Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Vitamina B12 pilule

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Caut si eu Vitamina B12 tablete de concentratie foarte mare, dar sa fie exclusiv B12 nu complexuri de B-uri sau alte combinatii si sa fie produse de firme consacrate care comercializeaza prin farmacii. Exista asa ceva? Am inteles ca B12 in cantitate mare poate inlocui acul seringii in anumite cazuri numai ca pe la noi nu prea am vazut asa ceva prin farmacii. Aveti indee? A mai luat cineva asa ceva?

Edited by costables, 05 January 2011 - 15:36.


#2
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Nu cumpar de pe net si trebuie sa fie brand name in industria farmaceutica sau macar producator de medicamente, daca nu raman la ac.
1      Johnson & Johnson
2 Pfizer
3 Roche
4 GlaxoSmithKline
5 Novartis
6 Sanofi-Aventis
7 AstraZeneca
8 Abbott Laboratories
9 Merck & Co.
10 Bayer HealthCare
11 Eli Lilly
12 Bristol-Myers Squibb
Merci oricum
etc

Edited by adadoi, 06 January 2011 - 13:51.
citare post sters


#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Sunt de la Now Foods, cica ar fi foarte bune, produsele lor le gasesti si in farmaciile Sensiblu.

#4
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 costables, on 5th January 2011, 16:33, said:

Nu cumpar de pe net si trebuie sa fie brand name in industria farmaceutica sau macar producator de medicamente, daca nu raman la ac.
1      Johnson & Johnson
2 Pfizer
3 Roche
4 GlaxoSmithKline
5 Novartis
6 Sanofi-Aventis
7 AstraZeneca
8 Abbott Laboratories
9 Merck & Co.
10 Bayer HealthCare
11 Eli Lilly
12 Bristol-Myers Squibb
Merci oricum
etc

am citit niste chestii si am vazut niste documentare de prefer sa stau si sa sufar decat sa iau medicamente de la unii din lista ta.
desi e antipatic cristian margarit are obiceiul sa aiba dreptate si produse de calitate. inainte sa refuzi categoric ar trebui sa citesti mai multe despre brandul recomandat.

#5
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 darkangelo, on 5th January 2011, 16:56, said:

am citit niste chestii si am vazut niste documentare de prefer sa stau si sa sufar decat sa iau medicamente de la unii din lista ta.
desi e antipatic cristian margarit are obiceiul sa aiba dreptate si produse de calitate. inainte sa refuzi categoric ar trebui sa citesti mai multe despre brandul recomandat.
Eu prefer sa sufar si sa mai traiesc. Ce ai vazut "Big bucks big pharma?" Unele din lucrurile de acolo sunt adevarate dar aiurea prezentate si tendentios. Nu-mi plac musetelul si gropanolul. Trateaza-te tu cu din astea. iar de respectivul n-am auzit o fi vreun vraci de la OTV?

 vp-emanuel, on 5th January 2011, 16:43, said:

Sunt de la Now Foods, cica ar fi foarte bune, produsele lor le gasesti si in farmaciile Sensiblu.
"Drugs"... not "Foods" eu nu caut suplimente la haleala ca nu vreau sa suplimentez ceva, nu trag de fiare, eu caut ceva care sa inlocuie, nu care sa suplimenteze, medicament , caut ceva cu care sa inlocui acul si seringa macar partial. Poate o sa incerc.

Edited by costables, 05 January 2011 - 17:32.


#6
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 ix_, on 5th January 2011, 17:32, said:

Banuiesc ca esti vegetarian.
Stiu ca sunt ciudat dar nici chiar asa! Vegetarian... Ha! Chiar as vrea sa vad cum munceste un vegetarian la -15 grade vreo 10 ore in comparatie cu unul cara a halit o friptura de carne rosie!

 ix_, on 5th January 2011, 17:32, said:

Eu am luat de pe vitaking.ro (nu fac reclama). Pur si simplu nu am gasit la farmacii B12, decat injectabile. Banuiesc ca esti vegetarian.
Ma intreb oare ce ce firmele de medicamente nu produc asa ceva si asta nu ma poate duce cu gandul decat la faptul ca nu este o forma adecvata de administrare. Ca forma injectabila este extrem de ieftina nu vad de ce n-ar produce ceva care sa fie comercializat cu zeci si sute de parai. Oricum sunt afectiuni in care doar acum mai ajuta, poate asta e cauza pentru care nu se produce sub forma de pilule.
http://en.wikipedia...._B12_deficiency

Edited by costables, 05 January 2011 - 17:43.


#7
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 darkangelo, on 5th January 2011, 17:42, said:

cu atitudinea asta? sigur nu.
De obicei vegetarienii sufera de deficienta de vitamina B12.
Am inteles ca Hitler era vegetarian. :)

Edited by ix_, 05 January 2011 - 17:46.


#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 darkangelo, on 5th January 2011, 17:42, said:

cu atitudinea asta? sigur nu.
Ok, pace! Toata stima pt. cei ce pot sa traiasca fara medicamente si carne! Mie imi trebuia pur si simplu b12 comprimate, dar cu putin google intre timp am aflat ca nu exista asa ceva pt ce am eu nevoie, suplimentele alea nu pot face fata problemelor mele . Oricum am hemoglobina normala,  desi n-ar trebui sa fie.

 ix_, on 5th January 2011, 17:46, said:

De obicei vegetarienii sufera de deficienta de vitamina B12.
Am inteles ca Hitler era vegetarian. :)
Nu era, era mai rau! Bea lapte si nu bea alcool! :thumbup: Si mai facea si injectii cu vitamine!

Edited by costables, 05 January 2011 - 17:52.


#9
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 ix_, on 5th January 2011, 17:46, said:

De obicei vegetarienii sufera de deficienta de vitamina B12.
Am inteles ca Hitler era vegetarian. :)

si crezi ca din cauza ca era vegetarian a facut ce a facut sau din cauza asta nu a terminat ce a inceput?

#10
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 darkangelo, on 5th January 2011, 17:50, said:

si crezi ca din cauza ca era vegetarian a facut ce a facut sau din cauza asta nu a terminat ce a inceput?
Eu nu cred ca alimentatia dicteaza actiunile sau atitudinile.

#11
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 ix_, on 5th January 2011, 17:56, said:

Eu nu cred ca alimentatia dicteaza actiunile sau atitudinile.
oho. ai fi uimit. si nu ma refer la diferentele dintre vegetarieni si carnivori.
si daca nu crezi, de ce l-ai adus in discutie pe hitler?

#12
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 darkangelo, on 5th January 2011, 18:01, said:

si daca nu crezi, de ce l-ai adus in discutie pe hitler?
Fiindca ai insinuat ca nu poate fi vegetarian cu o astfel de atitudine. Oricum, era doar o gluma. Putem sa o lasam balta? Topicul e despre altceva.

#13
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Oricum eu nu prea mananc carne, mananc in general mai mult mancaruri bazate pe legume.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu exista medicament inregistrat care sa contina exclusiv B12 comprimate doar suplimente alimentare (TVA 24% nu 9%) care pot contine sau nu ceea ce scrie pe eticheta, acestea nu se testeaza.

Edited by Remicade, 06 January 2011 - 08:11.


#15
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Remicade, on 6th January 2011, 08:06, said:

Nu exista medicament inregistrat care sa contina exclusiv B12 comprimate doar suplimente alimentare (TVA 24% nu 9%) care pot contine sau nu ceea ce scrie pe eticheta
Asa ma gandeam si eu plus ca nici in medicamente nu mai am incredere ca inainte pt. ca acum nu mai au nevoie de avizul agentiei nationale a medicamentului daca l-au obtinut in alta tara UE.

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 costables, on 5th January 2011, 17:40, said:

Stiu ca sunt ciudat dar nici chiar asa! Vegetarian... Ha! Chiar as vrea sa vad cum munceste un vegetarian la -15 grade vreo 10 ore in comparatie cu unul cara a halit o friptura de carne rosie!


Ma intreb oare ce ce firmele de medicamente nu produc asa ceva si asta nu ma poate duce cu gandul decat la faptul ca nu este o forma adecvata de administrare. Ca forma injectabila este extrem de ieftina nu vad de ce n-ar produce ceva care sa fie comercializat cu zeci si sute de parai. Oricum sunt afectiuni in care doar acum mai ajuta, poate asta e cauza pentru care nu se produce sub forma de pilule.
http://en.wikipedia...._B12_deficiency

în principiu, așa. În stomac se distruge mare parte din B12 (și nu numai), unde mai pui că se absoarbe prost și ce ajunge în intestin. Partea a doua e că e necesară o doză zilnică foarte mică, în cantități care nu se pretează la forma aia, de pilule, că ar ieși ori niște boabe de mac, ori o pastilă (capsulă, gelulă, ce vrei tu) normală cu muuuuult excipient și nu-i nimeni dispus să dea tone de bani pe excipienți, nu sunt destui "doritori" care să justifice o linie de fabricație pentru așa ceva, iar majoritatea celor care au nevoie de B12 au nevoie cam de toată gama de B-uri etc. Mai e și partea a treia, că e relativ toxic dacă-i luat în cantități mari și aiurea-n tramvai.

#17
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 adadoi, on 6th January 2011, 14:00, said:

în principiu, așa. În stomac se distruge mare parte din B12 (și nu numai), unde mai pui că se absoarbe prost și ce ajunge în intestin. Partea a doua e că e necesară o doză zilnică foarte mică, în cantități care nu se pretează la forma aia, de pilule, că ar ieși ori niște boabe de mac, ori o pastilă (capsulă, gelulă, ce vrei tu) normală cu muuuuult excipient și nu-i nimeni dispus să dea tone de bani pe excipienți, nu sunt destui "doritori" care să justifice o linie de fabricație pentru așa ceva, iar majoritatea celor care au nevoie de B12 au nevoie cam de toată gama de B-uri etc. Mai e și partea a treia, că e relativ toxic dacă-i luat în cantități mari și aiurea-n tramvai.
Corect justificarea nu poate fi decat una de piata, probabil majoritatea prefera o injectie la cateva saptamani decat sa ia zilnic pastile.
SICOVIT B12 1000 µg/ml
COMPOZIȚIE
Un ml soluție injectabilă (o fiolă) conține cianocobalamină 1000 µg și excipienți: clorură de sodiu și apă pentru preparate injectabile.
GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ
Vitamina B12 (cyanocobalaminum) și derivați.
INDICAȚII TERAPEUTICE
Tratamentul și profilaxia deficitului de vitamină B12 în caz de:
- sindroame de malabsorbție;
- gastrectomie totală;
- rezecție a ileonului terminal;
- anemia Biermer;
- boala Imerslund.
CONTRAINDICAȚII
- Hipersensibilitate cunoscută la cianocobalamină, la substanțe înrudite sau la oricare dintre excipienții produsului.
- Tumori maligne.
PRECAUȚII
Se va institui tratament cu vitamina B12 după stabilirea tipului de anemie, altfel tratamentul cu vitamina B12 va masca tipul de anemie preexistentă.
INTERACȚIUNI
Nu sunt cunoscute.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate