Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Apă care nu îngheață?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
Ce pot face ca apa sa nu inghete la temperaturile de afara? Sa zicem ca as vrea sa nu inghete la -10 grade Celsius. Totusi, trebuie sa fie potabila, asa ca apa sarata iese din discutie.

Eu vad 2 abordari: sa pun ceva in apa care sa o tina lichida sau sa se incalzeasca cumva. Sa o incalzesc eu iese din discutie.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ca sa ramana potabila, nu stiu...
Trebuie pus ceva potabil, dar care sa aiba proprietati de scadere a punctului de inghetare a apei. In afara de alcool, stiti voi altceva potabil si cu aceasta proprietate? ;)

#3
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 bai3tzash, on 27th December 2010, 21:31, said:

In afara de alcool, stiti voi altceva potabil si cu aceasta proprietate? ;)
Da, m-am gandit si eu la alcool dar nu prea e o solutie. :)

#4
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
o indulcesti

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
In bain-marine de alcool.  :P
Chiar daca nu este rentabil,este o solutie.

Adica, intr-un recipient cu alcool pui recipientul/recipientele de apa. Si nu trebuie neaparat alcool. Ceva mai ieftin este solutia de parbriz de iarna. 10 lei pentru 5 litri. Suna aiurea dar este doar un exemplu, alta solutie nu imi vine in minte. 

Sau, de fapt pui intr-o galeata apa cu sare si apoi pui 3 bidoane de 2 l de apa potabila.

Edited by mihai!, 27 December 2010 - 21:48.


#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Zic si eu... Dar cum a spus Mihai!, apa nu tot ingheata? Adica apa de parbriz nu ingheata, dar ajunge pana la temperaturi de minus zero grade, asadar recipientul cu apa va sta in acea temperatura cu minus...

#7
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 mihai!, on 27th December 2010, 21:41, said:

In bain-marine de alcool.  :P
Chiar daca nu este rentabil,este o solutie.

Adica, intr-un recipient cu alcool pui recipientul/recipientele de apa. Si nu trebuie neaparat alcool. Ceva mai ieftin este solutia de parbriz de iarna. 10 lei pentru 5 litri. Suna aiurea dar este doar un exemplu, alta solutie nu imi vine in minte. 

Sau, de fapt pui intr-o galeata apa cu sare si apoi pui 3 bidoane de 2 l de apa potabila.
Asta e cea mai mare ineptie pe care am citit-o pe ziu de astazi !!  :roflmaofast:

Nenea, apa in cazul de fata ingheata din cauza scaderii temperaturii daca nu te-ai prins pana acum, poti sa o pui in ce vrei tu, daca temperatura mediul inconjurator al recipientului cu apa scade sub temperatura de inghet a acesteia, apa din recipient va ingheta! chiar daca lichidul care inconjoara recipientul cu apa nu ingheata, acesta nu ingheata pentru ca are punctul de inghet diferit de ce al apei.

Edited by Bobby_ro, 27 December 2010 - 21:55.


#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă ai volum constant și crești presiunea, va crește temperatura.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Orice alta substanta straina dizolvata in apa ii micsoreaza temperatura de inghet. Deci zaharul, sarea, alcoolul, CO2... orice poti dizolva. Un mol de substanta dizolvata coboara temperatura de inghet cam cu 1.8C. Sigur, uneori asta este prea mult pentru a fi considerata "potabila" - cu exceptia CO2.

 mihai!, on 27th December 2010, 14:41, said:

In bain-marine de alcool.  
...Sau, de fapt pui intr-o galeata apa cu sare si apoi pui 3 bidoane de 2 l de apa potabila.
Solutia cu lichide bain-marie nu merge. Lichidul inconjurator va ramane lichid la -10C, dar apa tot va ingheta. Nu ai ce sa faci, apa potabila ingheata la 0C - sunt legi ale fizicii pe care nu ai cum sa le incalci. Nu poti zbura dand din maini...

 m3th0dman, on 27th December 2010, 14:56, said:

Dacă ai volum constant și crești presiunea, va crește temperatura.
Da, dar numai la gaze. Apa nu este gaz...

Singura solutie este incalzirea ei si izolarea termica.
Uneori asta poate insemna sa o lasi sa curga usor printr-o teava izolata bine. Asta merge numai daca vine ingropata prin pamant (care este mai cald de 0C). De ce sa curga? Pai chiar si izolata in teava, eventual tot se raceste. Eliminand apa racita continuu, ai teava cu apa lichida in permanenta.
Sau daca nu vrei sa pierzi apa, trebuie sa o incalzesti electric, cu o mica rezistanta lipita de teava/recipient. Ca sa nu consumi curent mult, trebuie izolat bine tot ansamblul.

Edited by SuperDuper, 27 December 2010 - 22:05.


#10
ContAnonim

ContAnonim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.12.2010
m3th0dman - Corect, asa se întâmpla cu apa îmbuteliata

#11
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 iulik17d, on 27th December 2010, 21:39, said:

o indulcesti
Nu m-am gandit la asta, e o idee buna.  :coolspeak:

#12
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Cum a zis zis Super, las-o sa curga.

#13
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
E nevoie de mult zahar ca sa scada temperatura de inghetare cu cateva grade. 1/4 zahar scade temperatura (de inghetare) cu vreo 4 grade.

Edited by ix_, 27 December 2010 - 22:16.


#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 SuperDuper, on 27th December 2010, 21:57, said:

Da, dar numai la gaze. Apa nu este gaz...
Merge și la lichide și la solide, dar mai mult teoretic decât practic; am intrat direct și abia acum am văzut că este la știința aplicată.
La nivel molecular căldura=energie=mișcare a moleculelor. Dacă ai mai multă cantitate de subsanță (presiune mare, același volum) ai mai multă energie deci temperatură mai mare. Dar în lichide moleculele sunt legate între ele (nu frumos legate ca în solide) și deci moleculele nu se vor mișca semnificativ mai repede, ca la gaze.
Sper să nu fi greșit.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Lichidele sunt practic incompresibile. Ca sa "comprimi" sensibil lichidele, ti-ar trebui cateva sute de mii de atmosfere...
http://hyperphysics....s/compress.html

Quote

For each atmosphere increase in pressure, the volume of water would decrease 46.4 parts per million.
Deci pentru 10000 atm ai o variatie de 4.64% in volum. Cat face asta in T... nu stiu ca nu am timp sa calculez adiabata unui lichid.

In plus, chiar daca era un gaz - odata comprimat s-a incalzit. Dar tot pierzi caldura aia, ce faci, continui compresia la infinit?

Edited by SuperDuper, 27 December 2010 - 22:30.


#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Izoleaza conducta.
:peacefingers:
La Constanta in anumite ierni se intampla sa inghete teava de apa rece,sub pamant, si trebuia sa mergem sa turnam o galeata de apa incalzita la aragaz in recipientul cu apometre din curte.

Apoi am izolat teava, si n-am mai avut probleme :)

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 SuperDuper, on 27th December 2010, 22:25, said:

Lichidele sunt practic incompresibile. Ca sa "comprimi" sensibil lichidele, ti-ar trebui cateva sute de mii de atmosfere...
http://hyperphysics....s/compress.html

Deci pentru 10000 atm ai o variatie de 4.64% in volum. Cat face asta in T... nu stiu ca nu am timp sa calculez adiabata unui lichid.
Așa ceva se petrece la apă, care nu este o substanță tipică; ea își mărește volumul pe măsură ce scade temperatura. La lichidele normale, n-ai nevoie de presiuni atât de mari (oricum mult mai mari decât la gaze).


 SuperDuper, on 27th December 2010, 22:25, said:

In plus, chiar daca era un gaz - odata comprimat s-a incalzit. Dar tot pierzi caldura aia, ce faci, continui compresia la infinit?
Again, nu mă gândeam la nimic practic.

#18
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Izoleaza bine teava si las-o sa curga putin ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate