Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

setari canon SX 130 is

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008
Salut, mi-am cumparat azi un canon sx130is, problema e ca desi folosec ghidul de utilizare, am incercat setarile lui pt poze in miscare, am marit/micsorat ISO in timpul pozelor daca  subiectul se misca catusi de putin sau misc aparatul nu se mai vede nimic, decat o ceata, asta si cu modul lui de fotografie care  spune ca este pt subiecti in miscare. Ce sa fac?

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Eu banuiesc ca ai fotografiat pe lumina insuficienta! Ar trebui sa stii ca daca nu ai lumina nu vei obtine ce-ti doresti indiferent de ce mod presetat folosesti.
Incarca totusi niste imagini care sa prezinte problemele de care spui. Preferabil unele care sa aiba inca informatiile EXIF.

Edited by DannyMC, 29 December 2010 - 20:59.


#3
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008

View PostDannyMC, on 29th December 2010, 20:51, said:

Eu banuiesc ca ai fotografiat pe lumina insuficienta! Ar trebui sa stii ca daca nu ai lumina nu vei obtine ce-ti doresti indiferent de ce mod presetat folosesti.
Incarca totusi niste imagini care sa prezinte problemele de care spui. Preferabil unele care sa aiba inca informatiile EXIF.

asta e in timp ce am miscat usor de tot aparatul[ http://img402.imageshack.us/img402/4555/img0040h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvypitesti, 29 December 2010 - 22:16.


#4
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Subiecti in miscare inseamna de cele mai multe ori oameni care merg/alearga, masini, animale, o cascada, etc. Orice subiect care are o miscare pe care vrei sa o "ingheti". Aparatul trebuie sa foloseasca timpi de expunere scurti, 1/250, 1/500, 1/1000 pt. a ingheta miscarea. Problema e ca ai nevoie de multa lumina (afara in soare) ca sa faci asta, undeva in interior in lumina slaba e aproape imposibil sa faci asta, chiar si cu un DSLR performant.

O alta varianta e sa folosesti flash-ul camerei, acesta are avantajul ca declanseaza foarte scurt si poate ingheta miscarea subiectilor.

Miscarea camerei poate fi anulata intr-o oarecare masura de catre stabilizatorul de imagine, dar aici vorbim in general de miscari mici, ca de ex. termuratul mainii, nu de o miscare serioasa a aparatului cum e cea din poza ta. In plus IS-ul nu ingheta miscarea subiectului pe care il fotografiezi decat daca este static (o cladire, un obiect, etc), deci nu oameni, animale.

Edited by _thunder_, 30 December 2010 - 12:20.


#5
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008

View Post_thunder_, on 30th December 2010, 12:19, said:

Subiecti in miscare inseamna de cele mai multe ori oameni care merg/alearga, masini, animale, o cascada, etc. Orice subiect care are o miscare pe care vrei sa o "ingheti". Aparatul trebuie sa foloseasca timpi de expunere scurti, 1/250, 1/500, 1/1000 pt. a ingheta miscarea. Problema e ca ai nevoie de multa lumina (afara in soare) ca sa faci asta, undeva in interior in lumina slaba e aproape imposibil sa faci asta, chiar si cu un DSLR performant.

O alta varianta e sa folosesti flash-ul camerei, acesta are avantajul ca declanseaza foarte scurt si poate ingheta miscarea subiectilor.

Miscarea camerei poate fi anulata intr-o oarecare masura de catre stabilizatorul de imagine, dar aici vorbim in general de miscari mici, ca de ex. termuratul mainii, nu de o miscare serioasa a aparatului cum e cea din poza ta. In plus IS-ul nu ingheta miscarea subiectului pe care il fotografiezi decat daca este static (o cladire, un obiect, etc), deci nu oameni, animale.

1. da stiu ca e nevoie de lumina puternica, dar am folosit un canon al unui prieten(mai slab) in club sa facem poze in timp ce se dansa, au iesit excelente cu setarile lui fara ca eu sa-mi fac propriile setari.
2. in poza de mai sus mi-am tremurat usor mana stanga (dreapta e in ghips si nu o pot folosi) doar cu stanga am incercat sa fac o poza
3. am tot umblat prin cartea lui dar nu gasesc acea setare, voi pe ce iso imi recomandati se merg, pe mine ma interesează foarte mult subiectii in miscare, folosind un canon mai salb cu mult am considerat ca acest model imi va satisface setea de poze cu subiecti in miscare.

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrazvypitesti, on 29th December 2010, 22:07, said:

asta e in timp ce am miscat usor de tot aparatul
Acolo este ceva mai mult decat o miscare usoara!
Oricum asa cum a spus si thunder pentru a ingheta miscarea ai nevoie de lumina multa/blitz. Stabilizarea nu te va ajuta oricum in caz de miscare a subiectului,ci doar pentru miscarile aparatului,dar nu la acea amplitudine!
Iti recomand sa mergi pe ISO pana in 400,diafragma deschisa si blitz daca fotografiezi la interior chiar si ziua.

#7
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008

View PostDannyMC, on 30th December 2010, 18:43, said:

Acolo este ceva mai mult decat o miscare usoara!
Oricum asa cum a spus si thunder pentru a ingheta miscarea ai nevoie de lumina multa/blitz. Stabilizarea nu te va ajuta oricum in caz de miscare a subiectului,ci doar pentru miscarile aparatului,dar nu la acea amplitudine!
Iti recomand sa mergi pe ISO pana in 400,diafragma deschisa si blitz daca fotografiezi la interior chiar si ziua.
multumesc, voi incerca in seara asta sa fac cateva poze

#8
sdany

sdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2006
Eu detin un Canon SX120 IS si am aceeasi problema. Ce setari ai facut si cum ti-au iesit pozele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate