Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Automatica si calculatoare Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Imi plac raspunsurile. Ma fac sa ma gandesc la multe lucruri.

Am vazut subiectele propuse pentru admitere si cred ca sunt pentru elevii foarte buni.
Nu cred ca am suficient timp sa le parcurg pe toate, mai ales ca au uitat sa puna un capitol - geometria.

Ce parere aveti despre AC, dar cealalta ramura Ingineria sistemelor?

Attached Files



#20
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Nu cred ca au uitat :) Nici trigonometrie nu cred ca se da la admitere.

#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostGigiMaciuca, on 11th January 2011, 00:40, said:

@oanaatl
Depinde ce vrei sa faci in continuare. Pentru mine ca programator e bine ca am terminat automatica pentru ca diploma ma scuteste de impozitul de 16%, care inseamna ceva :) Cunostintele dobandite pe timpul facultatii in mare parte le uiti cand termini, dar iti formeaza o oarecare gandire "inginereasca" ;)
Și absolvenții de informatică sunt scutiți. Și absolvenții de automatică (secția automatică) sunt scuți dacă lucrează ca și programatori (sau ceva asemăntor); adică dacă nu profesează în ce-au terminat.

View PostGigiMaciuca, on 9th January 2011, 20:31, said:

La automatica cele mai importante mi s-au parut materiile cu metode numerice, teoria sistemelor, ingineria reglarii automate etc., care seamana mai mult cu matematica decat cu fizica sau electronica. Materiile cu lipit fire mi s-au parut cam vrajeala :D
De curs cu lipit fire n-am auzit. Nici chiar laborator nu prea am auzit; e treabă de electronist cel mult. Iar din câte-am înțeles e vorba despre secția de calculatoare, nu de cea de automatică.

View PostOriginalCopy, on 11th January 2011, 00:45, said:

Si da, femeile sunt ingineri buni (sau cum vrei tu sa le numesti). De multe ori sunt mai bune ca barbatii. Noi mai mult improvizam, nu luam lucrurile in serios. Deci mergi cu incredere.
Confirm; au răbdare mai multă pentru toate calculele și toate tâmpeniile pe care tre' să le facă un (viitor) inginer.

View Postneagu_laurentiu, on 11th January 2011, 08:18, said:

Dar daca in alte meserii ai invatat odata, te duci la lucru, vii acasa, te ocupi de familie si reiei povestea, ca programator vii acasa, inveti/studiezi si apoi te ocupi si de familie cat mai ramane din timp (sau invers).
Nici ca doctor sau avocat nu e mare diferență. Și aceștia tot trebuie să învețe în continuu... Desigur și remunerația e diferită, față de cei ce nu trebuie să învețe.


View Postoanaatl, on 11th January 2011, 20:33, said:

Am vazut subiectele propuse pentru admitere si cred ca sunt pentru elevii foarte buni.
Nu cred ca am suficient timp sa le parcurg pe toate, mai ales ca au uitat sa puna un capitol - geometria.

Ce parere aveti despre AC, dar cealalta ramura Ingineria sistemelor?
La o primă vedere nu par grele. Dacă le faci pe majoritate de vreo două ori, n-ar trebui să ai probleme la examen.

Tu ce vrei să te faci după ce termini?  În general părerea este bună, deoarece absolvenții găsesc ușor loc de muncă, comparativ cu alți absolvenți.

Edited by m3th0dman, 12 January 2011 - 17:22.


#22
Vladutz_VD

Vladutz_VD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.01.2011

View PostGigiMaciuca, on 12th January 2011, 17:20, said:

Nu cred ca au uitat :) Nici trigonometrie nu cred ca se da la admitere.

Intradevar nu au uitat.Capitolul de geometrie il va posta saptamana viitoare cel mai probabil. ;)

#23
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
@m3th0dman
Eu ma vad, peste ani, lucrand la un birou.
Probabil e o viziune infantila ... dar pana ma vad "bagata" mai mult in realitatea zilelor noastre raman la ideea asta.


Ma gandesc prima obtiune : Info Cuza, apoi politehnica - Ingineria sistemelor, apoi Matematica (din al doilea semestru matematica - informatica) Cuza.
Trebuie sa intru la una din astea.


Uite ceva frumos pt toti care ati avut sau pentru cei care vor avea  bunavointa de a raspunde intrebarilor mele :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AjDU4A0HJ2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postoanaatl, on 12th January 2011, 21:11, said:

Eu ma vad, peste ani, lucrand la un birou.
Probabil e o viziune infantila ... dar pana ma vad "bagata" mai mult in realitatea zilelor noastre raman la ideea asta.



Ma gandesc prima obtiune : Info Cuza, apoi politehnica - Ingineria sistemelor, apoi Matematica (din al doilea semestru matematica - informatica) Cuza.
Trebuie sa intru la una din astea.
Toți ajungem într-un birou până la urmă; întrebarea era ce vrei să faci acolo?


Hotărăște-te mai bine ce vrei; între Info la Cuza și Ingineria Sistemelor la Poli, nu prea există legătură. Legătură există între Info de la Cuza și Calculatoare de la Poli.
Iar mate-info e o alegere cam proastă, dacă te vezi la birou. Aia mi se pare o opțiune bună doar dacă vrei să devii profesor.

#25
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
De ce toti zic ca daca urmezi facultatea de informatica devii profesor? Toate companiile din domeniu cer la angajare absolvirea unei facultati de informatica sau ceva similar.

#26
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu vorbeam de secția de mate-info. Iar cu profesia de matematician în România, în afară de profesor nu știu ce loc de muncă îți găsești; și cercetătorii au catedre pe la ceva universitate.

Edited by m3th0dman, 14 January 2011 - 18:35.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postedy_3dz, on 14th January 2011, 18:17, said:

De ce toti zic ca daca urmezi facultatea de informatica devii profesor?
Fiindca acolo faci pedagogie si alte cursuri din care vei da examen pentru a deveni profesor.

#28
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Atat la mate-info, cat si la info, pedagogia e disciplina facultativa, cel putin la UBB Cluj.
Si sa zicem ca faci mate-info, si chiar ai o pasiune pentru informatica, si te specializezi intr-un domeniu, de ex .NET, ce te-ar impiedica sa te angajezi ca si programator?

#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Până la urmă poți să faci teologia și să te specializezi în .NET după, lucrând ca programaor după. Ideea e că dacă știi dinainte că vrei să devii programator, nu-i o idee prea bună să mergi la mate-info, deoarece la info sau la calculatoare înveți mai multă programare.

#30
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Sunt de acord cu a doua parte a afirmatiei tale, dar nu si cu prima. Nu te va angaja nimeni ca programator cu o diploma in teologie, dar cu siguranta vei fi angajat cu o diploma in mate-info.

#31
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Contează ce ți-a rămas în cap după cei 4 ani, nu facultatea terminată. Eu unul aș merge la AC. Spor. :)

Edit:
@edy_3dz : diploma valorează fix nimic în zilele astea maro. De ce crezi că diploma obținută în Romania nu este recunoscută în afară? Pentru că avem facultăți slabe? Nu, din contra, pentru că se iau note pe ochi frumoși. La angajare contează foarte mult abilitățile tale și să vadă angajatorul că tratezi o problemă cu logică, nu ești doar un magnetofon.

Edited by cezarica, 14 January 2011 - 22:07.


#32
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Deci matematica o tai de pe lista sau va ramane doar acea facultate "care trebuie facuta ca sa nu stau acasa" .

Nu ma simt pregatita in totalitate pentru admitere  :confuzzled: si de aceea prefer sa nu ma duc la ac la calculatoare si tehnologia informatiei.
Desi e doar un test, dar voi fi dezamagita daca nu-l voi trece.
De anul trecut credeam ca facultatea asta (ac) e buna pentru mine, dar vestea cu admiterea m-a dat peste cap. :confuzzled:
Poate e un "semn" ca m-am inselat    :console:

Nu mi se pare ca as avea suficient timp sa ma ocup de rezolvarea exercitiilor de admitere, avand in vedere ca trebuie sa ma mai ocup si de celelalte obiecte pentru bac.
Bineinteles, daca ai vointa toate se pot, dar nu si in cazul asta.

Edited by oanaatl, 14 January 2011 - 22:32.


#33
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
@cezarica Ar fi foarte frumos sa fie cum zici tu peste tot, adica sa conteze abilitatile tale, si nu diploma. Dar multi HR-isti din Romania nici nu stau la discutii cu tine daca stiu ca nu ai o diploma, poti sa fi programatorul programatorilor.
Tocmai ca in realitate diploma nu valoreaza prea mult, eu unul o sa merg la Informatica pentru ca am mai mult timp liber in care sa studiez eu singur ce imi place si ce cred ca e mai util, nu toate prostiile ce se fac la facultate, asta desi la Automatica si Calculatoarea sigur ar fi mult mai interesant.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postoanaatl, on 14th January 2011, 22:31, said:

vestea cu admiterea m-a dat peste cap
Aia e apa de ploaie pe langa cate "admiteri" vei da in timpul facultatii. Cine nu trece testul initial nici nu va putea ajunge la final.

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

View PostJayBird, on 9th January 2011, 19:50, said:

- Sa traiti domnu' inginer ce mai faceti?

- Sa traiti "domnu' licentiat in informatica" (lol)

Nu prea suna bine. Asta vroiam sa evidentiez, in rest ai dreptate e doar o hartie.
Terminat informatica de la iasi si am diploma pe care scrie "Inginer software".
Asta doar pentru a termina toate discutiile tampite despre faptul ca intr-o parte scrie "inginer" si in alta parte nu.
Insa la cate interviuri am fost pana acum, nu m-a intrebat NIMENI daca scrie inginer pe diploma sau nu. M-au intrebat toti ce stiu sa fac, nimic altceva.

#36
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007

View Postoanaatl, on 14th January 2011, 22:31, said:

Deci matematica o tai de pe lista sau va ramane doar acea facultate "care trebuie facuta ca sa nu stau acasa" .

Nu ma simt pregatita in totalitate pentru admitere  :confuzzled: si de aceea prefer sa nu ma duc la ac la calculatoare si tehnologia informatiei.
Desi e doar un test, dar voi fi dezamagita daca nu-l voi trece.
De anul trecut credeam ca facultatea asta (ac) e buna pentru mine, dar vestea cu admiterea m-a dat peste cap. :confuzzled:
Poate e un "semn" ca m-am inselat    :console:

Nu mi se pare ca as avea suficient timp sa ma ocup de rezolvarea exercitiilor de admitere, avand in vedere ca trebuie sa ma mai ocup si de celelalte obiecte pentru bac.
Bineinteles, daca ai vointa toate se pot, dar nu si in cazul asta.

Testul de admitere e printre cele mai usoare, de la ac. Ai rabdare sa treci prin probele din timpul anilor de facultate :wallbash:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate