru Android. Ma duc in Android Market, nici urma. Ma apuc sa caut pe internet, aflu ca trebuie sa-l instalez cu nu stiu ce fisier .ipk manual. O sa ma apuc de citit tutoriale sa vad cum naiba rezolv, desi n-am nici cel mai mic chef. NU VREAU SA CITESC TUTORIALE! Vreau doar sa mearga! La iPhone a fost simplu, intuitiv. Deschid iTunes, apas Buy si gata, functioneaza!
Cred ca glumesti... Ce e atat de greu sa executi un fisier .apk? Apesi Install > Ok si Gata ;) ai nevoie de tutoriale pt. asta? Am inteles... e mai simplu sa intrii in app store si in loc sa apesi pe install sa apesi pe buy > ok nu?

#29
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdragasani, on 11th January 2011, 04:15, said:

:) Nu cred ca a asemanat produsele Apple cu masinile nemtesti. Vruia sa spuna ca un Mercedes AMG e deja tunat, numai e nevoie sa ii schimbi tu tobele. Mai citeste odata postul lui si sunt convins ca vei intelege.
io am inteles eu ce vrea sa spuna, ca mac-ul e foarte smecher din start si ca nu mai are nevoie de customizari sau alte minuni, trangand o paralela cu niste masini germane de top, doar ca masinile alea sunt extrem de customizabile si le poti pune destule, spre deosebire de mac

View Postdragasani, on 11th January 2011, 04:15, said:

Ironia face ca transferul pdf-urile de pe calculator pe ipad chiar sa se rezume la iTunes. E acolo o optiune (nu foarte ascunsa) File Sharing care e atat de "complicata"  incat ofera doar un buton: Browse. Aplesi pe butonul ala, selectezi fisierul dorit si se uploadeaza automat, nici macar nu trebuie sa apesi Upload, Load, Sync sau altceva. Daca tie asta ti se pare complicat cred ca iti trebuie o imprimanta.
da? e posibil macar atat acum? nu de alta, dar cand a aparut ipad-ul lumea se chinuia sa-si trimita pdf-urile ca atasamente pe email...

in rest totul merge out of the box? poti deschide fisierele direct? poti citi pdf-urile fara probleme? fara sa mai descarci si eventual cumperi nu stiu ce cacaturi de aplicatii... iar daca navighezi pe interneti cu ipad-ul poti salva fisierele pdf pe care le citesti online, asa cum faci cu orice comp, sau cu de exemplu un amarat (de acum) de nokia n95?

View Postdragasani, on 11th January 2011, 10:39, said:

Multi nu inteleg ca acel iTunes de care se tot plang ca e restrictiv DEFAPT e facut sa ajute sa iti gestionezi continutul de media din iPod/iPhone/iPad, nu pot sa conceapa ca probabil stia si Apple sa faca iPhone-ul sa se deschida ca un stick sa sa pui content pe el prin copy -> paste dar mai mult ca sigur au cantarit avantajele si dezavantajele pana sa aleaga varianta asta.
nu e vorba ca e capabil sau nu, chestia aia e banala, problema ca apple NU VREA asa ceva! apple vrea sa cumperi absolut totul de pe itunes, inclusiv carti... si uraste al naibii ideea de produse gratis, chair daca trambiteaza asta aiurea cu app-urile gratis si alte porcarii
nu sunt nici un fel de avantaje in a folosi itunes, incurca mult mai mult decat ajuta... e infinit mai simplu sa faci un director si sa dai un copy decat toata labareala asta cu itunes... in afara apple, n-ai sa prea vezi multa lume folosind serviciile de sincronizare care exista oricum si la alte telefoane <> platforme (si media player are asa ceva, dar cine foloseste asa ceva?)

Edited by gtk, 11 January 2011 - 21:34.


#30
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostFlorinbv, on 11th January 2011, 11:15, said:

Cred ca glumesti... Ce e atat de greu sa executi un fisier .apk? Apesi Install > Ok si Gata ;) ai nevoie de tutoriale pt. asta? Am inteles... e mai simplu sa intrii in app store si in loc sa apesi pe install sa apesi pe buy > ok nu?
Really? Ia sa vedem cat de simplu este.

"You will need to download the Android SDK on your PC, and install the Android USB drivers, so you can connect the SDK to your phone via USB. According to what operating system you run on your computer you can choose to install one the Android SDKs here.(urmeaza link)"

Bun, ma duc in alta parte sa aflu cum sa instalez driverele:

"To install the Android USB driver on Windows Vista for the first time:
   1. Connect your Android-powered device to your computer's USB port. Windows will detect the device and launch the Found New Hardware wizard.
   2. Select "Locate and install driver software."
   3. Select "Don't search online."
   4. Select "I don't have the disk. Show me other options."
   5. Select "Browse my computer for driver software."
   6. Click "Browse..." and locate the folder where you copied the installation package. As long as you specified the exact location of the installation package, you may leave "Include subfolders" checked or unchecked—it doesn't matter.
   7. Click "Next." Vista may prompt you to confirm the privilege elevation required for driver installation. Confirm it.
   8. When Vista asks if you'd like to install the Google ADB Interface device, click "Install" to install the driver."

Iarasi mergem la celalalt tutorial sa continuam sa citim:

"After you finish the installation get you Android smartphone and go to Settings / Application / Settings and check the box next to Unknown sources option. After that go to Settings / SD Card / Phone Storage / uncheck the box next to USB storage.
Connect your Android phone to the PC, open the Command Prompt and type in – adb install path/file.apk, where path is the full path to the APK file. Obviously “file.apk” is the name of the APK application file. The application stored on your PC is now installed on the Android smartphone, so you can start using it."

Cica sa deschid Command Prompt si sa tastez "adb install path/file.apk"! WTF!!! Iarasi Command Prompt?!? Ca acum 15 ani?!? Revenim la Command Prompt?!?
As zice ca e de un milion de ori mai usor sa dau click pe Buy si GATA in iTunes decat sa urmez toti pasii aia de mai sus!


View Postgtk, on 11th January 2011, 21:33, said:

nu e vorba ca e capabil sau nu, chestia aia e banala, problema ca apple NU VREA asa ceva! apple vrea sa cumperi absolut totul de pe itunes, inclusiv carti... si uraste al naibii ideea de produse gratis, chair daca trambiteaza asta aiurea cu app-urile gratis si alte porcarii

Si ajungem in sfarsit la problema adevarata care va framanta de fapt. Ura voastra fata de Apple se rezuma de fapt la un singur lucru: BANII! Mai precis ABSENTA BANILOR! Vreti totul GRATIS! Fara bani, fara munca! MOCA! Asta vrea romanul, de aici ura fata de Apple! CUM INDRAZNESTE DOMNE APPLE SA CEARA BANI?!? Totul trebuie sa fie gratis, sa stam acasa cu burta in sus si sa n-i se dea gratis! Sa ne dea guvernul, sa ne dea Apple, sa ne dea Google! Totul GRATIS! Si cine nu da gratis, sa moara, sa dispara, sa arda in iad! Ai naibii capitalisti nenorociti care vor bani! :P

Edit:
Si vor bani chiar si pentru... BLASFEMIE! CARTI! Bani pentru CARTI!!!! Awwwww, cum se poate asa ceva!!!

Edited by walsy, 12 January 2011 - 11:46.


#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu asa se instaleaza o aplicatie din android market.
Daca tot e sa compari, compara cu operatiunea de jailbreak an iphone, nu cu appstore.

Edited by don_dannielo, 12 January 2011 - 15:09.


#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In spiritul discutiei, cum se instaleaza o aplicatie android, daca metoda de mai sus nu este corecta?
Ar fi frumos sa si argumentati ceea ce spuneti, pentru ca nu toata lumea stie. Eu de exemplu habar nu am sa instalez ceva pe un android.

#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca si pe iPhone, doar ca programul nu se numeste iTunes ci Android Market

  • Open the Android Market application in the Applications menu.
  • You can select any option - Applications, Games, Search or My Downloads based on what you want to do. You will then get a list of applications or games to choose from.
  • You can also search for any particular application. You will then get a list of apps with their description and rating.
  • Click on the application you want and you will get more details of that application - the number of downloads and user comments.
  • To install it, just click on the Install button on the bottom of the screen.
  • In the next screen, it will give you more details about the application including the different functionalities it will need to access. Just click on OK to finish installing the application.


#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ok, am inteles, este asemanatoare metoda, ceea ce era de asteptat.
dar atunci, metoda de mai sus care cere instalarea SDK-ului, pentru ce este folosita? Nu de alta, dar este stufoasa ca naiba.

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru aplicatii care nu sunt in Market, pentru daca n-ai internet pe mobil (si deci nu te poti conecta la market), pentru aplicatii facute de tine pe care vrei sa le testezi pe un actual device (nu doar in emulator) etc.
Chestii cu care utilizatorul normal nu se intalneste, doar developerul.

Edited by don_dannielo, 12 January 2011 - 15:53.


#36
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ok, multumesc pentru explicatii, acum este clar pentru oricine citeste p'aci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate