Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cresterea viermilor de matase

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
asta incerc sa aflu si eu.....

#20
StillS

StillS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2010
Si eu m-am gandit recent la aceasta posibila afacere/ocupare constructiva a timpului.Daca aveti informatii despre posibili furnizori de oua va rog impartasiti si aici, eu asa voi face.Din ce am citit pe net,cica Sericarom ar da cutii a cate 10 grame de oua gratis daca le vinzi tot lor gogosile si in contextul asta ai avea parte si de subventia de la stat( iei ouale de la un distribuitor autorizat si vinzi gogosile tot unui distrib autorizat, totul in tara).

#21
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
cu ei am vorbit si eu....zilele trecute,acuma nu stiu daca se mai dau oua gratis (sericarom a avut ceva probleme,si urmeaza sa se reorganizeze in urmatoarele luni),in orice caz am mai gasit o sursa de unde se pot cumpara oule si unde sa vinzi gogosile (cutia de 10 g costand undeva intre 10si 15 euro iar pt kilogramul de gogosi 8 euro cal 1)dar e in italia si se mai adauga transportul....asta e alt punct de rezolvat in viitor


problema mea  e ca nu am plantatia de duzi si nu prea stiu unde se poate gasi....daca dispui de 1-2 ha de dud,atunci poti sa o consideri afacere, daca trebuie sa o plantezi cica ar costa 1 euro puietul de dud si ai avea nevoie de cca 8000 bucati(deci 8000 euro)pentru hectar...

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar un calcul economic ti-ai facut? Sa zicem ca ai un ha de duzi! Cat te costa ouale, ce productie scoti pe un ha si cu cat se vinde. Tragi linie, imparti la doi si ai rezultatul la un calcul optimist!

#23
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
la un ha de dud se pot creste 10 cutii de cate 10 gr de oua(20.000 larve fiecare)in 2009 (mi se pare) costau 24 lei cutia(total 240lei)din fiecare cutie de 10gr se obtin intre 20si 40 de kg de gogosi cal 1(facem o medie de 30kg?)aR veni 300kg la hectar(sericarom le prelua  cu 2o lei/kg)total 6000 lei........cumparand de la sericarom si vanzand tot la sericarom statul ar oferi o subventie de 133 euro pe cutie(daca se mai da asa ceva),ar mai insemna inca 1330 de euro la ha serie.......se pot scoate 2-3 serii pe an deci putem inmulti cu 2sa zicem minim si ar rezulta ceva de genul:

6000lei(total serie/ha)X2(serii/an)=12.000lei(total /an)

astea ar fi in mare incasarile (partea cu subventia nu o iau in considerare,nefiiind in cunostiita de cauza....dar stiu ca si in italia este aceeasi subventie in aceleasi conditii...deci o fi impusa de ue sau cine stie cum functioneaza)

la partea cu cheltuielile trebuie luate in considerare oule(480lei totalul),hartia perforata,rafturi(aici poti sa le faci si singur),material dezinfectant,curent electric,sursa de incalzire(trebuie mentinuta temperatura in jur de 23 grade mi se pare),chiria incaperii( in caz ca nu ai livada langa casa ta),+costurile intretinerii plantatiei de dud(daca o ai, daca nu alti bani,cca 8000 euro/ha pt infiintarea ei)asta in mare ....dar nu stiu exact preturile la toate(momenentan)....daca puteti sa contribuiti cu ceva costuri va rog

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum inteleg de ce chinezii mai fac asa ceva!

#25
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
pai spunene si noua.....

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Se multumesc si cu mai putin, decat noi!

#27
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
probabil....sau au alte cheltuieli(presupun mai mici)

#28
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Economiile de scara. Una e sa cresti viermi de matase pe 5 hectare, alta e sa cresti pe 100. Costurile nu cresc proportional cu profitul (ci mai putin), deci profitul la final este mai mare.

Stiu ca asta de la Sericarom facusera niste studii in viermi de matase ce pot utiliza drept hrana frunzele altor copaci. Ce se mai aude de baza aia de date?

#29
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
au ramas la parerea ca tot cu frunzele de dud produc matasea de cea mai buna calitate.....in italia societatea care se ocupa cu asa ceva au creat o pasta (daca am inteles eu bine):iti da un fel de faina il amesteci cu apa iar viermii mananca acea pasta .....dar nu dau acelasi randament...fiind destinata scolilor(ca pe timpul lui ceasca)pentru a le putea prezenta elevilor un ciclu complet(nu prea am inteles faza asta...dar nu conteaza)inainte de sfrsitul anulu scolar

#30
Saray

Saray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2011

 dorel232004, on 13th January 2011, 15:05, said:

Dar crezi ca se mai ocupa cineva prin tara, cu asa ceva?

Eu unul ma documentez de ff mult timp am urmarit si video cu inregistrari despre acesti viermi ff interesanti .
Sunt mai multe speci si uni anume sunt chiar ff buni ma refer rezistenti la inbolnavire si dau o productie mult mai zdravana in ce priveste firul de matase.
Socoteala ta este draguta dar nu cea mai buna.Eu trag tare si anul asta ii dau drumul la sistem .Nu trebuie sa incepi cu 2hectare ci cu putin este necesara multa experienta sa sti nui usor asa:))

Duzi trebuie sa fie cat mai aproape de (laborator) daca ii pot spune asa >>>deoarece eu ca si un laborator vreau sa fac ceva ff bun si de viitor .

In italia unde anume ai discutat aceasta ideie?

Eu ma voi apuca cu putin si incet ma dezvolt nu bag in pomi 15000 de euro pt nimic in lume:))) :thumbdown:

Nu bag cateva mi halele le am iau sisteme de clima si rafturi incet in 3 ani am productie fara 15000 euro blocati. :nonobad:

Asta este parerea mea dupa luni si luni de zile de citit si studiat de vizionat si ascultat ::: :naughty:

#31
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
in italia am vorbit la asociazione nazionale bachicultori ...is fff de treaba....mi-au gasit si o filanda(filiera sau cum s-o chema) care ar putea cumpara gogosiii la un pret de 8 euro/kg....

daca nu am facut bine calculele chiar te rog sa ma corectezi......nu am cum sa fiu precis pt ca nu amm practicat....chiar m-am dezamagit putin neavand duzii necesari


astept ceva calcule mai detaliate

#32
Saray

Saray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2011

 maktub2, on 29th January 2011, 03:44, said:

in italia am vorbit la asociazione nazionale bachicultori ...is fff de treaba....mi-au gasit si o filanda(filiera sau cum s-o chema) care ar putea cumpara gogosiii la un pret de 8 euro/kg....

daca nu am facut bine calculele chiar te rog sa ma corectezi......nu am cum sa fiu precis pt ca nu amm practicat....chiar m-am dezamagit putin neavand duzii necesari


astept ceva calcule mai detaliate

Eu stau in Udine acum si m-am informat de la distanta.In Romania este o singur firma  care se ocupa cu asa ceva si 2 particulari  unul la Valcea si o profesorul. :peacefingers:

Eu spun asa:Ame najez cladirea o termin intr-o luna si incet ma apuc...vreau sa stau de vorba clar cu aia de livreaza ouale si o sa plantez pt inceput 500 duzi...in cateva luni plantez alta mie si incet.

Socoteala ta sti de ce nu etse buna...Pt ca nu o poti face singur ..nu investi un sac de bani incepe tu singur cu putin ca de incepi cum vrei tu ai nevoie de angajati si devine complicata treaba ...Ce faci cu mana ta este cel mai sigur si de dai greasi nui bai ai castigat experienta si incepi iar sio iar si vei ajunge expert... :naughty:

Unde in Italia esti?

Te mai sfatuiesc sa te gandesti ff bine la toate amanuntele si sa citesti ceva carti despre viermi atat cresterea cat si siguranta igiena lor...nui greu insa necesita multa grija seriozitate si timp ff mult...trebuie ceva migala  :naughty: >>>>dar se poate

Mail :[email protected]
mesenger:badoiu_aurel


#33
Saray

Saray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2011
Nu da bani pe duzi si de teren fi un bun strateg

este destul in RO pt a planta pomi si chiar ff landemana

daca acum esti descurajat mediteaza ce faci in momentul cand constati ca este o eroare in ce ai facut?

nu fi descurajat continua sa calculezi sa fi realist si sa pui incet in aplicare ...profitul este mic egal proportional cu investitia insa daca investesti profitul creste uimitor .....

Trebuie sa faci ca plantatia de duzi sa fie ff aproape de Laborator sa fie ca la carte cu randuript a usura culesul..Ceas!

#34
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

 Saray, on 29th January 2011, 03:29, said:

Eu unul ma documentez de ff mult timp am urmarit si video cu inregistrari despre acesti viermi ff interesanti .
Sunt mai multe speci si uni anume sunt chiar ff buni ma refer rezistenti la inbolnavire si dau o productie mult mai zdravana in ce priveste firul de matase.
Socoteala ta este draguta dar nu cea mai buna.Eu trag tare si anul asta ii dau drumul la sistem .Nu trebuie sa incepi cu 2hectare ci cu putin este necesara multa experienta sa sti nui usor asa:))

Duzi trebuie sa fie cat mai aproape de (laborator) daca ii pot spune asa >>>deoarece eu ca si un laborator vreau sa fac ceva ff bun si de viitor .

In italia unde anume ai discutat aceasta ideie?

Eu ma voi apuca cu putin si incet ma dezvolt nu bag in pomi 15000 de euro pt nimic in lume:))) :thumbdown:

Nu bag cateva mi halele le am iau sisteme de clima si rafturi incet in 3 ani am productie fara 15000 euro blocati. :nonobad:

Asta este parerea mea dupa luni si luni de zile de citit si studiat de vizionat si ascultat ::: :naughty:
Te rog frumos sa scrii si in limba romana,deoarece ar parea foarte interesante opiniile tale,daca le-as putea intelege.

#35
Saray

Saray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2011

 Conservatorul, on 29th January 2011, 15:02, said:

Te rog frumos sa scrii si in limba romana,deoarece ar parea foarte interesante opiniile tale,daca le-as putea intelege.

In limba Romana? :rolleyes:

Nu vreau sa ti se para interesante opiniile mele.. :nonobad:

Ce nu intelegi trece pe o hartie si ia dictionarul...succes! :thumbup:

#36
Saray

Saray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2011
Nici o veste noua? :nonobad:

Este o sansa sa fie subventionata plantatia de pomi de dud, am gasit  si se pare ca este reala...am discutat pe baza ei si sunt sanse ,  insa de oua nici un semn . :confuzzled:

Stie careva ceva concret? :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate