Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

cresterea viermilor de matase

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
Am observat ca nu exista niciun topic despre cresterea viermilor de matase...si cu voia d-lui horia,incerc sa-l deschid
Am  25 de ani si as vrea sa incep ceva din care sa traiesc...De mic imi placeau iepurii dar vad ca nu prea este piata de desfacere....am pierdut ceva timp pe net si incep sa ma orientez spre cresterea viermilor de matase....ca^teva intrebari? poate mai multe......
-In primul ra^nd as vrea sa stiu daca este cineva care se ocupa cu asa ceva in Romania
-Este chiar ata de rentabila pe cum se spune sau sunt povesti?
-Mai este inca cautata matasea naturala ,ata^t timp ca^t China (care cica alimenteaza 93 %din cererea globala de matase)a scazut mult productia

M-am documentat putin despre sericicultura,am vazut ca e nevoie de un mediu controlat( temPeratura intre 23-25°C, umididate inntre 60 si 80 % s a m d) si ....tone de frunze de dud
Ca^t despre dud am observat ca plantatiile care erau in romania au cam disparut dupa 89....iar ca sa faci o plantatie de minim 1ha iti trebuie minim 2800 de plante daca am calculat bine (la un euro bucata 2800e)si mai trebuie sa si astept 3 ani pa^na devine in plina activitatesa poti creste in jur de 400 mii de larve(daca am calculat bn)si ajungem la problema cu desfacerea.....si aici am gasit un mare zid de care m-am lovit...pana acum ar fi existat o firma Sericicarom pe undeva prin Baneasa....am incercat sa-i contactez si nimic...stie cineva ce s-a intamplat?
Exista alta alternativa?
Ca de filat matasea nu stiu daca am mai multe sanse sa o vand si daca e chiar asa simplu cum se spune
Multumesc tuturor celor interesati care m-ar putea indruma ,si va astept cu parerea (pro si contra)

#2
allexa8

allexa8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2010

 maktub2, on 22nd December 2010, 03:21, said:

Ca^t despre dud am observat ca plantatiile care erau in romania au cam disparut dupa 89....iar ca sa faci o plantatie de minim 1ha iti trebuie minim 2800 de plante daca am calculat bine (la un euro bucata 2800e)si mai trebuie sa si astept 3 ani pa^na devine in plina activitatesa poti creste in jur de 400 mii de larve(daca am calculat bn)si ajungem la problema cu desfacerea.....si aici am gasit un mare zid de care m-am lovit...pana acum ar fi existat o firma Sericicarom pe undeva prin Baneasa....am incercat sa-i contactez si nimic...stie cineva ce s-a intamplat?
Exista alta alternativa?


se pare ca nu prea mai sunt persoane dispuse sa creasca viermi de matase,si firma o fi gasit ceva dificultati.

dar cum vrei sa incepi o afacere daca nu ai un posibil cumparator?

informeaza-te bine inainte sa bagi banii.

Edited by horia66, 30 December 2010 - 16:14.


#3
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
mam interesat putin si peaci despre cresterea viermilor de matase....mi sa oferit posibilitatea cumpararii de material genetic(oua sau seminte cum se mai numesc)


dar cu desfacerea .....sa mai astept...prin ianuarie o sa primesc niste raspunsuri de la o filanda(sau filiera)....deci sper intrun an nou mai bun

daca cineva stie cum sa procedez in cazul in care as avea un raspuns pozitiv ? un precontract l-ar "obliga" sa-mi cumpere gogosii sau exsta riscuri


e posibil sa export gogosii "cruzi" in UE?  sau ....probleme cu dsv samd

si pe deasupra nu stiu cat de convins sunt sa fac asta sau altceva....


VA ROG D-le Horia sami spuneti cate ceva ,va vad destul de bine informat

#4
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Citeste un articol despre viermii de matase aici.

#5
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
mersi mult @Akomar il citisem deja ...dar multumesc pentru interes

ma intereseaza mai degraba cum sta treaba cu viermii in momentul de fata......si cel mai important unde pot gasi plantatiii de dud ....ca sa astept 3 ani pana mio fac eu nu am rabdare....


daca stiti ceva mai recent va multumesc anticipat

#6
Marcela_C

Marcela_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.11.2009
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa iei legatura cu cineva care creste deja viermi de matase. Inca mai sunt cativa. Cand eram mica, matusa mea crestea viermi de matase, la tara. Imi placea sa culeg frunze de dud si sa le dau de mancare. Intr-un an, am crescut viermi de matase si la scoala. Cine stie, poate reinvie traditia...

Aici vei gasi cateva informatii utile. Sper sa iti fie de folos. :)

Marcela :heart:

#7
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
ar fi foarte frumos sa discut cu cineva care se ocupa cu asa ceva dar nu cunosc pe nimeni......cand eram mic pe vremea lui "impuscatu" imi amintesc ca trebuia sa ducem frunze de dud la scoala pt cresterea viermilor de matase,dar dupa ....pauza.....

#8
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
am vazut ca exista un profesor in comanesti jud bacau ....dar nu stiu cum sa dau de el

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 maktub2, on 23rd December 2010, 04:16, said:

...
VA ROG D-le Horia sami spuneti cate ceva ,va vad destul de bine informat

La astia chiar ca nu ma pricep ...

#10
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu daca te ajuta cu ceva, insa pun si eu un link:

http://www.sericarom.go.ro/index.html


Si eu m-am interesat acum vreo 2 ani despre o astfel de afacere, si a ramas la stadiul de proiect din pacate. Eu cred ca nu se poate face in timp scurt. Plantatii de dud nu prea sunt, si oricum nu vor fi la dispozitia ta 100%. Eu m-as orienta catre infiintarea unei plantatii, nu stiu exact cate hectare, si cum, nu mai stiu cat se consuma si pentru cate larve trebuie etc.
In teorie afacerea poate fi profitabila, daca afli mai multe poate ne mai tii si pe noi la curent, poate mai venim si noi cu idei si noutati.

#11
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
despre sericarom nu prea stiu nimic......am trimis mailuri si degeaba

dar tot ma bte gandul sa ma ocup cu sericicultura....si....fiind in italia am luat legatura cu cei ce se ocupa aici cu vinderea oulelor(deci am gasit materia prima)
acum astept raspuns saptamana viitoare de la o filiera care ar putea cumpara gogosii la un pret mult mai convenabil decat ce oferea sericarom in urma cu ceva timp


dar cum am scris si mai sus :
-nu stiu cat de posibil ar fi (tinand cont de birocratia europeana si de faptul ca nu prea se vrea ca romania sa produca ceva)sa import oule si sa export gogosii
-nici cat mar costa transportul ....din cate am inteles sunt destul de usoare(deci voluminoase)
-mai era vorba de o subventie de 133 euro la fiecare cutie de 20.000 de oua(o mai primesc daca cumpar oule de afara si vand produsul in afara?)


in caz ca toate astea nu ar prezenta o mare problema si ar mai fi si altiii care se ocupa cu asa ceva , as fi interesat  sa cream o cooperativa



horia66 Data 30th December 2010, 15:16
La astia chiar ca nu ma pricep ...


poate la partea cu import-export stiti ceva ?

#12
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
astazi am primit raspuns de la sericarom (pentru cei interesati firma sericarom se reorganizeaza si in scurt timp va reactiva numarul de telefon si site-ul internet)unde mi sa confirmat ca pot cumpara din nou ouale de viermi de matase de la ei

sa fie intrun ceas bun.....acum cu plantatia de dud nu prea stiu ce sa fac....un pui de dud la ce am aflat eu costa 4 ron(in jur de 1 euro)asta inseamna ca am nevoie de 8000 de euro sa plantez un ha teren....exista ceva fonduri pt realizarea plantatiilor de dud?

#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Destul de greu cu fondurile europene pentru plantatii de dud, doar daca se incadreaza in masurile 141, sau 121, poate stie cineva si ne ajuta.
Bine ca cei de la sericarom dau semne de viata, si speram ca pe viitor sa se dezvolte ramura asta in tara.

Cred eu ca este important sa ai 1-2 hectare pentru o eventuala plantatie, si pozitionate astfel incat sa nu fie prada hotilor si in acelasi timp sa fie langa crescatorie ca sa le poti utiliza mai eficient. Asta este primul pas, dupa care trebuie gandita constructia, unde si cum sa fie, ce conditii etc.
Abia dupa daca te poti gandi la fonduri europene pentru dezvoltare, sau subventii de la stat.

#14
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
profesorul din comanesti jud bacau a infiintat o plantatie de 2 ha de dud cu un proiet sapard de(cca) 31.000euro,acum  nu mai stiu cum merge cu fondurile astea am auzit ca s-au cam terminat......singura optiune e sa dau de el.....sa vad ce si cum


in legatura cu constructia ar merge si o casa la tara cat de cat izolata,cu un sistem de incalzire,ventilatie si cu o anexa pt depozitarea frunzelor si a lastarilor de dud....din cate stiu se mai foloseste cu rezultate bune cortul sericicol (un fel de sera,daca am inteles bine...pt varstele 4 si 5) dar nu prea stiu unde se poate cumpara
si la ce pret ....bineinteles asta pe parcurs daca merge cat de cat afacerea....


acum trebuie sa o iau cu inceputul...in primul rand sa cumpar puietii de dud(daca stie cineva cate ceva despre duzi poate sa ne dea cate o idee)in al doilea rand am gasit unde sa cumpar oua(deci asta e rezolvata)ramane cu constructia ce cum si unde(aici  fiecare cu ce are si poate :rafturi poti cumpara sau construi din lemn,hartie trebuie sa cumperi ,etc

#15
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
astazi am primit raspunsul mult asteptat de la italieni.......au deschis o filiera de gogosi de matase si sunt interesati chiar din anul acesta sa cumpere gogosii


apropo de lucrul asta ,este cineva care detine plantatii de dud sau eventual se ocupa deja cu cresterea viermilor de matase....incep sa cred si eu ca se poate obtine mai mult facand o cooperativa si producand mai mult


acuma nu stiu exact .....am nevoie de mai multe informatiii,de la cei cu experienta
astept raspunsurile voastre

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cam prin perioada anilor '90, unchiul meu s-a apucat de asa ceva. A gasit o firma care ii punea la dispozitie viermii, plantatia, incinta de crescut si ii cumpara si gogosile la un pret dinainte stabilit! A pus pe hartie calculele si, cum era la pensie, a zis ca a dat lovitura! Ce nu a pus in calcul, volumul mare de frunze pe care il consuma animalele alea in ultima perioada, inainte sa se faca gogosi! A fost nevoit sa angajeze (vreo 2 saptamani) niste elevi de la o scoala din apropiere, ca nu mai facea fata cu familia la cules de frunze, ca daca nu le dadea mancare, mureau si iesea pe minus! Asa, la sfarsit, a iesit pe 0! Ce a dat pere a luat pe mere! Mare atentie la calcule!

#17
maktub2

maktub2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.12.2010
CAM AI DREPTATE....in privintza calculelor nu prea leam facut detaliat,asta si din cauza ca nu prea am experienta in domeniu,dar si pentru ca nu stiu exact cam cat produc,cata plantatie am nevoie si ce costuri

studiez ideea de vreo 3 luni.....si ar parea ca se poate avea un profit
m-ar ajuta ffffff mult sa vb cu cineva care deja se ocupa cu asa ceva siimi poate da niste detalii precise

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar crezi ca se mai ocupa cineva prin tara, cu asa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate