Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Apartamente in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006
Salut,

In viitorul mai mult sau mai putin apropiat (poate in 2011) intentionez sa cumpar un apartament cu 3 camere in Bucuresti. Am inceput de curand sa studiez ofertele online, asta inainte de a initia discutiile cu un agent imobiliar. Prima alegere ar fi un apartament intr-un complex rezidential cu blocuri noi, deja date in folosinta (exclud din start ideea de a da bani in avans pt un proiect care e doar pe hartie). Inclusiv pe softpedia, nu prea am gasit nimic ok, in sensul ca peste tot sunt mai mult pareri contra (si bineinteles n probleme), indiferent de complexul despre care se discuta.
Prima intrebare este: cunoasteti vreun complex care sa ofere calitate in schimbul unui pret rezonabil (ma gandesc aici la o suma maxima de 90000 eur) sau nu am nici o sansa sa gasesc asa ceva si singura optiune o reprezinta blocurile comuniste?

Multumesc.

#2
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006

 smo_dust, on 28th December 2010, 23:53, said:

fara dubii as alege AMD  de ce? 1.e cu 6 milioane mai ieftin 2. e cu doar 10-15% mai putin performant decat intelul.....si sincer nu as investii in INTEL.
nu sunt AMD Lover dar fara dubii l-as alege..
Ai gresit postul, aici vorbeam de apartamente...   <_<

#3
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
da scuze!! rog moderatorii sa stearga post-ul...greseala mea!! mii de scuze!!

#4
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 remgriff, on 28th December 2010, 22:39, said:

Salut,

In viitorul mai mult sau mai putin apropiat (poate in 2011) intentionez sa cumpar un apartament cu 3 camere in Bucuresti. Am inceput de curand sa studiez ofertele online, asta inainte de a initia discutiile cu un agent imobiliar. Prima alegere ar fi un apartament intr-un complex rezidential cu blocuri noi, deja date in folosinta (exclud din start ideea de a da bani in avans pt un proiect care e doar pe hartie). Inclusiv pe softpedia, nu prea am gasit nimic ok, in sensul ca peste tot sunt mai mult pareri contra (si bineinteles n probleme), indiferent de complexul despre care se discuta.
Prima intrebare este: cunoasteti vreun complex care sa ofere calitate in schimbul unui pret rezonabil (ma gandesc aici la o suma maxima de 90000 eur) sau nu am nici o sansa sa gasesc asa ceva si singura optiune o reprezinta blocurile comuniste?

Multumesc.

Apartamente noi care sa aiba o executie de calitate buna sunt foarte putine in Bucuresti si acelea depasesc cu mult suma de 100.000 euro (cateodata sar si de 200.000 euro). Multe din blocurile noi au fost executate rapid si cu finisaje medii spre mediocre, in detrimentul calitatii, astfel incat sa fie vandute in graba pt. ca au fost demarate lucrarile in perioada "boom"-ului imobiliar!
De obicei, apartamentele care au o executie de calitate buna, se afla in cladiri singulare care nu fac parte dintr-un complex rezidential cu mai multe blocuri.

#5
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006

 bogdan10, on 29th December 2010, 09:05, said:

De obicei, apartamentele care au o executie de calitate buna, se afla in cladiri singulare care nu fac parte dintr-un complex rezidential cu mai multe blocuri.

Imi poti da exemple?

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 smo_dust, on 29th December 2010, 00:54, said:

da scuze!! rog moderatorii sa stearga post-ul...greseala mea!! mii de scuze!!

Sa-l lase, ne mai clatim si noi ochii!

#7
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006

 denky, on 29th December 2010, 15:24, said:

Sa-l lase, ne mai clatim si noi ochii!

denky, no problemo, dar as aprecia daca si ai ceva de spus pe subiect. multumesc.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in primul rand ar trebui sa hotarasti zona
apoi daca vrei neaparat in oras sau e ok si la 2-3 km
una este apartament in complexele de pe langa herastrau, alta este la domus de exemplu, spre popesti-leordeni

oricum, preturile sunt inca mari, in 2011 vei gasi la acesti bani un apartament excelent, intr-un bloc comunist totusi, dar din 85 in sus

Edited by aeon, 29 December 2010 - 16:59.


#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 remgriff, on 29th December 2010, 16:43, said:

denky, no problemo, dar as aprecia daca si ai ceva de spus pe subiect. multumesc.

Ok, pe subiect nu pot comenta ca n-as da 90000 pe un apartament. As face o casa excelent construita, la 150 mp o scoti in 50000, restul de 40000 un teren de 400 mp (nu mai mic), uite solutia!

#10
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006
@ aeon - nu m-am hotarat la zona pentru ca nu am un target anume, cel mai mult ma intereseaza:
- sa fie cat de cat aproape de o statie de metrou - exclud comunele din apropierea orasului pentru ca nu avem masini si nu vreau sa fac minim 2h pe zi de la birou si inapoi;
- sa fie "la cheie" - nu vreau sa mai experimentez aventura numita renovare;
- sa aiba un pic de verdeata in jur (spre deosebire de nenorocirea din Militari) :)

In concluzie, tu zici ca nu exista totusi nimic ok intr-un complex nou? :(

@ denky - construirea unei case nu este o alternativa pt mine (departe de oras, lipsa de timp pt proiect si constructie, etc.)

Multumesc pt raspunsuri, continuam discutia. :)

#11
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006
nothing?

#12
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Cu parere de rau te anunt ca ai intuit bine... nu exista nici o zona in Bucuresti unde sa poti locui decent si nici in afara Bucurestiului. Bineinteles ca sunt ceva zone faine dar in nici un caz nu poti visa la ele datorita pretului de peste 500.000E.

Deci ori bloc ceausist cu scara blocului si liftul ca in ghetou, cu proprietari care au primit moka de la iliescu apartamentul si nu au bani nici de o vopsea sau becuri pe scara blocului, cu restante, apa calda care vine dupa 30 minute - ori dai cat nu face - ori te cari in alt oras, eventual in alta tara.

Bucurestiul nu are nici un fel de zona metropolitana, casele facute cu bani grei pe langa sunt izolate sau ingesuite, gandite individualist iar accesul in bucuresti este doar pe baza de masina personala + ore bune in trafic. Adica cica scapi de poluare, noaptea cand dormi, iar dimineata iei supradoza de noxe din traficul aferent. in fine...

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Nu cred sa gasesti in blocuri noi cu banii aia, ar insemna 1000 euro/mp TVA inclus, or am observat ca se vinde mult mai scump de atit.
La repezeala imi vine in cap un cartier linistit, destul de verde, marginas dar OK, cu metrou (in viitorul an), oarecum departe de piata sau supermarketuri, dar cu magazine mici - Pajura. Din vedere stiu ca s-au construit si blocuri noi (am cautat cu google si am gasit http://www.pajura-re...a...cpage&id=1), dar costa aproapoe dublu fata de cit vrei tu sa dai. Totusi blocurile vechi sint in parte reabilitate termic, multe sint mici, de 3 etaje, linistite, cauta pe acolo, poate gasesti ceva renovat. Intre blocuri e destul loc, deci parcari si spatii verzi, iar zona e foarte linistita. Cu cit stai mai aproape de Bucurestii Noi esti mai aproape de viitorul metrou si de tramvaie si troleibuze catre centru, dar si prin cartier circula troleibuzul.

Uite ce am gasit la repezeala cu google http://www.bizimobil...----/pajura/--/

Poti gasi si intr-un cartier mai bun, ca Tineretului, cu noroc sub 90000, in general intre 90000 si 105000. Uite de pilda http://www.imobiliar...uresti/10033436 Cartierul e linga un parc imens, piata si supermarket aproape, statie de metrou aproape (de fapt 2, pe magistrale diferite, depinde unde gasesti apartamentul). Apartamentul asta anume vad ca e pe strada Tohani, pe care o stiu (am copilarit acolo), e bloc bun, vecini in regula, aproape de metrou, parc si piata. Blocurile nu sint asa aerisit construite ca in Pajura, dar cartierul are ditamai parcul aproape, ca si alte avantaje.

Cauta mai intii pe cartierele astea 2. Io as alege in primul rind Tineretului, daca nu gasesti, mergi pe Pajura. Vino sa le si vezi, sa vezi unde iti convine sa stai.

Zone verzi sint si in cartiere ca Drumul Taberei sau Titan, dar eu nu le prea cunosc, si nici nu as locui acolo (in DT nu e metrou, deci pica, in Titan ar fi citeva zone unde esti aproape de metrou si parc).

Edited by abancor, 14 January 2011 - 11:38.


#14
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Am fost in situatia ta anul trecut. Am vazut toate ansamblurile rezidentiale noi din Bucuresti.

Mi-am luat apartament in bloc vechi intr-un final. Daca vrei sa iti spun despre ele...iti spun dar punctual. Nu iti spun la modul general...ca lucruri pe care mine ma deranjeaza..poate altora le sunt ok. Totul difera de la un individ la altul :)

Alegerea oricum iti apartine :)

#15
piticu

piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.03.2004

 Sudsemnatu, on 14th January 2011, 15:27, said:

Am fost in situatia ta anul trecut. Am vazut toate ansamblurile rezidentiale noi din Bucuresti.

Mi-am luat apartament in bloc vechi intr-un final. Daca vrei sa iti spun despre ele...iti spun dar punctual. Nu iti spun la modul general...ca lucruri pe care mine ma deranjeaza..poate altora le sunt ok. Totul difera de la un individ la altul :)

Alegerea oricum iti apartine :)


Salut,

si eu sunt in aceeasi situatie si as aprecia daca imi poti daca cateva detalii. Ca si zona as opta initial ptr zona Titan/ Balta Alba dar nu exclud si alte zone.

Merci anticipat.

#16
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Pentru Titan ai rasarit de soare...intra la ansambluri rezidentiale aici in forum ( http://forum.softped...p?showforum=366 ) si o sa vezi exact ce probleme se gasesc acolo.
Adama la fel.

Atentie mare..sa nu iti ia ochii cand te duci sa le vezi. stai incet..vino acasa..ia la puricat forumurile si analizeaza. O sa vezi cum unele au deja fisuri in stalpi de rezistenta, mucegai, subsoluri deja inundate si multe altele.

bafta

#17
remgriff

remgriff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006
@ abancor - yup, nu am gasit nimic in blocuri noi care sa merite si oricum m-am lamurit ca ce as putea gasi ok este peste ce imi permit eu.
asa ca restrang discutia la blocurile vechi. asta din pacate, pentru ca si aceasta perspectiva ma cam sperie - stau de 6 ani in bloc vechi in Bucuresti si am vazut toata mizeria si nesimtirea imaginabile.
ce-mi spune alexmohora nu ma ajuta - daca vroiam / aveam optiunea de a ma muta in alt oras / alta tara, nu deschideam acest thread.
multumesc pentru sugestia Pajura, la asta nu m-am gandit, o sa ma uit si revin cu impresii.

@ Sudsemnatu - cum ziceam, nu ma mai uit la nimic ansamblu nou - nu am gasit absolut nimic ok, toate au tot felul de probleme. vai de cei care au fost inconstienti si au dat banii pe ceva ce nu era construit, uitand ca traiesc in romania.

da, chiar am intrebari - mai ales ca nu am inceput sa vad apartamente pana acum pentru ca vreau sa ma documentez cat mai mult singur inainte.
si incep prin a te intreba daca tu ai gasit ceva diferit (ca si compartimentare a camerelor) fata de eternul pattern ceausist. nu vreau nu stiu ce sf-uri gen duplex sau mai stiu eu ce (pt ca oricum nu-mi permit), ci un apart. normal, dar care sa fie gandit mai bine decat mizeriile astea vechi (ex. negativ este garsoniera mea din militari, cu o "bucatarie" care mai bine nu exista deloc). exista asa ceva la blocurile de dupa '85?

intre timp am vb si cu un agent (cunostinta) care m-a asigurat ca gasesc 3 camere in zona ok (mi-a dat ca exemplu Muncii si zona dintre Obor si Doamna Ghica) la un pret intre 70.000 - 80.000. sigur ca nu e ap. nou si ma intreb ce-ar merita mai mult - sa iau unul bubuit si sa-l renovez sau sa iau ceva mai apropiat de conceptul "la cheie" dar un pic mai scump?

#18
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Daca ai nervi si loc unde sa stai pana zugravesti..nici nu te gandi: Ia bubuit si fa-l tu. Iei ce materiale vrei tu, vezi ce bube are-le repari etc. Plus de asta...intotdeauna un apartament bubuit va fi cu mult mai ieftin decat unul facut ( si aici pun la socoteala si banii de refacere ). De ex:

Apartament super amenajat : 80.000 de euro
Apartament bubuit: 70.000
Cost reparatii totale in casa: 5000

Deci tot iesi la 75.000. E doar un exemplu: Plaja de costuri pentru renovare poate incepe de la 500 si se sfarseste pe la 10.000 ( acum depinde de fiecare). Dar orice ai face...unul bubuit va iesi mai ieftin chiar si dupa refacere decat unul amenajat. Tocmai ca oamenii nu sunt dispusi sa astepte...renovarile si nu au unde sa stea pana acestea se fac.

la suma pe care tu o vehiculezi 70.000-80.000 fii sigur ca o sa gasesti apartament misto in zona semicentrala daca nu centrala. Nu te intinde la Ultracentral...ca nu gasesti nimic cu an ok..toate sunt super vechi. Binenteles ca gasesti si apartamente compartimentate misto...poti sa gasesti unele modificate de vechii proprietari care or sa iti fie pe plac. Incearca sa gasesti tu singur...apartament..mai salvezi si banii dati la agentie. Eu cel putin asa am facut.
Vezi ca la 80.000 gasesti 2-3 Camere destul de mari la Ten Blocks...Militari. Mie mi-au placut ansamblul rezidential de acolo..doar ca la 60.000 ( cat eram eu dispus sa dau) imi ofereau 2 camere de 40 de mp !!! Iti imaginezi ? 40 de mp. La 80.000 situatia se schimba :) Au taxa de management in schimb de 125 de ron pe luna ( gradinar, bariere, camere de supraveghere etc etc).
Vezi ca pe la Metro militari...langa Militari residence...e un ansamblu rezidential cat de cat ok. Style Residence se numeste. Daca vrei mai multe detalii despre el...spune-mi. Eu le-am vazut pe toate..am ramas placut surprins si de dezvoltator si de apartamente.

take care

Edited by Sudsemnatu, 18 January 2011 - 17:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate