Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Comision export

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
trendmark

trendmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.08.2008
Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre aceasta firma intr-o tara membra UE. Am propus urmatorul mod de lucru:
-contractul este de vanzare cumparare
- cumparatorul beneficiaza de un comision de 3% pentru serviciile prestate(identificarea clientilor etc)
- eu emit factura in LEI +TVA
- el emite factura in EUR clientului extern
- plata se va face astfel: dupa ce cumparatorul meu(din Romania) incaseaza c/val in EUR a produselor, isi retine comisionul de 3% si imi va achita mie in EUR suma ramasa.
- TVA-ul mi-l va achita in LEI.

In contract nu am pomenit nicaieri ca ar fi contract de comision in export.
Este in regula? Daca nu va rog dati-mi cel mai bun sfat.

#2
TheNewGuy

TheNewGuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2011

View Posttrendmark, on 5th January 2011, 19:06, said:

Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre aceasta firma intr-o tara membra UE. Am propus urmatorul mod de lucru:
-contractul este de vanzare cumparare
- cumparatorul beneficiaza de un comision de 3% pentru serviciile prestate(identificarea clientilor etc)
- eu emit factura in LEI +TVA
- el emite factura in EUR clientului extern
- plata se va face astfel: dupa ce cumparatorul meu(din Romania) incaseaza c/val in EUR a produselor, isi retine comisionul de 3% si imi va achita mie in EUR suma ramasa.
- TVA-ul mi-l va achita in LEI.

In contract nu am pomenit nicaieri ca ar fi contract de comision in export.
Este in regula? Daca nu va rog dati-mi cel mai bun sfat.
Pai ce vrei tu sa faci ESTE export in comision...Sau poate nu vrei sa te complici cu livrari intracomunitare, acreditive, etc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate