Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Automatica si calculatoare Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Majoritatea celor care sunt in clasa a XII-a se confrunta cu problema asta : spre ce facultate sa se intrepte?
Aceeasi problema o am si eu.
Am studiat oferta si parca as vrea la Asachi in Iasi la Automatica si calculatoare.
Acum as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care este la aceasta faculatate si daca ar vrea sa-mi zica mai exact cum este.
Accept si argumente pro dar si contra. ;))

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Esti sigura ca vrei sa stai toata viata "cu nasul in calculatoare" si sa inveti non-stop ?! Daca da, mai bine la Informatica, Cuza.
Desi pana la urma nu conteaza care, ca tot singura trebuie sa inveti...

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2011 - 23:25.


#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ba conteaza, de la politehnica iesi inginer, de la informatica nu iesi nimic.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Imi spui si mie ce intelegi tu prin notiunea de "inginer" in IT si cam ce vei sti ? Dincolo "iesi" programator.
Stii cati lucreaza la MS din absolventii Automatica si cati de la Informatica ? Iasi ma refer.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2011 - 23:31.


#5
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
N-ai decat s-o intorci pe cate fete vrei, inginer suna altfel, e o chestiune de prestanta. In rest conteaza doar cat de bine esti pregatit in domeniu, poti fi un programator bun sau prost in ambele cazuri.

#6
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

 JayBird, on 5th January 2011, 00:56, said:

N-ai decat s-o intorci pe cate fete vrei, inginer suna altfel, e o chestiune de prestanta. In rest conteaza doar cat de bine esti pregatit in domeniu, poti fi un programator bun sau prost in ambele cazuri.

Nu conteaza doar daca suna bine, in automatica din Romania dotarile sunt vai de capul lor, la calculatoare iti trebuie doar calculatoare, net si curent.

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Este o diferență foarte mare între secția de automatică și cea de calculatoare. Secția de calculatore se aseamănă mai mutl cu informatica de la universitate, doar că faci și hardware, fizică, cursrui despre circuite și ceva mai multă matematică în plus pe lângă cursurile de software care se fac la universitate.

Acum în Iași nu știu cum stă treaba; am înțeles că la politehnică s-a scos examenul de admitere iar facultatea de informatică se ține foarte bine, fiind singura din țără unde este separat de matematică.
Dar dacă mergi în București, Cluj sau Timișoara recomand politehnica dacă vrei să știi cum funcționează complet un calculator, nu doar programele. De asemenea după ce termini, teoretic știi să proiectezi și hardware, nu doar programe; practic nu știi nimic, indiferent ce termini.

Sunt multe topicuri aici: http://forum.softped...p?showforum=298

#8
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 JayBird, on 4th January 2011, 23:25, said:

Ba conteaza, de la politehnica iesi inginer, de la informatica nu iesi nimic.
Ca titlu iesi 'licentiat in informatica', care e doar o hartie la fel ca cea de inginer - depinde de fiecare daca a folosit anii aia in mod util sau nu..

#9
Vladutz_VD

Vladutz_VD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.01.2011

 oanaatl, on 4th January 2011, 22:18, said:

Majoritatea celor care sunt in clasa a XII-a se confrunta cu problema asta : spre ce facultate sa se intrepte?
Aceeasi problema o am si eu.
Am studiat oferta si parca as vrea la Asachi in Iasi la Automatica si calculatoare.
Acum as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care este la aceasta faculatate si daca ar vrea sa-mi zica mai exact cum este.
Accept si argumente pro dar si contra. ;))

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Si eu tind catre AC desi nu sunt sigur ca e alegerea optima pentru mine. Am inteles ca de anul acesta se baga admitere din matematica la AC.Lasa-mi te rog un mail un ID de messenger ceva unde putem discuta mai multe.;) :thumbup:

#10
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Vineri am aflat si eu ca s-ar putea sa se puna admitere.
Ar trebui sa se anunte oficial cum stau lucrurile. Eventual sa puna pe site-ul lor un model de subiect sau subiectele din anii trecuti (din cate tin eu minte s-a mai dat admitere la aceasta faculate).

Am vazut ca ultima medie acceptata la buget la ambele facultati sunt aseamanatoare (info - 8,32 ac - 8,35).
Ma gandesc la urmatoare chestie : ca la AC sunt mai multe avantaje. Dupa cate stiu ai camin asigurat din primul an, ceea ce la Cuza nu e posibil pentru toti cei inscrisi.  La AC faci si mate, la Cuza uiti de ea.

Cat e de importanta fizica la AC la Calculatoare si tehnologia informatiei ? :confuzzled:

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 oanaatl, on 9th January 2011, 14:17, said:

La AC faci si mate, la Cuza uiti de ea.

Cat e de importanta fizica la AC la Calculatoare si tehnologia informatiei ? :confuzzled:
Faci mate și la info; ce-i drept posibil mai puțin cu vreun curs sau două.

Fizica în sine nu-i atât de importantă; în general doar un curs relativ ușor. Mai importante sunt cursurile despre electrotehnică, electronică, circuite, senzori și altele de genul.

#12
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 tudor_turcu, on 5th January 2011, 23:45, said:

Ca titlu iesi 'licentiat in informatica', care e doar o hartie la fel ca cea de inginer - depinde de fiecare daca a folosit anii aia in mod util sau nu..


- Sa traiti domnu' inginer ce mai faceti?

- Sa traiti "domnu' licentiat in informatica" (lol)

Nu prea suna bine. Asta vroiam sa evidentiez, in rest ai dreptate e doar o hartie.

#13
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

 m3th0dman, on 9th January 2011, 16:54, said:

Faci mate și la info; ce-i drept posibil mai puțin cu vreun curs sau două.

Fizica în sine nu-i atât de importantă; în general doar un curs relativ ușor. Mai importante sunt cursurile despre electrotehnică, electronică, circuite, senzori și altele de genul.
La automatica cele mai importante mi s-au parut materiile cu metode numerice, teoria sistemelor, ingineria reglarii automate etc., care seamana mai mult cu matematica decat cu fizica sau electronica. Materiile cu lipit fire mi s-au parut cam vrajeala :D

#14
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
GigiMaciuca ai termiat Ac ? Daca da, cum ti s-a parut ? E buna faculatea pentru o fata?

SE PUNE ADMITERE DOAR LA SPECIALIZAREA CALCULATOARE SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI.
E SIGUR!!!!!
MAI MULTE VOR APAREA PANA PE 15 PE SITE-UL LOR.

#15
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Un tip avea 2 prietene, una era frumoasa si cealalta era studenta la politehnica.

Asta era un banc care circula pe vremea cand am facut eu automatica. Si eu am dat examen. Facultatile la care se intra fara examen sunt labareala.

Edited by JayBird, 09 January 2011 - 21:50.


#16
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
@oanaatl
Depinde ce vrei sa faci in continuare. Pentru mine ca programator e bine ca am terminat automatica pentru ca diploma ma scuteste de impozitul de 16%, care inseamna ceva :) Cunostintele dobandite pe timpul facultatii in mare parte le uiti cand termini, dar iti formeaza o oarecare gandire "inginereasca" ;)

Facultatile fara examen de admitere in general se tin de backup. Sau cel putin asa mi se pare normal.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

E buna faculatea pentru o fata?
Ai mai multe sanse sa ajungi sa lucrezi in strainatate asa, in multe tari de pe aici guvernele stimuleaza firmele sa angajeze femei. Deci mergi cu incredere, daca stii ca ai o inclinatie spre gandirea analitica.

Si da, femeile sunt ingineri buni (sau cum vrei tu sa le numesti). De multe ori sunt mai bune ca barbatii. Noi mai mult improvizam, nu luam lucrurile in serios. Deci mergi cu incredere.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e daca intradevar asta vrea. Nu pentru ca nu ar fi la inaltimea cerintelor ! Dar daca in alte meserii ai invatat odata, te duci la lucru, vii acasa, te ocupi de familie si reiei povestea, ca programator vii acasa, inveti/studiezi si apoi te ocupi si de familie cat mai ramane din timp (sau invers).

Edited by neagu_laurentiu, 11 January 2011 - 08:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate