Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

crestere accidentala a transaminazelor - intoxicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010
Buna ziua tuturor,

La niste analize de rutina am constatat cu surprindere o crestere destul de mare a GPT, aproape de dublu, 104 la un max de 55, eu fiind vaccinata de hepatita A si B si nefiind infectata nici cu hep C, am refacut ulterior si anticorpi de hep C. Medicul de familie a ghicit bine : am facut o reactie toxica la ceva: un supliment alimentar, un ceai, etc. Intr-adevar, la o saptamana dupa ce am sistat orice substanta suspecta, GPT mi-a mai scazut.
Am luat asa:
- CORDYCEPS MYCELIA, de la World Tianjin Nutrition (deci nu Tianshi, denumirea e data inspre confuziunea marcilor, las' ca n-as avea incredere in nici o firma), dar doar 2 capsule pe zi, cam o saptamana.
- Ceai de coada calului, 2 litri pe zi (aveam niste nisip renal si ma durea un rinichi sacaitor), vreo luna de zile.
- Kellagon, 2 capsule pe zi, tot pentru pietre la rinichi (un extract dintr-o varietate de ceapa si una de marar); luam de ceva vreme, de minim o luna.

Nu reusesc sa gasesc pe net nimic legat de o eventuala toxicitate a acestor produse. Doar ceaiul de coada calului l-am baut in cantitati mai mari decat se indica in general (2 l /zi fata de 0,5 l/zi cum se indica in majoritatea referintelor de pe net)

Daca cineva s-a mai trezit cu asa o surpriza si banuieste vreunul din "leacurile" astea ca fiind raspunzator, rog sa-mi spuna si mie.
Multumesc,
Alina

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai sunt multe alte cauze pentru care puteau crește. Nu-i accidentală și nici 100% intoxicație.

#3
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010

 ripper, on 2nd January 2011, 12:36, said:

Mai sunt multe alte cauze pentru care puteau crește. Nu-i accidentală și nici 100% intoxicație.

Esti cadru medical ? Daca da, puteai sa enumeri cateva cauze posibile.
Altfel, spun eu: transaminazele mele au valori de 12 - 15 in mod obisnuit.
Imi fac frecvent ecografii abdominale complete, din alte motive, ficatul este de dimensiuni, ecogenitate, structura, reflectivitate normale, asemenea si bila, vena porta, spina si orice nu mai imi vine acum in minte.
Nu beau, nu mananc grasimi, nu am steatoza hepatica si nici vreun sindrom colestatic.
Alte motive ?
Ca e usor sa arunci un fassssss pe forum.

#4
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010

 Alina65, on 2nd January 2011, 17:13, said:

Esti cadru medical ? Daca da, puteai sa enumeri cateva cauze posibile.
Altfel, spun eu: transaminazele mele au valori de 12 - 15 in mod obisnuit.
Imi fac frecvent ecografii abdominale complete, din alte motive, ficatul este de dimensiuni, ecogenitate, structura, reflectivitate normale, asemenea si bila, vena porta, spina si orice nu mai imi vine acum in minte.
Nu beau, nu mananc grasimi, nu am steatoza hepatica si nici vreun sindrom colestatic.
Alte motive ?
Ca e usor sa arunci un fassssss pe forum.

Multumesc pentru raspuns unui trecator, nu ma descurc cu mesageria.

#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Si eu sunt cam in aceasi situatie, la analize mi-au iesit TGO si TGP marite (TGO 151, TGP 107).Initial m-am speriat si am facut repede testele de hepatita B si C si au iesit negative. Am facut si testul de electroforeza unde rezultatele au fost normale.
Acum tin regim si iau medicamente pentru ficat (osteocare, hepatoprotect, si esentiale forte.
Nu pot intelege care ar fi putut fi cauza cresterii TGO si TGP.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt și alte boli în care cresc așa puțin, cum ar fi mononucleoza infecțioasă. Sau o toxicitate de la unele medicamete. Sau au fost greșite, repetă-le în altă parte! :)

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
In zilele dinainte de analize luasem cateva pastile de paracetamol sinus, nu in exces, ci 2-3 pe zi.Poate influenta acest lucru rezultatul analizelor?

Plus ca analizele le-am facut in timp ce incepea sa-mi treaca o o febra musculara cumplita, care o facusem pentru ca incepusem sa ma duc la sala.
Poate influenta si febra musculara+ efortul depus la sala cresterea transaminazelor?

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-au legătură.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate