Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

trosneste dulapul

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Am si eu o problema cu comada pe care sta asezat televizorul. De fiecare data cand dorm singura in dormitor, adica cand e sotul plecat de acasa, trosneste toata noaptea comoda, incat nu pot sa dorm aproape deloc.
Mi se pare foarte ciudata treaba asta. Ceva explicatii? Precizez ca eu sunt cam fricoasa de fel si cand dorm singura mi se face putin frica, o fi avand vreo legatura asta?

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
stai linistita...asa e lemnul se mai aseaza..se mai lasa,am observat ca si la mine noaptea se mai aude trosnet..ma gandesc sa n ufie de la schimbare de temperatura..si altele dar e normal!bine acuma nu sa-ti bubuie canapeaua :)) toata noaptea

#3
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Asa face lemnul cand asupra sa se exercita o anumita presiune.
Cand bate vantu',nu trosnesc si copacii?
Fii serioasa !

#4
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 Al3csutzul, on 5th January 2011, 20:30, said:

stai linistita...asa e lemnul se mai aseaza..se mai lasa,am observat ca si la mine noaptea se mai aude trosnet..ma gandesc sa n ufie de la schimbare de temperatura..si altele dar e normal!bine acuma nu sa-ti bubuie canapeaua :)) toata noaptea

Stiu ca mai trosneste mobila de fel si in restul casei la mine, dar in dormitor acea comoda trosneste cand nu e sotul acasa din 5 in 5 minute noaptea si nu pot sa dorm. Cand e sotul acasa nu trosneste absolut niciodata. Asta mi se pare mie bizar.

#5
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 dana789, on 5th January 2011, 11:24, said:

Am si eu o problema cu comada pe care sta asezat televizorul. De fiecare data cand dorm singura in dormitor, adica cand e sotul plecat de acasa, trosneste toata noaptea comoda...
parerea mea este ca acea comoda a ta pe care sta televizorul, incearca sa iti spuna ca: atunci can nu e sotul acasa sa faci bine sa aduci pe altul, trimite-mi PM cu adresa, programul sotului de deplasari+o poza actuala cu tine ;)

ON, asa cum au spus si ceilalti colegi de forum, lemnul se aseaza, se dilata/contracta in functie de temperatura camerei, de ex, daca ai aerisit camera inainte de culcare, a intrat aer rece de afara si face mobila sa se contracte. Apoi inchizi geamul si te bagi in pat, camera se incalzeste treptat asa ca mobila incepe sa revina la normal, de unde si sunetele. Cand e sotul acasa, ne fiind singura probabil ca nu bagi de seama.

#6
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 blacatusu, on 5th January 2011, 20:37, said:

parerea mea este ca acea comoda a ta pe care sta televizorul, incearca sa iti spuna ca: atunci can nu e sotul acasa sa faci bine sa aduci pe altul, trimite-mi PM cu adresa, programul sotului de deplasari+o poza actuala cu tine ;)

ON, asa cum au spus si ceilalti colegi de forum, lemnul se aseaza, se dilata/contracta in functie de temperatura camerei, de ex, daca ai aerisit camera inainte de culcare, a intrat aer rece de afara si face mobila sa se contracte. Apoi inchizi geamul si te bagi in pat, camera se incalzeste treptat asa ca mobila incepe sa revina la normal, de unde si sunetele. Cand e sotul acasa, ne fiind singura probabil ca nu bagi de seama.


De aerisit aerisim si cand e sotul si cand nu e el. Chiar am urmarit special cand e el acasa daca trosneste si nu se intampla. Chestia e ca trosneste din 5 in 5 minute toata noaptea. Nu inteleg, fie vara, iarna etc.
Oricum m-ati mai linistit oarecum.

#7
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Incearca sa o schimbi, pune televizorul pe o masa temporar, si vezi daca se mai aude ceva

#8
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Eu zic ca esti bantuita de dracu, daca asta te face sa te simti bine. Du-te la vrajitoare si da-le bani sa te vindece de blesteme.
Asta vroiai sa-ti zicem noi nu???

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
arunca noptiera

#10
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 dana789, on 5th January 2011, 11:40, said:

De aerisit aerisim si cand e sotul si cand nu e el. Chiar am urmarit special cand e el acasa daca trosneste si nu se intampla. Chestia e ca trosneste din 5 in 5 minute toata noaptea. Nu inteleg, fie vara, iarna etc.
Oricum m-ati mai linistit oarecum.
atunci nu ramane decat prima varianta, astept PM :)

#11
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 avlad18, on 5th January 2011, 20:43, said:

Eu zic ca esti bantuita de dracu, daca asta te face sa te simti bine. Du-te la vrajitoare si da-le bani sa te vindece de blesteme.
Asta vroiai sa-ti zicem noi nu???

Esti dus cu pluta. Nu am sa am de gand sa ma duc la vrajitoare, nu stiu de unde ai dedus tu asta. N-am nici timp, nici bani, nici chef de asa ceva.
Voiam sa aud o posibila explicatie logica, atat tot. De ex. eu cred totusi ca exista o legatura intre frica mea de a sta singura in casa si trosnitul acelei comode.
De ex. spunea cineva candva ca fricile, temerile sau chiar viciile noastre dau nastere unor entitati.
Daca cineva stie despre ce vorbesc, rog sa dezvolte.
Nu mai vorbiti doar ca sa va aflati intreba.

#12
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

 dana789, on 5th January 2011, 21:52, said:

Esti dus cu pluta.
Fricile, temerile sau chiar viciile noastre dau nastere unor entitati.

Cine e dus cu pluta?

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cand sunteti amandoi in camera degajati mai multa umiditate si caldura (prin respiratie). Poate chiar setezi temperatura in casa la alta valoare cand esti singura. Lemnul ala este probabil foarte sensibil la umiditate si temperatura.

#14
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

 petre69, on 5th January 2011, 20:43, said:

arunca noptiera


Hahahahahha  :thumbup:

Cea mai buna varianta ! :lol:

#15
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 SuperDuper, on 5th January 2011, 20:57, said:

Cand sunteti amandoi in camera degajati mai multa umiditate si caldura (prin respiratie). Poate chiar setezi temperatura in casa la alta valoare cand esti singura. Lemnul ala este probabil foarte sensibil la umiditate si temperatura.


Ok. O explicatie mai normala, mersi. De setat temperatura nu o setez altfel insa intradevar 2 oameni degajeaza mai multa caldura, mia ales sotul meu e ca o sobita mereu si e si dublu in greutate fata de mine.

#16
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
Când ești cu soțul , mintea ta iți este mai calma știind ce el este lângă tine(sau în casa). Când este plecat, tu fiind mai fricoasa ,mintea ta automat trece pe "full alert "- mod,din cauza asta auzi sunetele mult mai tare,și auzi mult mai multe.

#17
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 the_northpole, on 5th January 2011, 21:07, said:

Când ești cu soțul , mintea ta iți este mai calma știind ce el este lângă tine(sau în casa). Când este plecat, tu fiind mai fricoasa ,mintea ta automat trece pe "full alert "- mod,din cauza asta auzi sunetele mult mai tare,și auzi mult mai multe.
Like  :thumbup:

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
apartamentul e intr-un bloc nou?
daca nu sunteti primii locatari (adica a mai locuit cineva inaintea voastra acolo), interesati-va prin vecini daca s-a sinucis cineva in acel apartament. eventual incercati sa aflati si in ce camera si cum(daca s-a spanzurat, pe ce s-a urcat pt asta; sper ca macar comoda este noua si nu ramasa de la vechii locatari)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate