Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

De ce sa trec la Mac os?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Cu toata nebunia asta de acum cu tiger x86 mi-am pus intrebarea(ca unul care n-a avut acces la un Mac pina acum):merita sa renunt la mult hulitul(si mult folositul Windows XP) pt a trece la Mac os??Pt home user-ul care foloseste PC pt multimedia(in special) adica DVDRIP,CDRIP,transcodari in DVD,SVCD,etc si care au la dispozitie tools deja verificate si folosite la greu(Virtual Dub,HeadAc3he,Be sweet,Avisynth,BBMPEG tools,Cinema Craft Encoder(best MPEG2 encoder-zic unii ;) ),DVDLAB PRO,DVD MAESTRO,etc,etc) si care la nivelul hardware accesibil(A64,P4) sunt destul de multumiti(e adevarat intotdeauna iti doresti mai multa viteza),ce ar aduce in plus trecerea la MAC OS( pt x86)??Performanta??Cita?Se poate cuantifica??Folosirea programelor existente in MAC OS se ridica la valoarea(performante,flexibilitate) a celor existente pt Windows??Un lucru pare oarecum clar:faptul ca Apple a decis trecerea la CPU INTEL arata ca totusi arhitectura x86 de abia a inceput sa-si arate puterea(e adevarat,odata cu cresterea frecventei de lucru 3giga si peste).Aaa,si sa nu-mi dati ca argument stabilitatea,caci e o notiune subiectiva,aici mai intervine si gradul de cunoastere a utilizatorului.Poti avea un sistem Windows stabil sau nu cum poti face sa crape(si mai crapa) si Linux-ul.Ma refer strict la ceea ce-si doreste oricine:putere de calcul si versatilitate.Deci????

PS. Am uitat sa specific am Athlon 64,nforce3.
PPS.Exista ceva Mac os pe 64bit(ca la windows exista)??

Edited by marcopolo80, 21 August 2005 - 19:14.


#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
pai atata timp cat os x ruleaza pe pc-ul tau si iti recunoaste driverele , sunt sanse sa
mearga mai repede decat xp . cat despre software , gandeste-te ca os x e cel mai
folosit in webdesign , prelucrari video/audio etc. ... ;)

#3
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

aolex, on Aug 21 2005, 19:17, said:

pai atata timp cat os x ruleaza pe pc-ul tau si iti recunoaste driverele , sunt sanse sa
mearga mai repede decat xp . cat despre software , gandeste-te ca os x e cel mai
folosit in webdesign , prelucrari video/audio etc. ... ;)

<{POST_SNAPBACK}>


De ce induci lumea in eroare?  os x nu e cel mai
folosit in webdesign , prelucrari video/audio etc. ... ;)

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
no shit ? cum se face ca toate companiile mari de webdesign au mac-uri (chiar si in
ro ???) :)

#5
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

aolex, on Aug 21 2005, 22:42, said:

no shit ? cum se face ca toate companiile mari de webdesign au mac-uri (chiar si in
ro ???) :)

<{POST_SNAPBACK}>


aoleo, care este market share-ul la os x? Nu au cum sa fie mai folosit decat windows in absolut orice domeniu. Asa cum declari tu in mod fals. Cat despre marile companii, marile companii poate au si un muzeu unde pastreaza Xt-urile cu novell pe ele, dar asta nu inseamna ca toti designerii folosesc novell (dos).

#6
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu vorbim aici de marketshare ... vorbim de companiile de webdesign care folosesc
mac-uri . te las sa te convingi singur :)

#7
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Poate nu m-am facut inteles:MULTIMEDIA(audio-video).Ma intereseaza sa-mi pot face (mai repede) DVD cu meniuri animate si subtitrare,divx(xvid) etc.Atit!!N-am treaba nici cu web design,nici cu programele folosite in tipografii-edituri-,ma intrereseaza doar codare MPEG2,MPEG4 pt video si MP3-AC3 pt audio.

#8
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
mda ... problema ma cam depaseste dar la ce am auzit eu de os x , se poate si asta
fara mare bataie de cap , in sensul ca ai uneltele potrivite pentru asa ceva ;)

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

marcopolo80, on Aug 22 2005, 20:48, said:

Poate nu m-am facut inteles:MULTIMEDIA(audio-video).Ma intereseaza sa-mi pot face (mai repede) DVD cu meniuri animate si subtitrare,divx(xvid) etc.Atit!!N-am treaba nici cu web design,nici cu programele folosite in tipografii-edituri-,ma intrereseaza doar codare MPEG2,MPEG4 pt video si MP3-AC3 pt audio.

<{POST_SNAPBACK}>



imoviehd. import footage, add effects, add transitions, add subtitles, burn to dvd

#10
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
eu zic ca daca nu vrei virusi at treci pe mac
+ ca se misca mai bine
+ ca e nu e windows  <_<

#11
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

Danutz, on Aug 22 2005, 20:53, said:

eu zic ca daca nu vrei virusi at treci pe mac
+ ca se misca mai bine
+ ca e nu e windows  <_<

<{POST_SNAPBACK}>


semnatura ta e pe bune ??? :o

#12
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Am sa-i dau o sansa,evident dupa ce voi reusi sa-l fac sa mearga pe Athlon64(sk 754 stie doar SSE2,nu SSE3) sau poate trec pe Athlon64(sk 939 ca acesta stie SSE3).Cred ca atractia catre MAC este data mai mult de faptul ca a fost inaccesibil marii parti a userilor de IT(si din cauza pretului prohibitiv) precum si a "legendelor" vis-a-vis de performanta "iesita din comun" fata de sistemele x86 uzuale(caci nu cred ca vreun utilizator de DUAL XEON s-a simtit vreodata frustrat de lipsa puterii de calcul).Faptul ca vom mai avea(sper) un OS concurent lui Windows mai user friendly este de salutat,caci linux-ul chiar daca este poate mai performant(si stabil) in unele privinte fata de MS sperie potentialii userii prin cunostiintele(altele decit la Win) mai avansate,necesare folosirii Linux-ului(instalare pachete,compilare kernel,samba,squid etc).

#13
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

aolex, on Aug 22 2005, 21:00, said:

semnatura ta e pe bune ??? :o

<{POST_SNAPBACK}>

mda , de la prea multa bautura  ;)  :deadtongue:  :lol:

#14
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Eu sunt utilizator de Mac de multa vreme. Sincer vorbind, nu vad de ce ai trece pe mac. Daca esti obisnuit sa faci codari-decodari si alte minuni pe PC nu are rost sa te obosesti sa inveti sa folosesti alte unelte cu alte interfete doar pentru ca sunt pe mac. Se vor face cam la fel. Daca ai probleme cu stabilitatea si memoria virtuala care e low (eu de cate ori ma apropii de un Windows dau de mesajul asta) atunci vezi daca exista programe corespondente pe mac. Din ce stiu eu exista cateva scule. Eu am folosit  ffmpeg si e destul de versatil. Vezi daca este ceea ce iti trebuie.

Acum vreau sa-l lamuresc pe domnul dixy care si-a facut curaj si a venit sa mai arunce cu niste noroi pe aria mac(pe principiul: e forum deci sa ma bag si eu in vorba): problema nu este cota de piata Apple. Ideea expusa de aolex este ca peste 90% din studiourile audio-video folosesc macuri pentru partea de creatie. Este adevarat ca pentru premastering si mastering (exact despre ce vb noi) se folosesc probabil PC-uri. Nu stiu.

#15
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
in audio si video exista inca foarte multe Mac-uri. e adevarat ca in ultima vreme au aparut si PC-uri dar asta doar din motive de comoditate (a americanului, sa ne intelegem pentru ca romanii nu conteaza) si preturi reduse. de cele mai multe ori in statii high-end calculele intensive DSP de realizeaza cu hardware dedicat asa ca puterea computer-ului nu conteaza foarte mult comparativ cu usurinta de utilizare sau stabilitatea.

pentru authoring de DVD ai DVD StudioPro care este mediul de dezvoltare preferat al mutor producatori. Pentru editare video, FinalCutPro cistiga teren in fata traditional-ului Avid mai ales in studiourile mici si mijlocii, dar asta nu inseamna ca nu poate fi folosit si in mediu profesional.

pe linga aplicatiile traditionale, exista destul de multe programe open-source care se ocupa foarte serios de prelucrarea de imagine. partea "proasta" este ca unele dintre ele nu au fost inca portate pe Darwin sau nu au decit un command-line. dintre acestea tocmai ai primit o recomandare pentru ffmpegX care este un "Front-End" catre aplicatii open-source.

Daca Apple face sau nu fata la ceea ce ai tu nevoie este la latitudinea ta, si de aceea iti recomand sa  incerci sa faci unul-doua proiecte pe Apple si apoi sa tragi concluziile.


HTH,
B)

#16
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
in grafica publicitara mac=number 1 (cel putin italia).
in orice studiu Grafic mergi este imposibil sa nu vezi Mac.

#17
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003

View Postlicedk50, on Aug 23 2005, 07:34, said:

Eu am folosit  ffmpeg si e destul de versatil.
http://dexonline.ro/...ersatil&source=
Asta e ce voiai sa zici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate