Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartela roaming

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?

Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...
 Samsung Galaxy Fit 3

Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job

Telefoane DS Vodafone
 Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!

Initiativa europeana pentru taxar...
 Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

Boala mar

CONGO

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

elgom

elgom

New Member

• Grup: Members
Stie cineva ceva despre Congo ?
Un amic de-al nostru e plecat de 4 luni in Congo, momentan in Ponte Noire si Brazaville -   lucreaza cu firma si angajatii lui la Palatul Parlamentului ( ceva sanitare-apa).
Ne-a sunat de acolo si ne-a spus ca e f bine si daca vrem sa plecam si noi cu angajatii..sa ne pregatim pt sf lui ianuarie cand vine in tara.
Noi stam pe ganduri, nu am gasit detalii despre ce e pe acolo, decat ceea ce ne-a spus el. Se pare ca tara e in plina dezvoltare economica si sunt f multi bani pe care guvernul local incearca sa-i investeasca.
Ne-ar tenta sa plecam in special pentru angajatii nostrii care ar castiga f bine ( pana la 3000 $/luna) si noi sa ne facem un plin de bani..si sa stam cu burta la soare pana trece criza !!!

Ne ajuta cineva cu ceva informatii despre munca de acolo, firme, locatii ?

dan210

dan210

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postelgom, on 2nd January 2011, 09:53, said:

Ne ajuta cineva cu ceva informatii despre munca de acolo, firme, locatii ?
nu cred ca te poate ajuta mai bine cineva de pe forum decat un cunoscut care respira efectiv aerul de acolo, cu conditia sa fie bine intentionat si realist

dan84

dan84

Senior Member

Daca tu stii ca ai o oferta solida si sigura pe termen scurt e bine, dar vezi ce faci ca la o cautare "Congo" Pe Google Image si Google Earth, situatia e nasoala rau pe acolo. Nici capitala nu prea aduce a oras din lumea a doua macar.

clarity

clarity

Tovaras

Pentru Congo trebuie sa stii ceva chestii.
Cazarea:
Daca iti asigura firma cazarea (de obicei la hotel) e ok. Daca nu, incearca sa gasesti intr-un bloc de albi. Daca nici asa, stai acasa ca risit sa te rapeasca sau sa ajungi in chiloti la aeroport. Vorbesc serios.
Distractie:?
Nu ai ce. In lobby la hotel cu colegii de munca, acolo e cel mai recomandat. Daca nu, sunt baruri si discoteci mai selecte unde o bere e 50$ dar nu le recomand caci sunt frecventate de mafia locala. Si risti sa ai probleme. De asemenea sunt barurui unde tipe negre ar face-o cu tine pe un capac de bere dar acolo risti sa ramai doar cu chilotii pe tine. Deci ramai la hotel daca mergi.
Clima:
Oribil. Umiditate ridicata, cald tot timpul. De asemenea, e de mentionat ca daca mergi in acea zona a lumii trebuie sa iti faci vaccinuri la Bucuresit, in special pentru malarie. Asta daca nu vrei sa ajungi intr-un spital care seamana cu o ghena / sa mori o moarte crunta si dureroasa pe strazile unde nu se uita la tine.
In general:
Oamenii sunt atat de civilizati incat pentru a merge la toaleta isi deschid slitul si isi dau drumul in mijlocul strazii. Deci nu poti sa umbli in sandale, asta doar daca vrei sa faci un pariu cu viata.
Vei vedea negrii care fura mancarea care o lasi pisicilor si negrii care se plimba in bmw si mai ca nu omoara jumatate de oras cand sunt beti/fumati/drogati.
Evident, tin sa mentionez ca Congo e o tara mai sigura decat sa zicem Camerun sau Nigeria, unde muncitorii stau sub protectia armatei de multe ori.

Oricum, totul depinde de firma cu care mergi. Daca e o firma internationala, de obicei conditiile sunt bune spre foarte bune, salarul la fel iar protectia asigurata.
Nu recomand sa mergi acolo fara sa te intresezi exact cu ce firma mergi, ce reputatie are, unde stai si cum te deplasezi la servici.

P.S.
O sa vezi caritere luxoase de fosti colonisti francezi, si vile cum nu vezi nici pe riviera franceza. Albii o duc bine in Congo, chiar foarte bine.

alexandru_viorel

alexandru_viorel

Active Member

In Congo PIBul este de 334$ :|
Mai bine in romania (nu cred ca am spus asta...)

View Postelgom, on 2nd January 2011, 11:53, said:

Ne-ar tenta sa plecam in special pentru angajatii nostrii care ar castiga f bine ( pana la 3000 $/luna) si noi sa ne facem un plin de bani..si sa stam cu burta la soare pana trece criza !!!
Cine te-o mintit?!
Arata asta a 3000 de verzisori?

Edited by alexandru_viorel, 04 January 2011 - 18:37.

elgom

elgom

New Member

Buna

Sa inteleg ca ai fost acolo si stii din proprie experienta toate detaliile ?

Cand citesc ma amuz intr-un fel si ma si intristez in acelasi timp. Visam la ceva mai frumos...
Oricum asteptam sa soseasca prietenul plecat si atunci vom lua decizia cea mare.
La mine, ideea este ca merg acolo, contractez lucrarea si nu stau f mult, las un sef de santier si oamenii, iar noi sa mai stam in concediu cateva zile ( asta daca am avea ce face, la mare eventual..).
Un alt amic de-al nostru care a stat 3 luni in congo, acum 10 ani ( internat din pacate in spitalul militar cu malarie si alte boli si tratat de medici care studiase la Timisoara - spitalul arata fff bine )...ne-a vorbit frumos despre tara si ar fi interesat sa mai mearga acolo, insa tot asa, cu ceva f sigur aranjat.
Tot el ne-a spus ca ARAL are sediul central in Point Noire si ca aici era ceva mai bine ...ne-a povestit de vilele luxoase pe care le cumperi cu 25-50000 $, masini, oameni bogati, albi fara probleme....insa au trecut ceva ani de atunci.

Ma bucur ca mi-ai dat detaliile de mai sus si sper sa mai primesc si alte informatii

Merci

mariobucuresti2002

mariobucuresti2002

New Member

Salut tuturor. Nu stiu de ce vb doar din auzite.Eu am venit aici de o luna in Pointe Noire (nu stiu cum este in Brazzavile) si pot zice ca este ok. Adevarat ca nu castig cine stie ce suma (2000 $ momentan) dar am toate conditiile platite de firma (cazare,taxi,mancare,bucatar,menajera, + utilitatile aferente unei vile) si sa stiti ca chiar daca este o tara din lumea a treia are totusi farmecul ei. Am dat aici de cativa romani plus cativa congolezi care stiu romana foarte bine (au fost pe timpul lui Ceasca la munca in Romania). In rest o sa gasiti foarte multi francezi,chinezi,arabi,etc. Orice cursa cu taxiul costa 1000 de CFA indiferent unde vrei sa te duci in oras ( 2 $ cursa),iara distractii gasesti cat de cat tinaand cont de economia de aici. Poti deschide o afacere linistit aici daca studiezi bine piata si esti atent. M-am amuzat zilele trecute cand m-a oprit un politist si dupa o mica conversatie in engleza mi-a zis foarte corect in limba romana ca a facut scoala de politie 2 ani la Campina.
Daca am timp mai o sa postez pareri pe forum si inca un sfat: nu mai va luati dupa informatiile de pe net pt ca nu mai sunt actualizate de cativa anii buni.
Daca nu traiam aici mai ziceam.
Bafta tuturor.
;)

ELLYSS11

ELLYSS11

New Member

View Postalexandru_viorel, on 4th January 2011, 18:34, said:

In Congo PIBul este de 334$ :|
Mai bine in romania (nu cred ca am spus asta...)

Cine te-o mintit?!
Arata asta a 3000 de verzisori?
PRIETENI,

AM PRIMIT O INVITATIE DIN CONGO SA MERG ACOLO PT IMPORT EXPORT.CE INFORMATII IMI PUTETI DA
CE ZICETI
MERSI MULT

mariobucuresti2002

mariobucuresti2002

New Member

View PostELLYSS11, on 5th March 2011, 00:50, said:

PRIETENI,

AM PRIMIT O INVITATIE DIN CONGO SA MERG ACOLO PT IMPORT EXPORT.CE INFORMATII IMI PUTETI DA
CE ZICETI
MERSI MULT

Salut.Depinde in ce zona. In Pointe Noire este centrul economic al Congo (port la ocean).
Gasesti comert de la lemn de padure (zona acaparata de chinezi) pana la electronice,petrol,alimente.
Ma gasesti pe ymess la acelasi user.
Scuzele de rigoare moderatorului daca nu trebuia da dau date de contact.
Salut.

ELLYSS11

ELLYSS11

New Member

View Postmariobucuresti2002, on 11th March 2011, 01:52, said:

Salut.Depinde in ce zona. In Pointe Noire este centrul economic al Congo (port la ocean).
Gasesti comert de la lemn de padure (zona acaparata de chinezi) pana la electronice,petrol,alimente.
Ma gasesti pe ymess la acelasi user.
Scuzele de rigoare moderatorului daca nu trebuia da dau date de contact.
Salut.
MERSI MULT PT. RASPUNS,

EU VORBESC DE KINSHASA. AI AUZIT CEVA. :lol:

giuliani

giuliani

Senior Member

Cred ca ar trebui facuta diferenta intre Republic of Congo si Democratic Republic of Congo :) sunt doua tari diferite

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate