Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Batalia consolelor ( PLAYSTATION 3 VS XBOX 360 )

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
M-am gandit c-ar fi foarte util un topic care sa se axeze strict pe ideea de ce are si ce nu are fiecare consola. Comparatie. Atat. Fara pareri personale si alte asemenea discutii. Just the facts.

FEATURE===================PLAYSTATION 3========XBOX360
Baterii necesare (ptr controller)====NU=================DA
Blu-ray support===============DA=================NU
Bluetooth===================DA=================DOAR cu headset special pentru XBOX 360
Cablu optic (audio)============DA=================DOAR varianta SLIM a consolei
Wireless support==============DA=================DOAR varianta SLIM a consolei
Online multiplayer=============DA=================DOAR pentru GOLD account

PLUS / GOLD ACCOUNT
Pret==========================$49.99 / 12 luni=========$59.99 / 12 luni
ESPN===========================NU=================DA (not available in RO)  
Jocuri gratuite in serviciul premium======Disponibile doar pe perioada abonamentului======Disponibile si dupa renuntarea la abonament

PS:
1. Cum n-am WII/PS2, nici nu le-am adaugat. Daca vrea cineva sa ajute si stie sigur "raspunsurile", postati Posted Image
2. Am pus ce mi-a venit pe moment in minte. Daca mi-a scapat vreo diferenta, postati Posted Image
3. Please nu sugerati tehnologii suportate de ambele platforme. Ideea e sa stabilim diferentele Posted Image
4. Please nu postati de dragul de a posta. Daca aveti sugestii, verificati-le inainte de a le posta, iar daca nu aveti sugestii care ar putea imbunatati lista, mai bine ganditi-va de doua ori... Posted Image

Edited by Nozavi, 24 February 2015 - 02:17.


#2
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010

 Nozavi, on 30th December 2010, 01:03, said:

M-am gandit c-ar fi foarte util un topic care sa se axeze strict pe ideea de ce are si ce nu are fiecare consola. Comparatie. Atat. Fara pareri personale si alte asemenea discutii. Just the facts.

FEATURE===================PLAYSTATION 3========XBOX360
Wireless support==============DA================NU
Baterii necesare (ptr controller)====NU=================DA
Blu-ray support===============DA=================NU
Cablu optic (audio)============DA=================NU
Online multiplayer=============DA=================DOAR pentru GOLD account

PLUS / GOLD ACCOUNT
Pret======================59.99 / 12 luni=========49.99$ / 15 luni
ESPN======================NU=================DA (not available in RO)  
Free games & discounts=========DA=================NU

PS:
1. Cum n-am WII/PS2, nici nu le-am adaugat. Daca vrea cineva sa ajute si stie sigur "raspunsurile", postati ;)
2. Am pus ce mi-a venit pe moment in minte. Daca mi-a scapat vreo diferenta, postati ;)
3. Please nu sugerati tehnologii suportate de ambele platforme. Ideea e sa stabilim diferentele ;)
4. Please nu postati de dragul de a posta. Daca nu aveti sugestii care ar putea imbunatati lista, mai bine ganditi-va de doua ori... ;)
ar mai fi o chestie:din cate stiu xbox360 suporta doar hd ready(720p),pe cand ps3 suporta hd ready(720p),dar si full hd(1080p).

Edited by ricksp77, 30 December 2010 - 01:36.


#3
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 ricksp77, on 30th December 2010, 01:34, said:

ar mai fi o chestie:din cate stiu xbox360 suporta doar hd ready(720p),pe cand ps3 suporta hd ready(720p),dar si full hd(1080p).
Not true: http://en.wikipedia....o_game_consoles (stiu si din experienta personala, dar o confirmare nu strica :P)

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Depinde de joc. Unele jocuri sunt prea complexe pentru a putea fi rulate la 1080 pe hardware-ul existent.
PS3 este un pic in avantaj aici.
PS: La XBOX360 este mai greu de apreciat rezolutia reala a unui joc, pentru ca face upscaling permanent la 1080, chiar daca jocul in sine nu este la 1080.

Edited by SuperDuper, 30 December 2010 - 02:34.


#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
O mica corectura, dar foarte importanta. XBOX 360 Slim SUPORTA wii-fi....

#6
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 cuculea, on 30th December 2010, 09:51, said:

O mica corectura, dar foarte importanta. XBOX 360 Slim SUPORTA wii-fi....
:coolspeak: True, thanks, updated

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
O mica corectura pot sa fac si eu, varianta elite vine in pachet cu adaptor audio pentru cablu optic, adica ai putea pune ceva gen " DOAR LA ELITE / LA RESTUL SE POATE CUMPARA SEPARAT "
La fel si cu acumulatorul pentru controller. Sunt si avantaje dar si dezavantaje, adica ele sunt disponibile dar SOLD SEPARATELY. Stim ce fomist e bill

Edited by vimann, 02 January 2011 - 00:34.


#8
DAN777

DAN777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.10.2010

 vimann, on 1st January 2011, 23:32, said:

O mica corectura pot sa fac si eu, varianta elite vine in pachet cu adaptor audio pentru cablu optic, adica ai putea pune ceva gen " DOAR LA ELITE / LA RESTUL SE POATE CUMPARA SEPARAT "
La fel si cu acumulatorul pentru controller. Sunt si avantaje dar si dezavantaje, adica ele sunt disponibile dar SOLD SEPARATELY. Stim ce fomist e bill

In atasament gasiti o comparere hardware intre ps3 si xbox 360

Attached Files



#9
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Nu inteleg! cu un ps3 nu te poti juca online? sau la account trebe sa pui alta tara ca la x360.

#10
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 evon, on 13th April 2011, 20:57, said:

cu un ps3 nu te poti juca online?
Ba da

 evon, on 13th April 2011, 20:57, said:

la account trebe sa pui alta tara ca la x360.
Da

#11
djasu82

djasu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.01.2007

 vimann, on 2nd January 2011, 01:32, said:

O mica corectura pot sa fac si eu, varianta elite vine in pachet cu adaptor audio pentru cablu optic, adica ai putea pune ceva gen " DOAR LA ELITE / LA RESTUL SE POATE CUMPARA SEPARAT "
La fel si cu acumulatorul pentru controller. Sunt si avantaje dar si dezavantaje, adica ele sunt disponibile dar SOLD SEPARATELY. Stim ce fomist e bill
La slim xbox 360 au introdus direct in consola iesirea optica 5.1 ca la ps3 si hdmiul la fel , mai puteau si ei sa bage ceva memorie acolo .

#12
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003

 Nozavi, on 30th December 2010, 01:03, said:

M-am gandit c-ar fi foarte util un topic care sa se axeze strict pe ideea de ce are si ce nu are fiecare consola. Comparatie. Atat. Fara pareri personale si alte asemenea discutii. Just the facts.

..............
PS:
1. Cum n-am WII/PS2, nici nu le-am adaugat. Daca vrea cineva sa ajute si stie sigur "raspunsurile", postati ;)
2. Am pus ce mi-a venit pe moment in minte. Daca mi-a scapat vreo diferenta, postati ;)
3. Please nu sugerati tehnologii suportate de ambele platforme. Ideea e sa stabilim diferentele ;)
4. Please nu postati de dragul de a posta. Daca aveti sugestii, verificati-le inainte de a le posta, iar daca nu aveti sugestii care ar putea imbunatati lista, mai bine ganditi-va de doua ori... ;)

Testat PS2, Wii, PS3, Xbox ( in aceasta ordine) ; sunt multe discutii pe net despre PS3 versus Xbox; e putin probabil ca acest topic sa fie mai bogat decat ce se poate gasi la un simplu search.

Comparatii intre console ... depinde ce vrei sa faci cu consola ( ca si la computer, de altfel) ; depinde ce fel de om esti - cat de activ, cati prieteni ai, cat timp ai pentru jocuri ; depinde de ce fel de jocuri preferi (simulatoare, shooter, quest).... fetita mea s-a oprit la Xbox+kinect - iubeste faptul ca isi controleaza personajele din miscarile proprii, fara controller in mana; personal prefer ps3, dar degeaba daca nu am timp de el... Cel mai putin te misti la Wii ( uita-te aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KXhhumpog5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) si eu cred ca asta e un dezavantaj major. PS2-ul nu merita comentat, fiind alta generatie de consola (dar am vazut zilele trecute mai multi parinti facand astfel de achizitii...)

#13
iTechnofail

iTechnofail

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2016
Eu,mereu as alege XBOX 🎮 deoarece jocurile pe Windows PC suporta Controllere 🎮 si mai ales pentru varietatea mare de jocuri.Sa nu mai vorbim despre Kincket(cred ca asa se cheama),care face din XBOX un 2in1(Wii+PlayStation) ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate