Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

propunere arhitectura retea

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dexter001

dexter001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.05.2006
Se dau datele urmatoare:

Sunt "admin" nou la o retea ..
linie 1 - gts metro - 1Gbps
linie 2 - gts extern - 300Mbps
linie 3 - interlan metro - 1Gbps
Atasat este un weathermap ( in mare ) la cum arata reteaua acum .... ( mai sunt echipamente .. da' care intr-un final intra ori in SLM-ul acela ori in 3508 .. )


In momentul de fata unii clienti sunt pe pppoe .. altii pe ip static ( dhcp static .. bleah .. nu ma injurati .. asa a fost de cand am venit ) .. gateway-ul clientilor fiind acel cisco 3550 care are si o sesiune de bgp cu "router extern"
Ideea e ca se doreste mutarea tuturor clientilor pe pppoe si sa fie disponibila toata banda de la toti providerii la toti clientii .. ( fara gatuire de 1G pe undeva .. )


M-am gandit la mai multe placi de retea ... cu mai multe concentratoare pppoe ( si sa fie legate undeva .. agregate ) .. da' ma gandeam ca poate are cineva deja o solutie si se pricepe mai bine ca mine ..

Multumesc anticipat..

Attached Files



#2
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Incearca sa introduci redundanta in retea si ierarhizare pe access, distributie, core. Asa in timp poti introduce si alte servicii cu usurinta in retea.

Pentru a folosi toata banda ce intra iti trebuie un load balancer si introduse Etherchannel-uri in diagrama.

http://www.cisco.com...tocol_home.html

Cauta dupa "Best Practice" pe site-ul Cisco, la un moment dat am vazut scheme de retea prefacute si cu exemple de configurare (acum din pacate nu am timpul sa caut).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate