Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Router D-LINK DIR 600

- - - - -
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#19
dackro

dackro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 02.12.2005

 claudiunik, on 10th March 2010, 14:37, said:

Ma gandeam ca poate nu mai are spatiu pe memoria lui flash.. dar nu stiu ce sa fac, cum sa sterg tot si sa pun iar... poate ma puteti ajuta.

  Pentru a reveni la firmware-ul original citeste instructiunile de aici:
http://www.dd-wrt.co...m_Web_Interface
Pe scurt:
Te conectezi la router prin cablu
Descarci firmware-ul original de aici: ftp://ftp.dlink.cz/dir/dir-600/driver_software/
Setezi un IP static de forma (192.168.0.x) : ex. 192.168.0.100
Scoti router-ul din priza
Apesi cu un pix pe butonul de reset
Bagi router-ul in priza
Dupa 5 secunde dai drumul la butonul de reset
tastezi in browser 192.168.0.1
apare un meniu simplist care te lasa sa faci upgrade-ul de firmware

Testat. Merge garantat. Pentru mai multe citeste link-ul de mai sus
Si eu am revenit la firmware-ul original pentru ca wireless-ul merge mult mai bine.

Edited by Ravy, 19 March 2010 - 20:56.


#20
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Salutare tuturor,

Eu am alta problema cu DIR-600, pe web imi blocheaza anumite site-uri, aleator, nu am gasit un numitor comun al site-urilor blocate ca sa pot detecta problema.
Am incercat inclusiv sa activez DMZ, degeaba. Site-urile blocate sunt atat din RO cat si COM, ORG, NET, etc deci nu este o problema de unde este website-ul hostat.
Pur si simplu imi spune ca website-ul nu exista sau nu poate fi incarcat, daca introduc firul in laptop(evit router-ul) totul merge OK.
Daca s-a mai lovit cineva de aceeasi problema si a gasit o rezolvare va rog sa ma ajutati.

Multumesc,

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Foloseste pe laptop cand este legat prin router ipuri puse manual. Practic vei pune aceleasi ipuri DAR sa pui DNS-urile providerului de net (le afli din status la router)

Bafta!

#22
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Multumesc frumos de idee, am sa incerc diseara cand ajung acasa si revin cu un feedback. Inainte de DIR 600 am avut un Netgear(inca il mai am) vai mama lui dar care nu imi facea problemele astea, l-am schimbat pt a trece la clasa N. Sunt oarecum dezamagit de D-Link din motivele expuse mai sus, este primul router cu care am astfel de probleme atipice, si nu sunt la primul router pe care il utilizez/configurez.

Edited by Ravy, 29 March 2010 - 14:50.


#23
IonutVL

IonutVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2010

 dodoss, on 5th March 2010, 09:21, said:

Buna ziua. Detin acest router si il folosesc pt a ma conecta la internet pe un laptop. Problema e ca mi se reseteaza cam des conexiunea wireless (ma aflu la 1 m distanta de router, e fix in fata laptopului) .As vrea sa stiu:
- daca pot modifica ceva setari pt a "imbunatati " conexiunea
- daca folosesc cablu se va mai reseta conexiunea?
- alte sugestii

Va multumesc.
  Salut.Am si eu aceiasi problema cand pun parola la wireless.Ai gasit vreo solutie?

#24
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Am folosit solutia indicata de Ravy si se pare ca asa merge dar este enervant oricum pentru ca eu ma deplasez des si trebuie de fiecare data cand ma intorc acasa sa fac setarile manuale.....enervant si dezamagitor, nu am mai intalnit pana acum problema asta la nici un router. O sa incerc sa fac setarile manuale in router, sa pun acolo DNS-urile poate scap de setatul manual al placii wireless.

Incearca sa setezi exect cum a scris Ravy, la mine a mers.

#25
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Pana la urma nu s-a rezolvat nimic, a mers doar o zi, a doua zi cand m-am conectat am aceeasi problema. Am descoperit ca de fapt nu merge pentru ca fac eu o schimbare de setari ci pentru ca de fiecare data cand schimb cate ceva router-ul se restarteaza, si incepe sa afiseze si paginile pe care in mod normal nu le vad. De atunci in fiecare zi trebuie sa-l restartez, imi vine sa-l arunc pe geam, e incredibil de frustrant, probabil o sa-l vand si o sa iau un router no-name cum am avut si pana acum, cu acelea nu am avut nici un fel de problema de genul asta. Sa nu mai vorbim ca semnalul e mai slab decat la routerul vechi.

Daca cineva are totusi o solutie la problema mea va rog sa scrieti.
Succes tuturor!

#26
nechilion

nechilion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2010
Buna. Am achizitionat recent acest produs. Urmez toate etapele instalarii driverului de pe CD, si la final cand sa detecteze conecsiunea cu internetul imi apar 2 probleme: 1. Spune ca cablul nu este pus bine( lam infins cat am putut de bine) sau 2. Nu gaseste conexiune cu internetul (dar este pus exact cum cer ei)
Va rog dati-mi niste sfaturi. Multumesc.

#27
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005

 nechilion, on 12th April 2010, 00:42, said:

Daca conexiunea ta la internet este securizata prin MAC-ul placii de retea, trebuie la pasul 2 parca sa bifezi "Clone MAC" si sa pui MAC-ul pe care il stiu cei de la ISP ca fiind al placii tale de retea. Daca nu pui MAC-ul iti da mesaj precum ca nu gaseste conexiunea la internet (deoarece aceasta este blocata, ISP-ul detecteaza MAC-ul routerul-ului acesta nefiind cel bun). Sper sa te ajute.

Edited by Ravy, 12 April 2010 - 10:41.


#28
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
In general incercati sa folositi interfata web pentru a configura routerul si nu mai folositi cd-ul care vine cu el.
In rest nu uitati sa specificati cand aveti probleme de unde aveti internet, ce ati setat, etc... (vedeti regulamentul ariei) pentru a va putea ajuta specific si mai putin cu informatiile generale care le gasiti si in manualul routerului.

Bafta!

#29
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007
d link dir 600,
netul funcioneaza normal pe direct
cand bag routerul (abia cumparat) nu reusesc sa termin wizardul.
(am schimbat macul la provider(ilinca), pe parcursul wizardului am bagat toate ip dns gateway etc, la "static ip")
dupa ce fac toate setarile , chiar la ultimul pas cand sa salveze , da sa verifice din nou conexiunea, sta vreo 3 4 minute apoi imi da o eroare:
"verificati cablul de internet .."

any advices?

Edited by gaftondaniel, 14 April 2010 - 06:45.


#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu mai folosi wizz-ul , seteaza-l manual din interfata browserului .

#31
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007
been there done that

Edited by Ravy, 14 April 2010 - 07:02.


#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Asa si... ce eroare intalnesti la setarile din browser?
Print screen-uri ceva?

Nu uita sa arunci un ochi pe regulamentul ariei. -_-

Bafta!

#33
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007

 Ravy, on 14th April 2010, 08:01, said:

Asa si... ce eroare intalnesti la setarile din browser?
Print screen-uri ceva?

Nu uita sa arunci un ochi pe regulamentul ariei. -_-

Bafta!

LA setraile din browser nu face nici o eroare, bag alea, salveaza, restarteaza routerul si gata.  dau pe un explorer si nu merge

(inainte pe 524 asta era de ajuns)

#34
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Ok, in cele din urma am demonstrat ca problema mea este din router.
Problema: Dupa 24-48 ore de functionare anumite web-site-uri nu mai sunt afisate (nu raspund nici la ping de pe PC). Site-urile sunt aleatoriu blocate (unele din com altele din ro, de exemplu nu pot vedea nici un blog de la blogspot.com).
Daca intru in interfata de admin a router-ului si merg la Maintenance pot da ping din router. Site-urile blocate pe PC raspund la ping in router (deci problema este in router).
Am scos pe rand toate setarile de securitate ale router-ului (am scos chiar si optiunile de a imi face log, am gandeam poate ajunge si se umple memoria router-ului) dar nu am reusit sa-i dau de cap problemei. Singura rezolvare este sa il scot din priza si sa-l reintroduc dupa cateva minute (fac asta in fiecare zi sau la 2 zile). Stie cineva ce isi goleste router-ul cand ii dau acest restart? Pot face un "schedule" ceva care sa dea restart la router in fiecare zi, sa nu mai fac manual aceasta operatiune?

Inca astept pe cineva care are idee ce pot face.
Succes tuturor!

#35
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
@AZAZEL: problema pare de la dns-uri. Ai incercat sa pui direct pe calculator ori dns-urile providerului (le vezi in status la router) ori dns-urile de la opendns (208.67.222.222 208.67.220.220)? Despre schedule :habarnam:

@gaftondaniel: Partile in care ti-am zis sa citesti regulamentul ariei sau sa pui print screen-uri ai sarit peste ele din greseala sau intentionat? In status la router ce zice? Cum ai setat partea de wan? Cum sunt setate calculatoarele? Etc... vezi regulamentul.

Bafta!

Edited by Ravy, 14 April 2010 - 10:13.


#36
staudesase

staudesase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.03.2006
Hello,

   Am si eu un router DIR-600 si intampin urmatoarele problema. Am internet de la un provider de cartier si verificarea se face dupa adresa MAC. Inainte de a instala routerul aveam 2 ip-uri achizionate pentru 2 calculatoare. Foloseam un switch si totul era ok. M-am hotarat sa folosesc un router pentru a folosi 3 calculatoare tot pe cele 2 ip-uri.
    Am pastrat cablul principal + 1 cablu de calculator in switch iar al 3-lea cablu intra in router  ( la care i-am setat mac-ul celui de-al doilea calculator ). Alocarea ip-urilor din router se face prin DHCP.
     Problema intalnita este intreruperea conexiunii ( atat la calculatoarele conectate la router cat si la calculatorul care a ramas in switchul initial ). Este posibil ca routerul sa influenteze in vreun fel ? Cablul care vine din switch si intra in portul INTERNET al routerului poate transmite si de la router inspre switch ? Ma gandesc sa nu transmita catre switch un ip prin DHCP si sa fie vreun conflict.

Vreo sugestie ? Am sa incerc si sa merg pe ip-uri statice si ulterior sa las 1 singur fir in router si sa plece din router toate cele 3 link-uri, fara a mai fii nevoie de switch.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate