Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme dosar "Prima Casa" CEC Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Oltenia

Oltenia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.06.2008
Salut!

Pe 27 decembrie am primit OK-ul de la fond pentru semnarea contractului de vanzare cumparare. Toate bune si frumoase... In urma cu doua zile consilierul bancar care s-a ocupat de dosarul meu m-a anuntat ca as avea la dispozitie 10 zile dupa primirea raspunsului pentru a incheia contractul. Problema este ca Primaria Timisoara nu elibereaza certificate fiscale (necesar vanzatorului pentru a putea vinde apartamentul) pana in data de 10 ianuarie, data la care mie mi-ar expira cele 10 zile. M-am interesat si la alte persoane care au incheiat contracte la alte banci (Raiffeisen, BRD) si nu auzisera de acest termen. Ba unii l-au si depasit si nu au fost probleme.
Cei de la banca imi spun ca i-au contactat pe cei de la Fond sa le explice situatia, dar nu au primit inca un rapuns clar.

CEC Bank Timisoara

Cine imi poate da niste sfaturi?
Multumesc anticipat!

Edited by Oltenia, 06 January 2011 - 17:16.


#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
la ce nevoie au bancile de clienti eu nu m-as preocupa. apoi, de ce nu iei legatura cu un sef din ambele parti?

Edited by Centris, 06 January 2011 - 17:42.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
spune treaba cu 10 ian consilierului ,si sa te mai pasuiasca un 3-5 zile

#4
Oltenia

Oltenia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.06.2008

View Postpetre69, on 6th January 2011, 17:49, said:

spune treaba cu 10 ian consilierului ,si sa te mai pasuiasca un 3-5 zile
I-am spus, dar nu-mi da niciun rapuns clar.

#5
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Notarul ce zice? poate reusesti sa semnezi asa CV si sa aduca dupa aia certificatul. Proprietarul de ce nu l-a scos? La urma urmei e vorba despre cel din 2010...Nu are si el o hartie ca si-a platit impozitele la zi? Pe 2011 inca nu s-au emis hartiile de plata pentru impozite...deci nu are cu ce sa fie dator.

Edited by Sudsemnatu, 06 January 2011 - 18:10.


#6
Oltenia

Oltenia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.06.2008

View PostSudsemnatu, on 6th January 2011, 18:08, said:

Notarul ce zice? poate reusesti sa semnezi asa CV si sa aduca dupa aia certificatul. Proprietarul de ce nu l-a scos? La urma urmei e vorba despre cel din 2010...Nu are si el o hartie ca si-a platit impozitele la zi? Pe 2011 inca nu s-au emis hartiile de plata pentru impozite...deci nu are cu ce sa fie dator.
Certificatul fiscal este valabil doar pe luna in curs, deci chiar daca l-ar fi scos pe decembrie n-ar mai fi valabil acum. Niciun notar nu autentifica un CVC fara certificatul ala fiscal.

#7
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View PostOltenia, on 6th January 2011, 18:15, said:

Salut!

Pe 27 decembrie am primit OK-ul de la fond pentru semnarea contractului de vanzare cumparare. Toate bune si frumoase... In urma cu doua zile consilierul bancar care s-a ocupat de dosarul meu m-a anuntat ca as avea la dispozitie 10 zile dupa primirea raspunsului pentru a incheia contractul. Problema este ca Primaria Timisoara nu elibereaza certificate fiscale (necesar vanzatorului pentru a putea vinde apartamentul) pana in data de 10 ianuarie, data la care mie mi-ar expira cele 10 zile. M-am interesat si la alte persoane care au incheiat contracte la alte banci (Raiffeisen, BRD) si nu auzisera de acest termen. Ba unii l-au si depasit si nu au fost probleme.
Cei de la banca imi spun ca i-au contactat pe cei de la Fond sa le explice situatia, dar nu au primit inca un rapuns clar.

CEC Bank Timisoara

Cine imi poate da niste sfaturi?
Multumesc anticipat!
   Hello,

Directorul de agentia/sucursala ce o fi.

M

Edited by MadalinIlie, 10 January 2011 - 13:48.


#8
alyutza09

alyutza09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2011
buna seara.
a accesat cineva creditul alternativ la prima casa de la cec?
as avea nevoie de cateva informatii?

#9
monik315

monik315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.01.2008
Sunt extrem de dezamăgita de experienta CEC Bank avuta cu programul Prima Casa 4 .
Am pierdut și timp și bani. Am adus toate actele necesare, mi s-a spus ca nu sunt probleme legate de dosar pentru ca apoi sa mi se respingă dosarul ( după 2 săptămâni) deoarece blocul în care se afla apartamentul este încadrat în clasa de risc seismic 3 ( clasele 1 și 2 sunt cele cu risc crescut, 3 - risc minor și clasa 4 - imobilele noi) ... ei vroiau ca blocul sa nu fie încadrat în nici o clasa ( adică sa nu fii fost evaluat !!!) .
Din moment ce au o asemenea pretenție stupida ar fii putut face public acest lucru.

Acum dosarul trebuie refăcut, alte documente aduse și trebuie sa aleg o alta banca  - acest lucru duce la timp și bani pierduți  deoarece banca nu are condițiile necesare clar specificate.
Va sfătuiesc sa nu alegeți aceasta banca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate