Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Senzor CMOS murdar

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005
mda..se pare ca nu am fost singurul care a observat ca am senzorul murdar....a observat si arty daca nu ma insel la cateva dintre pozele postate de mine ca este murdar. am citit in manualul aparatului foto modalitatea in care trebuie facuta curatarea senzorul, insa mi-e cam frica sa ma bag... :mellow: ...exista o alta modalitate de se curatza decat "suflatul"?..cat de des se curatza senzorul? cum este afectat , daca se fac curatari repetate?

multumesc

#2
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005
sorry...din greseala am postat de doua ori...primul topic nu mi l-a afishat...mi-a dat o eroare...rog moderatorul sa stearga unul dintre ele

multumesc

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eclipse + pec pads... e frustrant pana invetzi dar e eficient apoi. eu curatz la 2 lun sau daca trebuie shi mai des..

#4
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

arty, on Aug 20 2005, 05:06, said:

eclipse + pec pads... e frustrant pana invetzi dar e eficient apoi. eu curatz la 2 lun sau daca trebuie shi mai des..

<{POST_SNAPBACK}>

mda...deja sunt frustrat...numai la gandul de a-l sterge..dar pana la urma cred ca o voi face...n-am de ales..ce bine ar fi fost sa aiba aparatele astea un mecanism de autocuratzare :lol:

si inca o intrebare...in viewfinder vad o gramada de firisoare de praf...alea cum le curatz :huh:
multumesc

#5
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Eu am achizitionat un kit de curatare al aparatului, lentile+interior. Are un penson f. fin, o pompita de suflat aer, o solutie speciala ptr. lentile etc... Poate ti-ar fi de folos asa ceva.

#6
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

rellyc, on Aug 20 2005, 16:11, said:

Eu am achizitionat un kit de curatare al aparatului, lentile+interior. Are un penson f. fin, o pompita de suflat aer, o solutie speciala ptr. lentile etc... Poate ti-ar fi de folos asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

merci frumos..ai cumparat din Iasi?..daca da de unde?..eu acum 15 minute mi-am facut comanda la F64 de Eclipse, pompa de suflat si servetele de sters lentilele...si inca ceva...solutia este buna si pt curatarea senzorului?..sau doar pt lentile?

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

AvantGarde, on Aug 20 2005, 06:40, said:

si inca o intrebare...in viewfinder vad o gramada de firisoare de praf...alea cum le curatz :huh:
multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

depinde unde e mizeria... in general e pe focusing screen dar poate fi shi indaratul lensului de la viewfinder... nu e complicat dar trebuie sa shti ce faci... cand am acolo mizerie eu de obicei le duc la canon, mi'i le face pe gratis.

senzorul insa e foarte ushor de curatzat cu eclipse shi pecpads. mie imi ia exact 10 secunde. pun aparatul cu oglinda sus, infashor pecpadul, pun o picatura de eclipse, trag de doua ori pe senzor, ma uit, mai trag odata daca e cazul, gata.

#8
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
poti sa-mi explici te rog ce-i ala "pecpad" si daca ai un link catre un magazin. ca la noi, astia, muritorii de rand, care nu cumpara/vand 5 1ds2-uri deodata, canon nu face nimic pe gratis :)

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

cold_fire, on Aug 20 2005, 09:50, said:

poti sa-mi explici te rog ce-i ala "pecpad" si daca ai un link catre un magazin. ca la noi, astia, muritorii de rand, care nu cumpara/vand 5 1ds2-uri deodata, canon nu face nimic pe gratis :)

<{POST_SNAPBACK}>

pecpads sunt... pec pads, cum sa le zic.. http://www.photosol....cpadproduct.htm

n'am zis ca am dat 5 1ds2'uri :) am zis 5 seria 1. trei din ele sh'au atins deja noii stapani in ro...

sunt sigur ca, canon ar curatza senzorii gratis pentru oricine, nu trebuie sa fi enrolled cu ei ca profesionist sau ceva. deseori sunt evenimente unde companiile, aka nikon shi canon au personal de service care executa gratis desigur diverse manevre pentru fotografii prezentzi. in general la competetziile sportive chestia asta e destul de comuna... intreaba'l pe altfel.. curatza baietzii in veselie lensuri shi senzori.

#10
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 19.03.2005

AvantGarde, on Aug 20 2005, 02:08, said:

mda..se pare ca nu am fost singurul care a observat ca am senzorul murdar....a observat si arty daca nu ma insel la cateva dintre pozele postate de mine ca este murdar. am citit in manualul aparatului foto modalitatea in care trebuie facuta curatarea senzorul, insa mi-e cam frica sa ma bag... :mellow: ...exista o alta modalitate de se curatza decat "suflatul"?..cat de des se curatza senzorul? cum este afectat , daca se fac curatari repetate?

multumesc

<{POST_SNAPBACK}>



o solutie la problema ta gasesti aici
ai sa vezi si de ce nu e recomandat o alta solutie decat "suflatul".
sper sa fie de ajutor :peacefingers:

enjoy
R.

Edited by romescu, 21 August 2005 - 19:19.


#11
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005
are idee cineva de unde pot cumpara pecpads din astea..sau inlocuitori?

#12
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
http://www.photosol....swabproduct.htm astea mi se par mai sigure, desi mult mai scumpe. mai ales ca zice acolo: "CCD Sensor Guarantee :

Photographic Solutions, Inc. guarantees that it's Sensor Swab and Eclipse products will cause no damage to the CCD or CMOS sensor when used in accordance with the instructions provided by the camera manufacturer and/or Photographic Solutions, Inc. (PS) If it is determined that these products caused physical damage to the sensor, PS will reimburse the camera owner for the full cost of repairs upon presentation to PS of proof of purchase, camera manufacturer's repair invoice and the damaged sensor. Use of non-approved methods, procedures or products will void this warranty."

#13
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

cold_fire, on Aug 22 2005, 07:54, said:

http://www.photosol....swabproduct.htm astea mi se par mai sigure, desi mult mai scumpe. mai ales ca zice acolo: "CCD Sensor Guarantee :

<{POST_SNAPBACK}>

de acord cu tine...dar ai gasit tu asha ceva  in Romania?...eu am tot cautat si habar nu am de unde ash putea cumpara :death:

#14
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
de ce ai folosi orice altceva in afara de o pensula foarte moale si fina? doar nu ai amprente pe senzor ci doar praf

#15
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Eu am avut succes cu solutia: pensula din fibre sitetice, suflat de multe ori peste ea cu rocket-blower de la Giotto (merge si cu o para mai mare de clisma de la farmacie), plibat intr-o directie o singura data, suflat din nou de 50 de ori, plimbat in cealalta directie si gata. Ideea este ca de obicei nu e decat praf, iar pensula se electrizeaza si aduna eficient praful. Daca e ceva care insista sa ramana pe senzor, abia atunci as recomanda pecpads. Oricum, nu dai cu pensula pe senzor direct ci pe un filtru care e dintr-o sticla destul de dura, asa ca nu risti prea mult cum se crede.

#16
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005
mi-am cumparat de la F64 foitze Cokin de sters lentilele..as putea sa le folosesc pe post de Pecpads?...cum afecteaza senzorul?

multumesc

P.S. Rigid, de unde imi pot cumpara pensula din fibre sintetice?

#17
gigimarga214

gigimarga214

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.06.2005
tot de la F64

kit complet
http://www.f64studio...id=344&pid=1974

sau

pensula
http://www.f64studio...p?id=344&pid=59

#18
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

AvantGarde, on Sep 28 2005, 02:23, said:

mi-am cumparat de la F64 foitze Cokin de sters lentilele..as putea sa le folosesc pe post de Pecpads?...cum afecteaza senzorul?

Am si eu foitze din alea, eu nu m-as risca sa sterg senzorul cu alea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate