Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curatare Lentila Aparat Foto

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
leonarddd

leonarddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.12.2010
As putea curata de unul singur lentila aparatului foto,de praf?
Daca da,de ce "instrumente" as avea nevoie?

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Este solutie si carpa speciala pentru asa ceva.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
http://www.f64.ro/se...an-lc-7010.html

#4
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Nu are rost. Risti sa zgarii lentila frontala, iar praful nu are niciun efect asupra imaginii finale.
Eu nu am sters de praf niciodata obiectivele, nu am filtre de ''protectie'' ci dooar parasolar.

#5
leonarddd

leonarddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.12.2010
Bun.Iau servetele d-alea da' la mine problema e ca lentila e mica,am un aparat foto compact,cu obiectiv nu foarte mare.[Benq C1450].

#6
winnetou023

winnetou023

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2008
Cu tot respectul dar nici nu te poti insela mai tare. Praful e o problema mare pe obiectivul unui aparat foto si o problema foarte mare pe senzor. Nu intru in detalii.

Pentru a curata obiectivul (lentila) aparatului foto ia o solutie de curata de la F64 pentru obiective (care dizolva deasemenea si grasimea lasata de degete) si o microfibra. Nu sunt scumpe deloc.
Si aplica tot timpul solutia pe microfibra nu pe lentila. Astfel nu e nici cea mai mica sansa sa zgarii lentila.

Bafta!

View PostCumulus, on 4th January 2011, 23:04, said:

Nu are rost. Risti sa zgarii lentila frontala, iar praful nu are niciun efect asupra imaginii finale.
Eu nu am sters de praf niciodata obiectivele, nu am filtre de ''protectie'' ci dooar parasolar.


#7
niklas

niklas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.04.2006
Salut, am si eu o rugaminte - am un Olympus E-400 si nu gasesc nicaieri pe cineva sa-mi curete senzorul.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am incercat peste tot - la Olympus RO mi-au spus ca trebuie sa trimita aparatul in Praga...!!! La Nikon, Canon, f64 nu se baga...sunt disperat...

Merci mult anticipat!

#8
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010

View Postwinnetou023, on 6th January 2011, 00:17, said:

Cu tot respectul dar nici nu te poti insela mai tare. Praful e o problema mare pe obiectivul unui aparat foto si o problema foarte mare pe senzor. Nu intru in detalii.

Pentru a curata obiectivul (lentila) aparatului foto ia o solutie de curata de la F64 pentru obiective (care dizolva deasemenea si grasimea lasata de degete) si o microfibra. Nu sunt scumpe deloc.
Si aplica tot timpul solutia pe microfibra nu pe lentila. Astfel nu e nici cea mai mica sansa sa zgarii lentila.

Bafta!

Arunca un ochi aici: http://kurtmunger.co...rticleid35.html

Iti vei da seama singur cat de neimportant este praful pe obiectiv. Concluzia este ca nu exista nici o diferenta vizibila. Cealalta concluzie este ca nu merita deloc sa-ti bati capul cu solutiile de curatat.
In privinta prafului pe senzor acesta poate fi vizibil doar la diafragme foarte inchise si se poate elimina in postprocesare.

:)

#9
winnetou023

winnetou023

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2008
Salve!

Nu fi disperat. Curatarea senzorului nu e o operatiune asa dificila, dar trebuie sa fi atent. Am avut si eu aceeasi problema cu Nikonul meu. In cele din urma m-am documentat bine mi-am cumparat cele necesare si am curatat singur senzorul. Multi fotografi fac asta singuri. Multe firme nu fac asta pentru ca o considera o operatiune riscanta, si intradevar exista riscul de a strica senzorul dar numai daca nu stii ce sa faci.

Mi-am curatat singur senzorul de cateva ori si nu a patit nimic... merge "ca uns" :)

Pentru ajutor id meu este djznoppy

Bafta!


View Postniklas, on 6th January 2011, 16:49, said:

Salut, am si eu o rugaminte - am un Olympus E-400 si nu gasesc nicaieri pe cineva sa-mi curete senzorul.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am incercat peste tot - la Olympus RO mi-au spus ca trebuie sa trimita aparatul in Praga...!!! La Nikon, Canon, f64 nu se baga...sunt disperat...

Merci mult anticipat!


#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postwinnetou023, on 6th January 2011, 00:17, said:

Si aplica tot timpul solutia pe microfibra nu pe lentila. Astfel nu e nici cea mai mica sansa sa zgarii lentila.


Daca ti se pune pata pe amprente si praf si vrei sa scapi de ele, exista ceva mai multe ustensile in kitul de curatare, care trebuie folosite in ordine: pompa, periuta si abia apoi microfibra. Asta daca chiar vrei sa fii sigur ca nu zgarii lentila.

#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Cu alcool izopropilic se curata excelent. Dar asa cum a spus si miromulus, foloseste mai intai pompa sau pamatuful fin pentru indepartarea particulelor mari de impuritati. Pentru obiectivele care suporta filtre, un filtru UV este recomandat pentru protectia obiectivului.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
E al doilea topic pe care dau acelasi raspuns :

Gasesti in supermarket-uri in rafturile de langa case, cutii cu servetele umede (cu alcool) pentru sters ochelarii.
O cutie costa 7-8 lei si are parca vreo 50 de servetele, fiecare servetel sigilat in pachetelul lui.
Sunt excelente.

#13
tiberiunedelea

tiberiunedelea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2007
Servetelele sunt cele mai indicate parerea mea, le folosesc de cel putin 5 ani

#14
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Cu ce-as putea sa curat lentilele de la un Panasonic DMC-LS?Am observat ca pe unele poze apar asa,ca niste pete...arata ca naiba.

[ http://i5.imageban.ru/out/2014/01/01/6d8816f1096af32b4d98751ba9c88f9e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Ai citit ce scrie in postarile de mai sus?! Posted Image

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
1. Sufli de praf obiectivul cu o pompita sau ceva asemanator.
2. Stergi obiectivul cu o laveta din microfibra, precum cele de sters ochelarii ( http://img.f64.ro/im...m-6312-9517.jpg )
3. Folosesti servetele umede/uscate speciale ( http://www.f64.ro/se...an-lc-7010.html )

Nu sunt variante, sunt pasi pentru curatarea lentilei frontale. Probabil sunt de ajuns primii doi pasi. Daca unele pete nu dispar, adaugi pasul trei.
Oricum gaseai raspunsul mai sus sau prin alta parte pe forum. Posted Image

LE: 4. Editarea fotografiilor. Majoritatea petelor vizibile se pot scoate usor si rapid editand fotografia. Este o varianta valabila pentru fotografiile deja realizate.
Pentru urmatoarele, e bine sa ai de la inceput lentila curata. Posted Image

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu se sterge elementul frontal cu servetel uscat sau microfibra intai, ci se sufla bine de tot apoi se foloseste servetel umed sau solutie, dupa care indepartezi usor cu servetel uscat. Folosesc servetelele alea de cativa ani pe filtrele pe care le am pe obiective, si uneori chiar pe elementele frontale, si nu am zgariat inca nimic. Frecarea uscata e mult mai abraziva decat cea uda. Daca stergi cu microfibra, toate particulele de praf or sa devina particule abrazive pe care microfibra le antreneaza.

Edited by nicolaie, 02 January 2014 - 15:00.


#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Pare sa fi raspuns referitor la ce am zis eu. Doar ca eu am zis clar ca se sufla intai, dar ma rog, poate n-ai observat, de ai tinut sa incepi cu "nu se sterge [...] intai".
Cat despre servetel umed sau solutie intai, nu-i neaparat nevoie. Daca folosesti laveta aia e la fel de ok si nu se zgarie nimic.
E moale, nu e nici praf pe suprafata care sa zgarie, ca doar l-ai suflat intai. Si oricum nu se zgarie asa usor, poate doar daca freci in dusmanie si pui nisip pe lentila frontala.
In plus, daca nu e grasime sau vreo pata de la amprente, etc. nici n-are sens sa stergi cu servetel umed.

Desi in cazul de fata, daca ies pete pe poze, ori e murdara rau de grasime/amprente lentila frontala si ai nevoie si de curatare cu servetel umed, ori ai si praf pe senzor.
Am si eu o compacta care deasemenea, are praf in interior. Caz in care nu prea ai ce sa-i faci, ca n-are sens sa stai sa te complici sa o desfaci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate