Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Discuții între satelitari

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#163
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Ce cauti pe Astra 31.5Est?

#164
BogdanNewUlm

BogdanNewUlm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2019
Pai am cautat pe net si am vaz ca pe Astra sunt protv si mai multe romanesti,ca asta ma intereseaza sa gasesc!!!

#165
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View PostBogdanNewUlm, on 18 martie 2019 - 12:30, said:

Buna ziua!!!
As dori si eu o informatie!!!
Am un receptor VANTAGE DVB-T2 H.265/HEVC Model 92T-Hd!!!
Am reusit sa receptionez cateva canale prin priza de la locatia de domiciliu,dar din pacate sunt si putine si in germana!!!
Am luat un Lnb Hamma pe care l-am asezat pe acea antena si folosit un program Satelite Director,am incercat sa pozitionez antena spre sat. Astra5B 31.5°,dar nimic,din pacate pe tv se vad tot aceleasi programe!!!
Asa ca v-as ruga sa ma ajutati cu pasii sau cu metoda folosita,si cu ce gresesc de nu receptionez nimic inafara de cele de la priza!!!Multumesc anticipat!!!
bogdane, dupa cum indica modelul receptorului tau este pt terestru si cablu deci nu este bun pt programe satelit, de asta prin priza vei prinde doar programele de la vo instalatie de antena terestra sau eventual cele de pe cablu.
stau si ma intreb unde ai pus LNBul pe ce antena?
pe 31.5E sunt programe românesti criptate deci iti trebuie echipamentul necesar fara de care vei avea un ecran negru pe acele programe iar gratis numa astea din foto de mai jos:

[ https://i59.servimg.com/u/f59/19/61/63/61/fta10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 18 March 2019 - 13:50.


#166
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,830
  • Înscris: 07.07.2009

View PostBogdanNewUlm, on 18 martie 2019 - 13:33, said:

Pai am cautat pe net si am vaz ca pe Astra sunt protv si mai multe romanesti,ca asta ma intereseaza sa gasesc!!!

Uită-te și câte sunt la liber https://www.flysat.com/astra5b.php

Edited by _-KALMAN-_, 18 March 2019 - 13:40.


#167
BogdanNewUlm

BogdanNewUlm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2019
Ok,am inteles,deci trebuie sa merg sa schimb receptorul!!!
Antena e un model mai vechi de la Digi!!!

Ok,am inteles,deci trebuie sa merg sa schimb receptorul!!!
Antena e un model mai vechi de la Digi!!!
Si sa inteleg,ca ar trebui sa iau un VDB-S2 ca sa-l pot conecta la LNB!!!

#168
BogdanNewUlm

BogdanNewUlm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2019
Si mai am si eu o rugaminte,daca ma poti lamuri la cr se refera mpeg-2/4,q/8psk???
De unde si cum trebuie sa aleg specificatiile astea???

#169
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
MPEG sunt norme de compresie video iar 8PSK este o modulatie (octo-fazica), explicat in linii mari dar pe tine nu te intereseaza acest aspect cel putin deocamdata iar achizitionarea unui receptor satelit HD este suficienta pt receptonarea programelor FTA românesti.
PS. DVB-S2 (standard de transmisie al continutului multimedia prin satelit)

#170
BogdanNewUlm

BogdanNewUlm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2019
Partea proasta e ca am luat un receptor pentru satelit si bagat in priza de la locatie imi da doar vreo 8 sateliti si imi gaseste vreo 10 canale din care 5 sunt criptate!!!
Sincer imi vine sa arunc tot!!!
Va rog ajutati-ma cu detalii,ce si cum pot face!!! 😤😤

#171
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Chiama un instalator.

#172
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
ce canale iti gaseste? scriele aici pe toate sa stim pe ce satelit sunt

#173
BogdanNewUlm

BogdanNewUlm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2019
Ideea era urmatoarea,exista vreun mod de a cauta satelitii disponibili pentru locatia la care locuiesc si pentru tipul de abonament achizitionat de firma,intreb asta deoarece am un coleg care are un tv cu receptorul satelit incorporat,si la el are ff multe canale!!!

#174
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostBogdanNewUlm, on 19 martie 2019 - 14:45, said:

Ideea era urmatoarea,exista vreun mod de a cauta satelitii disponibili pentru locatia la care locuiesc si pentru tipul de abonament achizitionat de firma,intreb asta deoarece am un coleg care are un tv cu receptorul satelit incorporat,si la el are ff multe canale!!!

Foarte multe canale... Posted Image  Tot nu ajuta cu nimic. Nu reiese din text, ce anume se receptioneaza si ce anume vrei sa receptionezi.
Am urmarit putin postarile de mai sus, dar nu am inteles despre ce abonament "achizitionat" de firma este vorba?

Ai inceput din start gresit, dupa cum ti-a explicat si colegul @antenutze, receptor DVB-T deci terestru...in combinatie cu o antena "veche" de digi (banuiesc ca e vb doar de farfurie) ca sa ma exprim asa. Sau ai si receptor de satelit DTH cu cartela functionala? Deci, cu scuzele de rigoare, dar nu se intelege mai nimic din ceea ce vrei tu defapt.

Referitor la colegul tau cu TV-ul minune. Este ceva normal. In ziua de azi aproape toate TV-urile au Triplu Tuner (Cablu/Terestru/Satelit), daca nu are triplu, atunci cel putin dublu. Daca nu, atunci e antic. In fine...se rezolva totul cu un receptor dedicat de satelit! DVB-S2!
Daca TV-ul are tunerele necesare, nu e problema. Nu mai ai nevoie de nici un fel de receptor dedicat, pentru ca le ai pe toate in TV!  Antena reglata pe pozitie, scanare la TV si gata. Daca stii ce vrei. Nu e mare filozofie.

Si daca vrei sa stii ce sateliti acopera zona ta, Germania probabil (banuiesc ca locuiesti in Neu Ulm), atunci consulta urmatoarele pagini: www.satbeams.com, www.dishpointer.com, www.flysat.com...
Dar nu stiu cu ce te-ar ajuta atata informatie? Mai mult te incurca.

Vrei programe romanesti la liber? Nu prea merita, nu vei vedea generalistele cu care esti obisnuit din Romania. Sunt putine, imprastiate si slabe. Deci ar intra in discutie doar DTH-urile (Telekom TV, orange TV, digi satelit). Deci pe abonament in tara.
Vrei programe straine? Nemtesti? Ai satelitul Astra pe 19,2 E. Vrei italiene, etc, ? Atunci exista satelitul HotBird pe 13 E. Deci trebuie sa stii ce vrei. Toti acesti sateliti, au semnal bomba, deci nu-ti fa griji ca nu ai ce vedea.
Vorbeste cu "colegu" tau, vezi cine i-a instalat antena, la legatura, poate scapi cu o bere, doua. Daca nu vrei sa chemi firma, care te "scalpeaza".

Bafta!

Edited by chris_dvb, 19 March 2019 - 15:23.


#175
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
@bogdane, cu toata bunavointa pe care ar avea-o cineva care ar vrea sa te ajute intrebarile tale sunt atat de intortocheate ca nu se prea intelege ce vrei de fapt sa stii.
de ex. intrebi:

Quote

exista vreun mod de a cauta satelitii disponibili pentru locatia la care locuiesc
pai de unde sa stim noi locatia ta? daca vrei numai teoretic atunci dute pe situl dishpointer.com baga adresa ta si alege un satelit din chenarul din dreapta (de exemplu 31.5E de care ai vbt mai devreme) si vezi cum iti da directia cu linia verde. in acest fel iti dai seama daca-l poti receptiona sau nu in bune conditii, fara sa ai obstacole inalte pe acea directie (regula simpla de a vedea asta este: inaltimea obstacolului trebuie sa fie mai mica decat o data si jumatate distanta pana la el).

Quote

pentru tipul de abonament achizitionat de firma
pai de unde sa stim noi ce abonament a achizionat firma? ca doar nu suntem mama Omida...
intreaba colegul cu programele multe pe ce satelit/i sunt acestea si vezi cu situl de mai sus daca la tine este posibila receptia pe acest/i satelit/i

#176
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

View Postisr2002, on 07 martie 2019 - 12:20, said:

@Badazz: avand in vedere ca e o antena fixa, nu e mare lucru reglajul. Trebuie sa ai grija la sistemul de prindere a antenei - pilon bine fixat in beton. Chiar daca antena e putin mai grea, avand in vedere marimea, un singur om o poate regla, doar sa fie putin ajutat de proprietar la fixarea pe pilon. daca eram in Brasov, te ajutam cu placere, gratis Posted Image.
Pe cat posibil, urmareste ca pilonul pe care il fixezi in beton sa fie perfect vertical, la poloboc - asta in cazul ca mai tarziu te hotarasti sa pui si un motor. Daca nu vrei motor, verticalitatea nu este importanta.

View Postchris_dvb, on 08 martie 2019 - 13:45, said:

Daca initiatorul nu are habar (nu o zic de rautate Posted Image ), ma indoiesc ca va fi in stare sa regleze antena. Multi nu-s in stare sa prinda Hellas-u pt Telekom, apoi o antena PFA. In fine, daca reuseste, Bravo lui!


@Badazz
In orice caz, daca te vei incumeta sa o iei pe cont propriu, tine minte de cele enumerate de @isr2002 mai sus. si ca completare, ca sa sti in ce directie sa indrepti antena, intra pe dishpointer.com. Bagi codul postal, alegi orasul, satelitul dorit, dupa care centrezi "balonul" pe harta exact in locul unde va sta antena. Si programul iti va arata pe harta directia. Se foloseste de google maps. Este un ajutor mare in anumite situatii. Ceea ce nu te va scuti de reglaje fine, normal.

Antena este momentan reglata pe vreun satelit? E in stare de receptie? Daca da, e mai simplu. Diferenta de grade de la un satelit la altul este micuta, daca nu mergi in extreme. Din moment ce doresti nordicii, atunci nu e chiar asa mare distanta. Incerci sa pozitionezi antena la noua locatie, fara sa umbli la elevatie. Acolo cauti mai intai satelitul "vechi". dupa ce iti "intra" cel vechi, il reglezi la sange. Insa daca n-ai aparat de masura, e greu sau imposibil. depinde de experienta. Cu receiveru te descurci mai greu dar in lipsa de aparat de masura, merge si asa.
Dupa ce ai gasit vechiul satelit in noua locatie, incerci sa misti antena pe azimut usurel in directia dorita. regland in paralel si elevatia.

Deci toate acestea fiind spuse la modul teoretic si cel mai primitiv. Cam asa ai putea incerca. Dar ma indoiesc ca vei reusi. Fara un pic de experienta in domeniu si a unui aparat de masura....m-as abtine. Oricum succes!


Multumesc de informatii, baieti!
Nu e pt uz personal, ca atunci incercam sa fac singur.. Antena e in functiune si nu se poate aloca decat o zi pt mutatul ei (la final, sa fie up & running).
Am atasat un screen cu datele.
Ea trebuie mutata cumva de la etajul 3 la etajul 10-11 (aprox 25m de la sol)
Datul jos si urcatul la inaltimea aia (in noua locatie), se va face cu franghii..nu exista alta posibilitate.

Am gasit un domn in Bucuresti, cu vechime destul de mare in domeniul asta, Dnul Marian (rozimar.ro).
Am facut suportul pt noua locatie, mergem mai departe. Cam peste o luna trebuie mutata antena.

Inca o data, multumesc pt sfaturi si o zi buna sa aveti!

Attached Files

  • Attached File  sat2.png   42.24K   13 downloads

Edited by Badazz, 20 March 2019 - 15:31.


#177
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Pe satelitul Astra 19.2 est, frecventa 11332 este acum ocupata cu canale românești,unele codate altete Fta.

Edited by crursu, 27 March 2019 - 12:27.


#178
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Au venit de pe Thor 1'West (11747 H). Apartine de ESS.

Interesanta "intrare" pe Astra. Sa vedem ce va urma, daca or mai intra si alte frecvente. Pare ceva serios la mijloc, au venit cu programele radio cu tot.

#179
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,830
  • Înscris: 07.07.2009
Eu aș zice că sunt numai teste și nu va rămâne așa. :D

#180
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
De acord ca acum sunt teste, dar noul proprietar al operatorului Focussat, M7 Group, are mai mulți operatori pe sateliții Astra 19.2 și Astra 23.5.
Posibil ca în viitor Focussat sa facă o schimbare majora și sa renunțe la Thor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate