Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

umiditate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Salut
Eu am o durere seaca la un genunchi si cred ca e din cauza umiditati ambientale .
Mi-am cumparat deumidificator si un termometru care arata umiditatea .

Poate cineva sa-ma lamureasca care e limita confortabila (teoretic) a umiditati intr-o camera ?

#2
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Eu as zice intre 40 si 60%...
Umiditatea o simti diferit si in funtie de temperatura.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ca simti sau nu, umiditatea e bine sa fie pe la 50%, evident, cu o marja de eroare, asadar putem vorbi de un 45-55 sau poate si mai mult ca fiind in regula.
Umiditatea mare nu este sanatoasa pentru organism si poate provoca aburirea geamurilor, condens, mucegai, igrasie, etc.
Umiditatea mica nu este sanatoasa pentru organism deloc, de la uscarea gatului si a nasului, dureri in gat pana la alte lucruri mai grave precum complicatii la nivelul cailor respiratorii, scaderea rezistentei la infectii, etc. Plamanii sunt umezi in interior iar aerul ii usuca si pe ei si caile respiratorii, mai simplu spus.

Temperatura si umiditatea sunt foarte importante pentru sanatatea iar umiditatea - cea mai importanta dintre ele, nu este de cele mai multe ori luata in considerare, din pacate. Ah, si este destul de greu/scump de controlat. Durerea ta... Nu stiu ce sa zic... :)

Edited by d4m4g3, 05 February 2011 - 23:06.


#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
" Domeniile de umiditate relativă în care agenții prezentați  devin mai agresivi:
-  bacteriile: 0…30% și 60…100%;
-  virușii: 0…50% și 70…100%;
-  ciupercile: 60…100%;
-   paraziți: 50…100%;
-   infecții respiratorii: 0…50% (cu date insuficiente la umidități peste 50%);
-   rinite alergice și astm: 0…40 și 60…100%;
-   interacțiuni chimice: 30…100%.
La valori ale umidității în jurul a 50% rata de mortalitate a anumitor microorganisme este maximă, iar virusul gripei își reduce drastic virulența.
În concluzie: umiditățile relative ale aerului de 30…60% sunt cele mai favorabile unui microclimat sănătos în casele noastre"
Cam asta ar fi teoria umiditatii intr-o casa . Din experienta proprie cu dezumidificatoare pot sa-ti spun : pina la 55% poti sa menti umiditatea cu ce gasesti in comert in jurul pretului de 7-12 milioane , sub acest pret se numesc "agitatoare de aer" , daca doresti sa cobori mai mult trebuie cumparat un aparat profesional care pleaca de la 4-500Eu . Uscatoarele mai scumpe au hidrostat incorporat care are o setare auto blocata la valoarea de 60% - de aici tind sa cred ca aceasta valoare ar fi optima intr-o incapere .

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Infectiile alea respiratorii cu tot cu uscatul gatului/nasului/etc, lucruri evidente, sunt foarte grave. Nu ca ar fi singurele, dar ai spus ca umiditatea favorabila e intre 30 si 60, unde 30 mi se pare mult prea putin si prea uscat.

Eu unul am ~25% in camera, este foarte uscat aerul si neplacut. Dar nici n-am ce sa-i fac, din pacate, asa cum am scris aici.

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
30% si mie mi se pare foarte uscat . Ce spuneam cu intervalul 30-60% este un citat de la o firma care comercializeaza astfel de aparate , au dat si ei un interval imens ca sa nu le sara lumea in cap ca vind "agitatoare de aer"  :)
Spuneam ca 60% tind sa cred ca este optim datorita faptului ca si aparatele au setat modul auto de decuplare tot la 60% , al meu tot la 60% decupleaza daca este lasat sa-si faca singur damblaua .
Pentru umiditate scazuta cel mai simplu este sa se aseze un vas cu apa pe calorifer sau sunt recipiente de inox tip cilindru care se agata de calorifer . Aparatele dedicate intradevar sunt scumpe dat prin faptul ca fac acelasi lucru dar controlat . Pe vremuri , la casa , bunicii puneau un vas de lut ars jumatate umplut cu apa deasupra sobei de teracota - stiau ei ce stiau .

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Acum am 25%. Foarte putin si foarte uscat.  In linkul de mai sus am scris ca solutiile alea nu functioneaza la mine.
Am 2 recipiente agatate de calorifer, degeaba. Vasul cu apa tot n-ar functiona plus ca nu mi se pare practic/estetic...
Poate ar functiona sa pun un prosop ud pe calorifer, dar iarasi zic ca nu este un lucru ok avand in vedere ca nu este uscatorie de rufe.

Mai caut, poate gasesc vreo solutie, cumva, dar nu stiu, n-am auzit de alte metode... :)

#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postd4m4g3, on 6th February 2011, 14:23, said:

Mai caut, poate gasesc vreo solutie, cumva, dar nu stiu, n-am auzit de alte metode... :)
Cauta o fintina cu apa si moara  :) , am vazut si cu fibra optica pe care curge apa stropi , arata foarte bine si sigur creste umiditatea prin evaporarea apei .

#9
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
ia-ti un acvariu. creste garantat umiditatea

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La cat costa un acvariu si cata atentie necesita... Oricum, e frumos, n-am ce zice. Mai bine un umidificator, ca si asa am gasit pe la 150lei, unul DeLonghi care mi se pare ok.
Poate cu timpul voi lua unul. :)

#11
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

View Postd4m4g3, on 1st March 2011, 19:27, said:

La cat costa un acvariu si cata atentie necesita... Oricum, e frumos, n-am ce zice. Mai bine un umidificator, ca si asa am gasit pe la 150lei, unul DeLonghi care mi se pare ok.
Poate cu timpul voi lua unul. :)
cu 150 iti iei un acvariu super, cu tot ce ii trebuie. dai de mincare de 2 ori pe zi la pesti si il cureti la 7 zile si schimbi putina apa. atit.
vezi piata de sh la acvarii echipate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate