Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Abu Dhabi

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

Quote

Am o propunere pentru un job in Abu Dhabi. Nu am formulat inca un raspuns final, tocmai din dorinta de a ma documenta putin inainte de a lua o decizie. Adica... putin mai mult in ideea in care ar urma sa plec cu familia - sotia si piticu' de numai 2 ani.
Incerc sa adun cat mai multe informatii pe care ar trebui sa le cunosc odata "debarcat" acolo cu tot calabalacul. Ma poate ajuta cineva cu experienta acumulata la fata locului?

Edited by 21-Lancer, 22 December 2010 - 23:40.


#2
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Poti sa citesti topicul asta despre Dubai, cam tot ce s-a spus despre dubai fie de bine fie de rau e valabil si pentru Abu Dhabi. Cu mentiunea ca Abu dhabi e un emirat un pic mai conservativ decat Dubaiul.http://forum.softped...t...965&st=1026

Edited by eu_unul, 23 December 2010 - 01:42.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Omul cere detalii de angajare/emigrare/sfaturi ca sa nu isi ia teapa la semnarea contractului si tu ii dai balarii turistice debitate de niste complexati care nici nu stiu in ce tara e Abu Dhabi?

@ 21-Lancer informatii sunt putine, dar la un search cu google poti gasi detalii si sfaturi utile, mai ales pe forumuri straine. Nu dau adresa ca nu am voie aici. De asemenea poti sa intrebi anumiti useri de pe aici (spre exemplu Buntzi) care sunt prin zona.

#4
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postdan84, on 23rd December 2010, 02:05, said:

Omul cere detalii de angajare/emigrare/sfaturi ca sa nu isi ia teapa la semnarea contractului si tu ii dai balarii turistice debitate de niste complexati care nici nu stiu in ce tara e Abu Dhabi?

@ 21-Lancer informatii sunt putine, dar la un search cu google poti gasi detalii si sfaturi utile, mai ales pe forumuri straine. Nu dau adresa ca nu am voie aici. De asemenea poti sa intrebi anumiti useri de pe aici (spre exemplu Buntzi) care sunt prin zona.

Multam fain Dane.
Ma documentez in continuare...


#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu te sfatuiesc sa nu te duci direct cu nevasta si copilul. Stai macar vreo 6 luni acolo pana te edifici exact care-i situatia. Cine-ti garanteaza ca peste o luna nu ii place la angajator de tine si ramai pe drumuri?

#6
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postmuteki, on 23rd December 2010, 09:23, said:

Eu te sfatuiesc sa nu te duci direct cu nevasta si copilul. Stai macar vreo 6 luni acolo pana te edifici exact care-i situatia. Cine-ti garanteaza ca peste o luna nu ii place la angajator de tine si ramai pe drumuri?
Da, e un punct de vedere de luat in seama.
Cam care ar fi un venitul mediu lunar de realizat, care sa permita un trai decent acolo?

#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Pai depinde mult de ce iti ofera firma. Principala cheltuiala este chiria, apoi transportul. Odata rezolvate problemele astea, supravietuiesti cu 2000dhs lunar. Daca incepi sa mai ai si ceva pretentii, evident ca or sa creasca si cheltuielile. Pretul alimentelor de baza este cam la fel ca in Romania, ca sa-ti faci o idee. In general, un salariu mediu este pe la 8 - 9000 dhs lunar, poate ceva mai sus.
Uite aici cel mai nou portal de imobiliare: http://www.propertyfinder.ae/rent/
Si btw, muteki cam are dreptate, nu e chiar intelept sa faci o miscare decisiva de la bun inceput.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Post21-Lancer, on 22nd December 2010, 23:39, said:

Am o propunere pentru un job in Abu Dhabi.
Nu gasesti un job similar in Europa de Vest/SUA/Canada?
Sau e platit mult mai bine decat in tarile amintite?

#9
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Recruiter-ul care m-a contactat mi-a spus ca job-ul include un pachet salarial lunar de pana la 35000 AED. Cu cateva minute in urma i-am trimis un mail si i-am cerut sa detalieze acest "pachet".
In ceea ce priveste joburi asemanatoare in alte reginuni, pana acum n-am avut nici o oferta.
O sa arunc o privire pe propertyfinder.ae sa-mi fac o idee.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbuntzi, on 23rd December 2010, 09:52, said:

In general, un salariu mediu este pe la 8 - 9000 dhs lunar, poate ceva mai sus.
Vorbesti de brut sau de net?

#11
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View PostBogdan R, on 23rd December 2010, 10:35, said:

Vorbesti de brut sau de net?

?! Habar n-am. Ma gandesc ca daca ar fi fost vorba despre brut, ar fi specificat un "before tax", avand in vedere ca tipa cu care corespondez e englezoaica. In opinia ta, care ar fi diferenta?

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Post21-Lancer, on 23rd December 2010, 10:54, said:

?! Habar n-am. Ma gandesc ca daca ar fi fost vorba despre brut, ar fi specificat un "before tax", avand in vedere ca tipa cu care corespondez e englezoaica. In opinia ta, care ar fi diferenta?
Din cate stiu localnicii nu platesc impozit pe venit dar expatii nu cred ca au acest avantaj.
Poate stie Buntzi mai multe...

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Nu se plateste impozit pe salariu de nici un fel. Salariul la care m-am referit este desigur net. Probabil acel pachet salarial inseamna, de exemplu: 25000/luna salariu de baza + 6000 / accomodation allowance + 4000/luna transport allowance. Si veniturile mele cam tot structura asta o au. Motivul ar putea fi ca la sfarsitul contractului uneori se plateste o bonificatie, un fel de al 13-lea salariu, cate un salariu lunar pentru fiecare an lucrat. Dar desigur, vor plati bonificatia la salariul de baza, fara allowances. Apoi, mai e o chestie, ca poate iti acorda prilejul sa iti alegi unde sa stai. Daca esti mai zgarcit, alegi o zona mai naspa si mai salvezi din banii aia. Sau poate fi invers, tu consideri ca te respecti, si decizi sa platesti "din banii tai" ceva in plus, dar sa stai intr-o zona rezidentiala de prim rang (ceva de genul DownTown Burj Dubai, Palm, etc. Desigur, nu stiu zonele din AD, dadeam numai un exemplu.) Asta e valabil in cazul in care firma nu are deja inchiriate niste apartamente si atunci poate sa spuna ceva de genul "uite, daca te interesezi, ai sa vezi ca in zona unde stai tu pe banii firmei, chiriile sunt cam la nivelul x, deci cam atatia bani ai avea in plus la salariu daca ai fi pe cont propriu".
In orice caz, dupa parerea mea, la 35 k lunar este super. Go for it! F*@k me, la 7k eur/lunar cash e cam no-brainer...

Edited by buntzi, 23 December 2010 - 11:34.


#14
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postbuntzi, on 23rd December 2010, 11:31, said:

Nu se plateste impozit pe salariu de nici un fel. Salariul la care m-am referit este desigur net. Probabil acel pachet salarial inseamna, de exemplu: 25000/luna salariu de baza + 6000 / accomodation allowance + 4000/luna transport allowance. Si veniturile mele cam tot structura asta o au. Motivul ar putea fi ca la sfarsitul contractului uneori se plateste o bonificatie, un fel de al 13-lea salariu, cate un salariu lunar pentru fiecare an lucrat. Dar desigur, vor plati bonificatia la salariul de baza, fara allowances. Apoi, mai e o chestie, ca poate iti acorda prilejul sa iti alegi unde sa stai. Daca esti mai zgarcit, alegi o zona mai naspa si mai salvezi din banii aia. Sau poate fi invers, tu consideri ca te respecti, si decizi sa platesti "din banii tai" ceva in plus, dar sa stai intr-o zona rezidentiala de prim rang (ceva de genul DownTown Burj Dubai, Palm, etc. Desigur, nu stiu zonele din AD, dadeam numai un exemplu.) Asta e valabil in cazul in care firma nu are deja inchiriate niste apartamente si atunci poate sa spuna ceva de genul "uite, daca te interesezi, ai sa vezi ca in zona unde stai tu pe banii firmei, chiriile sunt cam la nivelul x, deci cam atatia bani ai avea in plus la salariu daca ai fi pe cont propriu".
In orice caz, dupa parerea mea, la 35 k lunar este super. Go for it! F*@k me, la 7k eur/lunar cash e cam no-brainer...

Se pare ca raspunsurile pe care le-am solicitat de la recruiter le voi primi dupa 03.01.2011. Pana atunci ramane sa ma mai documentez.

@buntzi: Multam fain pentru info!

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
D-aia suntem p-aci, sa ne ajutam cand putem. Si chiar ma miram ca mai merge cineva la lucru pana atunci, mai ales englez. Daca mai ai de intrebat, nu te sfii. Dar recunosc, mi-e mult mai simplu sa raspund punctual decat sa fac cine stie ce sinteza. De exemplu, la 4000/luna iti inchiriezi SUV sau E-class. Cu 2000 - 2500 Honda Civic sau Toyota Camry.

#16
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
35000DHS pe lunna sunt o gramada mare de bani, aproape prea bine pentru a fi adevarat!
daca vei lucra pentru guvern vei fi ok si poti sa iti iei fara probleme sotia si copilul insa daca aceasta oferta vine de la o firma privata parerea mea este sa mergi singur si numai daca esti sigur ca ai un contract. Poate fi cu probleme!

ceea ce ai primit este o oferta in urma unui interviu? sau e dintr-un job description?

daca poti incearca sa insisti ca pentru interviu (primul poate fi prin telefon) al doilea interviu sa mergi acolo sa vezi mediu de lucru si viitorii colegi. e o practica obisnuita pentru contracte asa mari!

bafta

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Fir-as...! Ma, da se castiga beton pe acolo!
@ 21-Lancer trebuie sa fii foarte atent la aspecte de genul:

View Post21-Lancer, on 23rd December 2010, 10:08, said:

Recruiter-ul care m-a contactat mi-a spus ca job-ul include un pachet salarial lunar de pana la 35000 AED.
"De pana la" poate sa insemne si nimic! :naughty:

#18
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postmateivali, on 23rd December 2010, 17:19, said:

35000DHS pe lunna sunt o gramada mare de bani, aproape prea bine pentru a fi adevarat!
[...]. e o practica obisnuita pentru contracte asa mari!
E un salariu bun, dar nu ceva ne mai vazut. Pentru vest europeni e cam imediat peste entry-level. Entuziasmul meu anterior era dat de faptul ca est-europenii ca noi nu se duc asa repede la sume de-alea, ci ajung la ele dupa ceva ani de experienta "locala".
Guvernul de obicei nu da salarii mari, ci pachete bune. Nu stiu cum e situatia in AD, dar mi-e mai greu sa cred ca pentru o organizatie guvernamentala lucreaza englezi la HR. Organizatiile guvernamentale sunt primele "emiratizate".
Hai sarbatori fericite!

Edited by buntzi, 26 December 2010 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate