Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sistem sunet 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djpopcorn

djpopcorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2010
Salutare!

Mi-am achizitionat recent un sistem audio 5.1 Logitech X-530 si am o problema care dupa multe cautari pe google nu am rezolvat-o. Sistemul este format din 5 boxe mici ( 2 rear, 2 front 1 central ) si un subwoofer. Dupa cate am inteles acea boxa centrala functioneaza doar la unele filme. Ok, am lasat-o deoparte. Am conectat toate cele 5 boxe la subwoofer , tot cu  boxa cu volumul care are un cablu mai special pentru subwoofer si un cablu cu 3 mufe ( verde galben negru ) Am citit atent instructiunile.
PROBLEMA : Dupa ce am conectat boxele treaba este ca muzica se aude doar din cele 2 boxe frontale si din subwoofer. Nu sunt stricate celelalte pentru ca le-am probat la un DVD player.
Placa mea de sunet este :

Sound Devices
-------------
            Description: SoundMAX Digital Audio
Default Sound Playback: Yes
Default Voice Playback: Yes
            Hardware ID: PCI\VEN_8086&DEV_24C5&SUBSYS_00AD0E11&REV_01
        Manufacturer ID: 1
             Product ID: 100
                   Type: WDM
            Driver Name: smwdm.sys
         Driver Version: 5.12.0001.3620 (English)
      Driver Attributes: Final Retail
            WHQL Logo'd: Yes
          Date and Size: 5/27/2003 17:05:42, 578304 bytes
            Other Files:
        Driver Provider: Analog Devices
         HW Accel Level: Full
              Cap Flags: 0xB5B
    Min/Max Sample Rate: 8000, 48000
Static/Strm HW Mix Bufs: 1, 0
Static/Strm HW 3D Bufs: 0, 0
              HW Memory: 0
       Voice Management: No
EAX™ 2.0 Listen/Src: No, No
   I3DL2™ Listen/Src: No, No
Sensaura™ ZoomFX™: No
               Registry: OK
      Sound Test Result: Not run

---------------------
Sound Capture Devices
---------------------
            Description: SoundMAX Digital Audio
  Default Sound Capture: Yes
  Default Voice Capture: Yes
            Driver Name: smwdm.sys
         Driver Version: 5.12.0001.3620 (English)
      Driver Attributes: Final Retail
          Date and Size: 5/27/2003 17:05:42, 578304 bytes
              Cap Flags: 0x41
           Format Flags: 0xCCC

Am citit instructiunile si nu stiu daca eu am un 2-channel sound card sau un 4-channel sound card, dar din cautarile mele pe google am gasit ca placa mea audio suporta sistemul 5.1

Cer ajutor celor care se pricep mai bine.
Multumesc

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru ca nu ai cea mai mica cultura tehnica, de aia nu "se aude". Tu redai muzica inregistrata stereo - adica pe 2 canale - si intrebi de ce se aude numai in doua difuzoare. Nu ti se pare ca asa este NORMAL sa se auda?
Exista software care face o redare a fisierelor stereo in cele 4, 5 difuzoare - fie prin copierea celor 2 canale in celelalte, fie prin creearea unor efecte spatiale artificiale in boxele din spate.

Totul tine insa de playerul folosit pentru redare si s-a mai discutat aici pe forum. Cauta "plugin surround".

Edited by SuperDuper, 26 December 2010 - 14:47.


#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ce placa de sunet ai?
ai setat din driver-ul ei sa se auda 5.1
la mine 90% din melodii se aud in TOATE boxele (am G51), dar am si un amic cu X530 si nu este absolut nici o problema, acuma, sa nu ceri performanta in counter-strike

Edited by reventon, 26 December 2010 - 14:54.


#4
djpopcorn

djpopcorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2010

View PostSuperDuper, on 26th December 2010, 14:44, said:

Pentru ca nu ai cea mai mica cultura tehnica, de aia nu "se aude". Tu redai muzica inregistrata stereo - adica pe 2 canale - si intrebi de ce se aude numai in doua difuzoare. Nu ti se pare ca asa este NORMAL sa se auda?
Exista software care face o redare a fisierelor stereo in cele 4, 5 difuzoare - fie prin copierea celor 2 canale in celelalte, fie prin creearea unor efecte spatiale artificiale in boxele din spate.

Totul tine insa de playerul folosit pentru redare si s-a mai discutat aici pe forum. Cauta "plugin surround".



Orice player as folosit tot asa. Orice joc, film, chiar si pe youtube, tot doar in 2 boxe functioneaza...

Am mentionat mai sus in toate detaliile posibile ce placa am, am setat in control panel>Sound, Speech and.. >Sounds and Audio Devices>Speaker settings>Advanced>5.1 surround sound

Edited by djpopcorn, 26 December 2010 - 14:57.


#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Din ce spui inteleg ca nu te prea descurci cu niste setari simple. Mai bine cheama la tine pe cineva sa-ti instaleze boxele. Zici ca filmele se aud normal (cel putin asa inteleg din primul post, din ultimul nu mai inteleg asa, esti confuz). Daca e vorba de muzica atunci e cum zicea superduper. Eu am avut Genius si acum am Logitech Z5050. La ambele situatia e la fel: vrei sa se auda muzica in toate cele 5 boxe apesi niste butoane si intra in actiune ProLogic care trimite muzica in toate cele 5 boxe, chestie care o poate face si un soft (adica auzi in 2 boxe, in 4, in 5 si alte setari). Acum nu stiu cum e cu X530, dar din ce vad pe site-ul logitech sunt perfecte pt ce vrei tu, deci userul e de vina. Sfatul meu: cheama un prieten pe la tine, boxele astea sunt prea banale de setat.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Boxele nu au bunet pentru spatializare, se face din driverul placii de sunet. Lasa-le asa muzica e stereo si asa se asculta, la filme pe boxa centrala trebuie sa se auda dialogul.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
* buton :)

#8
parde

parde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2011
salutare sunt nou in acest site si am si eu o rugaminte daca imi poate raspunde cineva:de curand mi-am cumparat un LCD TV Samsung 32C450 iar acasa am un sistem logitech z550 si as dori ca sa sunetul din lcd sa il scot prin acest sistem,stiu ca lcd-ul are mufa pentru cablu optic atat lcd cat si sistemul,am fost mi-am luat si cablu optic,l-am conectat la lcd si sistem,se aude numai ca,nu se aude 5.1 ci se aude 2.1,iar din ce stiu eu in cartea lcd-ului scrie ca merge si 5.1,iar rugamintea si intrebarea mea era de ce nu merge 5.1 are cineva idee?? mai este nevoie si de alt cablu??
        astept un raspuns va multumesc anticipat.daca am gresit sectiunea rog operatorul sa ma trimita unde ar trebui..

#9
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011
Mi-am achizitionat recent un sistem audio 5.1 Logitech X-530 si am o problema care dupa multe cautari pe google nu am rezolvat-o. Sistemul este format din 5 boxe mici ( 2 rear, 2 front 1 central ) si un subwoofer. Dupa cate am inteles acea boxa centrala functioneaza doar la unele filme. Ok, am lasat-o deoparte. Am conectat toate cele 5 boxe la subwoofer , tot cu  boxa cu volumul care are un cablu mai special pentru subwoofer si un cablu cu 3 mufe ( verde galben negru ) Am citit atent instructiunile.
PROBLEMA : Dupa ce am conectat boxele treaba este ca muzica se aude doar din cele 2 boxe frontale si din subwoofer. Nu sunt stricate celelalte pentru ca le-am probat la un DVD player.
Placa mea de sunet este :



In cazul in care te uiti la filme pe net sau asculti muzica nu iti va merge decat front-ul asa am patit si eu cu www.youtube.com; www.23h.ro si altele doarece flash playerul nu reda decat stereo pe 2 canale.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai muzica pe care o asculti e in mare parte in format stereo ,nu multicanal(5.1), asa ca e absolut normal sa se auda doar fronturile si sub-ul. Doar muzica in formate multicanal(concerte de pe DVD-uri sau Blu Ray) se aude pe toate boxele. Exista setari ce fac ca si muzica stereo sa se poata auzi in toate boxele dar asta e doar o simulare 5.1 si se va auzi mai prost

#11
jocco1987

jocco1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 23.03.2008

View Postparde, on 13th April 2011, 04:37, said:

salutare sunt nou in acest site si am si eu o rugaminte daca imi poate raspunde cineva:de curand mi-am cumparat un LCD TV Samsung 32C450 iar acasa am un sistem logitech z550 si as dori ca sa sunetul din lcd sa il scot prin acest sistem,stiu ca lcd-ul are mufa pentru cablu optic atat lcd cat si sistemul,am fost mi-am luat si cablu optic,l-am conectat la lcd si sistem,se aude numai ca,nu se aude 5.1 ci se aude 2.1,iar din ce stiu eu in cartea lcd-ului scrie ca merge si 5.1,iar rugamintea si intrebarea mea era de ce nu merge 5.1 are cineva idee?? mai este nevoie si de alt cablu??
        astept un raspuns va multumesc anticipat.daca am gresit sectiunea rog operatorul sa ma trimita unde ar trebui..

In primul rand depinde ce vrei sa rulezi. Un program tv sau o alta sursa de pe stick de exemplu. Nu cred ca programele tv redau 5.1, deci nu vei avea 5.1 ci doar stereo in 6 difuzoare in cel mai bun caz. Daca rulezi un film cu sunet dts de exemplu de pe stick (presupunand ca tv-ul stie), ar trebui sa mearga 5.1. In orice caz joaca-te prin setarile audio al tv-ului, poate gasesti ceva ce te ajuta.

Edited by jocco1987, 16 January 2012 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate