Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cursuri CISCO in Iasi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Am si eu o intrebare mare... si cred ca aici as putea sa gasesc raspuns.. :P stie cineva despre cursuri de CISCO in iasi... ma refer la o facultate... care are clase de asa ceva... sau cum se fac... nu prea am gasit multe informatii... sau se pot face platite... nu neaprat sa fii student.... cred ca sunt destui pe acest forum care fac sau au facut.. sau care pot da cateva informatii.. as ramane recunoscator.. :) in situatia mea... ar fi bine daca ar fi la facultate... pt ca deocamdata sunt in a 12. Am inteles ca Autmatizarile din iasi ar avea.. da nu stiu exact.. si poate telecomunicatiile? astept un raspuns.. cat de cat.... ms.. :peacefingers:

#2
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

voala, on Aug 20 2005, 22:58, said:

Am si eu o intrebare mare... si cred ca aici as putea sa gasesc raspuns.. :P stie cineva despre cursuri de CISCO in iasi... ma refer la o facultate... care are clase de asa ceva... sau cum se fac... nu prea am gasit multe informatii... sau se pot face platite... nu neaprat sa fii student.... cred ca sunt destui pe acest forum care fac sau au facut.. sau care pot da cateva informatii.. as ramane recunoscator.. :) in situatia mea... ar fi bine daca ar fi la facultate... pt ca deocamdata sunt in a 12. Am inteles ca Autmatizarile din iasi ar avea.. da nu stiu exact.. si poate telecomunicatiile? astept un raspuns.. cat de cat.... ms.. :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>



Incearca la Academie Cisco dar iti recomand cursurile Cisco de la Universitatea "Al. I. Cuza" Iasi pentru ca au fost primii in Iasi (cel de la nodul de comunicatii roedu Iasi).

#3
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
la Cuza au cursuri Cisco? nu stiam.. si ce profil trebuie sa fii.. adica. stii ceva.. medie.. etc.. etc.. sau specializare.. nu prea am inteles inca cum se face.. ma refer ca sa intru la facultate acolo.. asta este o specializare.. sau sunt ore care se fac separat... ms de raspuns..

#4
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

voala, on Aug 21 2005, 12:13, said:

la Cuza au cursuri Cisco? nu stiam.. si ce profil trebuie sa fii.. adica. stii ceva.. medie.. etc.. etc.. sau specializare.. nu prea am inteles inca cum se face.. ma refer ca sa intru la facultate acolo.. asta este o specializare.. sau sunt ore care se fac separat... ms de raspuns..

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt cursuri care se fac separat indiferent de facultatea la care esti. Ai totusi un avantaj daca esti la informatica sau fizica unde se fac niste cursuri foarte asemanatoare cu cele Cisco (cu aceeasi profi) dar pentru a beneficia total de toate facilitatile Academiei Cisco trebuie sa urmezi cursurile in sesiunile programate si mai ales sa-ti dai si sa iei scor mare la teste.

#5
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Si cursurile astea se platesc.. am vazut pe pagina celor de la cisco.. mai multe facultati in iasi care au o asemenea specializare. Asta ce inseamna? ca ei tin aceste cursuri.. adica ma refer periodic.. odata la 4 ani? au serii de cursanti? sau fiecare se duce la respectiva si spune ca vrea sa faca, banu jos si se fac cursurile.. ? pe mine asta mar interesa.. cum poti ajunge sa faci aceste cursuri Cisco ca in final sa iei o diploma.. CCNA.. ms de intelegere... si de raspunsuri

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Academiile cisco sunt INDEPENDENTE de facultatea sau locul unde le faci. Pur si simplu, daca vrei sa devii academie cisco, depui o cerere la Cisco, si in functie de anumite criterii (dotari tehnice, pregatirea instructorilor, experienta etc) esti acceptat sau nu sa-ti faci academia. In bucuresti sunt academii si la subsoluri de bloc.

Te duci la una si intrebi cand incepe urmatoarea clasa de ccna, posibil ca la astea din facultati sa inceapa odata cu anul scolar.

Certificarea CCNA o dai la Cisco. Normal costa vreo 8 milioane. Daca ai facut cursurile la o academie (sunt 4 semestre), si ai luat examenele PLUS examenul de voucher, te va costa doar vreo 2 milioane certificarea. Dar acele semestre le platesti, si in final te ajunge mai mult de 8 milioane, dar ai avantajul ca ti se preda (asta e relativ, in buc nu stiu decat o academie unde se preda), si lucrezi practic cu routerele si switchurile (si asta e relativ, putine sunt dotate corespunzator).

In concluzie, certificarea ccna poti sa o dai cu sau fara sa faci cursurile, nu intereseaza pe nimeni. Important e sa stii materia si sa te descurci la examen, care nu e usor deloc. Telul tau trebuie sa fie aceasta certificare, nu numai sa faci cursurile.

PS: Sumele sunt aproximative, te poti interesa pt cele exacte.

Edited by don_dannielo, 22 August 2005 - 11:54.


#7
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
ms... am inteles cam cum vine treaba.. oricum.. este cineva din iasi care a facut? sau care stie unde sunt profesori mai buni.. laboratoare mai ekipate.. pt ca am vazut ca sunt mai multe locuri unde poti face aceste cursuri... si kiar e super daca ai putea lucra cu aparatura.. sa faci practica.. pt ca asta e mama invataurii.. :P parerea mea.. ms inca odata de raspunsuri..  :worthy:

#8
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
ok.. mai am o intrebare pt cei care fac cisco.. sau care au facut.. ca sa iti iei CCNA-ul si poate mai departe CCNP iti trebuie cumva programare? trebuie sa stii si programare? sau doar ce tine de retele.. ? ma gandesc la configurare routere poate... daca spun prostii.. va rog corectatima..  :rolleyes:

#9
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

voala, on Aug 23 2005, 11:22, said:

ok.. mai am o intrebare pt cei care fac cisco.. sau care au facut.. ca sa iti iei CCNA-ul si poate mai departe CCNP iti trebuie cumva programare? trebuie sa stii si programare? sau doar ce tine de retele.. ? ma gandesc la configurare routere poate... daca spun prostii.. va rog corectatima..  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


Atat pt CCNA cat si pt CCNP trebuie sa stii configurarea routerelor (eu nu asi numi configurarea routerelor programare). Daca ai sa faci cursul o parte din acest curs e configurarea routerelor.

#10
andi_iuda

andi_iuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.04.2008
ma intereseaza si pe mine sa fac cursurile CCNA in Iasi. Care ar fi cea mai buna obtiune?

#11
Bootzex

Bootzex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2010
Un nou ciclu de cursuri CCNA va incepe in luna aprilie 2010 pentru cele patru module de pregatire in vederea certificarii Cisco Cerified Networking Associate.

Sursa: RoEduNet Iasi

#12
mariancel

mariancel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2006
Andi_iuda te-ai mai inscris la curs in aprilie ? Daca da pune ceva pareri ca as vrea sa ma inscriu si eu in octombrie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate