Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cel mai bun calmant

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
avand migrene de vreo 15 ani, am incercat cam toate calmantele.

OK sunt: cele pe baza de metamizol(algocalmin) si cele pe ibuprofen(nurofen, ibalgin)

slabe de tot, care chiar nu fac nik, is aspirinele.

foarte OK cu minusul ca dau ceva dependenta: Fasconal(combinatie tare de tot) si Solpadeine.

iar cel mai OK(pt. migrene in special) ii Divascan, la noi de multi ani nu se mai gaseste. II ungaria ii la orice farmacie, mie imi aducea cineva din carei. Divascan-ul chiar ii super, luat 3 x zii nu mai aveam nici o criza.

#2
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
nu mai bine te duci la doctor sa vezi cauzele migrenelor decat sa bagi in tine medicamente?...
ceva naturist ai incercat?

si crede'ma ca aspirina nu are ce sa iti faca, ea doar imbunatateste circulatia sangelui.

Edited by bluething, 24 December 2010 - 18:22.


#3
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 bluething, on 24th December 2010, 19:21, said:

nu mai bine te duci la doctor sa vezi cauzele migrenelor decat sa bagi in tine medicamente?...
ceva naturist ai incercat?

si crede'ma ca aspirina nu are ce sa iti faca, ea doar imbunatateste circulatia sangelui.


avand in vedere faptul ca suntem pe aria FILME iti recomand filmul Tzuicomicina.    :thumbup:

#4
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
asa ii cu aspirina, da multi cred ca-i si analgezic.

La doctori am fost de intr-o vreme aproape nu mai aveam sange de la atatea analize.

Problema ii, o migrene apara cand organisimului nu-i place ceva, te atentioneaza ca ceva nu-i bine.
La uni(mai norocosi) organismul transmite asta prin mai multe feluri, odata te doare capul, alta data te simti ametit, alta data tii rau, alta data de doare altceva si tot asa.
Dar sunt cazuri(aici de fata) care la orice nu-i OK in organism, aceasta transmite exact in acelasi fel, migrene.
De aceea o migrene acuma are o cauza(bila) maine poate sa aiba alta cauza(stresul) si tot asa. asta-i marea problma cu migrenele, traiesti cu ele si incerci sa le calmezi.

Doctorii nostri iei le stiu pe a le lor, iti dau calciu si vitamine, dupa aia te iau cu sinuzita, dupa aia la tomograf etc, si dc nu gasesc nik, o iau de la capat.
Acupunctura iara ii pistol cu apa.

Trebe calmate din timp, inainte sa se instaleze durerea. aasa o calmezi cu doza mai mica de analgezic.

#5
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
dar te intreb iar, remedii naturiste ai incercat?
sa stii ca uneori chiar fac minuni :)

#6
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010

 motu-tm, on 24th December 2010, 18:10, said:

avand migrene de vreo 15 ani, am incercat cam toate calmantele.

OK sunt: cele pe baza de metamizol(algocalmin) si cele pe ibuprofen(nurofen, ibalgin)

slabe de tot, care chiar nu fac nik, is aspirinele.

foarte OK cu minusul ca dau ceva dependenta: Fasconal(combinatie tare de tot) si Solpadeine.

iar cel mai OK(pt. migrene in special) ii Divascan, la noi de multi ani nu se mai gaseste. II ungaria ii la orice farmacie, mie imi aducea cineva din carei. Divascan-ul chiar ii super, luat 3 x zii nu mai aveam nici o criza.
Si avand migrene de 15 ani un consult neurologic ai facut? incearca si zaldiarul- combinatie intre paracetamol si tramadol.paracetamolul stii ce e presupun iar tramadolul este un derivat sintetic de morfina.cat despre plantele naturiste..restrange orizontul cunoasterii prin simpla experimentare a lor care poate duce la hepatita medicamentoasa daca nu stii ce ierburi minunate contin.

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 motu-tm, on 24th December 2010, 18:37, said:

Dar sunt cazuri(aici de fata) care la orice nu-i OK in organism, aceasta transmite exact in acelasi fel, migrene.
De aceea o migrene acuma are o cauza(bila) maine poate sa aiba alta cauza(stresul) si tot asa. asta-i marea problma cu migrenele, traiesti cu ele si incerci sa le calmezi.

Incearca sexul. E cel mai bun analgezic si e si natural si sanatos :). Si nu...nu glumesc.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă nu greșesc, amestec de paracetamol cu aspirină și cu coefină e foarte eficient pentru migrene; nu știu raportu' de masă și nici cantitățile.
Later edit: Și cantitățile din studiul clinic: http://www.ncbi.nlm....pubmed/16162254

 richelieu, on 26th December 2010, 18:09, said:

Incearca sexul. E cel mai bun analgezic si e si natural si sanatos :). Si nu...nu glumesc.
Yep; în timpul actului sexual și mai ales al orgasmului se eliberează endorfine, care au și efect analgezic.

 motu-tm, on 24th December 2010, 18:37, said:

Trebe calmate din timp, inainte sa se instaleze durerea. aasa o calmezi cu doza mai mica de analgezic.
Ideal ar fi să tratezi cauza migrenelor și nu migrenele în sine.

Edited by m3th0dman, 26 December 2010 - 20:43.


#9
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
am auzit de zaldiar ii cu tramadol parca. stiu ca intrebat la farma si nu dau fara reteta. bun de tot ii si ULTRACOD, tot asa paracetamol, codeina si inca ceva.
naspa ca la noi nu se gaseste Divascan.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
pastilele astea sunt otravuri pe bani, nu mai bine va odihniti la timp si renuntati la tv/pc pentru 30 min de sport pe zi? :)

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 motu-tm, on 6th January 2011, 15:51, said:

am auzit de zaldiar ii cu tramadol parca. stiu ca intrebat la farma si nu dau fara reteta. bun de tot ii si ULTRACOD, tot asa paracetamol, codeina si inca ceva.
naspa ca la noi nu se gaseste Divascan.

o iei razna. tramadol nu e o joaca.

macar te-ai prins daca migrena e data de circulatie sau altceva? (vreo bila, tulburari de vedere, postura, etc?)

Edited by Centris, 07 January 2011 - 22:50.


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Oho, ai fi suprins să vezi cum sunt statisticile cu dependenții de Tramadol la noi în țară... și asta pentru migrene și alte porcărele, ce au o cauză și pot fi tratate, nu Doamne ferește pentru un cancer sau altceva mai grav.

#13
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
cauza poate fi fierea spre ex. Cand faci o criza de fiere, dureaza si peste 1 zii, ce faci? stai sa-ti crape capu, iei ceva.

in plus sunt cazuri(si al meu) in care migrenele nu au o singura cauza. vin pur si simplu cand organismului nu-i convine ceva. adik, stres/oboseala-te doare capu;
fiere-te doare capu; in mod normal fiecare "problema" pe care corpul o are se manifesta prin diferite dureri. dar sunt cazuri in care orice problema ar avea, organsimul se manifesta exact prin aceasi durere(dureri de cap).  de asta sunt cazuri cu sutele in care pe oameni ok-sanatosi constant ii doare capu(pe femei in special)

doctorii dl noi(bistrita/cluj/timisoara) la astia am cam fost, cred ca stiu asta, iei te iau pe rand: anemie, sinuzita, la ochii, neuro, ficat/fiere, tensiune, iar dupa vreo 2 luni in care te trimit dl unu la altu pentru consultatii, dc nu gasesc nik, o iau dl capat.

acupuncpura iara, de tota jena

asa ca, asta e ne calmam cum putem

Edited by adadoi, 08 January 2011 - 09:15.


#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 motu-tm, on 24th December 2010, 18:37, said:

Trebe calmate din timp, inainte sa se instaleze durerea. aasa o calmezi cu doza mai mica de analgezic.
cred ca asta e problema ta. pe tine sigur te doare capul? sau iei pastile inainte sa te doara, si nu simti nimic si apoi zici: vaai ce durere de cap am avut..

#15
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
incearca nurofen cu coca-cola. nu e indicat nici unul, dar, la mine are un  efect fantastic. incearca!

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De unde le scoateți, măi, frate? :lol:

#17
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 GTFMIOFE, on 18th January 2011, 17:49, said:

incearca nurofen cu coca-cola. nu e indicat nici unul, dar, la mine are un  efect fantastic. incearca!
cica nurofen cu pepsi are efect si mai bun  :notangel:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate