Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A face banking, sau cat de prost poti sa fii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Vad zilnic de nu stiu cat timp o reclama, de fapt mai multe reclame ale unei banci care activeaza la noi si sincer sa fiu imi face/provoaca scarba aceasta exprimare cu bankingul... sunt efectiv siderat ca nu ridica nimeni mana de undeva sa le spuna sa taie ineptia aia de pe micile ecrane pentru ca in limba romana "a face banking" nu inseamna absolut nimic si nici intr-o alta limba din lume... daca scopul or este sa ne deranjeze ca sa retinem mesajul atunci au reusit si ii declar tampiti in toata regula pentru ca oricum nu o sa calc in rahatul lor de banca dar daca au buget de reclame i-as ruga frumos sa faca ceva mai inteligent... stiu, nu ma obliga nimeni sa ma uit la reclama si pot schimba canalul insa uneori ma surprind si nu apuc sa schimb suficient de repede... Deasemenea reclama in sine si scriptul sunt de rahat... Imi si inchipui doi oameni privind un meci de tenis in direct din tribuna intreband de servicii bancare... Sa mor daca imi trece asa ceva prin cap cand ma uit la tenis... nici macar la televizor nu ma intereseaza cu cine "face banking" Federer sau Nadal... Pe aceasta cale ii rog pe retardatii care au acceptat sa fie difuzate aceste reclame sa il concedieze pe inaptul care a venit cu ideea sau care a aprobat scripturile...

deci, voua cum vi se pare rahatul asta de mesaj si ce alte mesaje va deranjeaza, si ma refer doar la firme si mesaje comerciale nu la politica si alte tampenii...

Edited by akajohn, 05 January 2011 - 23:04.


#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Credeam ca e ceva interesant :(

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postakajohn, on 5th January 2011, 16:04, said:

...pentru ca in limba romana "a face banking" nu inseamna absolut nimic si nici intr-o alta limba din lume...
ia da un ochi pe ORICE banca sa vezi ca nu ai dreptate. De exemplu mai jos, in coltul stanga-sus:
http://www.bankofamerica.com/
http://www.citi.com/domain/home.htm
https://www.wachovia.com/

Edited by SuperDuper, 05 January 2011 - 23:24.


#4
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Ce vezi tu in stanga sus? poti pune un printscreen ?
Reclama este idioata.
Targetul ei nu esti tu akajohn sau eu.
Targetul ei este "pe sistem" sau cum dracu mai zice Chivu in reclama aia de rahat de la Vodafone!

Edited by dacadrean, 05 January 2011 - 23:28.


#5
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Orice reclama la o banca care inseamna mai mult decat numele si un slogan imi cam provoaca greata. Consider ca numele, logo-ul si sloganul expus acolo unde trebuie, adica aeroporturi, mall-uri, evenimente de tot felul prezinta mult mai bine carcaterul puternic si profesionist al firmei, decat niste reclame in care unii behaie tota ziua banking.  Regulla se aplica si in cazul producatorilor de bauturi si tigari.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
da, cretina reclama .. si nu ma deranjeaza neaparat exprimarea ci modul in care o spune, de parca ar revela vreun adevar absolut

#7
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Pentru unii chiar spune! Asa isi atrag un anumit segment de clienti.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdacadrean, on 5th January 2011, 16:25, said:

Ce vezi tu in stanga sus? poti pune un printscreen ?
Cuvantul "banking" care el zicea ca nu exista in nici o limba...

#9
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
@akajohn
Complet de acord cu tine! :first:

#10
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Eu vreau să cred că nu este doar un atac la adresa BCR-ului deși am îndoieli ...

#11
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostiDorin, on 6th January 2011, 00:19, said:

Eu vreau să cred că nu este doar un atac la adresa BCR-ului deși am îndoieli ...


nu am nici cea mai mica legatura cu BCR si nici rude acolo doar ca astazi am vazut a nu stiu cata oara una din reclamele lor si m-am gandit ca pe lanaga pipitze si alti retarzi pe care ii vedem la televiziune mai nou si reclamele sunt proaste rau de tot... de fapt ma agasa de cand am vazut reclama cu jucatorii de tenis... o stupizenie mai mare nu poate exista... a, si era sa uit, nu am mentionat numele bancii tocmai pentru a nu fi un atac ci doar pentru a semnala ceva la un mod mai general...

deasemenea si reclama la Vodafone cu Chivu e mincinoasa pentru ca pot demonstra cu martori ca in Brasov centru vechi (deci intr-o zona centrala) sau in Bran de exemplu nu am conexiune de date pe Vodafone in schimb ei isi dau cu caramida in piept ca rup gura targului... deasemenea chiar si in cazul apelurilor de voce mai nou ti se taie conexiunea pe calea Victoriei pe la cazinou Vernescu sau pe acel pod de la Pipera-Tunari in apropiere de Porsche Romania...

totusi, am zis ca poate aveti si voi reclame deranjante si nu trebuie sa discutam doar cazul prezentat de mine... era doar un lait motiv pentru o dicutie pe teme publicitare.... mie imi e dor de "ala mic' de respira greu" sau "Batman!Batman!"

PS- "a face banking" nu inseamna nimic in nici o limba pentru ca "a face" e in limba romana iar "banking" in engleza... sa inteleg ca asa cum ni s-a bagat pe gat cuvantul rrom o sa inceapa si bancile sa ne bage pe gat ce vor?



Scuze dar era mai bine daca se muta la Generalitati pentru ca nu ma leg neaparat de limba folosita cat de calitatea slaba a materialului pregatit de respectiva institutie... nici macar nu vreau sa mai vorbesc mult despre asta ci prefer sa aflu ce va mai deranjeaza si pe voi si poate citeste vreun director de creatie parerea noastra si incearca sa faca ceva mai mult in munca sa...

Edited by akajohn, 06 January 2011 - 00:33.


#12
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postakajohn, on 6th January 2011, 00:30, said:

nu am nici cea mai mica legatura cu BCR si nici rude acolo doar ca astazi am vazut a nu stiu cata oara una din reclamele lor si m-am gandit ca pe lanaga pipitze si alti retarzi pe care ii vedem la televiziune mai nou si reclamele sunt proaste rau de tot... de fapt ma agasa de cand am vazut reclama cu jucatorii de tenis... o stupizenie mai mare nu poate exista... a, si era sa uit, nu am mentionat numele bancii tocmai pentru a nu fi un atac ci doar pentru a semnala ceva la un mod mai general...

deasemenea si reclama la Vodafone cu Chivu e mincinoasa pentru ca pot demonstra cu martori ca in Brasov centru vechi (deci intr-o zona centrala) sau in Bran de exemplu nu am conexiune de date pe Vodafone in schimb ei isi dau cu caramida in piept ca rup gura targului... deasemenea chiar si in cazul apelurilor de voce mai nou ti se taie conexiunea pe calea Victoriei pe la cazinou Vernescu sau pe acel pod de la Pipera-Tunari in apropiere de Porsche Romania...

totusi, am zis ca poate aveti si voi reclame deranjante si nu trebuie sa discutam doar cazul prezentat de mine... era doar un lait motiv pentru o dicutie pe teme publicitare.... mie imi e dor de "ala mic' de respira greu" sau "Batman!Batman!"

PS- "a face banking" nu inseamna nimic in nici o limba pentru ca "a face" e in limba romana iar "banking" in engleza... sa inteleg ca asa cum ni s-a bagat pe gat cuvantul rrom o sa inceapa si bancile sa ne bage pe gat ce vor?



Scuze dar era mai bine daca se muta la Generalitati pentru ca nu ma leg neaparat de limba folosita cat de calitatea slaba a materialului pregatit de respectiva institutie... nici macar nu vreau sa mai vorbesc mult despre asta ci prefer sa aflu ce va mai deranjeaza si pe voi si poate citeste vreun director de creatie parerea noastra si incearca sa faca ceva mai mult in munca sa...
Ok, înțeleg ! Dar ce nu înțelegi tu este că ... reclamele sunt esența business-ului ! Înțeleg supărarea ta, sunt multe care și pe mine mă deranjează, dar atunci când nu-mi palce ceva ... ignor. Poate greșesc, poate nu.

#13
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostiDorin, on 6th January 2011, 00:45, said:

Ok, înțeleg ! Dar ce nu înțelegi tu este că ... reclamele sunt esența business-ului ! Înțeleg supărarea ta, sunt multe care și pe mine mă deranjează, dar atunci când nu-mi palce ceva ... ignor. Poate greșesc, poate nu.


Am si eu aceiasi atitudine ca si tine si ignor dar totusi uneori ma gandesc ca sunt egoist lasand prostia sa se reverse fara sa ridic un deget... Schimb programul ca mi-e simplu si asta fac de vreo 3-4 ani incoace dar uite ca prostii se inmultesc si mama idiotilor e mereu gravida... Totusi cred ca inactivitatea si lipsa de atitudine nu ne ajuta chiar pe noi cei care chiar dorim lucruri de calitate...

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postakajohn, on 5th January 2011, 23:04, said:

Vad zilnic de nu stiu cat timp o reclama, de fapt mai multe reclame ale unei banci care activeaza la noi si sincer sa fiu imi face/provoaca scarba aceasta exprimare cu bankingul... sunt efectiv siderat ca nu ridica nimeni mana de undeva sa le spuna sa taie ineptia aia de pe micile ecrane pentru ca in limba romana "a face banking" nu inseamna absolut nimic si nici intr-o alta limba din lume... daca scopul or este sa ne deranjeze ca sa retinem mesajul atunci au reusit si ii declar tampiti in toata regula pentru ca oricum nu o sa calc in rahatul lor de banca dar daca au buget de reclame i-as ruga frumos sa faca ceva mai inteligent... stiu, nu ma obliga nimeni sa ma uit la reclama si pot schimba canalul insa uneori ma surprind si nu apuc sa schimb suficient de repede... Deasemenea reclama in sine si scriptul sunt de rahat... Imi si inchipui doi oameni privind un meci de tenis in direct din tribuna intreband de servicii bancare... Sa mor daca imi trece asa ceva prin cap cand ma uit la tenis... nici macar la televizor nu ma intereseaza cu cine "face banking" Federer sau Nadal... Pe aceasta cale ii rog pe retardatii care au acceptat sa fie difuzate aceste reclame sa il concedieze pe inaptul care a venit cu ideea sau care a aprobat scripturile...

deci, voua cum vi se pare rahatul asta de mesaj si ce alte mesaje va deranjeaza, si ma refer doar la firme si mesaje comerciale nu la politica si alte tampenii...

Cuvint preluat la fel ca si "a sidera". Sin in limba germana exista "a face banking"

#15
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
CNA-ul doarme sau la "recomadarile" cuiva lasa tot felul de reclame de rahat sa treaca pe TV sau "isi fac treaba" romaneste.

#16
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postvata_pa_batz, on 6th January 2011, 01:09, said:

Cuvint preluat la fel ca si "a sidera". Sin in limba germana exista "a face banking"


scris exact asa? Si in limba romana cuvantul "banca" in sensul de "bank" exista insa sensul cuvantului "banking" in engleza nu are legatura cu mesajul in sine al reclamei si nici cu actiunea din respectiva reclama... Tocmai de aceea doream ca aceasta discutie sa ramana intr-o zona mai larga accesului pentru ca pe mine ma deranjeaza si textul precum si reclama in sine... Pur si simplu te zgarie pe ochi si iti jigneste inteligenta...

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Probabil că încearcă și ei să impună cuvinte gen "Google".
Au văzut că un brand puternic poate transforma un substantiv într-un verb și incercă.

Se mizează pe prostia românilor și dorința lor de a asimila tot ce sună străin.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sa faci banking e una dar cum mama dracu pot face unii dragoste? si culmea le mai si iese.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate