Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Senzor CMOS murdar

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Pensula din link-ul de la F64 nu e buna. E prea mare. Iti trebuie o pensula de pictura, ceva mai bine facuta (nemteasca ;) ), plata si de o dimensiune aproximativ egala cu cea a senzorului. Gasesti in pasajul de pe lipscani inspre dreapta. Nu stiu cum se numeste.

#20
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
hanul cu tei ;)

#21
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
La Olympus E500 zice ca are o chestie cu ultrasunete sa curete senzorul. Altcineva de pe aici de pe forum spunea tot ceva de genul acesta pt curatat. E pe bune? Intreb si eu ca nu stiu si sunt curios...

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Dap, are, si olympus 300 are "ultrasonic wave" sau ceva de genul asta, ca sa-l cureti de praf.

#23
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
si functioneaza sau e mai mult o chestie de marketing?

#24
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,836
  • Înscris: 12.06.2004
Ah, ah... nu atingeti ecranul mat, doar suflati-l. Cel mult folositi o pensula, dar solutiile de curatare care functioneaza atat de bine cu suprafetele de sticla vor deteriora ireversibil plasticul din care-i facut acesta.
In unele cazuri cred ca acesta poate fi scos din aparat si spalat cu apa (distilata). Am spus in unele cazuri. Asta lasa pe dinafara majoritatea Canonurilor si Nikoanelor.

#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
http://194.100.88.24...our_Sensor.html

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

Ah, ah... nu atingeti ecranul mat, doar suflati-l. Cel mult folositi o pensula, dar solutiile de curatare care functioneaza atat de bine cu suprafetele de sticla vor deteriora ireversibil plasticul din care-i facut acesta.
In unele cazuri cred ca acesta poate fi scos din aparat si spalat cu apa (distilata). Am spus in unele cazuri. Asta lasa pe dinafara majoritatea Canonurilor si Nikoanelor.

Da` la pentax *istDS se poate? :D
Am observat ca, al dreaq, am ceva in stanga ecranului mat, nu stiu cum a ajuns acolo.

[edit]Acu` ca mi-am amintit, n-am rezistat tentatiei de-a scoate obiectivul sa vad unde e problema.Am reusit sa-l scot cu o "pensula" improvizata dintr-o buca` de hartie.
Da` nu incercati asta acasa.....

Edited by florinel, 29 September 2005 - 15:56.


#27
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,836
  • Înscris: 12.06.2004
La Pentax *istD/DS/DS2 da, se poate. Ecranul poate fi demontat (relativ) cu usurinta.
Insa nu degeaba am spus acel "cred" - desi... nu vad cu ce-ar strica apa distilata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate